GeForce RTX 5050 8 GB to podstawowy desktopowy Blackwell dla gracza, który chce wejść w serię RTX 50 możliwie niskim kosztem. Karta osiąga średnio 72,20 FPS w 1080p, 50,10 FPS w 1440p i 26,20 FPS w 4K. Dostępne oferty w katalogu FPSGuru zaczynają się od 1799 zł (odczyt: 15.10.2026).
RTX 5050: najważniejsze wyniki
| Metryka | Wynik |
|---|---|
| Średnia 1080p | 72,20 FPS |
| Średnia 1440p | 50,10 FPS |
| Średnia 4K | 26,20 FPS |
| 1% low 1080p | 58,70 FPS |
| 1% low 1440p | 41,60 FPS |
| Pamięć | 8 GB GDDR6 |
| Najniższa aktywna cena | 1799 zł |
| Koszt 1 FPS w 1440p | 35,91 zł |
Najbardziej naturalnym zastosowaniem jest Full HD. Średnia ponad 70 FPS daje sensowny punkt wyjścia, lecz najcięższe gry wymagają redukcji detali lub DLSS. QHD jest możliwe, ale nie jest domyślnym celem tej karty.
Specyfikacja RTX 5050 i 8 GB VRAM
| Parametr | RTX 5050 |
|---|---|
| Architektura | NVIDIA Blackwell 2.0 |
| Układ | GB207 |
| Rdzenie CUDA | 2560 |
| Tensor Cores | 80 |
| RT Cores | 20 |
| Pamięć | 8 GB GDDR6 |
| Magistrala | 128 bit |
| Przepustowość pamięci | 320 GB/s |
| Deklarowane TDP układu | 130 W (specyfikacja, nie pomiar poboru) |
| Interfejs | PCIe 5.0 x8 |
8 GB VRAM pasuje do budżetowego charakteru RTX 5050, ale ogranicza margines w nowych grach. Przy Full HD można najczęściej utrzymać rozsądne ustawienia tekstur. W QHD, z ray tracingiem lub ciężkimi modami trzeba znacznie częściej kontrolować zużycie pamięci.
Wydajność RTX 5050 w 1080p, 1440p i 4K
W Full HD RTX 5050 zapewnia wydajność wystarczającą do grania w wielu tytułach, ale średnia nie opisuje wszystkich spadków płynności. Wynik 1% low wynosi 58,70 FPS w 1080p i 41,60 FPS w 1440p. To wskazówka, by przy doborze ustawień zostawić zapas, zamiast kierować się wyłącznie średnią.
W wymagających produkcjach AAA wyniki spadają mocno poniżej średniej. W 1440p częściej przydadzą się niższe detale lub DLSS. 4K należy traktować jako dodatkowy scenariusz dla lżejszych gier; średnia 26,20 FPS nie uzasadnia wyboru tej karty do wymagającego grania w natywnej rozdzielczości.
RTX 5050 w wybranych grach
Poniżej wyniki rasteryzacji bez ray tracingu. Wszystkie wartości to FPS; więcej znaczy lepiej. Są to wyniki profilu RTX 5050 dostępnego w GPU Matrix, a nie gwarancja identycznego wyniku każdego modelu partnerskiego lub komputera.
| Gra, raster | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| Alan Wake 2 | 50,4 | 35,6 | 18,6 |
| Cyberpunk 2077 | 77,5 | 47,2 | 21,1 |
| Black Myth: Wukong | 28,0 | 20,7 | 8,8 |
| Hogwarts Legacy | 57,7 | 39,8 | 22,1 |
| Monster Hunter Wilds | 31,9 | 25,6 | 12,3 |
| Wiedźmin 3 | 133,9 | 98,3 | 55,9 |
Wyniki pokazują bardzo szeroki zakres. Starsze i lżejsze tytuły mogą działać bardzo płynnie, natomiast Black Myth: Wukong i Monster Hunter Wilds wymagają kompromisów już w 1080p. Średnia nie powinna być traktowana jako gwarancja wyniku każdej gry.
Ray tracing i DLSS na RTX 5050
Po włączeniu ray tracingu zapas wydajności szybko maleje. Poniższe FPS dotyczą profili RT z GPU Matrix; nie są wynikami z generowaniem klatek.
| Gra, RT | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| Alan Wake 2 | 25,7 | 6,2 | 2,7 |
| Cyberpunk 2077 | 35,0 | 20,9 | 7,3 |
| F1 24 | 48,7 | 36,7 | 14,5 |
| Hogwarts Legacy | 35,8 | 27,6 | 10,0 |
| Monster Hunter Wilds | 23,7 | 20,5 | 7,5 |
Ciężki ray tracing szybko przekracza możliwości natywnego renderowania tej klasy GPU. DLSS może być bardzo przydatny, ale nie należy traktować Frame Generation jako zamiennika wystarczającego bazowego FPS. Najpierw warto uzyskać stabilną responsywność na renderowanych klatkach. RTX 5050 obsługuje DLSS i generowanie klatek w zgodnych grach — zakres funkcji opisuje NVIDIA. Wygenerowane klatki nie oznaczają takiej samej poprawy responsywności jak wzrost bazowego FPS.
Alternatywa: kiedy warto dopłacić do mocniejszej karty?
Najbliższą alternatywą jest RTX 5060. W aktualnym zestawieniu średnich GPU Matrix oferuje dużo więcej FPS: około 33,0% w 1080p i 34,0% w 1440p. Przy cenach z 15.10.2026 dopłata wynosi 200 zł, czyli około 11,1%.
| GPU | Cena od | FPS 1080p | FPS 1440p | Koszt 1 FPS QHD |
|---|---|---|---|---|
| RTX 5050 8 GB | 1799 zł | 72,20 | 50,10 | 35,91 zł |
| RTX 5060 8 GB | 1999 zł | 96,05 | 67,15 | 29,77 zł |
RTX 5050 broni się przede wszystkim niższą ceną wejścia. Jeżeli możesz zwiększyć budżet, RTX 5060 jest obecnie bardziej opłacalny. Pełne zestawienie obu układów znajdziesz w osobnym porównaniu RTX 5050 i RTX 5060.
Cena i opłacalność RTX 5050
Ceny odczytane 15.10.2026: Gainward RTX 5050 Pegasus 8 GB kosztuje 1799 zł, a PNY RTX 5060 Dual Fan 8 GB — 1999 zł. Są to dostępne oferty z katalogu FPSGuru; ceny mogą się zmienić.
Przy tych cenach koszt jednego średniego FPS w 1440p wynosi 35,91 zł dla RTX 5050 i 29,77 zł dla RTX 5060. Niższa wartość jest korzystniejsza. RTX 5050 ma więc sens przy sztywnym budżecie, a do mocniejszej karty warto dopłacić, gdy pozwalają na to pozostałe koszty zestawu.
Wersje partnerskie i bieżące oferty znajdziesz w hubie RTX 5050. Sama nazwa chłodzenia lub dopisek OC nie daje podstaw, by przypisać wybranej karcie niższy hałas czy temperatury.
Zalety i wady RTX 5050
Zalety
- Niższy koszt zakupu niż RTX 5060 przy porównanych ofertach.
- Wystarczająca średnia wydajność do 1080p.
- Obsługa DLSS i generowania klatek w zgodnych grach.
- Deklarowane TDP układu: 130 W; dobór zasilacza zależy od konkretnej karty i zestawu.
Wady
- Tylko 8 GB VRAM.
- QHD jest zastosowaniem warunkowym.
- Ciężki ray tracing wymaga dużych kompromisów.
- RTX 5060 ma obecnie lepszy koszt 1 FPS.
Czy warto kupić RTX 5050 w 2026?
Tak, ale tylko jako świadomie budżetową kartę do 1080p. RTX 5050 zapewnia użyteczny poziom wejściowy i dostęp do funkcji NVIDIA. Nie jest jednak kartą, którą warto wybierać z dużym zapasem budżetu: najcięższe gry, QHD i ray tracing wymagają kompromisów.
Przy ofertach odczytanych 15.10.2026 dopłata 200 zł do RTX 5060 daje dużo więcej FPS i lepszy koszt klatki. Jeśli budżet jest nieprzekraczalny, RTX 5050 spełnia swoją rolę; przy większej swobodzie finansowej lepiej rozważyć mocniejszy układ.
Szerszy kontekst znajdziesz w rankingu kart graficznych FPSGuru, a wyniki wybranych modeli zestawisz w porównywarce GPU.
Metodologia
Dane: GPU Matrix. Średnie FPS, 1% low oraz wyniki gier i RT pochodzą z aktualnych danych FPSGuru. Średnia zestawienia nie jest średnią wyłącznie tytułów wybranych do tabeli w tym artykule. Zasady interpretacji i źródła opisuje metodologia FPSGuru.
Specyfikacja dotyczy desktopowego GeForce RTX 5050; jej źródłem jest TechPowerUp GPU Specs. Test omawia klasę GPU, bez przypisywania każdej wersji partnerskiej tych samych temperatur, hałasu czy ustawień OC. Ceny pochodzą z ofert Content Egg/WooCommerce odczytanych 15.10.2026. Koszt FPS liczymy osobno dla 1440p, dzieląc cenę przez średni FPS w tej rozdzielczości.
FAQ: GeForce RTX 5050
Czy RTX 5050 wystarcza do 1080p?
Tak, przy odpowiednio dobranych ustawieniach. Średnia wynosi 72,20 FPS, ale najcięższe gry wymagają redukcji detali lub DLSS.
Czy RTX 5050 nadaje się do 1440p?
Warunkowo. Średnia wynosi 50,10 FPS, więc w wymagających grach trzeba liczyć się z obniżaniem ustawień lub użyciem DLSS.
Kiedy warto zwiększyć budżet?
Przy ofertach odczytanych 15.10.2026 dopłata 200 zł do RTX 5060 daje dużo większy zapas FPS i korzystniejszy koszt klatki. Szczegóły opisuje osobne porównanie podlinkowane wyżej.
Czy 8 GB VRAM wystarczy?
Do budżetowego Full HD może wystarczyć przy odpowiednich teksturach. W QHD, z RT lub ciężkimi modami łatwiej o ograniczenie pojemnością pamięci. Warto dobrać tekstury do konkretnej gry, zamiast automatycznie wybierać najwyższy preset.
