Desktopowy NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB jest dużo szybszy od NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB: w porównywalnym zestawie GPU Matrix przewaga średniego FPS w 1440p wynosi 32,2%. Przy nowym zakupie przemawia za nim wydajność; dla posiadacza RTX 4060 to umiarkowana modernizacja z zachowaniem 8 GB VRAM. Aktualne warunki zakupu sprawdzisz w module ofert.
Co jest lepsze: RTX 4060 czy RTX 5060?
Porównujemy desktopowe NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB i NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB. Wersje mobilne mają osobne porównanie RTX 5060 Laptop i RTX 4060 Laptop, uwzględniające specyfikę notebooków.
Wybór zależy od celu: do nowego komputera przyda się wyższa wydajność RTX 5060. Przy wymianie sprawnej RTX 4060 sprawdź, czy potrzebujesz właśnie około 30% więcej płynności, czy większego skoku i większej pamięci.
O ile RTX 5060 jest szybszy w 1080p, 1440p i 4K?
RTX 5060 jest dużo szybszy od RTX 4060 w rasteryzacji: przewaga średniego FPS wynosi 31,3% w 1080p, 32,2% w 1440p i 31,9% w 4K. Porównujemy ten sam zestaw testów GPU Matrix, a wzrost liczymy względem RTX 4060.
| Rozdzielczość | RTX 4060 | RTX 5060 | Przyrost |
|---|---|---|---|
| 1080p | 69,4 FPS | 91,1 FPS | 31,3% |
| 1440p | 49,1 FPS | 64,9 FPS | 32,2% |
| 4K | 25,7 FPS | 33,9 FPS | 31,9% |
W 1080p zyskujesz średnio 21,7 FPS, w 1440p 15,8 FPS, a w 4K 8,2 FPS. Najbardziej użyteczny jest tu wzrost w 1080p i 1440p. W 4K nawet RTX 5060 osiąga średnio 33,9 FPS, więc do celu 60 FPS potrzebujesz niższych ustawień lub mocniejszej karty.
| Rozdzielczość | RTX 4060 | RTX 5060 | Przyrost |
|---|---|---|---|
| 1080p | 58,9 FPS | 76,1 FPS | 29,2% |
| 1440p | 42,4 FPS | 55,4 FPS | 30,7% |
| 4K | 22,2 FPS | 29,0 FPS | 30,6% |
Minimum FPS rośnie o około 30% w każdej rozdzielczości, podobnie jak średnia. To osobna metryka opisana szerzej w FAQ.
CONTROL Resonant: co oznacza przewaga w konkretnej grze?
W CONTROL Resonant RTX 5060 wygrywa z RTX 4060, lecz obie karty pozostają poniżej średnich 60 FPS przy natywnym Ultra. Poniżej pokazujemy osobny pomiar tej samej sceny, bez RT i generowania klatek.
| Rozdzielczość | RTX 4060 | RTX 5060 |
|---|---|---|
| 1080p | 33,7 FPS | 46,2 FPS |
| 1440p | 22,9 FPS | 31,6 FPS |
| 4K | 12,0 FPS | 17,2 FPS |
Czy RTX 5060 poprawia ray tracing tak samo jak rasteryzację?
RTX 5060 jest dużo szybszy od RTX 4060 w pokazanym profilu RT w 1080p i 1440p, a w 4K — tylko trochę. Tabela przedstawia względny wskaźnik RT na wspólnej skali RX 9070 GRE = 100. To punkty odniesienia do porównania kart, a nie FPS.
| Profil RT | RTX 4060 | RTX 5060 | Przyrost wskaźnika |
|---|---|---|---|
| 1080p | 53 | 67 | 26,4% |
| 1440p | 46 | 56 | 21,7% |
| 4K | 45 | 47 | 4,4% |
W 1440p przewaga RT wynosi 21,7%, wobec 32,2% w średnim FPS rasteryzacji. W 4K maleje do 4,4%. Jeśli właśnie ray tracing w 4K jest powodem wymiany RTX 4060, szukaj większego skoku wydajności w wyższej klasie GPU.
Czy RTX 5060 rozwiązuje ograniczenia 8 GB VRAM?
RTX 5060 zachowuje 8 GB VRAM z RTX 4060, ale zmienia pamięć z GDDR6 na GDDR7 i dodaje Multi Frame Generation. Jeżeli głównym problemem jest pojemność pamięci przy wybranych teksturach lub modyfikacjach, rozważ model z większym VRAM.
| Cecha | RTX 4060 8 GB | RTX 5060 8 GB |
|---|---|---|
| Pamięć | 8 GB GDDR6 | 8 GB GDDR7 |
| Interfejs | PCIe 4.0 x8 | PCIe 5.0 x8 |
| Generowanie klatek DLSS | Frame Generation | Multi Frame Generation (DLSS 4) |
| Moc karty (TGP) | 115 W | 145 W |
| Zalecana moc zasilacza według NVIDIA | 550 W | 550 W |
Źródła specyfikacji: snapshoty FPSGuru GPU Specs dla RTX 4060 i RTX 5060 (pamięć i interfejs), oficjalne specyfikacje NVIDIA RTX 4060 oraz RTX 5060 (TGP i zasilacz) i opis DLSS 4 i MFG od NVIDIA.
Na płycie PCIe 3.0 obie karty korzystają z połączenia PCIe 3.0 x8. Starszy standard ogranicza przepustowość połączenia z komputerem; znaczenie tego ograniczenia zależy od gry i ilości przesyłanych danych. Przed wymianą sprawdź standard oraz liczbę linii głównego slotu.
RTX 5060 ma wyższe TGP: 145 W wobec 115 W. NVIDIA podaje zasilacz 550 W dla obu układów; dobierz go do całej konfiguracji i wymagań konkretnej wersji karty. Więcej o pojemności pamięci przeczytasz w poradniku 8, 12 czy 16 GB VRAM do gier.
Jak porównać RTX 4060 i RTX 5060 przy nowym zakupie?
Przy nowym zakupie RTX 5060 jest szybszym wyborem; RTX 4060 warto rozważyć tylko przy wyraźnie tańszej aktualnej ofercie. Porównaj oferty poniżej, a ocenę, który model jest obecnie bardziej opłacalny, sprawdź w porównywarce GPU, gdy oba mają aktualne dane cenowe.
Wyższy FPS i Multi Frame Generation
RTX 5060 daje dużo wyższy średni FPS w pokazanym zestawie testów. Obsługuje też MFG w zgodnych grach.
Gdy aktualna oferta jest wyraźnie tańsza
Sprawdź bieżące warunki w module ofert i porównywarce. Uwzględnij gwarancję, stan egzemplarza i jego chłodzenie.
Przy zakupie używanej RTX 4060 porównaj warunki gwarancji i stan karty z nową RTX 5060. Osiągi układu i jakość konkretnego egzemplarza to dwa osobne kryteria wyboru.
Czy warto wymienić posiadanego RTX 4060 na RTX 5060?
Dla większości posiadaczy RTX 4060 przejście na RTX 5060 to umiarkowany krok: około jednej trzeciej więcej średniego FPS w rasteryzacji, te same 8 GB VRAM i tylko trochę lepszy wynik RT w 4K. Ma sens głównie wtedy, gdy w 1080p lub 1440p brakuje Ci około 30% płynności, a obecna pojemność pamięci wystarcza.
Jeśli RTX 4060 nadal spełnia oczekiwania, zostań przy niej. Gdy potrzebujesz większego skoku albo więcej VRAM, szukaj wyższej klasy w rankingu kart graficznych i porównywarce GPU. Przy wyborze 16 GB pomogą porównania RTX 5060 Ti 8 GB vs 16 GB oraz RTX 5060 Ti vs RX 9060 XT 16 GB.
Przed wymianą upewnij się, że ogranicza Cię karta graficzna. Procesor, ustawienia gry i reszta konfiguracji wpływają na efekt modernizacji; pomoże poradnik czy wymienić CPU, czy GPU. Bieżącą opłacalność oceń w module ofert i porównywarce.
Aktualne oferty i alternatywy
Aktualne oferty RTX 4060 i RTX 5060 sprawdzisz w poniższym module. Pokazuje on wyłącznie zakwalifikowane oferty dokładnych produktów. Warunki dostawy i zakupu potwierdź w sklepie.
| Produkt | Sklep | Aktualna cena |
|---|---|---|
| MSI GeForce RTX 5060 Gaming OC 8GB GDDR7 DLSS4 | komputronik.pl | 2 299,00 zł |
Dokładne wersje kart: Inno3D RTX 4060 TWIN X2 8 GB i MSI RTX 5060 Gaming OC 8 GB. Ich strony zachowują specyfikację także po zniknięciu bieżących ofert.
Alternatywy w wybranym budżecie znajdziesz w poradnikach: GPU do 1500 zł, GPU do 2000 zł oraz GPU do 2500 zł.
Najczęstsze pytania o RTX 4060 i RTX 5060
Czy te wyniki dotyczą także RTX 4060 Laptop i RTX 5060 Laptop?
Wyniki dotyczą wyłącznie desktopowych RTX 4060 8 GB i RTX 5060 8 GB. Wersje Laptop porównuj osobno, z uwzględnieniem konfiguracji notebooka i TGP.
Jak rozumieć średnią 64,9 FPS w 1440p?
RTX 5060 osiąga 64,9 FPS jako średnią zestawu testów w 1440p. Poszczególne gry mogą działać szybciej lub wolniej; do oceny konkretnego tytułu sprawdź jego wynik i ustawienia.
Czym Minimum FPS różni się od 1% low?
Minimum FPS opisuje najniższy wynik w teście, a 1% low podsumowuje najwolniejszy 1% klatek. W tabeli zachowujemy metrykę Minimum FPS z danych źródłowych.
Jak czytać względny wynik RT?
Wynik RT porównuje karty na skali, na której RX 9070 GRE ma 100. Przykładowe 56 dla RTX 5060 w 1440p to wartość wskaźnika, a nie 56,0 FPS.
Czy RTX 4060 obsługuje DLSS 4 Multi Frame Generation?
RTX 4060 obsługuje Frame Generation; Multi Frame Generation jest funkcją RTX 5060 i pozostałych GeForce RTX 50. RTX 4060 korzysta także z ulepszeń DLSS 4 dla Super Resolution i Ray Reconstruction w obsługiwanych grach. O dostępności konkretnej funkcji decyduje gra lub wspierane ustawienie NVIDIA app.
Dlaczego moduł ofert może pokazać tylko jedną kartę?
Moduł wyświetla produkty z aktualną zakwalifikowaną ofertą. Produkty archiwalne i oferty niespełniające warunków są pomijane; szczegóły dokładnej wersji znajdziesz na jej stronie produktu.
Metodologia, źródło i ograniczenia danych
Dane: GPU Matrix. Porównanie obejmuje desktopowe RTX 4060 8 GB i RTX 5060 8 GB. Tabele zbiorcze pokazują ten sam zestaw pomiarów: średni FPS, Minimum FPS i względny wynik RT w 1080p, 1440p oraz 4K. CONTROL Resonant w sekcji FPS to osobny, bezpośredni pomiar tej samej sceny przy natywnym Ultra, bez RT i generowania klatek.
Przyrost liczymy jako (wynik RTX 5060 / wynik RTX 4060 − 1) × 100. Wnioski dotyczą pokazanych profili; warunki i zasady interpretacji opisuje metodologia FPSGuru.
