Ranking mobilnych kart graficznych 2026 – GPU do laptopów

Gamingowy laptop na podwyższonym podium wydajności z limonkowym podświetleniem – ranking mobilnych kart graficznych 2026 FPSGuru

Ranking mobilnych kart graficznych 2026 otwiera GeForce RTX 5090 Laptop GPU. Dalej są RTX 5080 i RTX 4090 Laptop, ale o zakupie nie powinno decydować samo miejsce w tabeli: liczą się również TGP, pamięć VRAM, chłodzenie, procesor, ekran i cena konkretnej konfiguracji. Poniżej porównasz układy na wspólnej mobilnej skali FPSGuru, z osobnymi wynikami dla Full HD i 1440p tam, gdzie są dostępne.

Ranking kart graficznych w laptopach 2026 — klasy wydajności

Karty poniżej pomagają odczytać klasy wydajności. Pełna kolejność, obejmująca również starsze GeForce, Radeony i Intel Arc, wynika z indeksu w tabeli w następnej sekcji. TGP konkretnego laptopa może zmienić dystans między konfiguracjami.

RTX 5090 Laptop GPU — najwyższa półka

Lider mobilnego indeksu, z 24 GB VRAM. Ma około 11,4% przewagi nad RTX 5080 w indeksie łącznym — wyraźnie więcej, lecz sens dopłaty zależy od całej konfiguracji.

Sprawdź: TGP, chłodzenie, ekran o wysokiej rozdzielczości i dopłatę do RTX 5080.

RTX 5080 Laptop GPU — segment premium

Wysoki indeks i 16 GB VRAM dają zapas do wymagających ustawień. Przewaga nad RTX 4090 Laptop w indeksie łącznym wynosi około 2,7%: według naszej skali to bez różnicy.

Sprawdź: czy różnica ceny względem RTX 5070 Ti odpowiada potrzebom.

RTX 5070 Ti Laptop GPU — mocna alternatywa

Ma 12 GB VRAM i indeks łączny o około 28,9% wyższy od RTX 5070 — dużo więcej. Starszy RTX 4080 Laptop pozostaje nieco wyżej w tabeli.

Sprawdź: konfigurację GPU, CPU i rzeczywistą cenę całego urządzenia.

RTX 5070 Laptop GPU — punkt odniesienia

Punkt odniesienia skali: 100 pkt i 8 GB VRAM. W Full HD lub 1440p dopasuj tekstury i inne ustawienia do wymagań gry; sama pozycja w rankingu nie gwarantuje określonych FPS.

Sprawdź: TGP i ekran. Przykładowy laptop FPSGuru: Dream Machines 15PL26 z RTX 5070 Laptop GPU.

RTX 5060 Laptop GPU — rozsądny start do Full HD

Dobry punkt startowy do porównywania laptopów do Full HD. Indeks łączny jest o około 7,3% wyższy od RTX 4060 — trochę więcej, więc sprawdź także cenę starszego modelu.

Sprawdź: TGP, pamięć i cenę względem RTX 4060.

RTX 5050 Laptop GPU — wejście w gaming

Ma 8 GB VRAM, ale w indeksie łącznym pozostaje poniżej RTX 4060. Do mniej wymagających gier rozważ go przy korzystnej cenie całego laptopa, zamiast dopłacać za samą generację.

Sprawdź: kompromisy grafiki, RAM, matrycy i pamięci SSD.

RTX 40 Laptop i starsze — wciąż warto porównywać

RTX 4090 i RTX 4080 Laptop zajmują miejsca przed RTX 5070 Ti; RTX 4070 pozostaje blisko RTX 5070. Przy starszych laptopach porównaj cenę całego urządzenia, stan, gwarancję i limit mocy — nowsza generacja sama w sobie nie gwarantuje wyższej wydajności.

Tabela rankingu mobilnych GPU: indeksy, VRAM i TGP

Indeksy pokazują względną wydajność mobilnych GPU — nie są liczbą FPS; RTX 5070 Laptop stanowi punkt odniesienia 100 pkt. Domyślna kolejność wynika z indeksu łącznego, a kolumny 1080p i 1440p możesz sortować osobno; brakujący wynik oznaczamy kreską.

Różnice opisujemy tak: poniżej 3% — bez różnicy, od 3% do poniżej 8% — trochę, od 8% do 15% — wyraźnie, powyżej 15% — dużo. To opis odległości na skali, a nie gwarancja identycznej przewagi w każdej grze.

Mobilne GPU — kolejność według indeksu łącznego, RTX 5070 Laptop = 100 pkt; odczyt 15.10.2026
MiejsceMobilny GPUIndeks łączny [pkt]1080p [pkt]1440p [pkt]VRAM [GB]Zakres TGP [W]Moc odniesienia [W]
1GeForce RTX 5090 Laptop167,77149,69175,712495–175175
2GeForce RTX 5080 Laptop150,65138,98156,321655–175175
3GeForce RTX 4090 Laptop146,75132,54150,871660–175175
4GeForce RTX 4080 Laptop133,34123,53134,771260–175175
5GeForce RTX 5070 Ti Laptop128,90121,46132,351245–140140
6Radeon RX 7900M127,01——16160–180180
7GeForce RTX 5070 Laptop100,00100,00100,00850–115115
8GeForce RTX 3080 Ti Laptop96,9493,5794,941680–180165
9GeForce RTX 4070 Laptop96,7397,3793,74835–140140
10GeForce RTX 5060 Laptop90,0290,0985,54845–115115
11GeForce RTX 4060 Laptop83,9385,2776,95835–140115
12GeForce RTX 3070 Ti Laptop83,5982,4980,60880–150130
13GeForce RTX 3080 Laptop79,8176,20—1680–150105
14GeForce RTX 3070 Laptop76,7676,16—880–145115
15Radeon RX 6800M75,2775,2873,2412120–135120
16GeForce RTX 5050 Laptop75,0974,8569,49835–115100
17Radeon 8060S72,19——współdzielona——
18Radeon RX 7600S71,1872,0768,34850–9595
19Radeon RX 6800S66,0666,7363,16855–10580
20Radeon RX 6700S65,7667,61—8105105
21GeForce RTX 3060 Laptop65,7168,8758,62660–140115
22GeForce RTX 4050 Laptop64,7565,7556,48635–14090
23Radeon RX 6600M62,0761,74—850–115107,5
24Arc B39048,6947,3348,55współdzielona——
25Arc A730M48,2748,11—1280–12085
26GeForce RTX 3050 Laptop 6 GB47,6748,82—635–8075
27GeForce RTX 3050 Laptop 4 GB42,5443,13—435–9575
28GeForce RTX 3050 Ti Laptop38,6539,7432,31435–9050
29Radeon RX 6500M36,2936,23—45555
30Radeon 890M28,5728,41—współdzielona——
31GeForce RTX 2050 Mobile28,0027,94—430–6035
32Arc Graphics 140T27,2827,34—współdzielona——
33Arc Graphics 140V26,2226,65—współdzielona——
34Arc 8-Core23,8224,87—współdzielona——
35Radeon 880M23,3723,07—współdzielona——
36Arc A370M22,2723,60—435–5040
37Arc 7-Core21,4721,33—współdzielona——
38Arc Graphics 130V21,4421,16—współdzielona——
39Radeon 780M20,7120,85—współdzielona——
40Radeon 680M18,1818,46—współdzielona——
41Radeon 760M18,0317,88—współdzielona——
42Arc A350M17,9219,45—425–3535
43Radeon 660M14,2013,99—współdzielona——

Dane: MGPU Matrix. Zasady skali opisuje metodologia FPSGuru. Indeks łączny i wyniki rozdzielczości są osobnymi agregatami dostępnych obserwacji, dlatego nie wyliczaj brakującej kolumny z pozostałych. Wyniki odnoszą się do wskazanej mocy odniesienia, a zakres TGP opisuje dane dla układu — nie obietnicę dla każdego laptopa. Grafiki zintegrowane korzystają z pamięci współdzielonej i nie mają tu osobnego TGP.

Dlaczego TGP potrafi zmienić wynik porównania?

TGP opisuje budżet mocy przeznaczony dla mobilnej karty graficznej. Ten sam model GPU może pracować w cienkim laptopie z niższym limitem lub w większej konstrukcji z limitem wyższym. To wpływa na utrzymywane taktowania, ale nie działa liniowo: podwojenie watów nie oznacza dwukrotnie większej wydajności. Znaczenie mają również chłodzenie, procesor, profil pracy i obciążenie gry.

Przykład z katalogu FPSGuru: Dream Machines 15PL26 z RTX 5070 Laptop GPU ma w opisanej konfiguracji deklarowane TGP 115 W. Nie należy zakładać, że wszystkie laptopy z RTX 5070 pracują z tym samym limitem.

Full HD czy 1440p? Wybierz GPU do swojego ekranu

Full HD / 1080p

Zacznij od porównania RTX 5060, RTX 4060 i RTX 5050 przy podobnym wyposażeniu. Zrównoważony laptop z dobrym ekranem może być bardziej opłacalny niż droższa grafika kosztem pozostałych elementów.

1440p / QHD

Więcej pikseli zwiększa obciążenie GPU i często zużycie VRAM. Porównaj RTX 5070, RTX 5070 Ti i RTX 5080 na danych mobilnych oraz sprawdź, czy laptop utrzymuje wydajność przy dłuższym obciążeniu.

Wysokie odświeżanie wyświetlacza nie gwarantuje równie wysokiej liczby FPS. Odświeżanie opisuje możliwości ekranu, a liczba klatek zależy od gry, ustawień oraz całej konfiguracji laptopa. Skalowanie obrazu i generowanie klatek mogą poprawiać odbieraną płynność, ale nie zastępują porównania wydajności natywnej.

Jak porównywać indeksy wydajności FPSGuru?

Performance Index służy do porównania sprzętu w jednej skali; nie jest liczbą FPS. W kartach laptopów sprawdzaj indeks całej konfiguracji, a przy porównywaniu samych układów — indeks mobilnego GPU. To nie są wymienne liczby. Przy różnych TGP oceniaj dokładne warianty laptopów, a nie samą nazwę grafiki.

Przykład odczytu: RTX 4080 Laptop ma indeks łączny o około 3,4% wyższy od RTX 5070 Ti Laptop — trochę więcej, mimo starszej generacji. Przy 1440p różnica wynosi około 1,8%, czyli bez różnicy według przyjętej skali. Porównuj zawsze tę samą kolumnę.

Jak kupić laptop z właściwą kartą? Pięć kroków

  1. Ustal rozdzielczość i gry. Inne wymagania ma Full HD w grach sieciowych, a inne 1440p w nowych produkcjach.
  2. Wybierz dwie lub trzy klasy GPU. Zacznij od modelu odpowiadającego ekranowi, następnie sprawdź sąsiadujące segmenty cenowe.
  3. Porównaj konkretne laptopy. Zapisz pełną nazwę konfiguracji, procesor, ilość RAM, SSD i parametry matrycy.
  4. Potwierdź TGP i chłodzenie. Gdy limitu mocy nie potwierdzono, indeks konfiguracji korzysta z reprezentatywnej mocy odniesienia; nie oznacza to maksymalnego TGP.
  5. Sprawdź cenę i warunki zakupu. Wylicz sens dopłaty względem wyposażenia, gwarancji i dostępności; zaktualizuj cenę w dniu zakupu.

Najczęstsze błędy przy wyborze mobilnej grafiki

  1. Porównywanie RTX Laptop GPU z desktopowym RTX o podobnej nazwie.
  2. Pomijanie TGP i przyjmowanie, że każda konfiguracja z danym GPU jest identyczna.
  3. Kupowanie najdroższej karty do samego Full HD, bez analizy realnych potrzeb.
  4. Traktowanie generowania klatek jak wydajności natywnej.
  5. Ocenianie laptopa wyłącznie po GPU, z pominięciem CPU, RAM, SSD, ekranu i układu chłodzenia.
  6. Porównywanie cen z różnych dni lub ofert bez sprawdzenia dokładnego oznaczenia wariantu.

Sprawdź laptopy i porównaj konfiguracje

Przejdź od GPU do urządzenia: rodzina Dream Machines 15PL26 z RTX 5070 i Lenovo Legion 5 15AHP11 z różnymi RTX 50 Laptop pokazują, dlaczego trzeba sprawdzać dokładny wariant.

Przykładowe konfiguracje to Dream Machines 15PL26 z RTX 5070, Core i9-14900HX, 16 GB RAM, SSD 1000 GB i Windows oraz Lenovo Legion 5 15AHP11 z RTX 5060, Ryzen 7 250, 32 GB RAM, SSD 512 GB i Windows. Dla tych wariantów potwierdzono TGP 115 W. Lenovo kosztuje 7 249 zł (15.10.2026) w aktualnej ofercie x-kom; dla wskazanego Dream Machines brak aktualnej ceny.

Szersze kryteria zakupu omawia przewodnik po serii RTX 50 Laptop. Różnice w środkowej części tej generacji wyjaśnia porównanie trzech mobilnych GeForce: RTX 5060, RTX 5070 i RTX 5070 Ti.

Mobilna karta jest częścią laptopa, dlatego cena dotyczy całej konfiguracji, a nie samego GPU. Ranking wydajności nie jest rankingiem opłacalności; przed zakupem porównaj cenę, wyposażenie i warunki gwarancji.

FAQ — mobilne karty graficzne

Co decyduje o miejscu GPU w rankingu?

Domyślna kolejność wynika z łącznego indeksu MGPU Matrix, od najwyższego do najniższego. Możesz też posortować osobne indeksy dla 1080p i 1440p; ceny laptopów nie wpływają na tę kolejność.

Czy RTX 5070 Laptop wystarczy do 1440p?

Może być dobrym wyborem do wielu gier w tej rozdzielczości, lecz w wymagających tytułach trzeba czasem ograniczyć ustawienia i tekstury. Kluczowe są TGP oraz pamięć VRAM.

Czy wyższe TGP zawsze oznacza szybszy laptop?

Nie. Przy tym samym GPU wyższy limit może pomóc, ale wynik zależy także od chłodzenia i konstrukcji. Nie porównuj samych watów między różnymi kartami.

RTX 5060 Laptop czy RTX 4060 Laptop?

Porównaj wyniki mobilnych układów dla odpowiednich wariantów mocy, ceny całych laptopów, ich ekrany i gwarancję. Nowsza generacja sama w sobie nie przesądza, która oferta będzie bardziej opłacalna.

Ile VRAM potrzeba do grania w laptopie?

Zależy od gry, ustawień tekstur i rozdzielczości. Przy cięższych produkcjach i 1440p większa pamięć daje większy margines, lecz sama pojemność nie zastępuje wydajnego GPU.

Czy indeks wydajności to średnie FPS?

Nie. Indeks pozwala porównywać względną wydajność w ustalonej skali. Konkretne FPS zależą od gry, ustawień i konfiguracji sprzętowej.

Werdykt: jak wykorzystać ranking mobilnych GPU?

Najwyższy indeks ma RTX 5090 Laptop. Do wymagającego 1440p porównaj także RTX 5080, RTX 4090, RTX 4080 i RTX 5070 Ti. Do Full HD zacznij od RTX 5060 i sprawdź sąsiednie pozycje przy podobnej cenie. Ostateczną kolejność ofert ustal po porównaniu pełnych konfiguracji — uwzględniając TGP, ekran, wyposażenie i bieżącą cenę. To pozwala wykorzystać ranking GPU bez sprowadzania całego laptopa do nazwy grafiki.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.