RTX 5060 vs RTX 5070 desktop: czy warto dopłacić?

Dwie desktopowe karty graficzne RTX 5060 i RTX 5070 na ciemnych postumentach w studiu technologicznym z widocznymi radiatorami i wentylatorami

NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB jest w 1440p dużo szybszy od NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB: w porównywalnym zestawie testów GPU Matrix osiąga 101,3 zamiast 64,9 FPS, czyli o 56,1% więcej. RTX 5070 wybierz, jeśli potrzebujesz tej płynności; RTX 5060 rozważ, gdy wystarcza do Twoich gier. Przed zakupem sprawdź aktualne ceny obu kart desktopowych w modułach poniżej.

Która karta graficzna jest lepsza: RTX 5060 czy RTX 5070?

Porównujemy desktopowe RTX 5060 8 GB i RTX 5070 12 GB. Modele mobilne wymagają osobnej analizy TGP i konfiguracji laptopa. Mają własny materiał: RTX 5060, RTX 5070 i RTX 5070 Ti Laptop. Nie przenoś na nie przedstawionych tutaj wyników.

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie celu: konkretne gry, rozdzielczość i oczekiwany poziom FPS. Karta dużo szybsza w testach nie musi dać odczuwalnej korzyści, jeśli obecna już wystarcza do ograniczenia klatek ustawionego w grze.

RTX 5060 8 GB

Gdy osiągi już wystarczają

Ocena FPSGuru: 6,6/10. RTX 5060 rozważ do gier, w których jego wynik odpowiada Twojemu monitorowi i ustawieniom.

Zalety
  • Średnio 91,1 FPS w porównywanym zestawie testów 1080p.
Wady
  • Niższa wydajność i mniejsza pojemność VRAM niż w RTX 5070.
RTX 5070 12 GB

Gdy potrzebujesz więcej płynności

Ocena FPSGuru: 8,1/10. RTX 5070 daje dużo większy zapas wydajności w porównywanym zestawie testów 1440p.

Zalety
  • Wyższy średni FPS i 12 GB pamięci.
Wady
  • Średnia 1440p nie gwarantuje stałych 144 FPS.

Dane: GPU Matrix · Zasady Oceny FPSGuru. Ocena opisuje wydajność na tle najszybszej karty w bazie, a nie cenę ani jakość chłodzenia konkretnego modelu sklepowego.

Jak duża jest różnica w 1080p, 1440p i 4K?

RTX 5070 jest dużo szybszy od RTX 5060 we wszystkich trzech rozdzielczościach tego zestawu testów. Średnie obu kart pochodzą z tych samych wykresów źródłowych GPU Matrix, zamiast z dwóch różnych agregatów. Różnicę liczymy względem RTX 5060.

Średni FPS we wspólnym zestawie testów; więcej oznacza lepiej.
RozdzielczośćRTX 5060 8 GBRTX 5070 12 GBPrzewaga RTX 5070
1080p91,1 FPS136,4 FPS49,7%
1440p64,9 FPS101,3 FPS56,1%
4K33,9 FPS58,1 FPS71,4%

Dane: GPU Matrix · Metodologia.

W 1440p przejście oznacza w tym zestawie testów dodatkowe 36,4 FPS. To duża różnica między średnią w pobliżu 65 a 101 FPS. Nie oznacza jednak stałych 144 FPS na RTX 5070. Podobnie średnie 58,1 FPS w 4K nie gwarantuje 60 FPS w każdej grze i przy dowolnym ustawieniu.

Uzupełniająca metryka Minimum FPS z tego samego zestawu testów; nie jest to 1% low.
RozdzielczośćRTX 5060 8 GBRTX 5070 12 GB
1080p76,1 FPS112,9 FPS
1440p55,4 FPS85,6 FPS
4K29,0 FPS50,9 FPS

W 1440p przyrost metryki Minimum FPS wynosi 54,5%. Obie tabele opisują zapisane pomiary, nie minimalną gwarantowaną wydajność dowolnego gotowca. Bez rozkładu czasów klatek nie dokładamy dodatkowych wniosków o każdym możliwym przycięciu.

Dlaczego średni FPS nie opisuje każdej gry?

Średnia RTX 5060 i RTX 5070 nie zastępuje wyniku konkretnej gry: w CONTROL Resonant przy natywnej rozdzielczości i ustawieniach Ultra obie karty osiągają mniej FPS niż w zestawieniu zbiorczym powyżej. Poniżej jest osobny, zgodny dla obu modeli pomiar rasteryzacji, bez generowania klatek.

CONTROL Resonant, Ultra, rasteryzacja — średni FPS.
RozdzielczośćRTX 5060 8 GBRTX 5070 12 GB
1080p46,2 FPS70,5 FPS
1440p31,6 FPS48,8 FPS
4K17,2 FPS26,2 FPS

Dane: GPU Matrix · Metodologia.

W 1440p wynik RTX 5060 to 31,6 FPS, a RTX 5070 48,8 FPS. Szybszy model daje dużo więcej płynności, lecz w tym profilu również nie osiąga średnio 60 FPS. Wybór zależy od Twoich gier i ustawień, a nie tylko średniej z całego zestawu testów.

Co zmienia 12 GB pamięci i wydajność z ray tracingiem?

RTX 5070 ma 12 GB VRAM, a RTX 5060 8 GB. To większa pojemność, ale nie wolno przypisać jej całej przewagi w FPS: porównywane układy różnią się również innymi elementami. Bez odrębnych pomiarów zajętości VRAM nie można też określić na podstawie tych tabel, która gra przekroczy konkretny limit pamięci.

Pojemność pamięci potwierdzają oficjalne specyfikacje NVIDIA RTX 5060 i NVIDIA RTX 5070. Wybór pamięci rozwija poradnik ile VRAM potrzeba do gier.

W zgodnym pomiarze CONTROL Resonant, Ultra z RT, przy natywnym 1440p i bez generowania klatek RTX 5060 osiąga 23,4 FPS, a RTX 5070 36,3 FPS. Szybsza karta daje tu dużo więcej płynności, lecz włączenie RT trzeba oceniać również przez końcowy wynik, nie sam procent przewagi.

Dane: GPU Matrix · Metodologia.

Nie stosujemy do tych liczb automatycznego mnożnika DLSS lub generowania klatek. Do oceny takiego trybu potrzebne są jego osobne pomiary i ustawienia.

Jak sprawdzić aktualne ceny i opłacalność?

O tym, który z tych dokładnych modeli sklepowych jest obecnie bardziej opłacalny, informuje poniższe zestawienie liczone z bieżących danych. Wydajność dotyczy układów GPU; cena i Value odnoszą się do konkretnych wersji MSI oraz Gigabyte, a nie do najtańszej dowolnej karty z takim chipem.

Value łączy wydajność z aktualną ceną: wyższa wartość oznacza więcej wydajności za tę samą kwotę. Jeśli sklep nie ma aktualnej oferty, tabela nie pokaże ceny ani wyniku opłacalności.

Porównanie GPU · Opłacalność
ProduktOpłacalność łączna (pkt)1080p (pkt)1440p (pkt)4K (pkt)Cena dokładnego produktu (zł)
MSI GeForce RTX 5060 Gaming OC 8GB GDDR7 DLSS425,9128,2126,3623,392 299,00
Gigabyte GeForce RTX 5070 Eagle OC 12GB GDDR7 DLSS423,2623,2623,2623,264 299,00

Tabela porównuje opłacalność przy aktualnej cenie dokładnego produktu.

Dane: GPU Matrix · Metodologia

Przed zakupem porównaj aktualne oferty z sekcji poniżej. Sprawdź także warunki dostawy, stan i gwarancję. Chłodzenie, gabaryty i inne cechy konkretnych modeli wymagają osobnej oceny.

Nowy komputer czy wymiana obecnego RTX 5060?

Przy zakupie nowego komputera RTX 5070 daje dużo większy zapas wydajności GPU, ale wybór powinien odpowiadać Twoim grom i monitorowi. Sprawdź też zgodność karty z komputerem.

Przy modernizacji RTX 5060 na RTX 5070 przyrost GPU jest duży w przedstawionych danych, ale nie każdy komputer uzyska identyczny wzrost FPS. Najpierw ustal, co ogranicza Twoją grę. Pomaga w tym poradnik procesor czy karta graficzna do wymiany.

  1. Wybierz konkretne gry, ustawienia i oczekiwaną płynność.
  2. Sprawdź, czy ograniczeniem jest GPU, a nie procesor lub ustawiony limit klatek.
  3. Porównaj wydajność z aktualnymi ofertami dokładnych wersji kart.

Rezygnacja z zakupu pozostaje poprawną decyzją, jeśli RTX 5060 już zapewnia oczekiwaną płynność.

Aktualne oferty i polecane karty w budżecie

Moduł ofert pokazuje aktualne ceny dokładnych produktów: MSI GeForce RTX 5060 Gaming OC 8 GB oraz Gigabyte GeForce RTX 5070 Eagle OC 12 GB. Ceny sprawdziliśmy 4 listopada 2026, a tabela poniżej pokazuje zawsze aktualne kwoty. Wyniki wydajności układów GPU nie są osobnym testem chłodzenia tych wersji.

Aktualne oferty tych samych produktów. Ceny bez kosztu dostawy; kwoty po kodach rabatowych nie są obliczane.
ProduktSklepAktualna cena
MSI GeForce RTX 5060 Gaming OC 8GB GDDR7 DLSS4komputronik.pl2 299,00 zł
Gigabyte GeForce RTX 5070 Eagle OC 12GB GDDR7 DLSS4mediaexpert.pl4 299,00 zł

Jeśli któraś karta chwilowo nie ma oferty, sprawdź inne wersje tego układu. Pozostałe wersje znajdziesz w hubach RTX 5060 i RTX 5070.

Do porównania alternatyw wykorzystaj karty do 2000 zł, karty do 3000 zł i karty do 4000 zł. Obecność modelu w tym artykule nie oznacza, że zawsze mieści się w każdym z tych limitów. Pełniejszy kontekst daje ranking GPU.

Najczęstsze pytania o RTX 5060 i RTX 5070

Czy RTX 5060 wystarczy do monitora 1440p?

RTX 5060 może wystarczyć do 1440p, jeśli wynik w Twoich grach odpowiada oczekiwanej płynności. W porównywanym zestawie testów osiąga średnio 64,9 FPS, ale w CONTROL Resonant na Ultra bez RT jest to 31,6 FPS. Sprawdź grę i ustawienia, nie samą średnią.

Czy RTX 5070 wykorzysta monitor 144 Hz w każdej grze?

RTX 5070 nie gwarantuje stałych 144 FPS w każdej grze. Wspólny zestaw testów daje średnio 101,3 FPS w 1440p; wynik konkretnego tytułu może być niższy lub wyższy.

Czy 12 GB VRAM samo w sobie oznacza więcej FPS?

12 GB VRAM w RTX 5070 oznacza większą pojemność niż 8 GB w RTX 5060, ale nie wyjaśnia całej różnicy w FPS. Do wskazania ograniczenia pamięci w konkretnej grze potrzebne są jej pomiary.

Czy wyniki dotyczą laptopów z RTX 5060 i RTX 5070?

Wyniki dotyczą desktopowych RTX 5060 8 GB i RTX 5070 12 GB. Laptopy mają osobne układy mobilne; trzeba uwzględnić ich TGP i dokładną konfigurację.

Czy Ocena FPSGuru uwzględnia cenę karty?

Ocena FPSGuru opisuje wydajność karty na tle najszybszego modelu w GPU Matrix, bez ceny. Aktualną cenę i Value dokładnych produktów sprawdzisz w dynamicznych zestawieniach powyżej.

Dane i metodologia porównania

Dane: GPU Matrix · Metodologia FPSGuru. Średni i minimalny FPS pochodzą z bezpośrednich rekordów wspólnego zestawu testów obu kart. CONTROL Resonant ma osobno pokazane natywne profile Ultra bez RT i Ultra z RT, bez generowania klatek. Nie łączymy tych zakresów w nową średnią.

Minimum FPS zachowuje definicję materiału źródłowego; nie traktujemy go automatycznie jako 1% low. Wyniki dotyczą zapisanych konfiguracji i profili, nie każdego gotowego komputera z danym GPU. Przewagi procentowe odnoszą wynik RTX 5070 do RTX 5060. Zakres tabeli zbiorczej różni się od szerszego agregatu rankingu.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.