Do QHD celuj w komputer z kartą klasy RTX 5070. Tańsze wejście wśród porównanych gotowców to KRUX-EXO-A06WR32WH z RX 9060 XT 16 GB za 7 599,99 zł, ale NTT z RTX 5070 i Windows kosztuje tylko 599,19 zł więcej. Dopłata do CPU ma sens przede wszystkim w grach zależnych od procesora.
Komputer do 1440p: co warto wybrać?
Poradnik dotyczy 2560 × 1440, przede wszystkim gier AAA na wysokich ustawieniach, z ray tracingiem jako osobnym wyborem. Cel około 60 FPS traktuj jako punkt startowy do doboru sprzętu, a nie obietnicę wyniku każdej gry.
Więcej aktualnych konfiguracji znajdziesz w rankingu komputerów gamingowych.
Scenariusze zakupu: gotowe PC do 1440p
Wybierz priorytet: niższą cenę, RTX 5070 z systemem, mocniejszy procesor albo szybsze GPU. To propozycje do różnych potrzeb, bez kolejności miejsc.
MAD DOG KRUX-EXO-A06WR32WH
Za 7 599,99 zł otrzymujesz Ryzen 5 9600X, RX 9060 XT 16 GB, 32 GB RAM, SSD 1 TB i Windows 11 Home. To tańszy start do QHD przy gotowości do dopasowania detali; mocniejszy RTX 5070 jest blisko cenowo.
Sprawdź dokładny wariant MAD DOG KRUX-EXO-A06WR32WH · Sprawdź ofertę w Media Expert
NTT HIRO AURORA
Za 8 199,18 zł dostajesz Core i5-14400F, RTX 5070 12 GB, 32 GB RAM, SSD 1 TB i Windows 11 Home. To najtańszy z porównanych gotowców z RTX 5070 i systemem.
Sprawdź dokładny wariant NTT HIRO AURORA · Sprawdź ofertę w Media Expert
Level UP [X02]
Za 9 390 zł otrzymujesz Ryzen 5 9600X, RTX 5070 12 GB, 32 GB RAM, SSD 1 TB i Windows 11 Home. Dopłata względem NTT ma sens, gdy wykorzystasz mocniejszy procesor.
Sprawdź dokładny wariant Level UP [X02] · Sprawdź ofertę w Komputronik
MAD DOG DEEPCOOL360-A06DR32
Za 9 649,99 zł dostajesz Ryzen 5 9600X, RX 9070 XT 16 GB, 32 GB RAM i SSD 1 TB. Zestaw nie ma systemu; wybierz go dla większego zapasu GPU bez RT, doliczając licencję, jeśli jej potrzebujesz.
Sprawdź dokładny wariant MAD DOG DEEPCOOL360-A06DR32 · Sprawdź ofertę w Media Expert
Indeks PC łączy wydajność procesora i karty graficznej na wspólnej skali; Value odnosi wynik i wyposażenie do ceny. W obu kolumnach wyżej znaczy lepiej, ale liczby nie oceniają hałasu, jakości zasilacza ani serwisu.
| Zestaw | Procesor | Karta graficzna | RAM / SSD | System | Cena | Indeks PC | Value |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MAD DOG KRUX-EXO-A06WR32WH | Ryzen 5 9600X | RX 9060 XT 16 GB | 32 GB / 1 TB | Windows 11 Home | 7 599,99 zł | 70,02 pkt | 10,60 |
| NTT HIRO AURORA | Core i5-14400F | RTX 5070 12 GB | 32 GB / 1 TB | Windows 11 Home | 8 199,18 zł | 88,80 pkt | 12,46 |
| Level UP [X02] | Ryzen 5 9600X | RTX 5070 12 GB | 32 GB / 1 TB | Windows 11 Home | 9 390 zł | 93,70 pkt | 11,48 |
| MAD DOG DEEPCOOL360-A06DR32 | Ryzen 5 9600X | RX 9070 XT 16 GB | 32 GB / 1 TB | Brak systemu | 9 649,99 zł | 102,71 pkt | 12,24 |
NTT kosztuje o 599,19 zł, czyli około 7,9% więcej od KRUX-EXO-A06WR32WH: cena jest trochę wyższa, a indeks PC rośnie dużo, o 26,8%. Value jest dużo wyższe, o 17,5%; dlatego przy niewielkiej rezerwie budżetu warto zacząć od NTT.
Jaka karta graficzna do 1440p?
Tabela porównuje średnie wyniki GPU w rasteryzacji w 1440p, bez ray tracingu: pokazuje zapas poszczególnych klas kart, a nie FPS wybranych gotowców.
| Karta | VRAM | Średni FPS GPU | Indeks GPU 1440p |
|---|---|---|---|
| RTX 5060 Ti 16 GB | 16 GB | 78,05 FPS | 70,44 pkt |
| RX 9060 XT 16 GB | 16 GB | 70,30 FPS | 63,45 pkt |
| RTX 5070 12 GB | 12 GB | 110,80 FPS | 100,00 pkt |
| RTX 5070 Ti 16 GB | 16 GB | 135,90 FPS | 122,65 pkt |
| RX 9070 XT 16 GB | 16 GB | 126,25 FPS | 113,94 pkt |
Dane: GPU Matrix; metodologia wyników. RTX 5070 ma dużo wyższy średni wynik niż RTX 5060 Ti 16 GB, o około 42%, a RTX 5070 Ti jest dużo wyżej od RTX 5070, o około 23%.
60 FPS czy monitor 144–180 Hz?
Odświeżanie monitora nie jest obietnicą takiej samej liczby FPS. QHD 180 Hz pozwala wyświetlić więcej klatek, ale wymagająca gra AAA może potrzebować obniżenia detali nawet na mocnym komputerze.
- Gry fabularne, cel około 60 FPS: zacznij od GPU, a później dopasuj cienie, odbicia i RT.
- Monitor 144–180 Hz: szukaj zapasu karty, lecz nie zakładaj stałych 144 FPS w każdej grze na Ultra.
- CS2 i rywalizacja: po obniżeniu detali większe znaczenie może mieć CPU; sprawdzaj również trudniejsze sceny.
Wybierz dwie lub trzy własne gry i docelowe ustawienia. Cyberpunka 2077 oceniaj osobno z RT i bez niego, a gry turniejowe przy faktycznie używanych detalach. Jeśli planujesz ekran o wyższej rozdzielczości, sprawdź poradnik komputer gamingowy do 4K, by dobrać zestaw do 2160p.
8, 12 czy 16 GB VRAM?
Więcej VRAM nie zastępuje mocniejszego GPU. RTX 5060 Ti 16 GB ma więcej pamięci niż RTX 5070 12 GB, lecz niższy wynik w tabeli rasteryzacji. Pojemność oceniaj razem z wydajnością układu i wymaganiami swoich gier.
Średnia przewaga RTX 5060 Ti 16 GB nad odmianą 8 GB wynosi około 2,5%, czyli bez różnicy w przyjętej skali. Nie dowodzi to identycznej płynności przy ciężkich teksturach ani braku problemów z pamięcią w każdej grze.
- 8 GB: sprawdź wymagania tekstur i zaakceptuj możliwy kompromis w ustawieniach.
- 12 GB: mocniejszy RTX 5070 może być lepszym wyborem od słabszego GPU z 16 GB.
- 16 GB: potwierdź dokładny wariant i cenę; sama pojemność nie gwarantuje płynności.
Przykłady ograniczeń pamięci omawiamy w poradniku Ile VRAM do gier w 2026.
Za co dopłacasz do mocniejszego procesora?
Ryzen 5 9600X jest dużo mocniejszy od Core i5-14400F w CPU Gaming, lecz przy tej samej karcie indeks PC rośnie tylko trochę. Tabela pokazuje potencjał procesorów, a nie gwarantowany wzrost FPS gotowca w QHD.
| Procesor | CPU Gaming |
|---|---|
| Core i5-14400F | 68,00 pkt |
| Ryzen 5 9600X | 82,00 pkt |
| Ryzen 7 7800X3D | 92,09 pkt |
Dane: CPU Matrix. Ryzen 5 9600X ma dużo wyższy wynik od i5-14400F, o około 21%; Ryzen 7 7800X3D jest wyraźnie wyżej od 9600X, o około 12%. O wykorzystaniu przewagi decyduje także gra i obciążenie GPU.
X02 kosztuje 1 190,82 zł więcej niż NTT: cena jest wyraźnie wyższa, o 14,5%, indeks PC trochę wyższy, o 5,5%, a Value trochę niższe, o 7,9%. NTT jest bardziej opłacalny, jeśli priorytetem pozostaje relacja wyniku do ceny.
DLSS, FSR i ray tracing
Wysoki wynik bez RT nie oznacza równie wysokiego wyniku z ray tracingiem. Jeśli RT jest dla Ciebie ważne, sprawdź osobne wyniki konkretnej gry. Powyższa tabela rasteryzacji nie rozstrzyga tego wyboru.
Skalowanie rekonstruuje obraz z niższej rozdzielczości, a generowanie klatek dodaje obrazy między klatkami renderowanymi. To różne funkcje; ich obsługę opisują NVIDIA DLSS i AMD FSR.
- Dobierz detale i RT. Oceń płynność oraz reakcję na sterowanie w wymagających scenach.
- Porównaj obraz natywny ze skalowaniem. Zacznij od Quality i obejrzyj obraz w ruchu.
- Dopiero potem oceń generowanie klatek. Licznik z tą funkcją opisuje inny tryb niż wynik bez niej.
Najczęstsze błędy przy zakupie PC do 1440p
- Wybieranie 16 GB VRAM zamiast mocniejszego GPU.
RTX 5060 Ti 16 GB ma niższy wynik niż RTX 5070 12 GB. Porównaj układ, cenę i wymagania tekstur razem.
- Dopłata do CPU kosztem grafiki.
X02 nie ma szybszej klasy GPU niż NTT. Wybierz mocniejszy procesor wtedy, gdy wykorzystają go Twoje gry.
- Monitor 180 Hz oznacza 180 FPS.
Odświeżanie to możliwość ekranu, a nie gwarancja wydajności w każdej grze i ustawieniu.
- Kupowanie innego wariantu tej samej rodziny.
Sprawdź pełne oznaczenie, CPU, GPU z pojemnością VRAM, RAM, SSD i system. Podobna obudowa ani nazwa nie potwierdza zgodności.
- Ocena zasilacza po samej mocy.
Poproś o dokładny model PSU, płyty, SSD i chłodzenia oraz układ modułów RAM. Indeks nie rozstrzyga o temperaturach ani hałasie.
- Porównywanie gotowca z pakietem części.
Potwierdź montaż, test działania oraz system. Dolicz potrzebne usługi i licencję do ceny koszyka.
- Traktowanie ceny z poradnika jako stałej oferty.
Kwoty sprawdziliśmy 15.10.2026. Przed płatnością sprawdź cenę i dostępność dokładnej konfiguracji u sprzedawcy.
Jak kupić komputer do 1440p w 6 krokach
- Ustal gry i cel płynności. Rozróżnij spokojne granie około 60 FPS od rywalizacji na monitorze 144–180 Hz; zaznacz, czy chcesz RT.
- Wybierz klasę GPU. Porównaj wyniki w QHD dla własnych detali, osobno bez RT i z RT.
- Zapisz dokładny wariant. Sprawdź CPU, GPU, VRAM, RAM, SSD i system. Nie przenoś specyfikacji z innego PC tej samej rodziny.
- Oceń sens dopłaty. Porównaj cenę, Indeks PC i Value; ustal, czy płacisz za GPU, CPU czy wyposażenie.
- Wyjaśnij brakujące części i koszty. Potwierdź PSU, płytę, chłodzenie, możliwości rozbudowy, montaż, licencję, dostawę i warunki serwisu.
- Sprawdź ofertę przed płatnością. Otwórz dokładny wariant w sklepie, potwierdź dostępność i końcową kwotę oraz warunki gwarancji i zwrotu.
Skąd pochodzą wyniki i jakie mają ograniczenia?
Dane: GPU Matrix. Dane: CPU Matrix. Średni FPS GPU dotyczy karty w zestawie testów, a nie pomiaru gotowego komputera. Zakres gier i ustawień może się różnić; średnia nie dowodzi identycznej przewagi w każdym tytule.
Indeks PC jest liczony z wyników podzespołów, a nie ze zmierzonego FPS całego PC. Value uwzględnia ten wynik, RAM, SSD i aktualną cenę; nie ocenia jakości części, kosztu osobnej licencji ani kultury pracy. Indeksy są punktami, nie liczbą klatek.
Ceny i dostępność dokładnych ofert sprawdzono 15.10.2026; mogą się zmienić. Zasady skal i interpretacji wyników opisuje metodologia FPSGuru.
FAQ: komputer gamingowy do 1440p
Czy RTX 5070 wystarczy do monitora QHD 144–180 Hz?
To mocny punkt wyjścia, ale odświeżanie monitora nie gwarantuje tylu FPS w każdej grze. Dopasuj detale i RT, a w rywalizacji uwzględnij procesor.
Czy RTX 5060 Ti 16 GB wystarczy do 1440p?
Może wystarczyć po dobraniu ustawień do gry i oczekiwanej płynności. Ma jednak niższy średni wynik rasteryzacji niż RTX 5070, więc nie wybieraj go wyłącznie dla większej pamięci.
Czy 16 GB VRAM oznacza lepszy komputer do QHD?
Nie. RTX 5070 12 GB wyprzedza w tabeli RTX 5060 Ti 16 GB. Sprawdź jednocześnie moc GPU, wymagania pamięci i cenę konkretnego zestawu.
Czy do 1440p potrzebuję Ryzena 7 7800X3D?
Nie jest obowiązkowy. Mocniejszy CPU ma sens w grach zależnych od procesora i przy wysokim docelowym FPS; w wymagających graficznie scenach QHD najpierw oceń kartę.
Czy warto dopłacić do Level UP [X02] zamiast NTT?
Jeśli wykorzystasz Ryzen 5 9600X, dopłata może mieć sens. Przy cenach z 15.10.2026 wynosi 1 190,82 zł bez zmiany klasy GPU; NTT ma wyższe Value i jest bardziej opłacalny pod tym względem.
Gotowy PC czy składak do QHD?
Porównaj pełną cenę tej samej konfiguracji wraz z potrzebnym montażem, systemem i serwisem. Składak daje kontrolę nad częściami, a gotowiec upraszcza zakup; sama cena pakietu części nie rozstrzyga.
Czy Indeks PC pokazuje FPS całego komputera?
Nie. Łączy wyniki CPU i GPU na wspólnej skali. Value dodatkowo odnosi wynik i wyposażenie do ceny, a FPS konkretnej gry zależy również od ustawień.
Werdykt: który komputer do 1440p kupić?
Przed zakupem wróć do aktualnego rankingu komputerów gamingowych i sprawdź dokładny wariant, dostępność oraz końcową cenę wraz z potrzebnym systemem.
