Laptop gamingowy do 5000 zł – ranking 2026: modele, ceny i TGP

Nowoczesny laptop gamingowy na ciemnym postumencie – ranking laptopów do 5000 zł FPSGuru

Laptop gamingowy do 5000 zł wybieraj według całego kosztu i dokładnego wariantu GPU. W ofertach odczytanych 15 października 2026 HP Victus z RTX 5060 i Windowsem kosztuje 4999,99 zł, Lenovo LOQ z RTX 5060 100 W — 4999 zł bez systemu, a tańszy MSI Cyborg — 4649,99 zł bez systemu. Każdy wymaga innego kompromisu; wyższy numer karty nie wystarcza do rozstrzygnięcia zakupu.

Laptop gamingowy do 5000 zł: jak korzystać z rankingu

Ten poradnik pomaga podjąć decyzję w limicie 5000 zł. Bieżącą kolejność ofert i nowe konfiguracje sprawdzisz w rankingu laptopów gamingowych, a budżet oraz wymagane wyposażenie ustawisz w szukajce laptopów. Pełny ranking obejmuje również droższy sprzęt; nie traktuj jego widoku bez filtra jako listy do 5000 zł.

Poniższe rekomendacje i liczby są datowaną migawką, nie stałą listą zwycięzców. Wydajność i opłacalność odczytaliśmy z aktualnych danych FPSGuru, a ceny i dostępność — z WooCommerce i Content Egg. Zmiana ceny lub dostępności może odwrócić wybór. Przed płatnością potwierdź końcową kwotę w koszyku.

Który laptop wybrać? Trzy scenariusze zakupu

MNIEJSZY WYDATEK, WIĘKSZY KOMPROMIS

MSI Cyborg 15 B2RWFKG-038XPL

Core 7 240H, RTX 5060 8 GB 55 W, 16 GB RAM i 512 GB SSD. Ten wariant MSI Cyborg kosztuje 4649,99 zł bez systemu, ale ma najniższy indeks z porównywanych konfiguracji.

RTX 5060 Z WINDOWSEM

HP Victus 15-fa2026nwx

Core i7-13620H, RTX 5060 8 GB, 16 GB RAM, 512 GB SSD i Windows 11 Home. Ten wariant HP Victus kosztuje 4999,99 zł i ma najwyższy indeks w pokazanym zestawieniu.

POTWIERDZONE TGP, BEZ SYSTEMU

Lenovo LOQ 15AHP10

Ryzen 7 250, RTX 5060 8 GB 100 W, 16 GB RAM i 512 GB SSD. LOQ w tej konfiguracji za 4999 zł pozwala porównać wynik z uwzględnieniem znanej mocy GPU.

HP Victus — warunek zakupu: TGP tego wariantu nie jest potwierdzone w danych FPSGuru. Wynik wykorzystuje referencyjną moc układu, więc przed zakupem poproś sprzedawcę o maksymalną moc GPU dla tego dokładnego wariantu. Nie przenosimy tu parametrów innego Victusa.

Lenovo LOQ: rozważ go, jeśli system masz już zapewniony na odpowiednich warunkach albo planujesz inny zgodny system. Przy zakupie nowej licencji Windows nie jest to kompletny zestaw do 5000 zł. Dopłata względem Cyborga daje duży wzrost indeksu, opisany poniżej.

MSI rozważ, gdy niższy wydatek jest ważniejszy od wydajności. Przy obecnej różnicy ceny warto najpierw porównać go z LOQ i doliczyć koszt systemu, jeśli go potrzebujesz.

Ceny, TGP i wydajność konkretnych konfiguracji

Wyżej = lepiej dla indeksu i Value; niższa cena pozostawia więcej budżetu. Performance Index porównuje możliwości konfiguracji na podstawie CPU i GPU. Value odnosi ten wynik i wyposażenie RAM/SSD do ceny. Żadna z tych miar nie ocenia ekranu, głośności, baterii ani jakości obudowy. Kolejność w tabeli przedstawia scenariusze zakupu, nie ścisłe miejsca w rankingu.

Stan na 15.10.2026. Cena laptopa w zł; indeks w pkt; Value w pkt/1000 zł. ASUS poza limitem, wyłącznie jako punkt odniesienia. Ceny dostępnych ofert, bez doliczania osobnej licencji i dostawy.
Dokładna konfiguracjaCena (zł)TGP maks. (W)Indeks (pkt)Value (pkt/1000 zł)RAM / SSD / system
HP Victus 15-fa2026nwx
Core i7-13620H · RTX 5060 8 GB
4999,99Brak potwierdzenia90,3518,0716 GB / 512 GB · Windows
Lenovo LOQ 15AHP10
Ryzen 7 250 · RTX 5060 8 GB
4999,0010084,2516,8516 GB / 512 GB · bez systemu
MSI Cyborg 15 B2RWFKG
Core 7 240H · RTX 5060 8 GB
4649,995570,7515,2116 GB / 512 GB · bez systemu
ASUS TUF A16 FA608UHI
Poza budżetem
Ryzen 7 260 · RTX 5050 8 GB
6999,0011579,4711,3516 GB / 512 GB · Windows

ASUS TUF A16 za 6999 zł nie jest rekomendacją do 5000 zł. Pozostaje w tabeli, aby pokazać, jak zmiana dostępności oferty potrafi zmienić wybór. Brak TGP przy HP jest brakiem informacji, nie wartością zero.

Czy warto dopłacić do mocniejszej konfiguracji?

LOQ kontra Cyborg: przy 4999 zł i 4649,99 zł dopłata wynosi 349,01 zł, czyli około 7,5%. Indeks rośnie z 70,75 do 84,25 — o około 19,1%, a więc dużo. Value LOQ jest wyższe o około 10,8%, czyli wyraźnie. Oba warianty są bez systemu. Jeśli wybierasz głównie pod gry, LOQ jest przy tych cenach bardziej opłacalny. Różnica indeksów nie oznacza identycznego wzrostu FPS w każdej grze.

HP kontra LOQ: cena różni się o 0,99 zł, a HP ma system w zestawie i około 7,2% wyższy indeks — trochę. Oba mają takie same pojemności RAM i SSD. Wynik HP ma jednak dodatkową niepewność wynikającą z braku potwierdzonego TGP; rozstrzygnij ją przed zakupem. Tabela nie jest pomiarem dwóch fizycznych egzemplarzy.

Nie warto dopłacać do konkretnej marki tylko dlatego, że była korzystna w dniu aktualizacji poradnika. Najpierw porównaj aktualną ofertę i to, co rzeczywiście dostajesz. Cena ASUS-a z poprzedniej migawki nie jest już podstawą rekomendacji w tym budżecie.

Pułapki: niski TGP, brak systemu i znikająca oferta

  1. RTX 5060 z niską mocą nie gwarantuje przewagi.

    MSI Cyborg B2RWFKG z RTX 5060 55 W osiąga indeks 70,75, wobec 79,47 w TUF-ie z RTX 5050 do 115 W. W tym porównaniu TUF ma około 12,3% wyższy wynik — wyraźnie, mimo niższego numeru GPU. To wynik całych konfiguracji z modelu, nie izolowany test dwóch układów.

  2. „Do 5000 zł” może oznaczać cenę bez systemu.

    LOQ za 4999 zł pozostawia 1 zł do limitu. Jeżeli potrzebujesz kupić system, całkowity koszt przekroczy 5000 zł. Sprawdź też dostawę i dopłaty; nie utożsamiaj różnicy cen dwóch różnych laptopów z ceną licencji.

  3. Oferta w katalogu i możliwość zamówienia to osobne rzeczy.

    Tańsza oferta ASUS-a TUF A16 jest obecnie oznaczona jako niedostępna, a dostępna kosztuje 6999 zł. Dlatego nie polecamy go teraz do tego budżetu. Nie podstawiaj automatycznie innego RAM-u, dysku lub systemu z tej samej rodziny.

  4. Dużo RAM-u może poprawić Value bez poprawy GPU.

    Wskaźnik uwzględnia wyposażenie, dlatego konfiguracja z bardzo dużą pamięcią i SSD może wysoko wypaść w Value. Jeśli Twoje gry nie potrzebują takiej pojemności, porównaj również sam Performance i kartę graficzną. Value nie jest prognozą FPS ani pełną oceną jakości.

Ekran, RAM i SSD: na czym nie oszczędzać

Przy laptopie, który ma służyć również bez zewnętrznego monitora, ekran jest częścią zakupu, a nie dodatkiem. Sprawdź rozdzielczość, odświeżanie, jasność i deklarowane pokrycie barw konkretnego wariantu. Sam napis IPS albo 144 Hz nie potwierdza jakości obrazu ani czasu reakcji. Nie przenoś też wyników z innej rozdzielczości wprost na wybrany ekran.

W porównywanych propozycjach punktem wyjścia jest 16 GB RAM i SSD 512 GB. Przed dopłatą do większych pojemności sprawdź zajęte sloty, maksymalną obsługiwaną pamięć i możliwość dołożenia dysku dla dokładnego modelu. Nie zakładamy wolnego złącza tylko dlatego, że ma je inny wariant rodziny. Pojemność SSD nie mówi też sama w sobie o jego szybkości.

RTX 5050 i RTX 5060 w tej tabeli mają po 8 GB VRAM. Dopłata między nimi nie zwiększa pojemności pamięci karty. Gdy gra przekracza dostępny budżet VRAM, pomocne może być obniżenie tekstur lub ray tracingu; generowanie klatek nie zastępuje większej pamięci. Dobór GPU, ekranu i pamięci rozwijamy w poradniku jaki laptop gamingowy wybrać.

Sprawdź przed zamówieniem

  1. Porównaj dokładny wariant. Spisz kod producenta, CPU, GPU, VRAM, RAM, SSD i system. EAN-y wybranych ofert to HP 0821844761533, Lenovo 0198158680905 i MSI 4711377365710. Nazwa rodziny laptopa nie wystarcza do rozpoznania konfiguracji.
  2. Potwierdź maksymalną moc GPU. Zapytaj o moc wraz z ewentualnym Dynamic Boost i tryb pracy, którego dotyczy deklaracja. Nie pomyl jej z mocą zasilacza ani podstawowym limitem GPU. Dla HP w tym porównaniu ta informacja nadal wymaga potwierdzenia.
  3. Zamknij całkowity koszt w budżecie. Sprawdź kwotę w koszyku, warunki kodu, dostawę i system. Wariant bez Windowsa może być sensowny, ale tylko wtedy, gdy uwzględnisz swoje rzeczywiste potrzeby i uprawnienia do używanego systemu.
  4. Sprawdź ekran i pomiary, których potrzebujesz. Jeśli decydują hałas, bateria lub osiągi konkretnej gry, szukaj pomiaru dokładnego modelu w porównywalnym trybie. W tej analizie nie ma pomiarów głośności, temperatur ani czasu pracy.

Metodologia i źródła danych

Dane: CPU Matrix. Dane: GPU Matrix. Korzystamy ze skal mobilnych. Indeks laptopa pochodzi z aktywnego modelu FPSGuru uwzględniającego dokładne CPU, mobilne GPU i znane TGP. Przy nieznanym TGP używana jest referencyjna moc układu. Wynik nie jest zmierzonym FPS całego laptopa i nie jest porównywalny z indeksem desktopów. Szczegóły: wersje i metodologia FPSGuru oraz co oznacza TGP w laptopie.

Ceny, indeksy i Value odczytano 15.10.2026. Zakres porównania obejmuje nazwane konfiguracje z katalogu FPSGuru, nie wszystkie laptopy na rynku. Value uwzględnia cenę, RAM i SSD; nie uwzględnia osobnej dopłaty do systemu, jakości ekranu ani kultury pracy. Różnice procentowe liczymy względem konfiguracji wskazanej jako punkt odniesienia w tekście, na wartościach przed zaokrągleniem.

Aktualne oferty dla opisanych konfiguracji: Media Expert — HP Victus 15-fa2026nwx, Media Expert — Lenovo LOQ 15AHP10, Media Expert — MSI Cyborg B2RWFKG-038XPL. Linki do sklepów są afiliacyjne. Cenę i dostępność potwierdź przed płatnością.

FAQ: laptop do 5000 zł

Jaki laptop gamingowy do 5000 zł wybrać z Windowsem?

W migawce z 15.10.2026 HP Victus 15-fa2026nwx za 4999,99 zł ma Windows w cenie i wykorzystuje niemal cały budżet. W HP trzeba jeszcze potwierdzić TGP dokładnego wariantu. ASUS TUF A16 z tabeli kosztuje obecnie ponad limit; nie traktuj dawnej promocji jako dostępnej oferty.

Czy RTX 5060 Laptop zawsze jest lepszy od RTX 5050?

Nie. Liczy się moc GPU oraz pozostała konfiguracja. W pokazanym zestawieniu Cyborg z RTX 5060 55 W ma niższy indeks całego laptopa niż TUF z RTX 5050 115 W. Nie jest to dowód, że każdy RTX 5050 pokona każdy RTX 5060.

Czy 5000 zł wystarczy na laptop z RTX 5060 i Windowsem?

Taką ofertą w sprawdzonej migawce jest HP Victus 15-fa2026nwx za 4999,99 zł. LOQ za 4999 zł jest sprzedawany bez systemu. Gdy potrzebujesz nowej licencji, jej koszt trzeba doliczyć do ceny LOQ; nie mieści się w pozostałej złotówce.

Czy 8 GB VRAM wystarczy i czy warto dopłacić do większego RAM-u?

Pamięć karty i RAM to dwa różne zasoby. Wszystkie porównywane tutaj RTX 5050/5060 mają 8 GB VRAM, więc sama zmiana między nimi nie zwiększa jej pojemności. Przy problemach z teksturami można potrzebować niższych ustawień. Dopłatę do większego RAM-u uzależnij od swoich gier, programów i możliwości późniejszej rozbudowy.

Czy indeks wydajności oznacza liczbę FPS w grze?

Nie. To porównawczy wynik z danych podzespołów, a nie liczba klatek całego laptopa. Zależy on od innego zestawu informacji niż pomiar jednej gry. Nie przeliczaj punktów na FPS, płynność najwolniejszych klatek ani wynik po włączeniu generowania klatek.

Czy laptop 144 Hz zapewni stałe 144 FPS?

Odświeżanie mówi o możliwościach ekranu. Osiągane FPS zależą od gry, ustawień, trybu zasilania i ograniczeń konfiguracji. Do zakupu pod konkretny tytuł potrzebujesz pomiarów tej gry z porównywalnymi ustawieniami, a nie wyłącznie liczby Hz.

Aktualizację wyboru zacznij od bieżącego rankingu, potem zawęź sprzęt w szukajce i sprawdź warianty w katalogu laptopów gamingowych.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.