CONTROL Resonant – wymagania PC. Jaki komputer wystarczy?

CONTROL Resonant wymagania sprzętowe PC i wydajność kart graficznych – grafika tytułowa FPSGuru

CONTROL Resonant wymaga co najmniej 16 GB RAM, 120 GB miejsca na SSD oraz karty klasy GeForce GTX 1070, Radeon RX 5600 XT lub Intel Arc A580. Do grania w 1440p z ustawieniami średnimi twórcy wskazują mocniejsze układy, między innymi RTX 3060 Ti i RX 6700 XT. Włączenie ray tracingu lub przejście na 4K znacząco zmienia wymagania sprzętowe.

Nie musisz jednak kupować najdroższej karty. Najpierw zdecyduj, w jakiej rozdzielczości chcesz grać, czy zależy Ci na śledzeniu promieni i jakie kompromisy w ustawieniach akceptujesz.

Oficjalne wymagania sprzętowe CONTROL Resonant

Producent określa kilka profili sprzętowych. Każdy uwzględnia określoną rozdzielczość, ustawienia graficzne oraz skalowanie obrazu.

Oficjalne wymagania minimalne i zalecane
ParametrMinimumZalecane
Procesor IntelCore i5-8500Core i7-10700
Procesor AMDRyzen 5 3500Ryzen 7 3700X
GPU NVIDIAGTX 1070RTX 3060 Ti
GPU AMDRX 5600 XTRX 6700 XT
GPU IntelArc A580Arc B580
RAM (GB)1616
SSD – wolne miejsce (GB)120120
VRAM (GB)68

System operacyjny: Windows 10 lub 11 w wersji 64-bitowej. Oficjalne wymagania Remedy potwierdzają te podzespoły, pamięć i pojemność SSD.

Konfiguracja minimalna odpowiada celowi 1080p i 30 FPS przy niskich ustawieniach, skalowaniu Quality i wyłączonym ray tracingu. Konfiguracja zalecana zakłada 1440p i 60 FPS, średnie ustawienia, skalowanie Balanced oraz wyłączony ray tracing. W obu profilach Frame Generation jest wyłączone. To oficjalne profile wydawcy. Wyniki dla konkretnych kart znajdziesz niżej; nie są one gwarancją identycznej płynności w każdej scenie.

Jaką kartę graficzną wybrać do CONTROL Resonant?

1080p – gdy chcesz ograniczyć wydatki

Przy natywnym 1080p i ustawieniach Ultra RTX 5060 Ti 16 GB uzyskuje 52,2 FPS, RX 9060 XT 16 GB — 57,3 FPS, a RTX 5070 — 70,5 FPS. Jeśli masz słabszą kartę, zacznij od obniżenia detali lub zastosowania skalowania zamiast zakładać, że Ultra to ustawienie konieczne.

1440p – ponad 60 FPS bez RT

Radeon RX 9070 XT (72,7 FPS), Radeon RX 9070 (65,0 FPS) i RTX 5070 Ti (63,8 FPS) przekraczają 60 FPS w natywnym 1440p Ultra. RTX 5070 osiąga 48,8 FPS — przy tej karcie rozsądniej zakładać kompromis w ustawieniach.

1440p z ray tracingiem – znacznie większe wymagania

W Ultra + RT, bez skalowania, RTX 5080 uzyskuje 54,6 FPS, RX 9070 XT — 50,8 FPS, RTX 5070 Ti — 48,2 FPS, a RTX 5070 — 36,3 FPS. Włączenie RT może więc oznaczać konieczność skalowania lub zmniejszenia ustawień.

4K Ultra – najpierw wybierz profil graficzny

W natywnym 4K Ultra bez RT RTX 5090 osiąga 64,1 FPS, RTX 5080 — 40,2 FPS, a RX 9070 XT — 41,6 FPS. Z włączonym RT wartości spadają odpowiednio do 48,0, 29,4 i 27,1 FPS.

Przykładowe wersje kart w katalogu: RX 9070 XT 16 GB, RTX 5070 Ti 16 GB, RTX 5070 12 GB, RX 9060 XT 16 GB, RTX 5060 Ti 16 GB. Wyniki w tabelach dotyczą układów GPU, a nie osobnych pomiarów tych wersji sklepowych. Więcej wariantów znajdziesz w hubie RX 9070 XT i hubie RTX 5070 Ti.

CONTROL Resonant – wyniki wydajności GPU Matrix

Wyniki pokazują średnią liczbę klatek na sekundę w jednej scenie gry, przy ustawieniach Ultra, natywnej rozdzielczości, bez skalowania i bez Frame Generation. Kolumny „Ultra + RT” oznaczają włączony ray tracing; nie są to wyniki path tracingu. Wszystkie karty porównano w tym samym profilu testowym.

Ultra natywnie: średnie FPS, bez skalowania i FG
Karta graficzna1080p Ultra (FPS)1440p Ultra (FPS)4K Ultra (FPS)1440p Ultra + RT (FPS)4K Ultra + RT (FPS)
RTX 5090 32 GB155,8113,164,186,848,0
RTX 4090 24 GB119,084,646,664,234,2
RTX 5080 16 GB102,172,640,254,629,4
RX 9070 XT 16 GB100,172,741,650,827,1
RX 7900 XTX 24 GB92,368,139,346,225,1
RTX 5070 Ti 16 GB91,663,834,548,224,9
RX 9070 16 GB89,765,036,945,024,0
RTX 5070 12 GB70,548,826,236,318,9
RX 9060 XT 16 GB57,340,822,728,414,8
RX 9060 XT 8 GB54,938,522,228,16,0
RTX 5060 Ti 16 GB52,236,019,126,513,8
RTX 5060 Ti 8 GB52,636,419,727,22,3
RTX 5060 8 GB46,231,617,223,41,8
RX 7700 XT 12 GB54,239,521,826,714,0
RTX 3060 Ti 8 GB34,623,112,017,91,5
Arc B580 12 GB36,925,313,319,29,4

Co oznaczają różnice w praktyce?

  • RTX 5070 Ti kontra RTX 5070: w 1440p Ultra bez RT to 63,8 do 48,8 FPS, czyli dużo — RTX 5070 Ti jest szybszy o 30,7%.
  • RX 9070 XT kontra RTX 5070 Ti: 72,7 do 63,8 FPS w 1440p Ultra bez RT, czyli wyraźnie — Radeon jest szybszy o 13,9%.
  • RX 9070 XT kontra RTX 5080: 72,7 do 72,6 FPS w tym samym profilu to bez różnicy (0,1%), ale po włączeniu RT karty uzyskują odpowiednio 50,8 i 54,6 FPS.
  • RTX 5090 w 4K: 64,1 FPS bez RT i 48,0 FPS z RT. Nawet najszybsza karta w zestawieniu nie osiąga 60 FPS w natywnym 4K Ultra + RT.

Minimalne FPS – czego nie mylić z 1% low

Poniższa tabela podaje minimalne FPS, a nie 1% low. Minimum to najniższy odnotowany wynik; 1% low opisuje wolniejszą część klatek i jest inną miarą.

Ultra natywnie: minimalne FPS, bez skalowania i FG
GPUMinimum 1440p Ultra (FPS)Minimum 1440p Ultra + RT (FPS)
RTX 5090 32 GB95,574,9
RTX 5080 16 GB64,449,1
RX 9070 XT 16 GB66,746,7
RTX 5070 Ti 16 GB57,243,2
RTX 5070 12 GB44,132,9

Ograniczenia 8 GB VRAM przy 4K z RT

Dobrym przykładem jest RTX 5060 Ti: wersja 8 GB uzyskuje w 4K Ultra + RT tylko 2,3 FPS, podczas gdy model 16 GB osiąga 13,8 FPS. Oba wyniki są zbyt niskie do komfortowej gry, ale pokazują, jak dotkliwe mogą być ograniczenia pamięci w ciężkim profilu.

W 1440p Ultra bez RT te same karty uzyskują odpowiednio 36,4 i 36,0 FPS — bez różnicy (1,1%). Oceniając dopłatę do VRAM, uwzględnij więc rozdzielczość i ustawienia, a potem porównaj bieżące ceny obu wersji.

Dane: GPU Matrix. Wersje i metodologia FPSGuru.

Ray tracing i path tracing – jaką kartę wybrać?

Ray tracing podnosi jakość oświetlenia i odbić, ale zwiększa obciążenie GPU. Test CONTROL Resonant pozwala oddzielnie sprawdzić zwykłe Ultra bez RT, Ultra + RT oraz najbardziej wymagający profil path tracingu.

Path tracing: Ultra + RT Ultra, DLSS Quality, bez FG

Poniższa tabela przedstawia profil path tracingu Ultra + RT Ultra z DLSS Quality. Frame Generation było wyłączone. Nie porównuj tych FPS bezpośrednio z tabelą natywnego Ultra bez RT.

Path tracing: Ultra + RT Ultra, DLSS Quality, bez FG
Karta graficzna1080p, FPS1440p, FPS4K, FPS
RTX 5090 32 GB13610566
RTX 4090 24 GB1078049
RTX 5080 16 GB977041
RTX 5070 Ti 16 GB856135
RTX 5070 12 GB674727
RTX 5060 Ti 16 GB503419
RTX 5060 Ti 8 GB382720
RTX 5060 8 GB342017
RTX 3080 10 GB432816

W tym konkretnym profilu RTX 5060 Ti 8 GB osiąga w 4K 20 FPS, wersja 16 GB — 19 FPS, a RTX 5060 8 GB — 17 FPS. Te niskie wyniki nie uzasadniają wyboru karty z mniejszą pamięcią do 4K; nie przenoś ich na natywne Ultra + RT.

Przy 1440p i tym profilu RTX 5070 Ti uzyskuje 61 FPS, RTX 5080 70 FPS, a RTX 5090 105 FPS. RTX 5080 jest więc wyraźnie szybszy od 5070 Ti (+14,8%), a RTX 5090 jest dużo szybszy od RTX 5080 (+50,0%). Przy 4K do 60 FPS dociera tylko RTX 5090. Tabela obejmuje karty GeForce; nie rozstrzyga wydajności Radeonów z path tracingiem.

DLSS, FSR i Frame Generation – renderowane i wyświetlane FPS

Skalowanie w trybach Quality, Balanced i Performance poprawia płynność kosztem niższej rozdzielczości wewnętrznej. Wyniki skalowania i FG pochodzą z osobnych profili; nie należy utożsamiać ich punktu wyjścia z wcześniejszą tabelą natywnego Ultra. W tabelach Native AA oznacza renderowanie w pełnej rozdzielczości z DLAA albo FSR Native AA.

DLSS na GeForce RTX

DLSS: osobne profile renderowania i Frame Generation
GPU i rozdzielczośćNative AA, FPSQuality, FPSBalanced, FPSPerformance, FPSQuality + FG ×2, FPSQuality + FG ×4, FPSQuality + FG ×6, FPS
RTX 5090 – 4K64103117135165298406
RTX 5070 Ti – 1440p6596105117152266360
RTX 5060 Ti 8 GB – 1080p50668087123222305

RTX 5070 Ti w 1440p zwiększa wynik z 65 FPS w Native AA do 96 FPS z DLSS Quality. Z FG ×6 wynik wynosi 360 FPS wyświetlanych, ale nie oznacza to sześciokrotnie szybszej symulacji gry ani równie dużej poprawy responsywności.

FSR na Radeonach i Intel Arc

FSR: osobne profile renderowania i Frame Generation
GPU i rozdzielczośćNative AA, FPSFSR Quality, FPSFSR Balanced, FPSFSR Performance, FPSFSR Quality + FG, FPS
RX 9070 XT – 1440p72100107116177
RX 9060 XT 8 GB – 1080p55727681131
Arc B580 12 GB – 1080p3752566295

Dla RX 9070 XT w 1440p FSR Quality podnosi wynik z 72 do 100 FPS. Na Arc B580 w 1080p wzrost z 37 do 52 FPS może być istotny, ale 95 FPS z Frame Generation nie zastępuje płynności bazowej. W tym porównaniu Arc B580 korzysta z FSR.

Ile pamięci VRAM alokuje CONTROL Resonant?

Poniższe odczyty pokazują alokację pamięci w konfiguracji referencyjnej GeForce RTX 5090 32 GB. Są to zmierzone wartości alokacji VRAM, a nie minimalne wymagania dla wszystkich GPU.

RTX 5090: alokacja VRAM w MB
Rozdzielczość i ustawieniaAlokacja VRAM (MB)
1080p – Handheld5861
1080p – Ultra8748
1440p – Ultra9712
4K – Ultra11813
4K – Ultra + RT Low13588
4K – Ultra + RT Medium12674
4K – Ultra + RT High13185
4K – Ultra + RT Ultra13522
4K – Ultra + RT Ultra + FG ×614527

Alokacja może zależeć od profilu i przebiegu sceny; nie musi rosnąć wraz z kolejnym poziomem RT.

W 4K Ultra + RT Ultra odczyt wynosi 13 522 MB, a po uruchomieniu FG ×6 14 527 MB. Na 8 GB VRAM w ciężkich profilach mogą wystąpić istotne ograniczenia; widać to między innymi we wcześniej pokazanej różnicy między wersjami RTX 5060 Ti 8 GB i 16 GB w 4K Ultra + RT. Nie przenoś jednak alokacji pamięci z RTX 5090 jeden do jednego na inne GPU.

Dane: GPU Matrix. Wersje i metodologia FPSGuru.

Ile RAM i miejsca na dysku potrzeba?

Producent określa 16 GB RAM jako wymóg wspólny dla wszystkich oficjalnych profili. Samo posiadanie tej ilości pamięci nie gwarantuje jednak, że komputer będzie pozbawiony ograniczeń podczas działania aplikacji w tle.

Wymagane jest 120 GB wolnego miejsca na SSD. Sprawdź faktyczną ilość dostępnej przestrzeni przed rozpoczęciem instalacji.

Nie należy traktować pojemności dysku i ilości RAM jako zamienników wydajniejszej karty graficznej.

Jak przygotować komputer do gry?

  1. Wybierz rozdzielczość. Ustal, czy grasz w 1080p, 1440p czy 4K.
  2. Sprawdź CPU, GPU i RAM. Porównaj dokładne oznaczenia modeli z oficjalnymi wymaganiami.
  3. Zdecyduj o ray tracingu. Jeśli jest ważny, korzystaj z właściwego profilu RT.
  4. Sprawdź SSD. Przygotuj minimum 120 GB wolnego miejsca.
  5. Zaktualizuj sterownik GPU. Wybierz stabilną wersję przeznaczoną dla swojej karty.
  6. Przetestuj ustawienia. Najpierw płynność podstawową, później skalowanie i Frame Generation.

Najczęstsze błędy podczas wyboru sprzętu

  1. Kupowanie GPU wyłącznie na podstawie nazwy serii RTX lub Radeon.
  2. Traktowanie skalowanego 4K jak natywnego renderowania 4K.
  3. Porównywanie FPS z różnych gier jako wyników CONTROL Resonant.
  4. Ignorowanie różnic między ray tracingiem a path tracingiem.
  5. Zakładanie, że spełnienie wymagań minimalnych gwarantuje wysokie ustawienia.
  6. Pomijanie procesora, RAM i wolnego miejsca na SSD.

Przydatne narzędzia FPSGuru

FAQ – CONTROL Resonant

Czy CONTROL Resonant uruchomi się na 16 GB RAM?

Tak, 16 GB RAM spełnia oficjalne wymagania pamięci. Pozostałe podzespoły również muszą odpowiadać wymaganemu profilowi.

Jaka karta graficzna wystarczy do 1440p?

Producent wskazuje RTX 3060 Ti, RX 6700 XT lub Arc B580 dla profilu 1440p, średnich ustawień, skalowania Balanced i wyłączonego RT.

Czy RTX 5070 wystarczy do CONTROL Resonant?

RTX 5070 12 GB uzyskuje 70,5 FPS w natywnym 1080p Ultra, 48,8 FPS w 1440p Ultra i 26,2 FPS w 4K Ultra, bez RT. Z włączonym RT w 1440p wynik wynosi 36,3 FPS. Do 1440p warto więc rozważyć ograniczenie ustawień lub skalowanie obrazu.

Czy CONTROL Resonant wymaga SSD?

Tak. SSD jest obowiązkowy, a gra wymaga 120 GB dostępnej przestrzeni.

Czy warto włączać Frame Generation?

Frame Generation zwiększa liczbę wyświetlanych klatek, ale nie zastępuje płynności bazowej. Przykładowo RTX 5070 Ti w 1440p osiąga 96 FPS z DLSS Quality oraz 360 FPS wyświetlanych z DLSS Quality + FG ×6. Najpierw oceniaj responsywność bez FG.

Czy do path tracingu w 1440p potrzebny jest RTX 5080?

W tym profilu testowym nie jest to konieczne. Przy Ultra + RT Ultra, DLSS Quality i bez Frame Generation RTX 5070 Ti osiąga 61 FPS w 1440p, a RTX 5070 47 FPS. RTX 5080 uzyskuje w tym samym profilu 70 FPS w 1440p i 41 FPS w 4K; RTX 5090 w 4K osiąga 66 FPS.

Werdykt

Do CONTROL Resonant dobieraj komputer pod rozdzielczość i efekty graficzne, a nie pod samą nazwę generacji GPU. Dla natywnego 1440p Ultra bez RT wyniki powyżej 60 FPS osiągają na przykład RTX 5070 Ti (63,8 FPS), RX 9070 (65,0 FPS) i RX 9070 XT (72,7 FPS). Przy RT lub 4K potrzebna jest znacznie mocniejsza karta albo kompromis w jakości i skalowaniu.

Przed zakupem porównaj indeksy GPU Matrix i bieżące oferty, a decyzję dotyczącą konkretnych ustawień oprzyj na tabelach CONTROL Resonant.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.