GeForce RTX 5080 łączy układ Blackwell GB203, 16 GB GDDR7 i funkcje DLSS. Rozważ go przede wszystkim wtedy, gdy chcesz podnieść płynność w 4K albo wymagających grach z RT. Do 1080p o wysokim odświeżaniu najpierw sprawdź, czy ograniczeniem nie jest procesor.
Wybór pomiędzy RTX 5080, RTX 5070 Ti i Radeonem zależy od potrzebnych funkcji, wyników Twoich gier i konkretnej oferty. Dodatkowa wydajność ma wartość wtedy, gdy rozwiązuje zauważalny problem, a nie tylko podnosi liczbę w specyfikacji.
GeForce RTX 5080: najważniejsze wyniki
Indeksy pozwalają zestawić układy w poszczególnych rozdzielczościach; wyższy wynik jest korzystniejszy. Punkty nie są FPS. Cena dotyczy dokładnej wersji karty, a brak oferty nie usuwa danych wydajności.
Wyniki natywnej rasteryzacji nie zawierają klatek generowanych. Średnia opisuje ogólną klasę wydajności, a 1% low pomaga ocenić wolniejsze momenty; żadna z tych miar nie gwarantuje identycznej płynności w każdej grze.
GeForce RTX 5080 wykorzystuje układ GB203 w architekturze NVIDIA Blackwell. Ma 10 752 rdzenie CUDA, 336 rdzeni Tensor i 84 rdzenie RT. Pamięć 16 GB GDDR7 współpracuje z magistralą 256-bitową; przepustowość wynosi 960 GB/s. Parametry odniesienia nie opisują automatycznie wymiarów, taktowania i limitów mocy każdej karty autorskiej.
Parametr
GeForce RTX 5080
Architektura / układ
NVIDIA Blackwell / GB203
Rdzenie CUDA
10 752
Rdzenie Tensor / RT
336, piąta generacja / 84, czwarta generacja
Taktowanie bazowe / Boost
2295 / 2617 MHz dla konstrukcji odniesienia
Pamięć
16 GB GDDR7
Magistrala / przepustowość
256 bit / 960 GB/s
TGP karty
360 W
Zalecana moc zasilacza według NVIDIA
850 W dla wskazanej konfiguracji referencyjnej
Interfejs
PCI Express 5.0 x16
Zasilanie Founders Edition
Przewód PCIe Gen 5 o obciążalności co najmniej 450 W lub dołączony adapter 3 × 8-pin
Wyjścia obrazu Founders Edition
1 × HDMI 2.1b, 3 × DisplayPort 2.1b
Wymiary Founders Edition
304 × 137 mm, konstrukcja dwuslotowa; dodatkowy prześwit na wentylację i przewód
Blackwell: wydajność bazowa i funkcje DLSS
Przy porównywaniu kart warto rozdzielić dwie rzeczy: ile klatek GPU rzeczywiście renderuje i jakie dodatkowe funkcje obsługuje. Rdzenie Tensor i RT pomagają realizować rekonstrukcję obrazu oraz efekty śledzenia promieni. Nie oznacza to jednak, że każdy tytuł korzysta z całego pakietu DLSS ani że porównanie z włączonym MFG pokazuje przyrost wydajności natywnej.
Czy 16 GB VRAM wystarcza do 4K?
16 GB to istotny argument za RTX 5080, ale nie gwarancja uruchamiania wszystkich przyszłych gier z maksymalnymi teksturami. Zajętość pamięci zależy od ustawień, modyfikacji, ray tracingu i aplikacji działających równolegle. Gdy problemem jest brak VRAM, obniżenie jakości tekstur może pomóc bardziej niż sama zmiana rozdzielczości.
RTX 5070 Ti również ma 16 GB pamięci, więc dopłata do RTX 5080 nie zwiększa jej pojemności. Z kolei 32 GB w RTX 5090 ma znaczenie dopiero wtedy, gdy gra lub używany program potrafią wykorzystać większy zasób. Sam zapas pamięci nie jest równoznaczny z proporcjonalnym wzrostem FPS.
PCI Express 5.0 i wyjścia obrazu
RTX 5080 korzysta z PCI Express 5.0 x16. DisplayPort 2.1b i HDMI 2.1b obsługują wysokie odświeżanie, z uwzględnieniem wymagań monitora, przewodu i kompresji DSC. Maksymalny obsługiwany tryb obrazu nie oznacza, że karta wygeneruje tyle samo FPS w wymagającej grze. Układ złączy i rozmiar trzeba sprawdzić dla konkretnego modelu sklepowego.
Wydajność RTX 5080 w 1080p, 1440p i 4K
Średnia wydajność w 1440p bez generowania klatek. Wyżej = lepiej. Dane: FPSGuru GPU Matrix.
01GeForce RTX 5090 32 GB
212,03FPS
212,03 FPS
02GeForce RTX 5080 16 GB
154,40FPS
154,40 FPS
03GeForce RTX 5070 Ti 16 GB
135,90FPS
135,90 FPS
04Radeon RX 9070 XT 16 GB
126,25FPS
126,25 FPS
05Radeon RX 9070 16 GB
114,30FPS
114,30 FPS
Przy wyborze ustawień liczą się konkretna gra, poziom detali i możliwości CPU. Pomiarów nie należy traktować jako obietnicy FPS przy dowolnym presecie. Poniżej rozdzielamy rozdzielczości i zachowujemy zakres opisany przy każdej grze.
Do gier rywalizacyjnych ważne są bazowa responsywność i wydajność procesora. Jeśli CPU ogranicza płynność, sama wymiana GPU nie zapewni wykorzystania szybszego monitora. W takim zastosowaniu sprawdź także ustawienia oraz opóźnienie sterowania.
4K i jakość obrazu
16 GB VRAM pomaga pomieścić tekstury i inne zasoby, ale nie gwarantuje pełnej płynności z każdym efektem. Dobieraj detale i DLSS Super Resolution do jakości obrazu w ruchu; generowanie klatek oceniaj po uzyskaniu odpowiedniej płynności bazowej.
Ray tracing i path tracing na RTX 5080
Wyniki ray tracingu zachowują własne ustawienia. Nie są wynikiem path tracingu ani Multi Frame Generation. Oceniaj gry, które rzeczywiście uruchamiasz, zamiast przenosić przewagę z pojedynczego profilu na całą bibliotekę.
Pełne śledzenie ścieżek zmienia wymagania i wymaga osobnego testu. Rozważ rekonstrukcję obrazu oraz Ray Reconstruction w obsługiwanych tytułach. Wyższy licznik po generowaniu klatek nie oznacza równie szybkiej reakcji jak ta sama liczba klatek renderowanych.
Pod nazwą DLSS kryją się różne funkcje. Super Resolution rekonstruuje obraz z niższej rozdzielczości, DLAA służy wygładzaniu krawędzi, Ray Reconstruction zastępuje część procesu odszumiania efektów RT, a Frame Generation i Multi Frame Generation tworzą dodatkowe klatki. Dostępność zależy od gry, jej integracji oraz wersji oprogramowania.
RTX 5080 obsługuje funkcje DLSS 4.5, w tym Dynamic Multi Frame Generation i tryb do 6X w kompatybilnych zastosowaniach. 6X oznacza do pięciu klatek generowanych na jedną renderowaną, a nie sześciokrotny wzrost wydajności natywnej. Tryb dynamiczny dobiera mnożnik do docelowej płynności. Nie zakładamy obsługi wszystkich funkcji w każdej grze.
Kolejność ustawień ma znaczenie
Najpierw dobierz ustawienia gry i tryb Super Resolution, oceniając jakość obrazu oraz bazowy FPS.
W obsługiwanym tytule porównaj obraz z Ray Reconstruction i bez tej funkcji.
Następnie włącz FG lub MFG i sprawdź płynność ruchu, interfejs oraz opóźnienie sterowania.
W grach rywalizacyjnych traktuj responsywność i bazowy FPS jako ważniejsze niż licznik klatek po generowaniu.
Reflex i opóźnienie
NVIDIA Reflex ogranicza opóźnienia związane z kolejką renderowania w obsługiwanych grach. Nie sprawia jednak, że klatka wygenerowana staje się nowym pełnym odczytem stanu gry i reakcji gracza. Warto oceniać razem bazowy FPS, opóźnienie oraz jakość obrazu w ruchu.
Obie karty mają 16 GB GDDR7, magistralę 256-bitową i funkcje rodziny RTX 50. Wybór RTX 5080 nie zwiększa pojemności pamięci ani nie daje wyłącznego dostępu do CUDA czy MFG. Jego uzasadnieniem powinna być potrzebna wydajność albo cechy konkretnego wykonania.
Jeśli RTX 5070 Ti spełnia cel płynności w Twoich grach, porównaj koszty zakupu i chłodzenie. RTX 5080 wybierz, gdy jego wynik pozwala osiągnąć ważny dla Ciebie poziom jakości lub płynności i akceptujesz bieżącą relację ceny do wydajności.
RTX 5080 vs RX 9070 XT, RTX 5090 i RTX 4080 SUPER
RTX 5080 vs Radeon RX 9070 XT
Oba modele mają 16 GB pamięci, ale Radeon używa GDDR6, a GeForce GDDR7. NVIDIA oferuje DLSS i CUDA; ich znaczenie zależy od zgodności używanego oprogramowania. Przy wyborze głównie do rasteryzacji połącz wyniki swojej rozdzielczości z kosztem FPS.
Różne profile pozostają rozdzielone. Zanim porównasz klatki, sprawdź ustawienia i zakres pomiaru, zwłaszcza obecność rekonstrukcji obrazu lub generowania klatek.
RTX 5090 ma 32 GB GDDR7, RTX 5080 — 16 GB. To ważna różnica, jeśli scena 3D, model AI lub projekt nie mieści się w mniejszej pamięci. Same wyniki gier nie mierzą jednak szybkości tych programów; przed zakupem potwierdź wymagania aplikacji.
Obie karty mają 16 GB pamięci, więc zmiana generacji nie zwiększa jej pojemności. Właściciel RTX 4080 SUPER powinien określić, czy brakuje mu wydajności w konkretnej grze albo funkcji RTX 50. Przejście na nowy model ma sens, gdy rozwiązuje ten problem; analizę scenariuszy zawiera porównanie RTX 5080 vs RTX 4080 SUPER.
Koszt FPS odnosi aktualną cenę dokładnej karty do jej średniego FPS w wybranej rozdzielczości. Niższa wartość jest korzystniejsza. Ta miara nie wycenia RT, CUDA, gwarancji ani głośności i nie zastępuje sprawdzenia potrzebnej płynności.
Najpierw ustal cel: grę, rozdzielczość, jakość obrazu i akceptowalną reakcję sterowania. Jeśli tańszy model spełnia te wymagania, większy wydatek musi mieć inne uzasadnienie, np. cichsze chłodzenie. Jeśli RTX 5080 rozwiązuje ograniczenie wydajności, oceń, czy odpowiada Ci jego bieżący koszt FPS.
NVIDIA podaje TGP 360 W i rekomenduje zasilacz 850 W dla opisanej konfiguracji odniesienia. Moc zasilacza nie jest poborem samej karty. Przy montażu sprawdź całą platformę, wymagania wersji autorskiej, przewód oraz pełne osadzenie wtyczki.
Co sprawdzić
Znaczenie przy montażu
Moc i jakość zasilacza
Uwzględnij całą platformę, nie tylko TGP GPU. Punktem odniesienia NVIDIA jest 850 W.
Przewód zasilający
Użyj przewodu odpowiedniego dla konkretnego zasilacza lub dołączonego adaptera zgodnie z instrukcją.
Osadzenie wtyczki
Sprawdź pełne wpięcie; nie dociskaj bocznym panelem i nie zaginaj ostro przewodu przy złączu.
Prześwit obudowy
Uwzględnij długość i grubość wybranego modelu, miejsce na przewód oraz dopływ powietrza.
Model autorski
Zweryfikuj jego własne limity i wymagania. Wymiary Founders Edition nie opisują wszystkich RTX 5080.
Wydajność względem deklarowanej mocy
Iloraz indeksu i deklarowanej mocy jest wskaźnikiem pomocniczym, a nie pomiarem sprawności konkretnej karty. Nie wylicza rachunku za energię. Do tego potrzebne są pomiary w tych samych grach i warunkach.
Porównanie GPU · Wydajność / moc
Produkt
Wydajność / deklarowana moc (pkt / 100 W deklarowane)
Konstrukcje różnią się BIOS-em, limitem mocy, krzywą wentylatorów i radiatorem. Niższa temperatura nie dowodzi cichszej pracy. Porównuj temperatury GPU, pamięci i hotspotu razem z hałasem, a przed zakupem sprawdź długość, grubość i miejsce na przewód.
GeForce RTX 5080: zalety, wady i werdykt
Zalety
16 GB GDDR7 oraz interfejs PCIe 5.0 x16.
DLSS Super Resolution, Ray Reconstruction, MFG i Reflex w zgodnych grach.
CUDA i NVENC w obsługiwanych programach.
Wady
Ta sama pojemność VRAM co w RTX 5070 Ti.
TGP 360 W wymaga odpowiedniego zasilania i wentylacji.
Wyników gier nie można przenosić na AI i rendering.
Wybierz RTX 5080, jeśli potrzebujesz jego wydajności w 4K lub RT i korzystasz z funkcji NVIDIA. Jeśli RTX 5070 Ti spełnia wymagania, porównaj opłacalność bez zakładania, że nowszy lub wyższy model musi być lepszym zakupem. RX 9070 XT rozważ, jeśli funkcje GeForce nie są konieczne, a koszt FPS przemawia za Radeonem. RTX 5090 ma osobny argument w postaci 32 GB; ich użyteczność sprawdź w konkretnym zadaniu.
Metodologia i źródła
Dane: GPU Matrix. Indeksy porównują wydajność układów; punkty nie są FPS. Wyniki gier, 1% low, RT i path tracing zachowują własny zakres i ustawienia. Nie dodajemy klatek generowanych do natywnej rasteryzacji. Metodologia FPSGuru wyjaśnia zasady i ograniczenia tych miar.
Ceny dotyczą dokładnych produktów sklepowych z aktualną dostępną ofertą. Value ocenia relację indeksu wydajności do ceny; koszt FPS odnosi cenę do średniej liczby klatek w danej rozdzielczości. Żadna z tych miar nie ocenia głośności chłodzenia ani zgodności programu z CUDA. Brak oferty oznacza brak oceny opłacalności.
Specyfikacja opisuje układ lub wskazaną konstrukcję odniesienia. Pomiary mocy, hałasu i temperatur dotyczą wyłącznie karty oraz warunków opisanych przy wyniku; nie przenosimy ich na wszystkie modele autorskie.
FAQ: GeForce RTX 5080
Czy RTX 5080 nadaje się do monitora 4K?
Dobierz go do swoich gier, detali i oczekiwanej płynności. 16 GB pamięci nie jest gwarancją dowolnego presetu. Przy RT i path tracingu oceń również DLSS oraz responsywność przed generowaniem klatek.
RTX 5080 czy RTX 5070 Ti?
Oba modele mają 16 GB. Wybierz RTX 5080, gdy jego wydajność rozwiązuje ograniczenie w Twoich grach i akceptujesz bieżący koszt FPS. Jeśli Ti wystarcza, większa karta nie daje dodatkowej pojemności pamięci.
Czy warto wymienić RTX 4080 SUPER?
Najpierw określ brakującą funkcję lub cel płynności. Obie karty mają 16 GB, więc sama zmiana nazwy generacji nie uzasadnia wymiany.
Jaki zasilacz do RTX 5080?
Punktem odniesienia NVIDIA jest 850 W dla opisanej platformy. Sprawdź instrukcję konkretnej karty i zasilacza, wymagane przewody oraz miejsce na bezpieczne podłączenie.
Czy droższa wersja OC daje proporcjonalnie więcej FPS?
Nie należy tego zakładać. Cenę wykonania oceniaj wraz z chłodzeniem, gabarytami, hałasem i gwarancją.
Preferencje plików cookies
✕
Inne
Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.
Niezbędne
Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.
Reklamowe
Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.
Analityczne
Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.
Funkcjonalne
Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.
Wydajnościowe
Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.
Cenimy Twoją prywatność
FPSGuru używa niezbędnych plików cookies do działania serwisu i zapamiętania Twoich ustawień. Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny. Możesz je zaakceptować, odrzucić lub wybrać preferencje. Google Analytics działa w trybie Advanced Consent Mode: przed zgodą i po odmowie może wysyłać ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.