Karta graficzna do 10 000 zł: wybór do 4K i sens dopłaty

Trzy nowoczesne karty graficzne na ciemnych podestach – wybór GPU do 4K i budżet 10 000 zł FPSGuru

Karta graficzna do 10 000 zł powinna dawać konkretną poprawę w Twoich grach: wyższy FPS w 4K, możliwość włączenia wybranych efektów albo lepszą płynność przy tych samych ustawieniach. Sam wyższy limit nie jest powodem, by wydać całą kwotę. Najważniejsze pytanie brzmi: czy dopłacasz do mocniejszego GPU, czy tylko do droższej wersji karty?

Aktualny wybór do 10000 zł

Ranking szereguje karty z aktualną, dostępną ofertą w limicie według wydajności w 4K. Kolejność i kwalifikacja zmieniają się z ofertami; pozycja w tej tabeli nie jest oceną opłacalności.

17 modeli w wyborzeGry · 1080p / 1440p / 4K

Budżet do 10 000,00 zł · 4K · Wydajność.

Wydajność w 4K: więcej punktów = lepiej; to nie FPS.

Dane: GPU Matrix. Opieka nad danymi: Maciek Wiśniewski. Jak czytać wyniki i ceny.

Wydajność w 4K: więcej punktów = lepiej; to nie FPS. Cena od: najtańsza aktualna dostępna oferta. Dane: GPU Matrix.
Lp.Model GPUWydajność (pkt)FPS 4KCena od (zł)
1RTX 5080 16 GB147,0394,358 799,00 zł
2RTX 5070 Ti 16 GB126,3881,105 999,00 zł
3RX 9070 XT 16 GB116,4174,704 299,00 zł
4RX 9070 16 GB104,5767,103 499,99 zł
5RTX 5070 12 GB100,0064,173 999,00 zł

Cena od dotyczy dokładnego GPU i pojemności VRAM. Kliknij cenę, aby zobaczyć konkretną kartę. Linki do sklepów mogą być afiliacyjne; zakup za ich pośrednictwem może przynieść FPSGuru prowizję.

Porównujemy NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16 GB oraz AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB jako trzy dokładne układy do oceny wydajności. Tabela pokazuje indeksy wydajności, a sekcje niżej rozwijają wyniki w 4K. Tańsze karty pozostają ważnym punktem odniesienia, ponieważ ograniczenie wydatku może być najlepszą decyzją. Budżet dotyczy samej karty; zasilacz, obudowa i monitor są osobnymi zakupami.

Porównanie GPU · Indeksy
ProduktIndeks łączny (pkt)1080p (pkt)1440p (pkt)4K (pkt)
Gainward GeForce RTX 5080 Python III 16GB GDDR7139,42132,26139,35147,03
Gainward GeForce RTX 5070 Ti Phoenix-S 16GB GDDR7122,60118,89122,65126,38
Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC ICE 16G GDDR6113,87111,31113,94116,41

Tabela pokazuje indeksy modelu GPU w punktach, nie FPS ani pomiary chłodzenia konkretnej karty.

Dane: GPU Matrix · Metodologia

Przed wyborem określ rozdzielczość, trzy najważniejsze gry, ustawienia i minimalną płynność, którą chcesz utrzymywać. Monitor 4K nie oznacza automatycznie potrzeby maksymalnych detali. Część wymagających efektów można ograniczyć, zachowując wysoką jakość obrazu i większy zapas FPS.

Większy zapas do 4K

Porównaj RTX 5080 z tańszymi kandydatami w konkretnych grach. Dopłata ma uzasadnienie, jeśli poprawa pozwala osiągnąć Twój cel lub zachować ważne ustawienia.

Oszczędność przy podobnym celu

RTX 5070 Ti i RX 9070 XT warto rozważyć, gdy akceptujesz dostosowanie detali. Mają po 16 GB VRAM, ale ich wyniki i obsługiwane techniki trzeba oceniać osobno.

Obecna karta już wystarcza

Jeżeli uzyskujesz potrzebną płynność, poczekaj z wymianą. Niewykorzystany budżet nie zmniejsza jakości Twojego komputera.

Pełny przekrój modeli i rozdzielczości znajdziesz w rankingu kart graficznych.

Konkretne wersje i bieżące oferty

Weryfikacja obejmowała Gainward RTX 5080 Python III 16 GB, Gainward RTX 5070 Ti Phoenix-S 16 GB oraz Gigabyte RX 9070 XT Gaming OC ICE 16 GB. To dokładne produkty do porównania ceny. Ich obecność w tej tabeli nie oznacza, że zawsze pozostaną najtańszymi wersjami danego GPU.

Aktualne oferty tych samych produktów. Ceny bez kosztu dostawy; kwoty po kodach rabatowych nie są obliczane.
ProduktSklepAktualna cena
Gainward GeForce RTX 5080 Python III 16GB GDDR7x-kom.pl8 799,00 zł
Gainward GeForce RTX 5070 Ti Phoenix-S 16GB GDDR7x-kom.pl6 399,00 zł
Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC ICE 16G GDDR6mediaexpert.pl4 399,00 zł

Przed zakupem sprawdź cenę końcową u sprzedawcy, koszt dostawy, dostępność i dokładne oznaczenie modelu. Limit 10 000 zł może być spełniony przez samą kartę, a przekroczony po dodaniu przesyłki. Oferta bez potwierdzonej dostępności nie jest podstawą rekomendacji.

Gdy podejrzewasz krótkotrwały wzrost ceny, sprawdź historię cen GPU. Porównuj ten sam układ i pojemność pamięci. Pojedyncza bardzo droga wersja nie wyznacza wartości całej rodziny.

Ile daje mocniejszy GPU w 4K?

W GPU Matrix średnia 4K wynosi 94,35 FPS dla RTX 5080, 81,10 FPS dla RTX 5070 Ti i 74,70 FPS dla RX 9070 XT. RTX 5080 jest więc dużo szybszy: uzyskuje o około 16,3% wyższą średnią od RTX 5070 Ti oraz o 26,3% od RX 9070 XT. To porównanie zapisanych średnich, a nie obietnica takiej samej przewagi w każdej grze.

Dane: GPU Matrix. Natywna rasteryzacja w 4K (2160p), bez skalowania i generowania klatek.
Układ GPUŚredni FPS1% low (FPS)
GeForce RTX 5080 16 GB94,3579,50
GeForce RTX 5070 Ti 16 GB81,1068,47
Radeon RX 9070 XT 16 GB74,7063,45

Dane zbiorcze GPU Matrix dotyczą układów GPU. Nie jest testem chłodzenia konkretnej wersji sklepowej. Bieżące indeksy i opłacalność pokazują osobne komponenty porównania.

Średni FPS pokazuje ogólną szybkość, a 1% low pomaga ocenić trudniejsze momenty. Nie zamieniaj średniej całego zestawu gier na prognozę dla konkretnego tytułu. Przy monitorze 4K 144 Hz nawet mocniejsza karta może wymagać zmiany ustawień, aby wykorzystać wysokie odświeżanie.

Wynik konkretnej gry może zmienić decyzję. Przykładowo w zapisanym scenariuszu CONTROL Resonant, Ultra, 4K, bez RT i bez generowania klatek RTX 5080 osiągał 40,2 FPS, RTX 5070 Ti 34,5 FPS, a RX 9070 XT 41,6 FPS. To wyraźny powód, aby obok ogólnej średniej sprawdzić tytuły, w które faktycznie grasz.

Szerszy zestaw wyników i porównań opisuje analiza RTX 5080. Przy modernizacji porównuj nową kartę również z posiadanym GPU, nie tylko z innym produktem w sklepie.

Ray tracing, skalowanie obrazu i generowanie klatek

Rasteryzacja, ray tracing i obraz z generowanymi klatkami wymagają osobnych porównań. Wynik bez RT nie wystarcza do wyboru karty do maksymalnych efektów. Podobnie wysoka liczba klatek po włączeniu generatora nie opisuje szybkości podstawowego renderowania.

CONTROL Resonant — Ultra raster, average FPS · 2160p
ProduktZakres pomiaruWynik (FPS)
Gainward GeForce RTX 5080 Python III 16GB GDDR7Model GPU: RTX 5080 16 GB40,20
Gainward GeForce RTX 5070 Ti Phoenix-S 16GB GDDR7Model GPU: RTX 5070 Ti 16 GB34,50
Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC ICE 16G GDDR6Model GPU: RX 9070 XT 16 GB41,60
CONTROL Resonant — Ultra + RT, average FPS · 2160p
ProduktZakres pomiaruWynik (FPS)
Gainward GeForce RTX 5080 Python III 16GB GDDR7Model GPU: RTX 5080 16 GB29,40
Gainward GeForce RTX 5070 Ti Phoenix-S 16GB GDDR7Model GPU: RTX 5070 Ti 16 GB24,90
Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC ICE 16G GDDR6Model GPU: RX 9070 XT 16 GB27,10

Dane: GPU Matrix · Metodologia

W tym samym scenariuszu CONTROL Resonant po włączeniu RT RTX 5080 uzyskiwał 29,4 FPS, RTX 5070 Ti 24,9 FPS, a RX 9070 XT 27,1 FPS. Przewaga większego GeForce’a nie rozwiązuje tu sama problemu płynności przy natywnym 4K. Potrzebna może być zmiana ustawień lub skalowanie obrazu.

Matrix zawiera również osobny pomiar RTX 5080 z path tracingiem, ustawieniami Ultra + RT Ultra oraz DLSS Quality, bez FG: 41 FPS przy wyjściowym 4K. Ponieważ zmieniają się preset i sposób renderowania, nie należy przedstawiać go jako bezpośredniego zysku z DLSS względem wcześniejszych 29,4 FPS.

Najpierw dobierz jakość skalowania i sprawdź płynność bez generatora, potem oceń efekt FG. Zwróć uwagę na sterowanie, obraz w ruchu i elementy interfejsu. Bez zgodnego pomiaru FG dla RTX 5080 w 4K nie przypisuj mu wyniku innej karty ani nie przeliczaj mnożnika generatora na oczekiwany FPS.

Kiedy mocniejszy GPU daje potrzebną poprawę?

RTX 5080 daje w zbiorczych wynikach 4K dużo większą wydajność od RTX 5070 Ti i RX 9070 XT. Sprawdź, czy ta poprawa pozwala osiągnąć oczekiwaną płynność w Twoich grach. Bieżące ceny i koszt FPS pokazują komponenty na tej stronie; sam większy budżet nie uzasadnia wyboru droższej wersji tego samego GPU.

  • Przy zmianie układu porównaj FPS przy tych samych ustawieniach i sprawdź, czy wzrost przekracza potrzebny Ci próg płynności.
  • Przy dwóch wersjach RTX 5080 porównaj gabaryty, chłodzenie, złącza i wymagania zasilania. Sam wyższy koszt nie dowodzi większego FPS.
  • Jeśli obecny GPU spełnia wymagania, większy limit wydatku nie jest powodem do wymiany.

Do oceny opłacalności użyj bieżącego kosztu uzyskania FPS. Niższa wartość oznacza lepszy wynik cenowy dla pokazanej rozdzielczości; nie uwzględnia jednak wszystkich funkcji ani jakości konkretnej konstrukcji.

Porównanie GPU · Koszt 1 FPS
Produkt1080p (zł/FPS)1440p (zł/FPS)4K (zł/FPS)
Gainward GeForce RTX 5080 Python III 16GB GDDR744,9256,9993,26
Gainward GeForce RTX 5070 Ti Phoenix-S 16GB GDDR736,3447,0978,90
Gigabyte Radeon RX 9070 XT Gaming OC ICE 16G GDDR626,6834,8458,89

Dane: GPU Matrix · Metodologia

Jeżeli cena rośnie proporcjonalnie bardziej niż wydajność, płacisz więcej za każdą klatkę. Taka dopłata może nadal być rozsądna, gdy przekracza ważny dla Ciebie próg płynności, ale wymaga świadomej decyzji. Alternatywy w niższym limicie porządkuje poradnik kart graficznych do 8000 zł.

VRAM i monitor: za co warto zapłacić?

RTX 5080, RTX 5070 Ti i RX 9070 XT mają po 16 GB VRAM. Przejście z jednego z tych modeli na drugi nie zwiększa pojemności pamięci. Dopłata może poprawić szybkość, lecz nie usuwa ograniczenia projektu lub ustawień wymagających większej ilości VRAM.

W grach zacznij od docelowej rozdzielczości, jakości tekstur, RT i ewentualnych modyfikacji. Nie wybieraj karty wyłącznie na podstawie liczby gigabajtów. Więcej o tym, jak interpretować zużycie pamięci i objawy jej niedoboru, znajdziesz w poradniku ile VRAM potrzeba do gier.

Do monitora 1440p 60–75 Hz pełny budżet 10 000 zł zwykle wymaga szczególnego uzasadnienia: bardzo ciężkiej gry, RT albo planowanej zmiany ekranu. Przy 4K i wysokim odświeżaniu dodatkowa wydajność jest łatwiejsza do wykorzystania, ale sprawdź wyniki dokładnie swoich tytułów. Samo złącze obsługujące wysokie odświeżanie nie gwarantuje takiego FPS.

Jeśli komputer służy także do renderowania lub lokalnych zadań AI, osobno sprawdź wymagania aplikacji, pojemność projektu i zgodność funkcji. Ranking gier nie stanowi pomiaru szybkości eksportu ani obliczeń. Nie uzasadniamy dopłaty do zastosowań zawodowych wynikami z gier.

Wersja karty, zasilacz i obudowa

Najpierw wybierz GPU, potem jego wykonanie. Wariant z większym chłodzeniem może zajmować więcej miejsca, a dopisek OC nie oznacza skoku do innej klasy wydajności. Danych o hałasie lub temperaturze jednej konstrukcji nie przenosimy na wszystkie karty z tym samym układem.

Dla RTX 5080 NVIDIA podaje 360 W całkowitego poboru mocy karty i 850 W jako punkt odniesienia dla zasilacza w opisanej konfiguracji. Nie jest to pomiar poboru całego Twojego komputera. Sprawdź wymagania producenta wybranej wersji oraz instrukcję zasilacza, jego przewody i stan techniczny.

  1. Obudowa: porównaj długość, wysokość i grubość dokładnej karty z wolnym miejscem po zamontowaniu wentylatorów lub chłodnicy.
  2. Zasilanie: sprawdź rodzaj złącza, wymagane przewody i miejsce na ich prowadzenie. Nie dobieraj modularnego kabla wyłącznie po wyglądzie wtyczki.
  3. Monitor: sprawdź odpowiednie wyjście, przewód oraz obsługę wybranej rozdzielczości i odświeżania przez ekran.
  4. Pełen koszt: dolicz ewentualny zasilacz, obudowę lub inne konieczne zmiany przed zatwierdzeniem budżetu na kartę.

Pełną listę kontroli zawiera poradnik jak sprawdzić zgodność GPU z komputerem. Jeśli potrzebujesz kilku dodatkowych zakupów, porównuj koszt całej modernizacji z efektem, który uzyskasz.

Jak czytać wyniki i ceny

Dane: GPU Matrix. Indeks wydajności jest wynikiem względnym i nie jest FPS. Wartości oznaczone jako FPS zachowują swoją rozdzielczość i scenariusz; wyników z RT, skalowaniem obrazu i FG nie łączymy w jeden pomiar.

Indeksy, bieżące oferty i koszt FPS korzystają z komponentów FPSGuru Core. Zestawienie trzech wybranych modeli służy porównaniu decyzji zakupowej; ich kwalifikację do limitu potwierdza aktualna dostępna oferta. Gdy cena znika lub przekracza limit 10 000 zł, nie traktuj danej wersji jako zakupu w tym budżecie. Kwota i warunki u sprzedawcy mogą zmienić się między aktualizacjami tabeli.

Kwalifikację innych kart do limitu sprawdzaj w aktualnym rankingu na tej stronie. Nie zastępuj dostępnej oferty ofertą używanej karty, innego wariantu albo produktu bez dostępności. Zasady interpretacji danych opisują wersje i metodologia FPSGuru.

Najczęstsze pytania

Jaka karta graficzna do 10 000 zł do 4K?

RTX 5080 warto wybrać, jeśli ma dostępną ofertę w limicie i jego przewaga w Twoich grach uzasadnia koszt. RTX 5070 Ti oraz RX 9070 XT są punktami odniesienia wydajnościowego; ich aktualne ceny pokazuje tabela ofert. Ostateczny wybór zależy od ustawień, oczekiwanego FPS i ceny konkretnej wersji.

Czy warto zwiększyć budżet do 10 000 zł?

Tak, jeśli dopłata otwiera zakup mocniejszego GPU i daje potrzebny efekt. Jeśli w obu budżetach wybierasz RTX 5080, dodatkowy wydatek dotyczy przede wszystkim konkretnej konstrukcji i wymaga osobnego uzasadnienia.

Czy RTX 5080 zapewnia 4K 144 FPS na Ultra?

Nie w każdej grze. Średnia wielu tytułów nie gwarantuje określonej płynności w najcięższym scenariuszu. Szczególnie RT i path tracing mogą wymagać ograniczenia ustawień albo skalowania obrazu.

Czy 16 GB VRAM wystarcza do każdej gry w 4K?

Nie ma takiej gwarancji. Znaczenie mają tekstury, RT, modyfikacje i wymagania konkretnego tytułu. Sama pojemność VRAM nie określa też szybkości GPU.

Czy RTX 5090 jest alternatywą do 10 000 zł?

Może być rozpatrywany wyłącznie wtedy, gdy aktualna, dostępna oferta mieści się w limicie. Kwalifikację pokazuje dynamiczny ranking na tej stronie; osobno sprawdź wymagania zasilania i obudowy.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.