Zwiększenie budżetu na laptop gamingowy z 6000 do 8000 zł ma sens, gdy potrzebujesz mocniejszej grafiki, większej pamięci GPU lub konkretnego wyposażenia. Zostań przy niższym limicie, jeśli wybrana konfiguracja spełnia wymagania Twoich gier. W porównanych laptopach przejście z RTX 5060 do RTX 5070 daje wyraźny wzrost indeksu, a do RTX 5070 Ti — dużo większy. Sens zakupu sprawdź w aktualnych zestawieniach poniżej.
Jakie konfiguracje porównujemy?
Porównujemy Gigabyte GAMING A16 GA6EH i dwa warianty Acer Nitro 16S AI AN16S-61. Limit „do 6000 zł” nie oznacza obowiązku wydania całej kwoty. Poniższe konfiguracje pokazują różnice w sprzęcie; ich aktualne ceny są w osobnym module, więc żadnego modelu nie przypisujemy na stałe do progu.
| Dokładny wariant | CPU / GPU / TGP | RAM / SSD / system |
|---|---|---|
| Gigabyte GAMING A16 GA6EH | Intel Core Ultra 9 185H NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU 8 GB 115 W | 16 GB / 512 GB / bez systemu |
| Acer Nitro 16S AI AN16S-61 z RTX 5070 | AMD Ryzen AI 7 350 NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU 8 GB 115 W | 16 GB / 1 TB / bez systemu |
| Acer Nitro 16S AI AN16S-61 z RTX 5070 Ti | AMD Ryzen AI 7 350 NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU 12 GB 115 W | 16 GB / 1 TB / Windows |
Nie utożsamiaj rodziny Nitro 16S z jedną specyfikacją. Wariant Ti w tej tabeli ma Ryzen AI 7 350, 16 GB RAM i Windows. Inny procesor, ilość pamięci lub system oznaczają inną konfigurację, nawet przy podobnej nazwie.
Co pokazują mobilne Matrixy?
Indeks konfiguracji jest wyższy dla obu pokazanych Acerów, ale ich wynik CPU Gaming jest niższy niż w Gigabyte. Indeks laptopa łączy wynik grafiki z uwzględnieniem TGP oraz wynik CPU Gaming. Porównuje możliwości podzespołów; nie jest pomiarem FPS całego laptopa ani oceną ekranu, obudowy lub chłodzenia.
| Wariant | CPU Gaming | GPU z uwzględnieniem TGP | Indeks konfiguracji |
|---|---|---|---|
| A16 / RTX 5060 | 81,85 | 90,02 | 88,80 |
| Nitro / RTX 5070 | 76,90 | 100,00 | 96,54 |
| Nitro / RTX 5070 Ti | 76,90 | 120,56 | 114,02 |
Dane: MGPU/MCPU Matrix · Metodologia FPSGuru. Wyższy łączny wynik Acerów wynika z przewagi GPU, nie z przewagi wszystkich części. Do zastosowań procesorowych lub jednej konkretnej gry nie wystarczy odczyt jednej kolumny.
Względem A16 indeks konfiguracji Nitro z RTX 5070 jest wyższy o 8,71% — wyraźnie, a Nitro z RTX 5070 Ti o 28,40% — dużo. Między dwoma Acerami wzrost wynosi 18,11% — dużo. Obliczenia dotyczą niezaokrąglonych indeksów tych konfiguracji, nie obiecują identycznej zmiany liczby klatek w każdej grze.
Jak porównać bieżące ceny i opłacalność?
Bieżące ceny dokładnych przykładów sprawdzisz w tabeli ofert. Pierwsze zestawienie pokazuje najwyższą opłacalność do 6000 zł, a drugie najwyższe indeksy wydajności do 8000 zł. Opłacalność odnosi indeks wydajności i wyposażenie RAM/SSD do aktualnej ceny. Nie jest pomiarem FPS. Kolejność i skład obu list wynikają z bieżących danych i mogą się zmieniać.
Tabela ofert dotyczy wyłącznie trzech przeanalizowanych konfiguracji. Ceny pochodzą z aktualnych ofert sklepów i odświeżają się automatycznie. Brak kwalifikowanej oferty oznacza pominięcie produktu w tej tabeli.
| Produkt | Sklep | Aktualna cena |
|---|---|---|
| Gigabyte GAMING A16 GA6EH Core Ultra 9 185H GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu | x-kom.pl | 4 999,00 zł |
| Acer Nitro 16S AI AN16S-61 Ryzen AI 7 350 GeForce RTX 5070 8GB 16GB/1000GB/bez systemu | mediaexpert.pl | 7 299,00 zł |
| Acer Nitro 16S AI AN16S-61 Ryzen AI 7 350 GeForce RTX 5070 Ti 12GB 16GB/1000GB/Windows | mediaexpert.pl | 7 999,00 zł |
Aktualne konfiguracje do 6000 zł
Wyższy indeks oznacza większą wydajność w grach; to nie FPS i nie można go porównywać z indeksem komputerów stacjonarnych. Opłacalność pokazuje wydajność za 1000 zł przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Przy niepotwierdzonym TGP wynik GPU odnosi się do typowej mocy układu. Przed zakupem sprawdź limit mocy dokładnej konfiguracji. Wersje i metodologia.
Dostępne laptopy gamingowe: 76
Laptopy z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.
- ASUS TUF Gaming A16 FA608UMI Ryzen 7 260 GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,82Opłacalność · 4 999 zł
- Gigabyte GAMING A16 GA6EH Core Ultra 9 185H GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,76Opłacalność · 4 999 zł
- Gigabyte GAMING A16 GA6H Core i7-13620H GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,54Opłacalność · 4 646 zł
Dostępne laptopy gamingowe: 76
Laptopy o najwyższej wydajności w grach.
Dostępne laptopy gamingowe: 76
Najtańsze laptopy z aktualną ofertą i wynikami wydajności.
- HP Victus 15-fa2xxx (Core 13 HX) Core i5-13450HX GeForce RTX 3050 6GB 8GB/512GB/bez systemu3 199zł · Wydajność 51,17
- HP Victus 15-fa2xxx (Core 13 HX) Core i5-13450HX GeForce RTX 3050 6GB 16GB/512GB/bez systemu3 699zł · Wydajność 51,17
- MSI Cyborg 15 Black Edition A13VEO Core i5-13420H GeForce RTX 4050 6GB 16GB/512GB/Windows3 799zł · Wydajność 54,07
Najwyższa wydajność do 8000 zł — aktualne konfiguracje
Wyższy indeks oznacza większą wydajność w grach; to nie FPS i nie można go porównywać z indeksem komputerów stacjonarnych. Opłacalność pokazuje wydajność za 1000 zł przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Przy niepotwierdzonym TGP wynik GPU odnosi się do typowej mocy układu. Przed zakupem sprawdź limit mocy dokładnej konfiguracji. Wersje i metodologia.
Dostępne laptopy gamingowe: 175
Laptopy z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.
- ASUS TUF Gaming A16 FA608UMI Ryzen 7 260 GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,82Opłacalność · 4 999 zł
- Gigabyte GAMING A16 GA6EH Core Ultra 9 185H GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,76Opłacalność · 4 999 zł
- Gigabyte GAMING A16 GA6H Core i7-13620H GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,54Opłacalność · 4 646 zł
Dostępne laptopy gamingowe: 175
Laptopy o najwyższej wydajności w grach.
- Acer Nitro 16S AI AN16S-61 Ryzen AI 7 350 GeForce RTX 5070 Ti 12GB 16GB/1000GB/Windows114,02pkt · 7 999 zł
- HyperX OMEN 16-am2xxx (Core 14 HX) Core i7-14650HX GeForce RTX 5070 8GB 32GB/1000GB/bez systemu · 2560 × 1600, 165 Hz98,04pkt · 7 499 zł
- HyperX OMEN 16-am2xxx (Core 14 HX) Core i7-14650HX GeForce RTX 5070 8GB 16GB/512GB/bez systemu · 2560 × 1600, 165 Hz98,04pkt · 6 499 zł
Dostępne laptopy gamingowe: 175
Najtańsze laptopy z aktualną ofertą i wynikami wydajności.
- HP Victus 15-fa2xxx (Core 13 HX) Core i5-13450HX GeForce RTX 3050 6GB 8GB/512GB/bez systemu3 199zł · Wydajność 51,17
- HP Victus 15-fa2xxx (Core 13 HX) Core i5-13450HX GeForce RTX 3050 6GB 16GB/512GB/bez systemu3 699zł · Wydajność 51,17
- MSI Cyborg 15 Black Edition A13VEO Core i5-13420H GeForce RTX 4050 6GB 16GB/512GB/Windows3 799zł · Wydajność 54,07
Każde zestawienie pokazuje trzy czołowe konfiguracje z całego kwalifikującego się katalogu do wskazanego limitu, nie tylko przykłady z artykułu. Do 6000 zł punktem wyjścia jest opłacalność, a do 8000 zł wydajność: porównaj, jaki indeks możesz uzyskać przy większym budżecie. Drugie zestawienie może uwzględniać także modele tańsze niż 6000 zł, jeśli ich wynik jest wystarczająco wysoki. Brak aktualnej oferty lub wymaganych danych oznacza brak konfiguracji w zestawieniu.
TGP i VRAM: czego nie mówi nazwa GPU?
RTX 5060 i RTX 5070 w porównanych konfiguracjach mają po 8 GB VRAM; dopiero RTX 5070 Ti ma 12 GB. To o 4 GB, czyli 50%, więcej pamięci graficznej. Większa pojemność VRAM nie oznacza takiego samego procentowego wzrostu FPS.
Wszystkie trzy konfiguracje mają przypisany limit GPU 115 W. Te same waty nie oznaczają tego samego układu ani tej samej wydajności. Wynik GPU 120,56 pkt dla Nitro z RTX 5070 Ti uwzględnia właśnie ten limit; nie zastępujemy go wynikiem laptopa o innej mocy.
Sposób rozpoznawania mocy opisuje poradnik TGP. Różnice między układami omawia opublikowane porównanie RTX 5060, RTX 5070 i RTX 5070 Ti Laptop.
System, SSD i ekran: pełny koszt zakupu
Przy wyborze budżetu sprawdź, czy oferta obejmuje potrzebny system, pojemność dysku i pozostałe elementy zakupu. A16 i Nitro z RTX 5070 nie zawierają systemu. Nitro z RTX 5070 Ti z tabeli zawiera Windows. Różnica między cenami całych laptopów nie jest wyceną samej licencji.
- Potwierdź pełny wariant. Porównaj model, CPU, GPU, TGP, RAM, SSD i system z ofertą sklepu.
- Ustal, czy potrzebujesz systemu w komplecie. Nie zakładaj, że dowolną licencję z innego urządzenia można przenieść.
- Sprawdź miejsce na gry. Acery mają SSD 1 TB, Gigabyte 512 GB. Jeśli planujesz rozbudowę, potwierdź zgodność dysku i możliwość montażu w dokładnym wariancie.
- Uwzględnij pozostałe potrzeby. Dostawa, akcesoria i konieczna rozbudowa również muszą mieścić się w Twoim limicie. Wróć do bieżących ofert przed zakupem.
Większa pojemność SSD może być przydatna dla biblioteki gier, ale nie zmienia indeksu CPU/GPU. Wnioski o jasności, czasie reakcji, hałasie czy baterii wymagają osobnych danych dla danego urządzenia. Jeśli zależy Ci na ekranie, porównaj w karcie produktu dokładną matrycę: rozdzielczość, odświeżanie i jasność.
Kiedy zostać przy 6000 zł, a kiedy dopłacić?
Zostań przy niższym limicie, jeśli spełniasz wymagania swoich gier; zwiększ go, gdy potrafisz wskazać potrzebną zmianę. Sama nazwa RTX 5070 nie rozstrzyga zakupu. W tej trójce wariant Ti daje większy wzrost indeksu i więcej VRAM, a także zawiera Windows; ocenę relacji tych cech do ceny zostaw aktualnemu zestawieniu.
Potrzeby już są spełnione
Nie zwiększaj wydatku tylko po wyższy numer GPU. Sprawdź wymagania gier, system i SSD, a aktualny wybór porównaj w zestawieniu do 6000 zł.
Potrzebujesz mocniejszej grafiki
Szukaj konkretnej korzyści: wyższego indeksu GPU, potrzebnej pojemności VRAM lub wyposażenia. Zestawienie do 8000 zł pokazuje najwyższe indeksy wydajności; przed zakupem porównaj również aktualną cenę, opłacalność i dostępność.
Szersze kryteria znajdziesz w poradniku do 6000 zł i poradniku do 8000 zł. Jeśli rozważasz niższe limity, przeczytaj poprzedni materiał serii: laptop gamingowy 5000 vs 6000 zł.
FAQ: laptop za 6000 czy 8000 zł
Czy większy budżet zawsze daje wyraźnie szybszy laptop?
Nie. Zwiększenie limitu nie gwarantuje wzrostu wydajności. Porównaj dokładne CPU, GPU i TGP, a następnie sprawdź bieżące oferty; wyższy numer karty nie wystarcza do wyboru.
Czy obecność Windows zmienia indeks wydajności laptopa?
Windows w ofercie nie zmienia indeksu CPU/GPU. W tej trójce system zawiera Acer Nitro 16S AI z RTX 5070 Ti; oba pozostałe warianty są bez systemu. To różnica w kompletności zakupu.
Czy wynik 114 punktów oznacza 114 FPS?
Nie. To indeks komponentów z modelowym uwzględnieniem TGP. Liczby klatek w konkretnej grze wymagają wyników dla odpowiedniej rozdzielczości, ustawień i konfiguracji.
Czy można wybrać inny Nitro 16S z tym samym GPU?
Inny Nitro 16S nie jest automatycznie tą samą konfiguracją. Sprawdź pełny kod modelu, procesor, TGP, RAM, SSD i system. Wspólna nazwa rodziny nie potwierdza zgodności oferty.
Czy trzeba wydać cały limit 8000 zł?
Nie. Limit jest granicą wydatku, a nie celem. Jeśli laptop spełnia potrzeby, nie trzeba kupować mocniejszej konfiguracji. Uwzględnij potrzebny system, dostawę i akcesoria.
Metodologia i werdykt
Dane: MGPU/MCPU Matrix · Metodologia FPSGuru. Wykorzystaliśmy aktualne powiązania dokładnych konfiguracji, ich TGP i mobilne indeksy. Porównania dotyczą tej trójki, nie reprezentatywnej średniej wszystkich laptopów z dwóch budżetów. Skale mobilne są odrębne od desktopowych; indeksy nie są liczbą FPS.
Wniosek: wybór nie sprowadza się do „6000 albo 8000 zł”. Określ, jakiej zmiany potrzebujesz, porównaj dokładne konfiguracje i sprawdź aktualne zestawienia. Przewaga indeksu może uzasadniać poszukiwanie mocniejszego GPU, ale zakup zależy również od bieżącej oferty i kompletności wyposażenia.
Własnych kandydatów zestawisz w porównywarce dokładnych konfiguracji laptopów.
