Do 4K celuj w PC z RX 9070 XT lub RTX 5070 Ti 16 GB. Najtańszy zweryfikowany gotowiec tej klasy kosztuje dziś 9 349,99 zł, a za 9 499,99 zł MAD DOG COUGAR daje SSD 2 TB i lepsze Value. RTX 5080 zwiększa zapas; najdroższy procesor nie jest konieczny.
Komputer do 4K: co warto wybrać?
3840 × 2160 to cztery razy więcej pikseli niż Full HD. O wyborze komputera do 4K decyduje przede wszystkim GPU, dopasowane do gier i ustawień obrazu.
Sprawdź dostępność dokładnego wariantu i koszt systemu; ceny odczytano 15.10.2026.
Więcej aktualnych konfiguracji znajdziesz w rankingu komputerów gamingowych.
Scenariusze zakupu: gotowe PC do 4K
Wybierz między lepszym Value, funkcjami GeForce i większym zapasem GPU; poniższe propozycje odpowiadają różnym potrzebom.
MAD DOG COUGAR-A04DR32
Za 9 499,99 zł dostajesz Ryzen 7 7700, RX 9070 XT 16 GB, 32 GB RAM i SSD 2 TB, bez systemu. To najwyższe Value wśród sprawdzonych gotowców z tą kartą.
Sprawdź dokładny wariant MAD DOG COUGAR-A04DR32 · Sprawdź ofertę w mediaexpert.pl
SMX Battlestation M6A / RTX 5070 Ti
Za 11 000 zł otrzymujesz Ryzen 7 7800X3D, RTX 5070 Ti 16 GB, 32 GB RAM i SSD 1 TB, bez systemu. To najtańsza zweryfikowana oferta tej klasy; potwierdź termin dostawy.
Sprawdź dokładny wariant SMX Battlestation M6A / RTX 5070 Ti · Sprawdź ofertę w x-kom.pl
SMX Battlestation M6A / RTX 5080
Za 14 600 zł masz Ryzen 7 9800X3D, RTX 5080 16 GB, 32 GB RAM i SSD 1 TB, bez systemu. Dopłata względem SMX z Ti wynosi 3 600 zł.
Sprawdź dokładny wariant SMX Battlestation M6A / RTX 5080 · Sprawdź ofertę w x-kom.pl
Level PRO [BX06] / RTX 5090
Za 39 490 zł dostajesz Core Ultra 7 270K Plus, RTX 5090 32 GB, 32 GB RAM, SSD 2 TB i Windows 11 Pro. To najwyższa klasa GPU w porównaniu, ale z dużo niższym Value.
Sprawdź dokładny wariant Level PRO [BX06] / RTX 5090 · Sprawdź ofertę w komputronik.pl
Najtańszy zweryfikowany RX 9070 XT to MAD DOG DEEPCOOL360-U02DR32 za 9 349,99 zł, z Core Ultra 5 250KF Plus, 32 GB RAM i SSD 1 TB, bez systemu. COUGAR kosztuje tylko 150 zł więcej, ma SSD 2 TB i trochę wyższe Value: o 6,01%.
Indeks PC porównuje potencjał CPU i GPU, a Value uwzględnia cenę oraz RAM i SSD; w obu wyższy wynik jest lepszy. Nie są to FPS całego komputera ani osobny wynik 4K.
| Komputer | CPU / GPU | RAM / SSD | System | Cena | Indeks PC | Value |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MAD DOG DEEPCOOL360-U02DR32 | Core Ultra 5 250KF Plus RX 9070 XT 16 GB | 32 GB / 1 TB | Bez systemu | 9 349,99 zł | 102,74 pkt | 12,64 |
| MAD DOG COUGAR-A04DR32 | Ryzen 7 7700 RX 9070 XT 16 GB | 32 GB / 2 TB | Bez systemu | 9 499,99 zł | 101,87 pkt | 13,40 |
| SMX M6A / RTX 5070 Ti | Ryzen 7 7800X3D RTX 5070 Ti 16 GB | 32 GB / 1 TB | Bez systemu | 11 000 zł | 111,92 pkt | 11,70 |
| SMX M6A / RTX 5080 | Ryzen 7 9800X3D RTX 5080 16 GB | 32 GB / 1 TB | Bez systemu | 14 600 zł | 125,62 pkt | 9,89 |
| Level PRO [BX06] / RTX 5090 | Core Ultra 7 270K Plus RTX 5090 32 GB | 32 GB / 2 TB | Windows 11 Pro | 39 490 zł | 154,79 pkt | 4,90 |
Jaka karta graficzna do 4K?
RX 9070 XT i RTX 5070 Ti to rozsądne punkty wyjścia do wymagających gier, a RTX 5080 daje większy zapas. Tabela pokazuje średnie GPU w natywnym 2160p i rasteryzacji; RTX 5070 jest tańszym punktem odniesienia wymagającym większych kompromisów.
| Karta i VRAM | Średni wynik GPU |
|---|---|
| RTX 5070 12 GB | 64,17 FPS |
| RX 9070 XT 16 GB | 74,70 FPS |
| RTX 5070 Ti 16 GB | 81,10 FPS |
| RTX 5080 16 GB | 94,35 FPS |
| RTX 5090 32 GB | 143,72 FPS |
Dane: GPU Matrix. RTX 5070 Ti jest tu wyraźnie szybszy od RX 9070 XT, o 8,57%, a RTX 5080 od Ti dużo, o 16,34%; sprawdź też wyniki swoich gier.
12 czy 16 GB VRAM: co zmienia pamięć?
Do tej klasy zakupu warto celować w 16 GB VRAM, ale pamięć nie zastąpi mocniejszego GPU. RX 9070 XT, RTX 5070 Ti i RTX 5080 mają po 16 GB, a ich wyniki są różne. Słabsza karta z dużą pamięcią nie staje się przez to szybsza.
Zużycie VRAM zależy od gry, tekstur i efektów. RTX 5070 12 GB wymaga większej gotowości do zmniejszenia detali; również 16 GB nie gwarantuje dowolnych ustawień. Więcej wyjaśnia poradnik ile VRAM do gier w 2026.
Ray tracing, DLSS i generowanie klatek
Wynik rasteryzacji nie rozstrzyga o ray tracingu. Jeśli RT lub path tracing jest priorytetem, porównaj wybrane gry w tym samym trybie. Nie zakładaj, że RTX 5070 zapewni komfortowe natywne 4K z pełnym RT tylko dlatego, że obsługuje te efekty.
- Skalowanie obrazu odbudowuje obraz docelowy z niższej rozdzielczości renderowania; oceń szczegóły i stabilność w ruchu.
- Generowanie klatek dodaje klatki pośrednie; wyższa liczba wyświetlanych klatek nie jest tym samym co bazowa płynność i reakcja na sterowanie.
- Zgodność sprawdź dla dokładnej karty, gry i trybu w dokumentacji NVIDIA DLSS oraz AMD FSR.
Czy do 4K trzeba kupować najdroższy procesor?
Najpierw dobierz GPU, potem CPU do swoich gier. Przy ograniczeniu przez grafikę dopłata do procesora może dać mało; strategie, symulatory i wysoki docelowy FPS nadal mogą wymagać mocnego CPU. Indeks Gaming pokazuje ogólny potencjał procesorów w grach, nie przyrost FPS w 4K.
| CPU | Indeks Gaming |
|---|---|
| Ryzen 7 7700 | 79,60 pkt |
| Ryzen 5 9600X | 82,00 pkt |
| Core Ultra 7 270K Plus | 84,83 pkt |
| Ryzen 7 7800X3D | 92,09 pkt |
| Ryzen 7 9800X3D | 100,00 pkt |
Dane: CPU Matrix. Ryzen 7 7800X3D ma dużo wyższy indeks od Ryzen 7 7700, o 15,69%, ale nie oznacza to takiego samego wzrostu FPS w 4K.
Ile kosztuje przejście na mocniejszą konfigurację?
Dopłaty dotyczą całych komputerów, z różnymi CPU, dyskami i systemem. Porównaj zmianę ceny z Indeksem PC oraz Value, a wydajność samego GPU sprawdź osobno.
| Zmiana konfiguracji | Dopłata | Zmiana ceny | Zmiana Indeksu PC | Zmiana Value |
|---|---|---|---|---|
| MAD DOG DEEPCOOL360-U02DR32 → MAD DOG COUGAR-A04DR32 | 150 zł | 1,60% | -0,84% | 6,01% |
| MAD DOG COUGAR-A04DR32 → SMX M6A / RTX 5070 Ti | 1 500,01 zł | 15,79% | 9,86% | -12,69% |
| SMX M6A / RTX 5070 Ti → SMX M6A / RTX 5080 | 3 600 zł | 32,73% | 12,24% | -15,47% |
| SMX M6A / RTX 5080 → Level PRO [BX06] / RTX 5090 | 24 890 zł | 170,48% | 23,22% | -50,46% |
COUGAR → SMX z Ti: 1 500,01 zł dopłaty, cena dużo wyższa o 15,79%, Indeks PC wyraźnie wyższy o 9,86%, Value wyraźnie niższe o 12,69%. Ti → RTX 5080: dopłata 3 600 zł, cena dużo wyższa o 32,73%, indeks wyraźnie wyższy o 12,24%, Value dużo niższe o 15,47%.
RTX 5080 → RTX 5090: dopłacasz 24 890 zł, czyli 170,48%; Indeks PC rośnie dużo, o 23,22%, a Value spada dużo, o 50,46%. To wybór najwyższej klasy GPU, a nie najlepszej relacji do ceny; dodatkowo zyskujesz SSD 2 TB i Windows 11 Pro.
Zasilacz, chłodzenie i części do sprawdzenia
W drogim PC liczy się dokładna lista części. Pojemność SSD, moc zasilacza czy nazwa obudowy nie dowodzą jakości, ciszy ani możliwości rozbudowy. Brak danych ogranicza ocenę zakupu.
- Zasilacz: potwierdź model, standard, zabezpieczenia i złącza odpowiednie dla zamontowanej karty.
- Chłodzenie: sprawdź model chłodzenia CPU, wykonanie GPU i wentylatory; nie oceniaj temperatur ani hałasu ze zdjęcia.
- RAM i dyski: zapytaj o moduły pamięci, profil pracy, model SSD i wolne gniazda.
- Serwis: ustal zasady rozbudowy oraz kto diagnozuje i odbiera cały komputer w razie usterki.
Monitor lub telewizor 4K: przygotuj całe stanowisko
Ekran 4K 144 lub 240 Hz nie zapewnia tylu FPS. Odświeżanie mówi, ile klatek ekran może pokazać; wydajność zależy od komputera, gry i ustawień. Budżet na monitor, przewód i akcesoria licz osobno.
Sprawdź obsługiwane tryby HDMI lub DisplayPort, wymagany przewód i zmienne odświeżanie. Ekran podłącz do karty graficznej; przy telewizorze potwierdź też tryb gry. Jeśli wystarczy Ci 1440p, możesz ograniczyć koszt GPU albo celować w wyższą płynność. Jeśli to Twój cel, sprawdź poradnik komputer gamingowy do 1440p, by dobrać zestaw do tej rozdzielczości.
Najczęstsze błędy przy zakupie PC do 4K
- 16 GB VRAM zamiast mocniejszego GPU
Ta sama pojemność pamięci nie oznacza tej samej wydajności. Porównaj wyniki karty w docelowej rozdzielczości.
- Dopłata do CPU kosztem grafiki
Najdroższy procesor nie rozwiąże ograniczenia GPU. Dopasuj CPU do swoich gier po wyborze klasy karty.
- 4K 144/240 Hz jako obietnica FPS
Odświeżanie monitora nie podnosi wydajności komputera. Sprawdź bazową płynność w swoich grach.
- Natywne 4K i pełne RT na RTX 5070 bez kompromisów
Obsługa efektów nie gwarantuje komfortu gry. Osobno oceń niższe detale, skalowanie i generowanie klatek.
- Inny wariant tej samej rodziny
SMX M6A czy HERO mogą mieć różne CPU, GPU i dyski. Przed płatnością porównaj dokładny wariant z rekomendacją.
- Ocena zasilacza wyłącznie po mocy
Sprawdź model i odpowiednie złącza, a nie tylko liczbę watów. Nie dopowiadaj jakości pozostałych części na podstawie marki zestawu.
- Brak Windows i nieaktualna cena w kalkulacji
Dolicz potrzebną licencję i sprawdź końcową cenę dokładnego wariantu. Cennik z poradnika nie zastępuje aktualnej oferty ani potwierdzenia dostawy.
Jak kupić komputer do 4K krok po kroku?
- Wybierz gry i cel płynności. Ustal detale oraz czy potrzebujesz RT, skalowania i generowania klatek.
- Dobierz klasę GPU. Porównaj wyniki 2160p przy tych samych ustawieniach; sam VRAM nie wystarczy.
- Sprawdź CPU i wyposażenie. Potwierdź dokładny procesor, GPU, RAM, SSD i system.
- Poproś o modele części. Zweryfikuj zasilacz, chłodzenie, możliwości rozbudowy oraz serwis.
- Policz cały koszt. Dolicz ewentualną licencję, monitor i akcesoria; składak porównuj z tym samym wyposażeniem.
- Otwórz aktualną ofertę. Potwierdź wariant, końcową cenę, dostępność i termin dostawy przed płatnością.
Skąd pochodzą wyniki i jakie mają ograniczenia?
Dane: GPU Matrix / CPU Matrix. Średnie GPU dotyczą natywnego 2160p i rasteryzacji; nie są wynikami RT ani gwarancją FPS w każdej grze. Indeks PC jest liczony z podzespołów i łączy dane z różnych rozdzielczości, zamiast mierzyć FPS całego komputera.
Value uwzględnia cenę, Indeks PC oraz RAM i SSD, ale nie wycenia Windows, jakości części, ciszy ani serwisu. Wynik CPU dla 250KF Plus opiera się na równoważnym 250K Plus, bez osobnego pomiaru tej odmiany. Zasady opisuje metodologia FPSGuru.
Ceny i dostępność odczytano 15.10.2026 dla dokładnych ofert. To porównanie zweryfikowanych konfiguracji, nie całego rynku; termin dostawy potwierdź w sklepie. Wyniki podzespołów nie rozstrzygają o temperaturach i hałasie gotowca.
FAQ: komputer gamingowy do 4K
Czy RTX 5070 wystarczy do 4K?
Może wystarczyć przy dobraniu detali i skalowania do gry. Jego średni wynik GPU nie gwarantuje płynnego natywnego 4K z pełnym RT; do droższego zakupu warto porównać RX 9070 XT i RTX 5070 Ti.
Czy 16 GB VRAM wystarczy do 4K?
To rozsądny punkt wyjścia w tej klasie, ale wymagania zależą od gry, tekstur i efektów. Sprawdź jednocześnie moc GPU; 16 GB pamięci nie gwarantuje najwyższych ustawień.
RX 9070 XT czy RTX 5070 Ti do 4K?
COUGAR z Radeonem kosztuje 9 499,99 zł i ma SSD 2 TB; SMX z Ti kosztuje 11 000 zł z SSD 1 TB. Oba są bez systemu; Ti ma wyraźnie wyższą średnią rasteryzacji GPU, o 8,57%, ale COUGAR jest bardziej opłacalny według Value.
Czy warto dopłacić do RTX 5080?
SMX z RTX 5080 kosztuje o 3 600 zł więcej od SMX z Ti. Średnia GPU w 2160p jest dużo wyższa, o 16,34%, a Indeks PC wyraźnie wyższy, o 12,24%; sprawdź, czy zapas odpowiada Twoim grom.
Czy najdroższy procesor jest konieczny do 4K?
Nie wynika to z samej rozdzielczości. Przy ograniczeniu przez GPU najpierw rozważ mocniejszą kartę, a CPU dobierz do swoich gier i docelowej płynności.
Gotowy PC czy składak do 4K?
Porównaj dokładne części, system, koszt montażu i warunki serwisu. Składak daje kontrolę nad doborem podzespołów, a gotowiec oszczędza pracę przy montażu; żaden sposób zakupu nie gwarantuje niższej ceny bez aktualnej wyceny.
Czy RTX 5090 oznacza 4K bez ograniczeń?
To najwyższa klasa GPU w porównaniu, ale nie obietnica dowolnych efektów i FPS w każdej grze. Level PRO [BX06] za 39 490 zł ma dużo niższe Value niż SMX z RTX 5080, więc jest wyborem maksymalnego zapasu, a nie oszczędności.
Werdykt: który komputer do 4K kupić?
COUGAR jest bardziej opłacalny według Value, a GeForce wybierz pod swoje gry i potrzebne funkcje. Wróć do rankingu komputerów gamingowych, sprawdź dokładny wariant oraz końcową cenę z potrzebnym systemem.
