Ranking procesorów AMD i Intel pomaga wybrać CPU do gier, pracy albo modernizacji. Zacznij od zastosowania, ustaw limit ceny i porównaj osobno wydajność oraz opłacalność. Przy nowym komputerze dolicz płytę, RAM i chłodzenie; przy wymianie procesora sprawdź, co możesz zachować.
Co pokazują tabela i wykresy procesorów?
Najpierw wybierz zadanie, potem czytaj kolejność. Widok „Gry” porządkuje CPU według wydajności w grach, a „Praca” według osobnego indeksu aplikacji. Kolumna „Wynik” odnosi się do wybranego widoku; ten sam procesor może więc zajmować inne miejsce po przełączeniu zakładki.
- Punkty wydajności: więcej oznacza lepiej. 100 pkt nie oznacza 100 FPS ani limitu skali; to punkt odniesienia CPU Matrix. Wynik nie obiecuje konkretnego klatkażu z Twoją kartą graficzną.
- Opłacalność: więcej punktów oznacza korzystniejszą relację wydajności do aktualnej ceny CPU. Porównuj modele w tej samej kolumnie: Gry i Praca mają osobne zastosowania. To ocena procesora, bez kosztu pozostałych części platformy.
- Wykres: wyżej oznacza większą wydajność, bardziej w prawo większą opłacalność. Obrys wyróżnia kompromisy tylko wśród pokazanych modeli; sprawdź zakres i filtry, zanim uznasz punkt za wybór dla siebie.
- Brak ceny lub wyniku: to brak danych dla danej oceny, a nie zero. Sam wysoki indeks wydajności nie potwierdza dostępności oferty ani pozycji w opłacalności.
Dane: CPU Matrix. Szczegóły zakresu porównań wyjaśnia metodologia FPSGuru. Filtr „Producent CPU” pozwala obejrzeć AMD lub Intel, a wyszukiwarka i liczba wierszy zawęzić zestawienie do modeli, które chcesz sprawdzić.
Wydajność w grach: więcej punktów = lepiej; to nie FPS. Wynik nie zależy od ceny procesora.
- 01Ryzen 7 9850X3D102,58pkt
- 02Ryzen 9 9950X3D2102,13pkt
- 03Ryzen 7 9800X3D100,00pkt
- 04Ryzen 9 9950X3D96,19pkt
- 05Ryzen 7 7800X3D92,09pkt
- 06Core i9-13900KS88,79pkt
- 07Ryzen 9 7950X3D88,61pkt
- 08Core i9-13900KF87,55pkt
- 09Core i9-13900K87,55pkt
- 10Ryzen 7 7700X3D87,25pkt
Wyżej = większa wydajność, bardziej w prawo = większa opłacalność. Obrys wskazuje najlepsze kompromisy wśród pokazanych konfiguracji; linia łączy je na wykresie. Wydajność jest w punktach, nie w FPS. Bliskie punkty mogą się pokrywać; wszystkie nazwy i wartości znajdziesz pod wykresem.
- 1 Ryzen 7 9850X3D Wydajność: 102,58 pkt · Opłacalność: 51,32 pkt · Cena: 1 999 zł Granica Pareto
- 2 Ryzen 9 9950X3D2 Wydajność: 102,13 pkt · Opłacalność: 26,19 pkt · Cena: 3 899 zł
- 3 Ryzen 7 9800X3D Wydajność: 100 pkt · Opłacalność: 52,66 pkt · Cena: 1 899 zł Granica Pareto
- 4 Ryzen 9 9950X3D Wydajność: 96,19 pkt · Opłacalność: 34,99 pkt · Cena: 2 749 zł
- 5 Ryzen 7 7800X3D Wydajność: 92,09 pkt · Opłacalność: 61,43 pkt · Cena: 1 499 zł Granica Pareto
- 10 Ryzen 7 7700X3D Wydajność: 87,25 pkt · Opłacalność: 60,22 pkt · Cena: 1 449 zł
Wyżej = większa wydajność, bardziej w prawo = większa opłacalność. Obrys wskazuje najlepsze kompromisy wśród pokazanych konfiguracji; linia łączy je na wykresie. Wydajność jest w punktach, nie w FPS. Bliskie punkty mogą się pokrywać; wszystkie nazwy i wartości znajdziesz pod wykresem.
- 1 Ryzen 7 9850X3D Wydajność: 102,26 pkt · Opłacalność: 51,16 pkt · Cena: 1 999 zł Granica Pareto
- 2 Ryzen 9 9950X3D2 Wydajność: 132,54 pkt · Opłacalność: 33,99 pkt · Cena: 3 899 zł Granica Pareto
- 3 Ryzen 7 9800X3D Wydajność: 100 pkt · Opłacalność: 52,66 pkt · Cena: 1 899 zł Granica Pareto
- 4 Ryzen 9 9950X3D Wydajność: 127,01 pkt · Opłacalność: 46,2 pkt · Cena: 2 749 zł Granica Pareto
- 5 Ryzen 7 7800X3D Wydajność: 83,56 pkt · Opłacalność: 55,74 pkt · Cena: 1 499 zł Granica Pareto
- 10 Ryzen 7 7700X3D Wydajność: 78,07 pkt · Opłacalność: 53,88 pkt · Cena: 1 449 zł
Pełne dane
20 z 91 modeli · brak wyniku na końcu| # | Model CPU | Wynik pkt | Gry (pkt) | Praca (pkt) | Opłacalność w grach (pkt) | Opłacalność w pracy (pkt) | Cena od zł |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ryzen 7 9850X3D | 102,58 | 102,58 | 102,26 | 51,32 | 51,16 | 1 999 |
| 2 | Ryzen 9 9950X3D2 | 102,13 | 102,13 | 132,54 | 26,19 | 33,99 | 3 899 |
| 3 | Ryzen 7 9800X3D | 100,00 | 100,00 | 100,00 | 52,66 | 52,66 | 1 899 |
| 4 | Ryzen 9 9950X3D | 96,19 | 96,19 | 127,01 | 34,99 | 46,20 | 2 749 |
| 5 | Ryzen 7 7800X3D | 92,09 | 92,09 | 83,56 | 61,43 | 55,74 | 1 499 |
| 6 | Core i9-13900KS | 88,79 | 88,79 | 118,39 | Brak danych | Brak danych | Brak ceny |
| 7 | Ryzen 9 7950X3D | 88,61 | 88,61 | 112,74 | Brak danych | Brak danych | Brak ceny |
| 8 | Core i9-13900KF | 87,55 | 87,55 | 111,78 | Brak danych | Brak danych | Brak ceny |
| 9 | Core i9-13900K | 87,55 | 87,55 | 111,78 | Brak danych | Brak danych | Brak ceny |
| 10 | Ryzen 7 7700X3D | 87,25 | 87,25 | 78,07 | 60,22 | 53,88 | 1 449 |
| 11 | Core i9-14900KF | 86,55 | 86,55 | 113,78 | 43,30 | 56,92 | 1 999 |
| 12 | Core i9-14900K | 86,55 | 86,55 | 113,78 | 41,24 | 54,20 | 2 099 Promka |
| 13 | Ryzen 9 9950X | 85,77 | 85,77 | 123,05 | 36,51 | 52,38 | 2 349 |
| 14 | Core i7-13700KF | 84,95 | 84,95 | 99,81 | Brak danych | Brak danych | Brak ceny |
| 15 | Core i7-13700K | 84,95 | 84,95 | 99,81 | Brak danych | Brak danych | Brak ceny |
| 16 | Core Ultra 7 270K Plus | 84,83 | 84,83 | 122,73 | 60,63 | 87,73 | 1 399 |
| 17 | Core i7-14700K | 84,81 | 84,81 | 106,53 | 53,04 | 66,62 | 1 599 |
| 18 | Core i9-13900F | 84,31 | 84,31 | 108,67 | Brak danych | Brak danych | Brak ceny |
| 19 | Core i9-13900 | 84,31 | 84,31 | 108,67 | Brak danych | Brak danych | Brak ceny |
| 20 | Ryzen 7 9700X | 83,68 | 83,68 | 91,33 | 64,42 | 70,31 | 1 299 |
Cena od: najtańsza aktualna oferta danego modelu procesora. Modele bez oferty nadal można porównać według wydajności; brak ceny nie oznacza zera. Opłacalność wymaga aktualnej ceny.
Ranking procesorów AMD i Intel
Szukasz procesora konkretnej marki? Poniżej pięć najszybszych w grach procesorów AMD Ryzen i Intel Core. Więcej punktów oznacza szybszy procesor w grach — to nie są FPS.
Najlepsze procesory AMD Ryzen do gier
| Lp. | Procesor | Gry (pkt) | Opłacalność w grach (pkt) | Cena od |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Ryzen 7 9850X3D | 102,58 | 51,32 | 1 999 zł |
| 2 | Ryzen 9 9950X3D2 | 102,13 | 26,19 | 3 899 zł |
| 3 | Ryzen 7 9800X3D | 100,00 | 52,66 | 1 899 zł |
| 4 | Ryzen 9 9950X3D | 96,19 | 34,99 | 2 749 zł |
| 5 | Ryzen 7 7800X3D | 92,09 | 61,43 | 1 499 zł |
Wszystkie procesory AMD w rankingu · Katalog procesorów AMD Ryzen
Najlepsze procesory Intel Core do gier
| Lp. | Procesor | Gry (pkt) | Opłacalność w grach (pkt) | Cena od |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Core i9-13900KS | 88,79 | Brak danych | — |
| 2 | Core i9-13900KF | 87,55 | Brak danych | — |
| 3 | Core i9-13900K | 87,55 | Brak danych | — |
| 4 | Core i9-14900KF | 86,55 | 43,30 | 1 999 zł |
| 5 | Core i9-14900K | 86,55 | 41,24 | 2 099 zł |
Wszystkie procesory Intel w rankingu · Katalog procesorów Intel Core
Najlepszy procesor według budżetu
Procesor do ograniczonego budżetu wybieraj przez filtr ceny oraz osobny widok opłacalności dla gier lub pracy. Aktualny lider dla ustawionego limitu jest na początku dynamicznej tabeli po wybraniu najlepszego wyniku najpierw; nie ma jednego stałego zwycięzcy dla każdego budżetu. Poradniki poniżej pomagają dopasować platformę.
Jak czytać ranking procesorów i wybrać CPU do gier oraz pracy?
Wyniki pochodzą z CPU Matrix; gry i pracę pokazujemy oddzielnie. Wybierz zastosowanie, a następnie ogranicz listę ceną i platformą. Zostaw kilka modeli spełniających wymagania i porównaj je dokładniej. Metodologia FPSGuru wyjaśnia znaczenie indeksów.
- Wyszukaj procesor lub określ budżet. Przy modernizacji warto zacząć od obecnego CPU i w razie potrzeby włączyć modele archiwalne.
- Porównaj właściwy wynik. Gry i Praca odpowiadają różnym zastosowaniom; nie składaj ich w jeden wynik pomiaru.
- Sprawdź cenę i dostępność konkretnej oferty. Cena w katalogu jest odczytem, a nie rezerwacją produktu w sklepie.
- Dolicz platformę. CPU, płyta, pamięć, chłodzenie i ewentualny montaż powinny znaleźć się w jednym koszyku.
- Porównaj finalistów. W porównywarce CPU zestaw od dwóch do sześciu modeli; przed zakupem potwierdź zgodność wybranego procesora.
Jak duża różnica punktów ma znaczenie?
Porównuj proporcję wyników w tym samym indeksie. Przyjmujemy skalę: poniżej 3% — bez różnicy, 3–8% — trochę, 8–15% — wyraźnie, powyżej 15% — dużo. To opis wielkości różnicy w indeksie, a nie gwarancja jednakowej przewagi w każdej grze.
Ryzen 7 9850X3D i Ryzen 7 9800X3D mieszczą się w kategorii „bez różnicy” w indeksie Gry, mimo że tabela ustawia je na różnych miejscach. Ryzen 7 9800X3D jest natomiast wyraźnie szybszy od Ryzen 7 7800X3D w tym indeksie. Taki opis pomaga oddzielić niewielki ruch w kolejności od większego skoku wydajności.
Jaki procesor jest najlepszy do gier?
AMD Ryzen 7 9850X3D ma najwyższy indeks Gry w obecnym rankingu CPU Matrix.
- Do maksymalnej wydajności w grach → Ryzen 7 9850X3D (AM5) – osiąga 102,58 pkt Gry, najwyższy wynik w obecnym zestawieniu.
- Do porównania z liderem → Ryzen 7 9800X3D (AM5) – ma 100 pkt Gry, więc według przyjętej skali różnica względem 9850X3D mieści się w kategorii „bez różnicy”.
- Do oceny starszego X3D → Ryzen 7 7800X3D (AM5) – uzyskuje 92,09 pkt Gry; 9800X3D jest od niego wyraźnie szybszy w tym indeksie.
Jaki procesor wybrać do pracy wielowątkowej i biura?
Do pracy wielowątkowej na AM5 porównaj Ryzen 9 9950X3D2, lidera indeksu Praca w tej platformie; do biura wybierz CPU zgodny z wymaganiami używanych aplikacji.
- Wymagające aplikacje na AM5 → Ryzen 9 9950X3D2 – osiąga 132,54 pkt Praca i 102,13 pkt Gry, łącząc wysokie wyniki obu zastosowań.
- Praca i gry na AM5 → Ryzen 9 9950X3D – uzyskuje 127,01 pkt Praca oraz 96,19 pkt Gry.
- Przewaga zastosowań roboczych → Ryzen 9 9950X – ma 123,05 pkt Praca, przy 85,77 pkt Gry.
- Praca na platformie Intela → Core Ultra 7 270K Plus (LGA1851) – osiąga 122,73 pkt Praca, wobec 119,13 pkt modelu Core Ultra 9 285K.
- Biuro i codzienne zadania → typ CPU zgodny z wymaganiami programów – nie wybieraj wyłącznie najwyższego wyniku renderowania, jeśli głównie korzystasz z przeglądarki i dokumentów.
Dane: CPU Matrix. Indeksy to punkty: więcej = lepiej, to nie FPS. Zakres porównania opisuje metodologia CPU Matrix.
Dwa filary wydajności: Gry i Praca
Procesor dobry do gier nie musi być najlepszy do montażu wideo czy grafiki 3D. Dlatego porównuj osobno dwa wyniki:
- Gry: Wynik pomaga porównać wydajność procesorów w grach. Więcej punktów = lepiej; to nie FPS. Sprawdź, czy procesor pasuje do Twojej karty i oczekiwanej płynności.
- Praca: Wynik pomaga porównać wydajność w wymagających programach, takich jak renderowanie 3D, kodowanie wideo i kompresja danych. Więcej punktów = lepiej. Przy jednym ważnym programie sprawdź też jego osobne wyniki.
- Opłacalność w grach i opłacalność w pracy: Pokazują wydajność za tę samą kwotę, osobno dla obu zastosowań. Więcej punktów = lepiej. Zmiana ceny może zmienić opłacalność bez zmiany szybkości procesora.
Co to jest benchmark procesorów i jak porównać wydajność CPU?
Benchmark procesorów to test wykonujący takie samo zadanie na porównywanych CPU; CPU Matrix zbiera wyniki w osobne indeksy Gry i Praca. Wybieraj wynik odpowiadający Twojemu zastosowaniu, a nie samą nazwę rodziny, liczbę rdzeni lub częstotliwość.
- Gry – porównuj procesory przy zgodnych warunkach testu i zwracaj uwagę na tytuły, w które grasz.
- Praca – sprawdź także osobny wynik najważniejszej aplikacji, bo ogólny indeks nie opisuje każdego programu.
- Zakup – oddziel szybkość CPU od opłacalności, która zmienia się wraz z aktualną ceną.
Kto ma lepsze procesory: AMD czy Intel?
W grach prowadzi AMD Ryzen 7 9850X3D według CPU Matrix; w pracy Ryzen 9 9950X i Intel Core Ultra 7 270K Plus mieszczą się w kategorii „bez różnicy”.
- Gry → AMD X3D – Ryzen 7 9850X3D ma 102,58 pkt Gry, a najwyżej sklasyfikowany w tym indeksie Intel Core i9-13900KS uzyskuje 88,79 pkt; AMD jest tu dużo szybszy.
- Praca → porównanie dokładnych modeli – Ryzen 9 9950X ma 123,05 pkt Praca, a Core Ultra 7 270K Plus 122,73 pkt: według przyjętej skali są w kategorii „bez różnicy”.
- Zakup → aktualne widoki opłacalności – wybierz „Opłacalność w grach” albo „Opłacalność w pracy” i najlepszy wynik najpierw; lider dla ustawionych filtrów będzie na początku tabeli.
- Platforma → zgodność części – rodziny i wersje znajdziesz w katalogach procesorów AMD Ryzen: modele i platformy oraz procesorów Intel Core i Core Ultra: modele i platformy.
Jak dobrać procesor do karty graficznej?
Procesor może ograniczać liczbę klatek, gdy nie nadąża z przygotowaniem pracy dla GPU. Sam procent użycia karty nie wystarcza do rozpoznania przyczyny. Sprawdź wyniki w konkretnej grze, ustawienia, limit FPS i zachowanie całego zestawu.
- Wysoki klatkaż i e-sport: porównaj wyniki procesorów w grach, w które grasz. Oceń także 1% low, czyli płynność w wolniejszych momentach, jeśli masz porównywalne dane. Nie zakładaj, że sama rozdzielczość 1080p gwarantuje setki FPS.
- 1440p i 4K: większe obciążenie GPU może zmniejszyć różnice między procesorami, ale CPU nadal ma znaczenie dla docelowej płynności. Wyższa rozdzielczość nie usuwa jego pracy nad symulacją gry. Osobne wyniki kart sprawdzisz w rankingu GPU.
Wybierz scenariusz, który odpowiada Twojemu graniu
E-sport i wysoki klatkaż
Zacznij od indeksu Gry, potem sprawdź konkretne tytuły i ustawienia. Porównanie Ryzen 7 9850X3D z 9800X3D pokazuje, dlaczego samo wyższe miejsce nie musi oznaczać dużej przewagi.
Gry oraz wymagające aplikacje
Przełączaj Gry i Pracę, zamiast szukać jednego zwycięzcy obu zadań. Ryzen 9 9950X i Core Ultra 7 270K Plus mają w indeksie Praca wyniki w kategorii „bez różnicy”.
Rozdzielczość opisuje obciążenie całego zestawu, nie klasę procesora. CPU przygotowuje pracę dla GPU, dlatego przy wyborze liczą się także gra, ustawienia i oczekiwany klatkaż. Poniższe modele są przykładami do porównania w CPU Matrix; tabela nie przypisuje im gwarantowanej płynności.
| Scenariusz | Rozdzielczość | Przykłady z CPU Matrix | Co rozstrzyga |
|---|---|---|---|
| Wysoki klatkaż w grach | 1080p, także 1440p | Ryzen 7 9850X3D, Ryzen 7 9800X3D | Indeks Gry i porównywalne wyniki ulubionych tytułów. |
| Ocena potrzeby wymiany CPU | 1440p lub 4K | Ryzen 5 9600X, Ryzen 7 9800X3D | Czy obecny procesor ogranicza docelowy klatkaż z Twoim GPU. |
| Praca połączona z graniem | Według monitora; praca oceniana osobno | Ryzen 9 9950X, Core Ultra 7 270K Plus | Osobny indeks Praca oraz wynik najważniejszego programu. |
Nie przenoś przewagi z indeksu Gry wprost na procent FPS w 4K. Gdy ograniczeniem jest GPU, różnica między CPU może być mniej widoczna; gdy gra mocno obciąża procesor, sama wyższa rozdzielczość nie rozwiązuje ograniczenia. Dobór zacznij od warunków, w których rzeczywiście grasz.
Platforma procesora: nowy komputer czy modernizacja?
Przy modernizacji zacznij od listy procesorów obsługiwanych przez dokładny model płyty głównej. Przy nowym komputerze porównaj pełny koszt CPU, płyty, pamięci i chłodzenia. Samo zgodne gniazdo nie wystarcza do potwierdzenia obsługi procesora.
- AMD AM5: sprawdź obsługę wybranego Ryzena, wymagany BIOS, zestaw RAM i wyposażenie płyty. Możliwości przyszłej wymiany oceniaj na podstawie faktycznego wsparcia, bez zakładania zgodności z każdym kolejnym modelem.
- Intel LGA1851: sprawdź obsługę konkretnego procesora Core Ultra, ustawienia mocy, zgodność pamięci i wyposażenie płyty. Nazwa platformy nie jest gwarancją stabilności ani przewagi w każdej aplikacji.
- AMD AM4: Ryzen 7 5800X3D ma najwyższy wynik Gry wśród modeli AM4 w obecnej CPU Matrix; jest wyraźnie szybszy od Ryzen 7 5700X3D w tym indeksie. Najpierw wybierz kandydatów z listy obsługi swojej płyty i sprawdź wymagany BIOS. W tabeli rankingu CPU ustaw „Również archiwalne” i „Wszystkie modele”, wyszukaj kandydatów po nazwie i porównaj osobno Gry oraz Pracę. Bieżące ceny i opłacalność sprawdzisz w tej samej tabeli. Różnice platform wyjaśnia AM4 czy AM5: co zostaje w komputerze?
- Modernizacja AM4 lub LGA1700: porównaj koszt procesora pasującego do posiadanej płyty z kosztem całej nowej platformy. Zachowanie części zestawu może obniżyć wydatek, lecz zakres modernizacji zależy od dostępnych zgodnych modeli.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora?
Sprawdź zgodność procesora z płytą, chłodzenie, wymagania gier i programów oraz dopasowanie do GPU. Nazwa Ryzen 5, Core i7 czy Core Ultra 7 nie zastępuje porównania dokładnych modeli w odpowiednim zastosowaniu.
- Podstawka i BIOS – potwierdź dokładny CPU na liście obsługi płyty; samo AM5, AM4, LGA1851 lub LGA1700 nie wystarcza.
- Chłodzenie i moc – sprawdź TDP oraz limity mocy podane dla modelu; TDP nie jest pomiarem poboru energii Twojego zestawu, a nazwa X3D lub i9 nie narzuca jednego typu chłodzenia.
- GPU i rozdzielczość – dobieraj CPU do docelowego klatkażu i konkretnych gier; przy obciążonym GPU korzyść z szybszego CPU może być mniejsza.
- Rdzenie i wątki – sprawdź, czy program potrafi wykorzystać ich większą liczbę; nie porównuj wydajności różnych architektur wyłącznie po liczbie wątków.
Pamięć RAM DDR5: jak dobrać taktowanie i opóźnienia?
Dobierz pamięć do procesora, płyty i używanych programów. Większa pojemność, wyższa szybkość i niższe opóźnienia opisują różne cechy; nie zastępują sprawdzenia zgodności i rzeczywistych korzyści.
- Pojemność i moduły: sprawdź wymagania gier i programów oraz to, co działa jednocześnie. Porównaj zestawy 16 GB i 32 GB, a przy wymagającej pracy także większe. Sprawdź liczbę modułów i zalecane gniazda w instrukcji płyty.
- Szybkość i opóźnienia: DDR5-6000 CL30 może być punktem porównania, ale nie jest uniwersalnym optimum dla każdego procesora. Sprawdź obsługiwane ustawienia, zgodność wybranego zestawu i ewentualną korzyść względem tańszej pamięci.
- Profile EXPO i XMP: potwierdź obsługę profilu przez pamięć i platformę. Po jego włączeniu sprawdź stabilność. Osiągnięcie deklarowanej szybkości zależy także od kontrolera pamięci, płyty, BIOS-u oraz liczby modułów.
Jak dobrać procesor i platformę do zastosowania?
Ta tabela pomaga wybrać kryteria porównania. Konkretne modele i opłacalność sprawdź w rankingu powyżej, zamiast przypisywać jeden chipset lub rodzaj chłodzenia całej klasie procesorów.
| Sytuacja | Najważniejsze porównanie | Co uwzględnić w budżecie | Co potwierdzić |
|---|---|---|---|
| Modernizacja obecnego PC | Wzrost wydajności względem posiadanego procesora w Twoich zastosowaniach. | CPU oraz ewentualne chłodzenie i aktualizację BIOS-u. | Listę obsługi dokładnej płyty, wymagany BIOS i zgodność chłodzenia. |
| Nowy komputer do gier | Wydajność CPU i GPU w wybranych grach oraz oczekiwany klatkaż. | Procesor, płytę, RAM, chłodzenie i pozostałe części zestawu. | Rzeczywiste wyposażenie płyty, obsługę pamięci i miejsce w obudowie. |
| E-sport i wysokie odświeżanie | Wyniki gier przy docelowych ustawieniach oraz płynność w wolniejszych momentach. | Procesor i chłodzenie dopasowane do klatkażu, który wykorzystasz z posiadanym monitorem. | Warunki porównywanych pomiarów i możliwości całej konfiguracji. |
| Wymagająca praca i gry | Osobne wyniki aplikacji i gier, zgodnie z proporcjami użytkowania. | Wymaganą pamięć, dyski i chłodzenie do długotrwałego obciążenia. | Wydajność w używanym programie, ustawienia mocy oraz temperatury konkretnej konfiguracji. |
Jakich błędów unikać przy czytaniu rankingu CPU?
- Mylenie punktów z klatkami.
Indeks pozwala porównać procesory w określonym zakresie danych. Do przewidywania płynności potrzebujesz wyniku konkretnej gry i konfiguracji, a nie przelicznika „punkt = FPS”.
- Szukanie najgorszego procesora bez określenia zadania.
„Najsłabszy wynik najpierw” odwraca kolejność wybranego indeksu i filtrów. Nie wskazuje awaryjności, jakości egzemplarza ani tego, czy CPU wystarczy do przeglądarki i dokumentów.
- Traktowanie listy Intela lub AMD jako całego rynku.
Po wybraniu producenta oceniasz miejsce wewnątrz tej grupy. Do porównania marek przywróć „Wszyscy” i zachowaj ten sam widok oraz zakres modeli.
- Przenoszenie wyników desktopowych na laptop.
Ten ranking dotyczy procesorów do komputerów stacjonarnych. Przy laptopie oceniaj dokładną mobilną konfigurację i jej warunki pracy; podobne oznaczenie nie potwierdza identycznego wyniku.
Najczęściej zadawane pytania o procesory (FAQ)
Jaki jest aktualnie najlepszy procesor?
Ryzen 7 9850X3D ma najwyższy indeks Gry w CPU Matrix, a Ryzen 9 9950X3D2 prowadzi w indeksie Praca wśród modeli AM5.
- Do gier → porównaj wynik Gry i docelową płynność.
- Do pracy → sprawdź indeks Praca i używane aplikacje.
- Do ograniczonego budżetu → użyj dynamicznego widoku opłacalności z filtrem ceny.
Jaki jest ranking procesorów na rok 2026?
Ranking procesorów na 2026 rok znajdziesz w dynamicznej tabeli na tej stronie, z oddzielną kolejnością dla gier, pracy i opłacalności. Zmiana widoku lub filtrów zmienia porównywany zestaw; nie łącz tych wyników w jedną uniwersalną listę.
- Gry → kolejność według indeksu wydajności w grach.
- Praca → kolejność według indeksu zastosowań roboczych.
- Opłacalność → wynik uwzględniający aktualne ceny, osobno dla gier i pracy.
Co jest lepsze: Ryzen 5 czy i7?
Core i7-14700K jest trochę szybszy w grach i dużo szybszy w pracy od Ryzen 5 9600X według CPU Matrix.
- Gry → i7-14700K jest trochę szybszy od 9600X w tym indeksie.
- Praca → i7-14700K jest dużo szybszy w zbiorczym indeksie Praca.
- Zakup → zgodność platformy i bieżącą opłacalność sprawdź osobno.
Jaki procesor kupić w 2026 roku?
Do wysokiej wydajności w grach porównaj Ryzen 7 9850X3D i 9800X3D, a do pracy na AM5 — Ryzen 9 9950X3D2 i 9950X.
- Gry → punktem odniesienia wydajności jest Ryzen 7 9850X3D.
- Praca na AM5 → porównaj Ryzen 9 9950X3D2, 9950X3D i 9950X.
- Modernizacja → najpierw sprawdź listę CPU obsługiwanych przez obecną płytę.
Jakich procesorów Intel unikać?
Unikaj zakupu niestabilnego egzemplarza desktopowego Intel Core 13. lub 14. generacji, zwłaszcza z nieznaną historią awarii i bez możliwości reklamacji.
- Przed zakupem → ustal dokładny model, stan procesora i warunki gwarancji.
- Przed użytkowaniem → zaktualizuj BIOS do najnowszej wersji z mikrokodem 0x12F lub nowszym i stosuj Intel Default Settings.
- Przy zawieszaniu lub awariach → skontaktuj się ze wsparciem; nie traktuj aktualizacji jako potwierdzenia sprawności egzemplarza.
- Gwarancja → Intel wydłużył ją dla kwalifikujących się modeli o dwa lata, maksymalnie do pięciu lat od zakupu; dla gotowego PC lub wersji tray sprawdź właściwą ścieżkę u sprzedawcy lub producenta zestawu.
Jaki procesor jest lepszy: i7 czy Ultra 7?
W CPU Matrix Core i7-14700K jest trochę szybszy w grach od Core Ultra 7 265K, natomiast Ultra 7 265K jest trochę szybszy w pracy. Ten przykład pokazuje, dlaczego sama nowsza nazwa nie rozstrzyga wyboru.
- Gry → i7-14700K: 84,81 pkt; Ultra 7 265K: 80,74 pkt.
- Praca → i7-14700K: 106,53 pkt; Ultra 7 265K: 109,75 pkt.
- Wariant 265KF → ma te same wyniki CPU Matrix co 265K; porównuj też wyposażenie i zgodność platformy.
Co jest lepsze do gier: Intel czy Ryzen?
AMD Ryzen 7 9850X3D ma najwyższy indeks Gry CPU Matrix i jest w nim dużo szybszy od Intela Core i7-14700K.
- Wysoki klatkaż → sprawdź wyniki wybranych gier.
- 1440p i 4K → uwzględnij, czy ograniczeniem jest karta graficzna.
- Opłacalność → wybierz odpowiedni dynamiczny widok rankingu; sama marka jej nie wyznacza.
Ile kosztuje dobry procesor do gier?
Aktualną cenę procesora do gier pokazuje kolumna „Cena od” w tabeli powyżej; ustaw filtr budżetu i widok „Opłacalność w grach”, aby porównać dostępne modele.
- Najpierw → określ GPU i docelową płynność.
- Następnie → porównaj indeks Gry oraz bieżącą opłacalność.
- Na końcu → uwzględnij płytę, RAM i chłodzenie; pomocny jest poradnik wyboru procesora do 1000 zł.
Dlaczego AMD jest lepsze od Intela?
Ryzen 7 9850X3D jest dużo szybszy od Core i7-14700K w indeksie Gry CPU Matrix, co pokazuje przewagę tego modelu AMD w grach.
- Gry → porównaj indeks Gry dla dokładnych modeli.
- Praca → sprawdź osobny indeks i najważniejszą aplikację.
- Chłodzenie i energia → szukaj porównywalnych pomiarów konkretnego zestawu.
Jak wybrać procesor do gier?
Porównaj indeks Gry w CPU Matrix, wybierz modele zgodne z płytą główną i sprawdź ich wyniki w grach przy docelowym klatkażu.
- Określ → rozdzielczość, ustawienia i oczekiwany klatkaż.
- Porównaj → indeks Gry oraz wyniki konkretnych gier przy zgodnych warunkach.
- Sprawdź → płytę, BIOS, RAM i chłodzenie.
- Wybierz finalistów → zestaw ich w porównywarce wybranych procesorów.
Czy warto dopłacać do procesora z 3D V-Cache (np. Ryzen 7 7800X3D / 9800X3D)?
Bardziej opłacalny zakup wskazuje wyższy wynik w widoku „Opłacalność w grach” dla porównywanych procesorów z 3D V-Cache i bez niego.
- Wydajność → Ryzen 7 9800X3D ma wyraźnie wyższy indeks Gry niż 7800X3D w CPU Matrix; przy zastosowaniach mieszanych porównaj także Praca.
- Koszt → sprawdź dynamiczną opłacalność obu modeli.
- Konfiguracja → uwzględnij kartę graficzną i oczekiwaną płynność.
Korzyść z większej pamięci podręcznej zależy od gry i konfiguracji.
Czy w grach w rozdzielczości 4K procesor ma jeszcze znaczenie?
Tak — procesor nadal ma znaczenie w 4K, ponieważ oblicza symulację gry i przygotowuje polecenia dla karty graficznej.
- Sprawdź → wyniki konkretnej gry.
- Uwzględnij → kartę, ustawienia i docelowy klatkaż; silne obciążenie GPU może zmniejszyć różnice między CPU.
Jakie chłodzenie jest potrzebne do nowoczesnego procesora?
Ryzen 5 7600 BOX ma dołączone chłodzenie powietrzne AMD Wraith Stealth; do CPU bez chłodzenia w zestawie wybierz osobny cooler zgodny z podstawką i zaleceniami producenta.
- Zgodność → podstawka i miejsce w obudowie.
- Obciążenie → ustawienia mocy oraz czas pracy.
- Komfort → temperatury i hałas przy porównywalnych warunkach.
Co oznacza pozycja „Cena od” i jak działa filtr procesorów archiwalnych?
„Cena od” pokazuje cenę zapisaną dla ofert danego procesora w katalogu. Przed zakupem sprawdź konkretny sklep, dostępność, wersję BOX/OEM i koszt dostawy; odczyt feedu nie gwarantuje aktualnego stanu magazynu. Włączenie opcji „Również archiwalne” pozwala zestawić wynik posiadanego, starszego CPU z nowszymi modelami. Archiwalna cena nie jest potwierdzeniem dostępnej oferty.
- Oferta → potwierdź dostępność i wersję w sklepie.
- Archiwum → służy również do porównania wydajności starszego CPU.
Czy lepiej kupić procesor osobno, czy wybrać gotowy komputer?
Procesor osobno wybierz przy modernizacji komputera, jeśli pozostałe części spełniają Twoje potrzeby i płyta obsługuje nowy CPU.
- Modernizacja → sprawdź, które części zachowasz.
- Nowy PC → porównaj potrzebne części i montaż z ofertami z rankingu gotowych komputerów gamingowych.
Powiązane rankingi i narzędzia
Po wyborze kilku procesorów porównaj modele i sprawdź pozostałe części komputera: