RTX 5060 vs RTX 5070 vs RTX 5070 Ti Laptop: TGP, VRAM i wydajność [2026]

Laptopy gamingowe na ciemnym postumencie – porównanie RTX 5060, RTX 5070 i RTX 5070 Ti Laptop

RTX 5070 Ti Laptop jest dużo szybszy (indeks ok. 29% powyżej RTX 5070) i jako jedyny z tej trójki ma 12 GB VRAM; RTX 5070 jest od RTX 5060 tylko wyraźnie szybszy (ok. 11%) przy tych samych 8 GB. O realnym wyniku decydują TGP i chłodzenie konkretnego laptopa.

RTX 5060 vs RTX 5070 vs RTX 5070 Ti Laptop: wynik w skrócie

Jeżeli porównujesz trzy laptopy o podobnym CPU, ekranie, RAM-ie i limicie mocy, RTX 5070 Ti Laptop ma największy potencjał GPU. Najtrudniejszy wybór dotyczy RTX 5060 i RTX 5070: oba mają 8 GB VRAM, a przewaga 5070 jest znacznie mniejsza niż przeskok z 5070 do 5070 Ti. Szersze porównanie znajdziesz w przewodniku RTX 50 Laptop: którą kartę wybrać?.

Wydajność: co pokazuje GPU Matrix dla trzech mobilnych RTX?

W aktualnym indeksie mobilnych GPU FPSGuru RTX 5070 Laptop ma wynik 100,00 pkt, RTX 5060 Laptop 90,02 pkt, a RTX 5070 Ti Laptop 128,90 pkt. RTX 5070 jest wyraźnie wyżej od RTX 5060 — o 11,1%. RTX 5070 Ti jest dużo wyżej: o 28,9% od RTX 5070 i o 43,2% od RTX 5060. To różnice indeksów, nie gwarantowany przyrost FPS w każdej grze.

Tabela rozdziela indeks łączny i wyniki dla rozdzielczości. Wyższy wynik oznacza większy potencjał układu; nie należy odczytywać punktów jako klatek na sekundę konkretnego notebooka.

Dane: GPU Matrix · mobilne GPU · punkty, więcej = wyżej na skali
GPUIndeks łącznyIndeks 1080pIndeks 1440p
RTX 5060 Laptop90,0290,0985,54
RTX 5070 Laptop100,00100,00100,00
RTX 5070 Ti Laptop128,90121,46132,35

VRAM i moc RTX 5060, RTX 5070 i RTX 5070 Ti Laptop

RTX 5070 Laptop zwiększa wydajność względem RTX 5060, ale oba układy pozostają przy 8 GB VRAM. RTX 5070 Ti Laptop ma 12 GB. Większy zapas pamięci pomaga przy wymagających teksturach i wyższej rozdzielczości, choć sama pojemność nie określa płynności gry.

Dane: GPU Matrix · zakres dla układu nie zastępuje TGP konkretnego SKU
GPUVRAMZakres mocy w danychMoc odniesienia indeksu
RTX 5060 Laptop8 GB45–115 W115 W
RTX 5070 Laptop8 GB50–115 W115 W
RTX 5070 Ti Laptop12 GB45–140 W140 W

Moc odniesienia pozwala porównywać indeksy układów na wspólnej skali. Nie oznacza, że każdy laptop z tą kartą pracuje z takim limitem, ani że cały podany zakres jest dostępny w wybranej obudowie.

TGP, MGP i Dynamic Boost: sprawdź moc konkretnej konfiguracji

W porównaniu dwóch laptopów sprawdź, jak producent definiuje podaną moc grafiki i czy uwzględnia Dynamic Boost. Nie dodawaj kolejnego budżetu mocy do wartości opisanej już jako maksymalna. Ogólna specyfikacja układu nie zastępuje danych dokładnej konfiguracji.

W wybranych niżej laptopach RTX 5060 ma potwierdzone 115 W, RTX 5070 95 W, a RTX 5070 Ti 140 W. To limity tych wariantów, nie stała cecha wszystkich laptopów z danym GPU. Dlatego różnicy między notebookami nie wolno przenosić wprost z porównania samych nazw kart.

RTX 5060 Laptop: kiedy niższa cena przeważa?

RTX 5060 Laptop z 8 GB VRAM to sensowny punkt wyjścia do Full HD i 1200p. Przy odpowiednim TGP i chłodzeniu może być bardziej opłacalny niż laptop z RTX 5070, w którym oszczędzono na ekranie, RAM-ie lub SSD.

Dla kogo: dla kupującego, który pilnuje budżetu i ocenia cały laptop. Przy wysokich teksturach, QHD i wymagającym ray tracingu 8 GB daje mniejszy zapas niż 12 GB w RTX 5070 Ti; ustawienia trzeba dobrać do gry.

RTX 5070 Laptop: szybszy, ale nadal z 8 GB VRAM

RTX 5070 Laptop wyprzedza RTX 5060 w GPU Matrix o około 11,1%, ale nadal ma 8 GB VRAM. To wyraźny wzrost indeksu, bez zwiększenia pojemności pamięci i bez przeskoku do klasy RTX 5070 Ti.

Dla kogo: dla osoby, która może niewiele dopłacić do notebooka o podobnym TGP, chłodzeniu i wyposażeniu. Jeżeli RTX 5070 oznacza słabszy ekran, mniej RAM-u lub mniejszy SSD, porównaj korzyść całej konfiguracji zamiast samej nazwy GPU.

RTX 5070 Ti Laptop: dużo wyższy indeks i 12 GB VRAM

RTX 5070 Ti Laptop osiąga w GPU Matrix 128,90 pkt: około 28,9% więcej od RTX 5070 i 43,2% więcej od RTX 5060. Jest dużo szybszy na tej skali i jako jedyny w porównaniu ma 12 GB VRAM.

Dla kogo: dla gracza celującego w QHD lub 1600p i wymagające tekstury, który wykorzysta większy zapas GPU oraz pamięci. Sprawdź TGP i chłodzenie dokładnego wariantu; indeks nie potwierdza jego temperatur, hałasu ani płynności z ray tracingiem w konkretnej grze.

1080p, 1200p, 1440p czy 1600p?

Tabela pokazuje naturalne połączenia tych trzech GPU z rozdzielczością ekranu, zależnie od zapasu wydajności i VRAM. To wskazówki do wyboru, nie obietnica określonych FPS.

Scenariusze wyboru rozdzielczości; zalecenia zależą od gry i ustawień
ScenariuszNajbardziej logiczny wybórCo sprawdzić
1080p / 1200pRTX 5060 lub RTX 5070TGP/MGP, odświeżanie ekranu, cena całego laptopa
1080p / 1200p z wysoką płynnościąRTX 5070wydajność CPU i odświeżanie konkretnego panelu
1440p / 1600pRTX 5070 Ti12 GB VRAM, limit mocy, chłodzenie
QHD z RTX 5070możliwe, ale zależne od gryustawienia tekstur, RT, DLSS i limit 8 GB VRAM

Rozdzielczość nie wyznacza sztywnej granicy: RTX 5070 może obsługiwać QHD, a RTX 5060 nie jest technicznie ograniczony do 1080p. W wymagających grach dopasuj tekstury, RT, DLSS i Frame Generation do możliwości konkretnego laptopa.

Konkretne laptopy z RTX 5060, 5070 i 5070 Ti: ceny i oferty

Te trzy oferty pokazują, co faktycznie kupujesz za dopłatę. To przykłady różnych konfiguracji, a nie ranking wszystkich laptopów ani porównanie identycznego wyposażenia. Ceny: 15.10.2026, według aktualnych ofert w sklepach.

RTX 5070: SPRAWDŹ WIELKOŚĆ DOPŁATY

Acer Nitro V 16 AI ANV16-42

Za 6 499 zł Acer Nitro V 16 AI ANV16-42 ma Ryzen 7 260, RTX 5070 95 W, 16 GB RAM i SSD 1 TB. Brak systemu może oznaczać dodatkowy koszt, jeśli potrzebujesz nowej licencji.

Sprawdź dokładną konfigurację · Sprawdź ofertę w x-kom.pl

RTX 5070 TI: WIĘKSZY ZAPAS GPU

MSI Raider 16 HX B2WH

Za 10 899 zł MSI Raider 16 HX B2WH daje Core Ultra 7 251HX, RTX 5070 Ti 140 W, 48 GB RAM, SSD 1 TB i Windows. To znacznie droższa konfiguracja z mocniejszą grafiką i większym RAM-em.

Sprawdź dokładną konfigurację · Sprawdź ofertę w x-kom.pl

Performance jest indeksem konfiguracji CPU i GPU, z uwzględnieniem jej TGP. Więcej punktów oznacza wyższy wynik modelu, ale nie określa FPS konkretnej gry. W tych wariantach część procesorowa opiera się na oszacowaniu względem innych procesorów tej samej rodziny, co zwiększa niepewność porównania.

Migawka 15.10.2026 · cena w zł, TGP w W, Performance w punktach
Dokładny wariantCenaTGPRAM / SSD / systemPerformance
Lenovo Legion 5 15AHP11
RTX 5060 115 W
5 899 zł115 W16 GB / 512 GB / Windows87,80
Acer Nitro V 16 AI ANV16-42
RTX 5070 95 W
6 499 zł95 W16 GB / 1 TB / bez systemu92,20
MSI Raider 16 HX B2WH
RTX 5070 Ti 140 W
10 899 zł140 W48 GB / 1 TB / Windows121,98

Acer kosztuje o 600 zł więcej niż Lenovo, ale daje większy SSD i nie ma Windowsa. MSI jest o 4 400 zł droższy od Acera, ma więcej RAM i system. Nie traktuj tych dopłat jako ceny samej zmiany GPU: porównujesz różne laptopy i różne wyposażenie.

Najczęstsze błędy przy wyborze RTX 5060, 5070 i 5070 Ti Laptop

  1. Zakup po samym numerze karty.

    Ta sama nazwa GPU nie potwierdza TGP, chłodzenia ani wyników całego laptopa. Porównaj dokładne konfiguracje.

  2. Mylenie indeksu z FPS.

    Wynik GPU Matrix i Performance są punktami na skali porównawczej. Nie obiecują określonej płynności w każdej grze.

  3. Pomijanie różnic wyposażenia.

    Do ceny wariantu bez systemu dolicz potrzebną licencję. Sprawdź również RAM, SSD i ekran zamiast zakładać, że cała dopłata dotyczy grafiki.

  4. Dopłata do RTX 5070 przy niższym TGP.

    W przykładach RTX 5070 ma 95 W, a RTX 5060 115 W. Nie zakładaj, że różnica indeksów samych układów przełoży się wprost na te laptopy; porównaj także CPU i wyposażenie.

  5. Liczenie Dynamic Boost dwa razy.

    Jeśli producent podał już maksymalną moc z Dynamic Boost, nie dodawaj do niej kolejnych watów. Sprawdź definicję limitu dla dokładnej konfiguracji.

Jak porównywać konkretne laptopy z RTX 5060, 5070 i 5070 Ti?

  1. GPU i limit mocy: sprawdź dokładne TGP/MGP konkretnej konfiguracji oraz to, czy wartość zawiera Dynamic Boost.
  2. CPU: przy wysokim FPS procesor może ograniczyć wynik, szczególnie w grach e-sportowych i symulacyjnych.
  3. VRAM: RTX 5060 i RTX 5070 mają 8 GB, a RTX 5070 Ti 12 GB.
  4. Ekran: rozdzielczość, odświeżanie, jasność i pokrycie barw są częścią wartości całego laptopa.
  5. Chłodzenie: wysoki limit mocy ma sens tylko wtedy, gdy konstrukcja potrafi go utrzymać bez agresywnego throttlingu.
  6. RAM i SSD: nie warto dopłacać do samego GPU kosztem zbyt małej pamięci operacyjnej albo dysku.
  7. Tryb GPU: MUX, Advanced Optimus i profil zasilania mogą wpływać na zachowanie notebooka.
  8. Cena całej konfiguracji: porównuj aktualną opłacalność, a nie wyłącznie MSRP układu graficznego.

Źródła i metodologia

Dane: GPU Matrix — mobilne układy graficzne, ich indeksy i zakresy mocy. Indeks układu odnosi się do mocy wskazanej w tabeli; konkretny laptop może mieć inny limit. Performance wybranych konfiguracji odczytano z aktualnego modelu laptopowego FPSGuru, który uwzględnia mobilny CPU, GPU i TGP. Część procesorowa dla Ryzen 7 250, Ryzen 7 260 i Core Ultra 7 251HX jest oszacowaniem na podstawie innych układów tej samej rodziny.

Ceny i linki pochodzą z ofert sklepów dla dokładnych wariantów, sprawdzonych 15.10.2026. Przed zakupem potwierdź końcową kwotę i dostępność. Nie przedstawiamy indeksów jako FPS całego laptopa ani pomiarów temperatur czy hałasu. Zasady skal i aktualizacji opisuje metodologia FPSGuru.

Pełną serię omawia przewodnik RTX 50 Laptop: którą kartę wybrać?.

FAQ: RTX 5060 Laptop vs RTX 5070 Laptop vs RTX 5070 Ti Laptop

Czy RTX 5070 Laptop zawsze jest szybszy od RTX 5060 Laptop?

Jako model GPU ma wyższy potencjał i w GPU Matrix uzyskuje wyższy indeks. W konkretnych notebookach dystans może się jednak zmieniać przez limit mocy, chłodzenie, CPU i ustawienia profilu pracy.

Ile szybszy jest RTX 5070 Laptop od RTX 5060?

W aktualnym indeksie GPU Matrix FPSGuru RTX 5070 ma 100,00 pkt, a RTX 5060 90,02 pkt, czyli różnica wynosi około 11,1%. To indeks porównawczy, a nie gwarantowana różnica FPS każdego laptopa.

Czy RTX 5070 Laptop ma więcej VRAM niż RTX 5060?

Nie. RTX 5060 Laptop i RTX 5070 Laptop mają po 8 GB VRAM. Dopiero RTX 5070 Ti Laptop ma 12 GB.

Czy każdy RTX 5070 Ti Laptop ma TGP 140 W?

Nie. 140 W potwierdzono dla wskazanej konfiguracji MSI Raider 16 HX. Limit zależy od konkretnego wariantu, dlatego nie przenoś tej wartości na każdy laptop z RTX 5070 Ti.

Który z tych GPU jest najlepszy do 1440p lub 1600p?

RTX 5070 Ti Laptop jest najbardziej naturalnym wyborem, ponieważ ma najwyższy indeks wydajności oraz 12 GB VRAM. RTX 5070 również może obsługiwać QHD, ale jego 8 GB VRAM daje mniejszy zapas przy wysokich teksturach i ray tracingu.

Czy warto dopłacić z RTX 5060 do RTX 5070 Laptop?

Tylko przy podobnym TGP i wyposażeniu oraz niewielkiej dopłacie. RTX 5070 ma indeks wyższy o około 11,1%, ale nadal 8 GB VRAM; niższy limit mocy lub słabszy ekran mogą zmienić ocenę zakupu.

Czy 8 GB VRAM w laptopie wystarczy w 2026?

Może wystarczyć zależnie od gry, rozdzielczości i ustawień tekstur. Przy QHD, najwyższych teksturach i ray tracingu zapas jest mniejszy niż przy 12 GB; czasem trzeba obniżyć ustawienia. Sama pojemność pamięci nie gwarantuje płynności.

RTX 5060, RTX 5070 czy RTX 5070 Ti Laptop: który wybrać?

O tym, który zakup jest bardziej opłacalny, decydują cena i wyposażenie dokładnego wariantu. Przy cenach z 15.10.2026 zacznij porównanie od Legion 5 za 5 899 zł i Nitro V 16 za 6 499 zł. Raider za 10 899 zł wymaga znacznie większego budżetu; wybierz go, jeśli wykorzystasz mocniejszy GPU i jego wyposażenie, po sprawdzeniu ekranu oraz kultury pracy.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.