Gears of War: E-Day – wymagania PC. Jaki sprzęt wybrać?

Gears of War E-Day wymagania sprzętowe PC i dobór karty graficznej – grafika tytułowa FPSGuru

Gears of War: E-Day wymaga GPU ze sprzętowym ray tracingiem, minimum 12 GB RAM i 115 GB wolnego miejsca na SSD. Do nowego komputera warto porównać RTX 5060 z RX 9060 XT 16 GB: obie karty są wymienione w wymaganiach zalecanych, ale w wymagającym profilu Ludicrous Radeon wypada dużo lepiej w 1080p. Zalecane 16 GB RAM i zgodny model karty to punkt wyjścia, a nie gwarancja płynności w 1440p czy 4K. Poniżej znajdziesz wymagania producenta, wyniki E-Day z GPU Matrix i konkretne produkty z cenami z 16.10.2026.

Wymagania minimalne i zalecane

Wymagania na oficjalnej stronie gry w Steam obejmują dwa poziomy: minimalny i zalecany. To dane producenta; nie przypisano im osobnych rozdzielczości ani docelowej liczby klatek. Steam nie podaje dodatkowych konfiguracji „1440p”, „4K” lub „Ultra”.

Gears of War: E-Day — wymagania PC według Steam, sprawdzone 16.10.2026
ElementMinimumZalecane
CPU AMDRyzen 5 2600XRyzen 5 5600
CPU IntelCore i5-10400 lub Core i7-6850KCore i5-11600K
GPU NVIDIAGeForce RTX 5050 lub RTX 2060GeForce RTX 5060 lub RTX 3060 Ti
GPU AMDRadeon RX 6600 lub RX 9060Radeon RX 6700 XT lub RX 9060 XT
RAM12 GB16 GB
Miejsce na SSD115 GB; SSD wymagany115 GB; SSD wymagany
DirectX1212
SystemWindows 10 64-bit 22H2 (kompilacja 19045.7291)Windows 11 64-bit 25H2 lub nowszy
InternetPołączenie szerokopasmowePołączenie szerokopasmowe
DźwiękUrządzenie audio zgodne z WindowsUrządzenie audio zgodne z Windows

Przed instalacją sprawdź aktualizacje systemu; nie zakładaj, że dowolna starsza kompilacja wystarczy. Lista GPU zawiera przykłady kompatybilnego sprzętu, a nie kolejność kart według szybkości.

Jaka karta do 1080p, 1440p i 4K?

Najpierw rozdziel ogólną wydajność karty od jej wyniku w E-Day. W ogólnym indeksie GPU Matrix RX 9060 XT 16 GB jest względem RTX 5060 8 GB bez różnicy w 1080p (+1,6%) i trochę szybszy w 1440p (+4,7%). W samym E-Day na Ludicrous przewaga Radeona w 1080p wynosi jednak 20,7% — jest dużo szybszy. Przy zakupie pod konkretną grę to jej wyniki powinny ważyć więcej.

W kartach dla 1440p i 4K przyjmujemy kompromisowy próg co najmniej 40 FPS średnio na Ludicrous, a następnie porównujemy aktualne ceny niearchiwalnych produktów FPSGuru. To nie jest obietnica stałych 40 ani 60 FPS; przy wyższym celu płynności obniż preset lub użyj skalowania, a mocniejsze modele porównaj w rankingu kart graficznych.

1080P — BUDŻET

INNO3D RTX 5060 Twin X2 V2 8 GB

2199 zł, cena z 16.10.2026; karta obsługuje sprzętowy RT i odpowiada jednemu z modeli zalecanych. Wynik 34,3 FPS w E-Day na Ludicrous przemawia za obniżeniem ustawień, jeśli zależy Ci na wyższej płynności.

1080P — WIĘCEJ VRAM

ASUS RX 9060 XT Dual 16 GB

2449 zł, cena z 16.10.2026; sprzętowy RT i 16 GB VRAM czynią go wartą rozważenia alternatywą. W E-Day uzyskuje 41,4 FPS w 1080p i 26,8 FPS w 1440p na Ludicrous, więc również wymaga dostosowania ustawień.

1440P — 47,6 FPS

ASRock RX 9070 XT Steel Legend 16 GB

3799 zł, cena z 16.10.2026; to jedna z najtańszych ofert GPU osiągającego co najmniej 40 FPS średnio w natywnym 1440p na Ludicrous. RX 9070 XT uzyskuje 47,6 FPS, więc przy celu 60 FPS zacznij od niższego presetu lub skalowania obrazu.

4K — 46,5 FPS, WYSOKI KOSZT

Gigabyte RTX 5090 Windforce OC 32 GB

35 390 zł, cena z 16.10.2026; najtańsza sprawdzona niearchiwalna oferta GPU przekraczającego 40 FPS średnio w natywnym 4K na Ludicrous. RTX 5090 osiąga 46,5 FPS, dlatego nawet taki wydatek nie daje tu 60 FPS, a do zwykłej modernizacji rozsądniej rozważyć niższy preset lub skalowanie.

Ceny dotyczą wskazanych produktów w ofertach FPSGuru. W porównaniu tych dwóch ofert do 1080p RX 9060 XT 16 GB jest bardziej opłacalny pod E-Day na Ludicrous, lecz nie przenoś tego wniosku automatycznie na każdą grę. Jeśli rozważasz dopłatę do GeForce z większą pamięcią, zobacz porównanie RTX 5060 Ti 16 GB i RX 9060 XT 16 GB, a bieżące ceny sprawdź na stronach produktów.

Wyniki poniżej dotyczą wyłącznie E-Day: scena testowa, profil Ludicrous, sprzętowy RT i natywna rozdzielczość. Nie opisują niższych presetów ani wydajności po włączeniu upscalingu lub generowania klatek. Wyniki dotyczą modeli GPU; nie są osobnymi pomiarami chłodzenia wskazanych wersji sklepowych.

E-Day — średnie FPS, Ludicrous, RT, natywna rozdzielczość
Model GPU1080p (FPS)1440p (FPS)4K (FPS)
RTX 5090 32 GB99,177,046,5
RTX 4090 24 GB77,558,835,0
RX 9070 XT 16 GB69,547,625,2
RTX 5080 16 GB69,450,028,4
RX 7900 XTX 24 GB64,144,422,8
RTX 4080 16 GB63,446,026,0
RTX 5070 Ti 16 GB62,644,925,3
RX 9070 16 GB56,638,920,7
RTX 4070 Ti 12 GB54,438,020,8
RX 7900 XT 20 GB53,836,819,3
RTX 3090 Ti 24 GB51,337,121,0
RTX 5070 12 GB50,034,518,5
RX 9070 GRE 12 GB49,934,115,3
RX 7800 XT 16 GB46,130,015,9
RX 7900 GRE 16 GB45,931,316,6
RTX 4070 12 GB43,630,315,9
RTX 3080 10 GB43,030,62,9
RX 9060 XT 16 GB41,426,813,9
RX 7700 XT 12 GB39,025,211,2
RTX 5060 Ti 8 GB38,713,82,8
RTX 5060 Ti 16 GB38,526,013,9
RTX 3070 Ti 8 GB34,811,72,4
RTX 5060 8 GB34,39,42,1
RTX 4060 Ti 8 GB34,121,54,7
RTX 4060 Ti 16 GB33,823,111,7
RTX 3070 8 GB33,011,31,7
RX 9060 XT 8 GB28,514,36,1
RTX 3060 Ti 8 GB28,59,52,3
RTX 4060 8 GB25,27,13,2
RX 7600 XT 16 GB24,715,98,1
Arc B580 12 GB24,217,52,0
RTX 3060 12 GB22,014,77,4
Arc A770 16 GB20,014,38,0
RX 7600 8 GB11,65,32,7

Na Ludicrous wynik RTX 5060 8 GB spada przy przejściu z 1080p do 1440p nieproporcjonalnie mocno (34,3 → 9,4 FPS), więc posiadacze kart 8 GB powinni zacząć od niższego presetu.

Dane: GPU Matrix. Metodologia FPSGuru.

Kiedy wymieniać procesor i pamięć RAM?

Jeśli Twój komputer spełnia zalecane wymagania, nie kupuj nowego CPU tylko dlatego, że jest starszy. Najpierw sprawdź wykorzystanie procesora i karty graficznej oraz płynność podczas intensywnych scen. Do porównania procesorów służy ranking CPU FPSGuru; ogólny indeks nie jest jednak pomiarem E-Day.

16 GB RAM spełnia poziom zalecany. Większa pamięć może być przydatna przy jednocześnie uruchomionych aplikacjach, ale nie przypisuj jej z góry konkretnego wzrostu FPS. Pamięć systemowa i VRAM karty graficznej to osobne zasoby.

Jak kupić sprzęt bez przepłacania?

  1. Sprawdź posiadane GPU, CPU, RAM, wersję Windows i wolne miejsce na SSD.
  2. Porównaj je z wymaganiami minimalnymi i zalecanymi.
  3. Ustal rozdzielczość monitora, ustawienia graficzne i oczekiwaną płynność.
  4. Porównaj wyniki E-Day przy tym samym presecie i sposobie renderowania; ogólny GPU Matrix traktuj jako szerszy kontekst.
  5. Sprawdź aktualne oferty FPSGuru, zgodność zasilacza i gabaryty karty przed zakupem.
  1. Wymagania zalecane jako obietnica płynności.

    Producent nie przypisał im konkretnego presetu i rozdzielczości.

  2. Pomijanie sprzętowego RT.

    To warunek kompatybilności gry.

  3. Wybór po nazwie generacji.

    Porównuj dokładny model i wariant pamięci, a nie samą serię.

  4. Karta do 4K bez sprawdzenia wyników.

    Przyjrzyj się właściwemu profilowi E-Day i rozdzielczości renderowania.

  5. Brak miejsca na instalację.

    Zostaw zapas na aktualizacje i sprawdź zgodność systemu.

Przydatne narzędzia FPSGuru

FAQ

Czy Gears of War: E-Day działa na 12 GB RAM?

12 GB to oficjalne minimum. Konfiguracja zalecana wymienia 16 GB RAM.

Czy SSD jest konieczny?

Tak. Oficjalne wymagania wskazują SSD i 115 GB wolnego miejsca; aktualizacje mogą potrzebować dodatkowej przestrzeni.

Czy RTX 2060 uruchomi E-Day?

RTX 2060 widnieje w wymaganiach minimalnych. Nie oznacza to gwarancji wysokich ustawień lub określonej liczby klatek.

Czy RTX 5060 wystarczy do 1440p?

Jest w specyfikacji zalecanej, ale w GPU Matrix uzyskuje 9,4 FPS w natywnym 1440p na Ludicrous z RT. Do tego ustawienia nie jest dobrym wyborem; niższy preset lub upscaling wymagają osobnego sprawdzenia.

Jaką kartę kupić do 4K?

W natywnym 4K na Ludicrous najwyższy wynik w tabeli ma RTX 5090: 46,5 FPS. Przy cenie wskazanej oferty 35 390 zł z 16.10.2026 trudno traktować go jako rozsądny zakup wyłącznie do tej gry; niższy preset lub skalowanie obrazu warto sprawdzić przed wymianą GPU. RTX 5060 i RX 9060 XT 16 GB uzyskują tu odpowiednio 2,1 i 13,9 FPS.

Werdykt

Do uruchomienia Gears of War: E-Day potrzebujesz kompatybilnego GPU ze sprzętowym RT, minimum 12 GB RAM i SSD. Dla kupującego punktem wyjścia jest specyfikacja zalecana z 16 GB RAM. Spośród dwóch pokazanych ofert do 1080p RX 9060 XT 16 GB jest bardziej opłacalny w E-Day na Ludicrous niż RTX 5060 8 GB. Do 1440p RX 9070 XT daje 47,6 FPS, natomiast w 4K nawet RTX 5090 osiąga 46,5 FPS; przy celu 60 FPS potrzebne są niższe ustawienia lub inny sposób renderowania.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.