RTX 5060 Laptop 115 W ma wyraźnie wyższy modelowany indeks GPU niż wersja 80 W — o 13,1% — ale sam TGP nie rozstrzyga wyboru laptopa. Wariant 115 W przemawia do osoby szukającej wyższego potencjału grafiki; wersja 80 W pozostaje opcją, jeśli cała konfiguracja odpowiada jej potrzebom. Porównane Gigabyte różnią się także procesorem, więc różnica ich indeksów nie jest czystym efektem TGP.
Co zmienia 80 W zamiast 115 W?
RTX 5060 Laptop 115 W uzyskuje w mobilnym GPU Matrix wyraźnie wyższy indeks od wariantu 80 W. TGP pomaga odróżnić konfiguracje tego samego mobilnego GPU, ale nie jest samodzielnym wynikiem wydajności. Dla NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU 8 GB baza przechowuje profil odniesienia 115 W oraz korektę indeksu dla limitu przypisanego do konkretnego laptopa.
| Profil GPU | TGP (W) | Indeks GPU (pkt) | Różnica względem 80 W |
|---|---|---|---|
| RTX 5060 Laptop 8 GB | 80 W | 79,58 pkt | Punkt odniesienia |
| RTX 5060 Laptop 8 GB | 115 W | 90,02 pkt | +13,1% |
Limit wzrasta o 35 W, czyli o 43,75%, lecz indeks rośnie o 13,1%. Nie ma tu proporcji jeden do jednego. Z tego samego powodu nie należy wyprowadzać z TGP poboru prądu całego laptopa ani obiecywać konkretnego FPS. Tabela nie opisuje również hałasu wentylatorów.
Dane: GPU Matrix (mobilny). Metodologia FPSGuru. Szersze wyjaśnienie limitów znajdziesz w poradniku TGP w laptopie a wydajność RTX; pozycję układu na tle innych modeli pokazuje ranking mobilnych kart graficznych.
Trzy dokładne konfiguracje, a nie sama nazwa GPU
Gigabyte GAMING A16 GA6H 80 W i GA6EH 115 W nie są tym samym laptopem z przełączoną mocą GPU. Obie konfiguracje bez systemu mają 16 GB RAM i SSD 512 GB, ale różne procesory. Trzeci przykład to GA6EH z Windows — z tym samym CPU, GPU, RAM i SSD co wskazany wariant bez systemu.
| Konfiguracja | Procesor i TGP GPU | RAM / SSD / system | Aktualna oferta |
|---|---|---|---|
| Gigabyte GAMING A16 GA6H | Core i7-13620H; 80 W | 16 GB / 512 GB / bez systemu | Sprawdź ofertę w x-kom |
| Gigabyte GAMING A16 GA6EH | Core Ultra 9 185H; 115 W | 16 GB / 512 GB / bez systemu | Sprawdź ofertę w x-kom |
| Gigabyte GAMING A16 GA6EH | Core Ultra 9 185H; 115 W | 16 GB / 512 GB / Windows | Sprawdź ofertę w x-kom |
Przed zakupem otwórz konkretną konfigurację lub bieżący ranking laptopów gamingowych. Wspólna nazwa GPU nie oznacza identycznego procesora, systemu ani wyposażenia.
Dlaczego procesor zmienia porównanie?
Core i7-13620H ma w mobilnym CPU Matrix wyższy indeks Gaming niż Core Ultra 9 185H: 92,17 wobec 81,85 pkt. Nie wnioskuj z nazwy „Ultra 9”, że musi być szybszy w każdym zastosowaniu. Te liczby dotyczą skali Gaming; nie przenosimy ich na wydajność wielowątkową, czas pracy na baterii ani funkcje dodatkowe.
Indeks Performance łączy indeks GPU po korekcie TGP z indeksem Gaming CPU. Pokazuje modelowaną wydajność konfiguracji — nie wynik gry. Każdą kolumnę porównuj osobno; punkt CPU i punkt GPU pochodzą z różnych skal.
| Konfiguracja | Gaming CPU (pkt) | GPU po TGP (pkt) | Performance (pkt) |
|---|---|---|---|
| GA6H 80 W, bez systemu | 92,17 pkt | 79,58 pkt | 81,47 pkt |
| GA6EH 115 W, bez systemu | 81,85 pkt | 90,02 pkt | 88,80 pkt |
| GA6EH 115 W, Windows | 81,85 pkt | 90,02 pkt | 88,80 pkt |
Indeks GPU rośnie o 13,1%, natomiast Performance konfiguracji o 9,0% — wyraźnie. Różnica bierze się z uwzględnienia obu komponentów przez model. Nie jest to dowód, że każda gra przyspieszy o 9%. W grze silnie zależnej od CPU hierarchia może wyglądać inaczej niż przy dużym obciążeniu grafiki.
Wersje GA6EH z Windows i bez systemu otrzymują ten sam indeks Performance. Obecność systemu nie zmienia tego indeksu; to osobne kryterium zakupu. Dane: GPU Matrix / CPU Matrix (mobilne). Metodologia FPSGuru.
Gdzie sprawdzić aktualne ceny i opłacalność?
Aktualne ceny i opłacalność dokładnych konfiguracji sprawdzisz w rankingu laptopów gamingowych oraz na kartach produktów z tabeli. Sam wyższy indeks GPU nie rozstrzyga, który laptop jest bardziej opłacalny.
Porównuj pełny koszt uruchomienia zestawu, ten sam RAM i SSD oraz obecność systemu. Nie przenoś wniosku o jednej ofercie na wszystkie laptopy 115 W. Ekran, ciszę i wygodę otrzymania Windows w komplecie oceń osobno.
Kiedy wybrać 80 W, a kiedy 115 W?
RTX 5060 Laptop 115 W ma przewagę w modelowanym potencjale grafiki; wariant 80 W oceniaj przez całą konfigurację i wymagania swoich gier.
Gdy odpowiada Ci cała konfiguracja
Nie odrzucaj GA6H tylko po TGP. Sprawdź wyniki swoich gier, procesor, ekran i wyposażenie; sam limit nie potwierdza cichszej pracy.
Gdy priorytetem jest potencjał GPU
GA6EH ma wyraźnie wyższy indeks GPU i konfiguracji. Zweryfikuj jednak CPU oraz pomiary całego laptopa w interesujących Cię grach.
Nie wybieraj żadnego wyłącznie po TGP. Oba mają RTX 5060 Laptop 8 GB. Większy limit mocy nie dodaje VRAM i nie potwierdza komfortu w określonej grze z RT. Porównaj również alternatywy w poradniku wyboru laptopa do 5000 zł i w hubie laptopów gamingowych. Jeśli rozważasz poprzednią generację, zobacz RTX 5060 Laptop vs RTX 4060 Laptop.
Co sprawdzić przed zamówieniem?
Przed zamówieniem RTX 5060 Laptop 80 W lub 115 W potwierdź dokładny wariant i warunki pracy GPU, a następnie ekran, system oraz wyniki całego laptopa.
- Porównaj pełny kod modelu, procesor, ilość RAM, SSD i obecność systemu.
- Potwierdź, czy sklep podaje maksymalny limit mocy GPU oraz w jakim trybie jest dostępny. Zapis w katalogu nie jest pomiarem tego, jak długo konkretny egzemplarz utrzymuje ten limit pod obciążeniem.
- Dla matrycy sprawdź rozdzielczość, jasność i odwzorowanie kolorów konkretnego wariantu.
- Dla chłodzenia szukaj wyników hałasu i temperatur w porównywalnych warunkach.
W wykorzystanym zestawie danych nie ma porównywalnego pomiaru akustyki, temperatur, frametime ani 1% low tej pary laptopów, więc nie przypisujemy przewagi żadnemu z nich w tych kategoriach.
Pytania o TGP RTX 5060 Laptop
Czy wyższy limit mocy daje proporcjonalnie więcej FPS?
Nie. Dla RTX 5060 Laptop przejście z 80 W na 115 W zwiększa limit o 43,75%, ale modelowany indeks GPU o 13,1%. Ten indeks nie jest procentowym pomiarem FPS w każdej grze.
Czy można wskazać stałą kwotę dopłaty do wersji 115 W?
Nie na podstawie samego TGP. Aktualną opłacalność sprawdź w rankingu laptopów i na kartach dokładnych konfiguracji; uwzględnij też CPU, ekran, RAM, SSD oraz obecność systemu.
Czy 80 W oznacza cichszego laptopa?
Sam limit TGP tego nie potwierdza. Do oceny ciszy potrzebny jest pomiar konkretnego laptopa, trybu pracy i obciążenia. W tej analizie nie ma porównywalnych wyników akustycznych.
Czy te indeksy opisują również pracę wielowątkową?
Nie. Indeks Gaming CPU w tym porównaniu dotyczy gier. Nie opisuje wydajności wielowątkowej ani czasu pracy na baterii.
Czy wyniki dotyczą desktopowej RTX 5060?
Nie. Wszystkie indeksy GPU w tym artykule dotyczą RTX 5060 Laptop 8 GB z mobilnego GPU Matrix. Nie przenosimy wyników desktopowej karty na laptopy.
Dane i zakres porównania
Dane: GPU Matrix / CPU Matrix (mobilne), z przypisaniem TGP i dokładnych komponentów do konfiguracji FPSGuru. Różnice procentowe obliczono z niezaokrąglonych indeksów w tej samej skali. Korekta TGP i Performance są modelami porównawczymi; nie są wynikami AVG FPS ani 1% low dokładnych laptopów.
Wyniki odnoszą się do Gigabyte GAMING A16 GA6H z Core i7-13620H oraz GA6EH z Core Ultra 9 185H, a nie do dwóch identycznych laptopów różniących się wyłącznie TGP. Zasady interpretacji indeksów opisuje metodologia FPSGuru. Przed zakupem ponownie sprawdź aktualną ofertę i dokładny wariant.
