Laptop gamingowy do 6000 zł (2026): RTX 5060 i TGP

Smukły laptop gamingowy na ciemnym postumencie – ranking laptopów do 6000 zł FPSGuru

Do 6000 zł warto szukać laptopa z RTX 5060 i potwierdzonym TGP, a nie po prostu najwyższym numerem karty. Wśród porównywanych ofert wyróżnia się Lenovo Legion 5 z RTX 5060 115 W i Windowsem. Acer Nitro V 16S daje więcej RAM i SSD, a Nitro V 16 bez systemu pozwala zaoszczędzić.

Laptop do 6000 zł: co warto wybrać?

Przy budżecie 6000 zł wybierasz już nie tylko „laptop z RTX 5060”, lecz możliwość wyboru konkretnego TGP, ekranu, SSD, RAM i systemu. Przy cenach z 15.10.2026 Lenovo Legion 5 jest mocnym punktem dla gracza, Acer Nitro V 16S daje więcej pamięci, a Nitro V 16 bez systemu zostawia część budżetu na własne decyzje. To propozycje do różnych potrzeb; kolejność w tabeli nie oznacza miejsca w rankingu wydajności.

Więcej konfiguracji i filtr budżetowy znajdziesz w rankingu laptopów gamingowych oraz szukajce. Poradnik do 6000 zł rozwija wybór dokładnych wariantów; nie zastępuje głównego rankingu całego rynku.

Cztery scenariusze zakupu do 6000 zł

Ta sama kwota może dać mocniejszą grafikę, pojemniejszy dysk albo ekran z większą liczbą pikseli. Wybierz priorytet, a nie samą markę na obudowie.

WIĘCEJ PAMIĘCI

Acer Nitro V 16S AI

Za 5 799 zł otrzymujesz Core 5 210H, RTX 5060 8 GB 85 W, 24 GB RAM, SSD 1 TB i Windows 11. Większa pamięć zmniejsza potrzebę szybkiej rozbudowy, kosztem potencjału GPU względem wersji 115 W.

Zobacz konkretną wersję Acer · Sprawdź ofertę w x-kom.pl

WIĘKSZA ROZDZIELCZOŚĆ EKRANU

HYPERX OMEN 15-GA

Za 5 999,99 zł otrzymujesz Core i7-14650HX, RTX 5060 8 GB 115 W, 16 GB RAM, SSD 512 GB i Windows. Ekran 2880 × 1800 / 120 Hz daje więcej miejsca do pracy, ale granie w jego natywnej rozdzielczości mocniej obciąża GPU.

Zobacz ten model · Sprawdź ofertę w mediaexpert.pl

OPŁACALNOŚĆ

RAM, SSD i Windows potrafią zmienić werdykt

Indeks wydajności dotyczy konfiguracji CPU/GPU. Value uwzględnia także wyposażenie i cenę, ale nie zastępuje oceny matrycy, hałasu, serwisu ani kosztu nowej licencji. Jeśli 16 GB RAM oraz 512 GB SSD wystarczą, mocniejszy GPU może być lepszym zakupem; jeżeli pracujesz na dużych plikach, wyposażenie ma większą wagę.

Porównanie konkretnych konfiguracji: cena, TGP i Value

Tabela porównuje wybrane konfiguracje z RTX 5060 o znanym TGP. Performance to indeks możliwości CPU i GPU, a Value uwzględnia również RAM, SSD i cenę — wyższy wynik pomaga wskazać bardziej opłacalny zakup w pokazanej grupie. Ceny i dostępność odczytano z ofert Content Egg oraz WooCommerce 15.10.2026; przed płatnością sprawdź końcową kwotę w sklepie.

FPSGuru · 15.10.2026 · cena w zł, moc GPU w W, Performance i Value w punktach. Wyższe indeksy są lepsze; niższa cena jest korzystniejsza. Wybrane warianty do różnych potrzeb.
Dokładny wariantCenaTGP RTX 5060RAM / SSD / systemPerformanceValue
Lenovo Legion 5 15AHP11
Ryzen 7 250 · RTX 5060 8 GB
5899 zł115 W16 GB / 512 GB
Windows
87,8014,88
HYPERX OMEN 15-GA
Core i7-14650HX · RTX 5060 8 GB
5999,99 zł115 W16 GB / 512 GB
Windows
89,5614,93
Acer Nitro V 16S AI
Core 5 210H · RTX 5060 8 GB
5799 zł85 W24 GB / 1 TB
Windows
79,2515,03
Acer Nitro V 16 AI
Ryzen 7 260 · RTX 5060 8 GB
5454,62 zł95 W16 GB / 1 TB
Bez systemu
84,2616,22
Acer Nitro V 16S AI (32 GB)
Core 5 210H · RTX 5060 8 GB
5699 zł85 W32 GB / 1 TB
Bez systemu
79,2515,99
Gigabyte Gaming A16 GA6H
Core i7-13620H · RTX 5060 8 GB
5899 zł80 W16 GB / 512 GB
Windows
81,4713,81
MSI Cyborg 15 B13WFKG
Core i5-13420H · RTX 5060 8 GB
5199 zł55 W16 GB / 1 TB
Windows
70,1414,17

MSI Cyborg z RTX 5060 55 W pokazuje, dlaczego sam numer GPU nie wystarcza. Ma najniższy indeks konfiguracji w tabeli. Część wyników procesorów jest oszacowana na podstawie innych modeli tej samej rodziny; wpływa to na pewność porównania całej konfiguracji.

Czy warto dopłacić z 5000 do 6000 zł?

Nie zawsze. Przykładowy HP Victus 15-FA2026NWX za 4 999,99 zł ma Core i7-13620H, RTX 5060 8 GB, 16 GB RAM, SSD 512 GB i Windows. TGP tej konfiguracji nie jest potwierdzone, dlatego model FPSGuru przyjmuje referencyjną moc układu. Można go uwzględnić przy wyborze, lecz jego rzeczywiste możliwości warto potwierdzić testem dokładnego wariantu. Samo wydanie pełnych 6000 zł nie gwarantuje lepszego zakupu.

Porównując dwa warianty z Windowsem, Legion 5 za 5 899 zł kosztuje o 100 zł więcej od Acer Nitro V 16S za 5 799 zł. W modelu FPSGuru Legion uzyskuje 87,80 zamiast 79,25 punktu, czyli wyraźnie wyższy indeks: o około 10,8%, przy mocach RTX 5060 wynoszących odpowiednio 115 i 85 W. Acer ma za to 24 GB RAM i SSD 1 TB, a Lenovo 16 GB i 512 GB. Dla grania z naciskiem na GPU dopłata wygląda rozsądnie; przy potrzebie pamięci i przestrzeni — niekoniecznie.

Jeżeli grasz przede wszystkim w e-sport, sprawdź także CPU i płynność konkretnej gry; jeśli w 1440p z wysokimi ustawieniami, wąskim gardłem częściej bywa GPU i VRAM. Wersje laptopowe RTX 5060 w tym zestawieniu mają 8 GB VRAM. Wyższy budżet nie zwiększa tej pojemności automatycznie.

Jeśli celujesz w niższy budżet, zamiast dopłacać na siłę porównaj tańsze, już dostępne konfiguracje w rankingu laptopów gamingowych. Upewnij się, czy porównywany wariant ma system i potwierdzoną moc GPU.

RTX 5060 Laptop: 55, 80, 85, 95 i 115 W — co zmienia TGP?

TGP to limit mocy graficznej, a nie numer modelu. W pokazanej grupie występują konfiguracje RTX 5060 od 55 do 115 W. Wyższy limit daje większy potencjał utrzymania taktowań pod obciążeniem, ale nie jest prostym mnożnikiem FPS. Efekt zależy od chłodzenia, profilu pracy, CPU, gry i tego, czy karta była już ograniczona innym elementem.

Moc GPU przypisana do dokładnych konfiguracji w danych FPSGuru, nie moc całego laptopa ani zasilacza.
TGPPrzykład SKUKonsekwencja zakupowa
55 WMSI Cyborg 15 B13WFKGNie kupuj tylko za napis RTX 5060; indeks konfiguracji jest tu najniższy z tabeli.
80–85 WGigabyte Gaming A16 GA6H; Acer Nitro V 16S AIMoże wystarczyć do własnych potrzeb, zwłaszcza gdy liczy się wyposażenie lub cena.
95 WAcer Nitro V 16 AIŚrodek stawki mocy, sprawdź koszt brakującego systemu.
115 WLenovo Legion 5 15AHP11; HYPERX OMEN 15-GAWyższy potencjał GPU; potrzebna ocena całej konfiguracji i ekranu.

Producent może podawać maksymalny limit z Dynamic Boost albo wartości dla innego profilu. Przy porównywaniu ofert sprawdź dokładny kod producenta oraz warunki pomiaru. Wyjaśnienie znajdziesz w osobnym poradniku TGP w laptopie — dlaczego ten sam RTX ma różne FPS?.

Ekran ma znaczenie: matryca, rozdzielczość i odświeżanie

Odświeżanie 165 albo 180 Hz nie jest obietnicą takiej samej liczby FPS. To parametr panelu. Wymagający tytuł na wysokich ustawieniach może działać wolniej, a czas reakcji i smużenie zależą od jakości konkretnej matrycy, nie od samej etykiety „gaming”.

Wariant Acer Nitro V 16 AI w zestawieniu deklaruje 1920 × 1200 / 180 Hz, a HYPERX OMEN 15-GA 2880 × 1800 / 120 Hz. Druga rozdzielczość zawiera 2,25 razy więcej pikseli niż 1920 × 1200, więc porównuj gry przy zbliżonym docelowym ustawieniu rozdzielczości i skalowania. Ekran o wysokiej rozdzielczości może być świetny do pracy i multimediów, lecz RTX 5060 8 GB nie musi utrzymać wysokiego FPS w natywnej rozdzielczości każdej nowej gry.

Przed zakupem sprawdź rodzaj panelu, jasność, pokrycie barw, rozdzielczość i częstotliwość tego SKU. Nie kopiuj danych z innej wielkości lub odmiany tej samej rodziny.

16, 24 czy 32 GB RAM i 512 GB czy 1 TB SSD?

W tej klasie 16 GB RAM jest sensownym punktem startowym, ale przy równoległym streamingu, pracy na większych projektach lub wielozadaniowości dodatkowa pamięć może się przydać. Nie oznacza to automatycznej poprawy wydajności GPU w grze, która mieściła się już w dostępnej pamięci.

SSD 512 GB może zapełnić się szybciej, niż sugeruje opis oferty. System, aktualizacje i kilka dużych gier pozostawiają mniej wolnej przestrzeni. Acer Nitro V 16S z 24 GB RAM i 1 TB SSD za 5 799 zł eliminuje część potrzeby natychmiastowej rozbudowy. Wersja 32 GB/1 TB za 5 699 zł nie zawiera systemu, więc nie jest od razu tańszym odpowiednikiem dla każdego.

Windows w cenie czy laptop bez systemu?

Cena „do 6000 zł” musi uwzględniać wszystkie niezbędne elementy. Acer Nitro V 16 AI za 5 454,62 zł jest bez systemu; jeśli kupujesz nową licencję, dodaj jej cenę i czas instalacji. Nie szacujemy opłacalności z Windows na podstawie samej ceny gotowej konfiguracji bez systemu.

Warto rozważyć ofertę bez systemu, jeśli masz legalną, możliwą do przeniesienia licencję albo świadomie korzystasz z innego kompatybilnego systemu. Porównaj pełny wydatek i warunki aktywacji, a nie tylko kwotę na pierwszym przycisku zakupu.

Samodzielną instalację systemu rozważ tylko wtedy, gdy wiesz, jaka licencja przysługuje Ci do wykorzystania. Nowa licencja i usługa instalacji mogą wyczerpać rezerwę, którą miał zostawić pozornie tańszy laptop.

Siedem błędów przy zakupie laptopa do 6000 zł

  1. Kupowanie samej nazwy RTX 5060.

    W tym zestawieniu odmiany tego GPU mają od 55 do 115 W. Sprawdź TGP dokładnego modelu.

  2. Mylenie indeksu FPSGuru z FPS w grze.

    Indeks porównuje konfiguracje na wspólnej skali. Wynik 87,80 to punkty, a nie liczba klatek na sekundę.

  3. Porównywanie cen innych konfiguracji.

    Sprawdź RAM, SSD, system, ekran i dokładny kod produktu. Podobna nazwa laptopa nie wystarcza, aby uznać oferty za identyczne.

  4. Porównanie laptopa bez systemu z wersją z Windows bez korekty ceny.

    Dodaj koszt nowej licencji, jeżeli jej potrzebujesz; nie zakładaj bezpłatnego przeniesienia z każdego starego PC.

  5. Założenie, że 32 GB RAM oznacza szybszą grafikę.

    Więcej RAM pomaga w odpowiednich scenariuszach, ale nie podnosi TGP i nie zwiększa VRAM.

  6. Przypisywanie panelu OLED lub parametrów ekranu całej serii.

    Ten sam Legion, Nitro czy Victus może mieć kilka matryc zależnie od SKU; sprawdź rozdzielczość i typ w konkretnej ofercie.

  7. Pomijanie warunków pracy laptopa.

    Porównaj wydajność po dłuższym obciążeniu, hałas, temperatury, porty, zasilacz i serwis, gdy są zweryfikowane. Nie wyciągamy tych cech z samego indeksu.

Jak kupić laptop do 6000 zł w sześciu krokach

  1. Ustal gry i docelową rozdzielczość. Inny kompromis ma sens do e-sportu w Full HD, a inny do nowych gier na panelu 2880 × 1800.
  2. Sprawdź pełny identyfikator wariantu. Zapisz CPU, GPU, ilość VRAM, TGP, pojemność RAM i SSD, rozdzielczość, system oraz kod produktu sklepu.
  3. Oceń GPU razem z jego TGP. Nie przenoś wydajności z innego laptopa z tym samym układem, jeśli różni się maksymalna moc.
  4. Porównaj dwa osobne wskaźniki. Performance pomaga wybrać możliwości sprzętu, a Value pokazuje relację wyniku i wyposażenia do ceny. Żaden nie zastępuje testu konkretnej gry.
  5. Dolicz brakujące elementy. System, dysk, pamięć, dostawę i ewentualną usługę konfiguracji. Zwróć uwagę na opcje modernizacji.
  6. Potwierdź cenę i dostępność przed płatnością. Cena z 15.10.2026 może się zmienić. Otwórz dokładny wariant, a potem kartę sprzedawcy i sprawdź końcową kwotę.

Skąd pochodzą wyniki i jakie mają ograniczenia?

Performance Index i Value odczytano z aktualnego modelu laptopowego FPSGuru opartego na mobilnych danych CPU Matrix i GPU Matrix. Model uwzględnia konfigurację procesora, mobilnego układu graficznego, rozpoznane TGP, a w Value również RAM, SSD i aktualną cenę oferty. Dane cenowe są migawką, a nie automatyczną gwarancją dostępności konkretnej promocji. Nie uśredniamy cen różnych wersji jednej rodziny laptopa.

Jeśli TGP jest znane, użyta jest skorygowana wartość dla konkretnego wariantu. Wyniki gamingowe procesorów Ryzen 7 250, Ryzen 7 260, Core 5 210H, Core i7-14650HX i Core i5-13420H są oszacowane na podstawie innych procesorów tej samej rodziny, co zwiększa niepewność porównań. Core i7-13620H ma wynik oparty na pomiarach. Żaden indeks nie zastępuje pomiaru FPS, 1% low, temperatur, hałasu czy czasu pracy na baterii całego urządzenia.

Dane: GPU Matrix (mobilne układy MGPU). Dane: CPU Matrix (mobilne procesory MCPU). Ceny: 15.10.2026. Dla użytkownika najważniejszy jest aktualny koszt dokładnego SKU i zgodność GPU/TGP z opisem. Więcej o skalach i aktualizacjach: metodologia FPSGuru.

FAQ: laptop gamingowy do 6000 zł

Jaki laptop gamingowy do 6000 zł jest najlepszy do gier?

Przy cenach z 15.10.2026 Lenovo Legion 5 15AHP11 z RTX 5060 115 W, 16 GB RAM, SSD 512 GB i Windowsem za 5 899 zł jest mocną propozycją do grania. Nie jest zwycięzcą każdej gry; porównaj też ekran, konkretny SKU i aktualną cenę.

Czy każdy laptop z RTX 5060 ma podobną wydajność?

Nie da się rozstrzygnąć po numerze GPU. W zestawieniu Cyborg z RTX 5060 55 W ma dużo niższy indeks niż Legion 5 z wersją 115 W. Wybieraj według danych obu konfiguracji, a nie nazwy karty.

Czy laptop z RTX 5060 nada się do 1440p?

Tak, ale zależnie od gry trzeba dopasować ustawienia, rozdzielczość renderowania i ray tracing. Mobilny RTX 5060 w zestawieniu ma 8 GB VRAM; przy najwyższych teksturach i większej rozdzielczości pojemność pamięci może być ograniczeniem.

Czy 24 lub 32 GB RAM podnosi FPS względem 16 GB?

Nie zawsze. Pomaga, jeśli bieżąca pamięć jest niewystarczająca lub równolegle pracuje wiele programów. Nie zmienia mocy GPU ani pojemności VRAM.

Co wybrać: Lenovo Legion 5 czy Acer Nitro V 16S?

Przy podanych cenach Lenovo kosztuje o 100 zł więcej i ma wyższy indeks oraz RTX 5060 115 W. Acer oferuje więcej RAM i SSD oraz RTX 5060 85 W. Wybierz priorytet: GPU do gier lub wyposażenie w chwili zakupu.

Czy wydając 6000 zł zawsze dostanę lepszy laptop niż za 5000 zł?

Nie. Liczą się TGP, CPU, ekran, RAM, SSD, system i realna cena. Tańszy wariant z właściwą konfiguracją może okazać się bardziej opłacalny. Wzrost ceny sam w sobie nie gwarantuje wyższych FPS.

Czy Value uwzględnia nową licencję Windows, kulturę pracy i jakość ekranu?

Nie. Value wykorzystuje model wydajności, cenę i wyposażenie. Koszt osobnej licencji, wyświetlacz, głośność, czas pracy na baterii i serwis wymagają osobnej oceny.

Werdykt: kupować teraz czy dozbierać?

Przed zakupem wróć do aktualnego rankingu laptopów i zweryfikuj końcową cenę oraz specyfikację dokładnego SKU. Jeśli sprzedawca nie potwierdza TGP, nie przenoś wartości z innej wersji modelu.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.