Do 1080p wystarczy 8 GB przy rozsądnych teksturach, do QHD celuj w 12–16 GB, a do 4K, ciężkich modów i RT wybieraj 16 GB razem z mocnym GPU. Najpierw dobierz klasę wydajności do swoich gier, potem pojemność pamięci: szybsza karta z 12 GB może być lepszym zakupem niż wolniejsza z 16 GB.
8 GB, 12 GB czy 16 GB VRAM: krótka odpowiedź
Rozdzielczość wskazuje punkt startowy, a tekstury, mody i RT decydują o potrzebnym zapasie. Wybierz wiersz odpowiadający temu, jak rzeczywiście grasz.
| Pojemność | Kiedy wybrać | Kompromis |
|---|---|---|
| 8 GB | 1080p, e-sport, niższy budżet | W wymagających grach zmniejsz tekstury lub RT. |
| 12 GB | Mocniejsza karta do 1440p | Mniejszy zapas do ciężkich modów i tekstur 4K. |
| 16 GB | QHD z wymagającymi teksturami; 4K przy mocnym GPU | Sama pamięć nie zastąpi wydajnego rdzenia. |
Przykład: RTX 5070 12 GB osiąga średnio 110,80 FPS w 1440p, a RX 9060 XT 16 GB — 70,30 FPS. Dlatego zacznij od klasy GPU, a dopiero potem porównuj gigabajty.
Cztery scenariusze zakupu karty graficznej
Poniżej cztery różne potrzeby i konkretne dostępne wersje kart. Podane FPS to średnie dla układu graficznego z GPU Matrix; ceny dotyczą wskazanych modeli producentów.
RTX 5060 8 GB — PNY Dual Fan
1 999 zł i średnio 96,05 FPS w 1080p. Dla gracza z monitorem Full HD, który w cięższych tytułach obniży tekstury lub RT.
RX 9060 XT 16 GB — ASUS Dual
2 449 zł i średnio 70,30 FPS w 1440p. Dla osoby szukającej większego zapasu na tekstury i grania w QHD przy dopasowanych ustawieniach.
RTX 5070 12 GB — MSI Ventus 2X OC
3 749 zł i średnio 110,80 FPS w 1440p. Dla gracza stawiającego na wyższy FPS w QHD; 12 GB daje mniej miejsca na ciężkie mody niż 16 GB.
RTX 5070 Ti 16 GB — PNY OC 3F
5 699,99 zł i średnio 81,10 FPS w 4K. Dla wyższego budżetu, gdy potrzebujesz zarówno mocniejszego GPU, jak i 16 GB na tekstury oraz efekty.
Ceny z 15.10.2026, mogą się zmienić.
Co właściwie robi VRAM?
VRAM przechowuje tekstury, bufory obrazu, geometrię i dane potrzebne do ray tracingu. Gdy brakuje miejsca, gra częściej przenosi dane między RAM a kartą: mogą pojawić się przycięcia, doczytywanie tekstur lub spadek wydajności.
Sam licznik zajętej pamięci nie rozstrzyga o problemie. Gra może rezerwować więcej miejsca, niż akurat potrzebuje. Patrz też na płynność, jakość tekstur i zachowanie po zmianie ustawień.
Czy 8 GB VRAM wystarcza do gier w 2026?
Tak — przede wszystkim do tańszego grania w 1080p. RTX 5060 8 GB osiąga średnio 96,05 FPS w Full HD i 67,15 FPS w QHD. Jeśli masz już taką kartę i Twoje gry działają płynnie, nie wymieniaj jej wyłącznie z powodu napisu „8 GB”.
W wymagających grach zacznij od obniżenia tekstur i RT. W profilu Alan Wake 2 z RT przy 1440p RTX 5060 uzyskuje tylko 5,7 FPS — to profil, w którym trzeba mocno ograniczyć efekty lub obniżyć rozdzielczość.
Kiedy 12 GB VRAM ma sens?
12 GB ma sens na mocniejszym GPU do QHD. RTX 5070 osiąga średnio 110,80 FPS w 1440p oraz 64,17 FPS w 4K. To znacznie inna klasa wydajności niż tańsze karty, mimo że część z nich ma 16 GB.
Przy zakupie do 1440p porównaj więc FPS i cenę. Jeśli priorytetem są bardzo ciężkie mody tekstur lub granie w 4K z wysokimi detalami, szukaj także mocnej alternatywy z 16 GB.
Kiedy warto kupić kartę z 16 GB VRAM?
16 GB wybierz do wymagających tekstur, modów i jako zapas przy zakupie do QHD lub 4K. Najwięcej sensu ma dopłata między wariantami o podobnej mocy GPU, gdy wybrane gry wykorzystują dodatkową pamięć.
Sprawdź jednak koszt całej karty. RX 9060 XT 16 GB jest propozycją do niższego budżetu, a RTX 5070 Ti 16 GB ma znacznie mocniejszy układ do wyższej rozdzielczości. Wspólne „16 GB” nie oznacza podobnych możliwości.
Co pokazuje GPU Matrix o wydajności kart?
Między RTX 5060 Ti 8 GB a 16 GB średnia w QHD jest bez różnicy (około 2,5%), a w 4K wersja 16 GB wypada wyraźnie lepiej (około 12,7%). Skalę czytamy tak: poniżej 3% — bez różnicy, 3–8% — trochę, 8–15% — wyraźnie, powyżej 15% — dużo.
| GPU | VRAM | FPS 1080p | FPS 1440p | FPS 4K | Cena |
|---|---|---|---|---|---|
| RTX 5050 | 8 GB | 72,20 | 50,10 | 26,20 | 1 799 zł |
| RTX 5060 | 8 GB | 96,05 | 67,15 | 34,50 | 1 999 zł |
| RTX 5060 Ti | 8 GB | 107,35 | 76,15 | 39,40 | 2 199 zł |
| RTX 5060 Ti | 16 GB | 106,60 | 78,05 | 44,40 | 3 436,15 zł |
| RX 9060 XT | 16 GB | 97,55 | 70,30 | 39,45 | 2 449 zł |
| RTX 5070 | 12 GB | 148,10 | 110,80 | 64,17 | 3 749 zł |
| RTX 5070 Ti | 16 GB | 176,07 | 135,90 | 81,10 | 5 699,99 zł |
Ceny odnoszą się do dokładnych wersji podlinkowanych w tabeli. Dla RTX 5060 Ti 8 GB jest to INNO3D Twin X2, a dla 16 GB — MSI Ventus 2X OC Plus.
Ray tracing zwiększa presję na pamięć
W wymagających profilach RTX 5060 Ti 16 GB bywa dużo szybszy od wersji 8 GB. Poniżej dwa przykłady z RT oraz jeden z klasycznym renderowaniem: we wszystkich różnica przekracza 15%, a w Alan Wake 2 zmienia możliwość korzystania z danego profilu.
| Scenariusz | RTX 5060 Ti 8 GB | RTX 5060 Ti 16 GB |
|---|---|---|
| Alan Wake 2 RT, 1440p | 5,8 FPS | 33,8 FPS |
| Monster Hunter Wilds RT, 1440p | 20,3 FPS | 32,75 FPS |
| Black Myth: Wukong, 4K bez RT | 10,0 FPS | 18,7 FPS |
Różnica zależy od konkretnej gry i profilu, więc sprawdź te, w które zamierzasz grać.
Jak dobrać VRAM do rozdzielczości?
Dobierz pojemność do planowanych ustawień, a nie tylko liczby pikseli monitora. Ta krótka lista pomaga ustalić priorytety przed porównaniem cen.
| Cel | Rekomendacja |
|---|---|
| 1080p, budżet | 8 GB, gdy cena jest dobra i akceptujesz zmianę tekstur. |
| 1080p, wymagające tekstury | Porównaj warianty 12–16 GB, zachowując odpowiednią klasę GPU. |
| 1440p / QHD | Celuj w 12–16 GB; dobierz układ do wymaganego FPS. |
| 4K | 16 GB oraz mocne GPU; sprawdź także wydajność z wybranym RT. |
| Mody tekstur | Sprawdź wymagania konkretnego moda; większa pamięć bywa tu priorytetem. |
Najczęstsze błędy przy wyborze pojemności VRAM
- Kupowanie po samych gigabajtach.
16 GB na wolniejszym GPU nie zastępuje 12 GB na znacznie szybszym.
- Skreślanie każdej karty 8 GB.
Do 1080p może być rozsądnym zakupem, jeśli pasują Ci cena i ustawienia.
- Pomijanie dopłaty.
Wersja z większą pamięcią powinna bronić się ceną wobec mocniejszych alternatyw.
- Traktowanie Frame Generation jako dodatkowej pamięci.
Generowane klatki nie zwiększają pojemności VRAM.
- Patrzenie wyłącznie na średni FPS.
Sprawdź też przycięcia i doczytywanie tekstur w swoich grach.
Jak wybrać kartę pod kątem VRAM w 5 krokach
- Ustal gry i rozdzielczość. Zapisz także oczekiwane tekstury, mody i użycie RT.
- Wybierz klasę wydajności GPU. Sprawdź, czy karta osiąga wymagany FPS w docelowej rozdzielczości.
- Dobierz pojemność. Do budżetowego 1080p zacznij od 8 GB, do QHD od 12–16 GB, a do ciężkich tekstur i 4K od 16 GB.
- Policz dopłatę między wariantami. Porównaj 8 GB i 16 GB tego samego GPU oraz mocniejszą alternatywę w podobnej cenie.
- Sprawdź konkretną ofertę. Potwierdź pojemność, pełną nazwę wersji, dostępność, końcową cenę oraz zgodność karty z obudową i zasilaczem.
Metodologia i narzędzia do wyboru karty
Dane: GPU Matrix. Średnie opisują zakres dostępny dla danego GPU, który może się różnić między modelami, a przykłady z gier dotyczą konkretnych profili; to nie jest kontrolowany test samej pojemności VRAM. Zasady porównania opisuje metodologia FPSGuru.
Ceny pochodzą z dostępnych ofert sklepów dla wskazanych modeli i zostały sprawdzone 15.10.2026. Przed płatnością sprawdź aktualną ofertę i wariant.
Porównaj klasę wydajności i aktualną opłacalność GPU.
Zestaw wybrane karty i wyniki w interesujących Cię grach.
Sprawdź rodziny, wersje pamięci i konkretne modele.
FAQ: ile VRAM do gier?
Czy 8 GB VRAM wystarczy do 1080p?
Tak, przy rozsądnych teksturach i dopasowanym RT. Do e-sportu i tańszego komputera to sensowny wybór; w wymagających grach zacznij od obniżenia tekstur, gdy pojawiają się doczytywanie i przycięcia.
Ile VRAM do 1440p w 2026?
Celuj w 12–16 GB. RTX 5070 12 GB pasuje do mocniejszego QHD, a 16 GB warto wybrać przy ciężkich teksturach i modach; najpierw porównaj wydajność samego GPU.
Czy lepiej RTX 5060 Ti 8 GB czy 16 GB?
Do wymagających tekstur i RT lepszym wyborem jest 16 GB, ale dopłata ma znaczenie: dostępne oferty z 15.10.2026 to 2 199 zł i 3 436,15 zł, czyli o 1 237,15 zł więcej za wersję 16 GB. To różne modele producentów; przy takiej różnicy porównaj też mocniejsze GPU.
Czy 16 GB VRAM wystarczy do 4K?
To rozsądny punkt wyjścia dla wymagających tekstur, lecz potrzebujesz też mocnego GPU. RX 9060 XT 16 GB ma średnio 39,45 FPS w 4K, a RTX 5070 Ti 16 GB — 81,10 FPS: ta sama pojemność daje zupełnie inną klasę grania.
Czy więcej VRAM zawsze zwiększa FPS?
Nie. Pomaga wtedy, gdy gra nie mieści potrzebnych danych w mniejszej pamięci. Jeśli ograniczeniem jest moc rdzenia, wybierz szybszy GPU albo obniż ustawienia.
Czy DLSS i Frame Generation rozwiązują brak VRAM?
Nie zwiększają pojemności pamięci. Skalowanie obrazu może zmniejszyć część obciążenia, ale wysokie tekstury nadal potrzebują miejsca, a generowanie klatek także korzysta z zasobów karty.
