G4M3R vs MAD DOG vs SMX: który gotowy komputer wybrać?

Zestawienie gotowych komputerów gamingowych na ciemnym postumencie – porównanie G4M3R, MAD DOG i SMX

SMX M1A z i5-14400F i RTX 5060 Ti kosztuje 6 500 zł; HERO za 8 400 zł dokłada Windows i 32 GB RAM przy tym samym CPU/GPU. MAD DOG A12 za 9 499,99 zł daje dużo większy zapas grafiki. Marka sama nie wygrywa.

G4M3R, MAD DOG czy SMX: co warto wybrać?

SMX to Silver Monkey X. Porównujemy dokładne warianty, bo nazwa marki nie określa procesora, grafiki ani warunków zakupu.

Szerszy wybór konfiguracji znajdziesz w rankingu komputerów gamingowych.

Cztery scenariusze zakupu: konkretne konfiguracje

Wybierz priorytet: niższy koszt, Windows i RAM, więcej VRAM albo mocniejszą grafikę. Tabela obejmuje również tańsze punkty odniesienia.

Performance porównuje możliwości CPU i GPU, a Value odnosi je wraz z pojemnością RAM i SSD do ceny. W obu kolumnach wyżej oznacza lepiej; to punkty, nie FPS.

Wybrane konfiguracje i ceny z 15.10.2026; indeksy w punktach, bez miejsc rankingowych
KomputerRAM / SSD / systemCenaPerformanceValue
MAD DOG C102-I01WR16WH
Core i5-12400F · RTX 5060 8 GB
Oferta: Media Expert
16 GB DDR4 / 1 TB
Windows 11 Home
5 249,99 zł61,5812,32
SMX M1A: 5600 / 5060 Ti
Ryzen 5 5600 · RTX 5060 Ti 8 GB
Oferta: x-kom
16 GB DDR4 / 1 TB
Bez systemu
6 400 zł65,1510,69
SMX M1A: i5-14400F / 5060 Ti
Core i5-14400F · RTX 5060 Ti 8 GB
Oferta: x-kom
16 GB DDR4 / 1 TB
Bez systemu
6 500 zł67,6010,92
MAD DOG F321R-I05WR32WH
Core i5-12600KF · RTX 5060 Ti 16 GB
Oferta: Media Expert
32 GB DDR4 / 1 TB
Windows 11 Home
7 849,99 zł70,7010,36
G4M3R HERO: 7800X3D / 5060
Ryzen 7 7800X3D · RTX 5060 8 GB
Oferta: x-kom
32 GB DDR5 / 1 TB
Bez systemu
8 300 zł70,959,83
G4M3R HERO: i5-14400F / 5060 Ti
Core i5-14400F · RTX 5060 Ti 8 GB
Oferta: x-kom
32 GB DDR5 / 1 TB
Windows 11 Home
8 400 zł67,609,25
MAD DOG A12DR32: 7800X3D / 5070
Ryzen 7 7800X3D · RTX 5070 12 GB
Oferta: Media Expert
32 GB DDR5 / 1 TB
Bez systemu
9 499,99 zł97,2311,77

G4M3R HERO: wyposażenie i usługi też mają cenę

HERO i5/Ti kosztuje o 1 900 zł więcej od SMX i5/Ti. Performance pozostaje bez różnicy: oba mają i5-14400F i RTX 5060 Ti 8 GB. Dopłacasz do Windows 11 Home, 32 GB DDR5 i obsługi door-to-door.

Ten HERO ma chipset B760, dwa wolne gniazda RAM, Wi-Fi 6E i zasilacz 850 W Gold. Pełne modele płyty oraz PSU potwierdź dla kupowanej sztuki; sama moc i certyfikat nie rozstrzygają jakości.

HERO 7800X3D / RTX 5060 za 8 300 zł stawia na procesor. Do gier zależnych od grafiki MAD DOG A12 z tym samym CPU daje dużo wyższy Performance za dopłatą 1 199,99 zł.

MAD DOG: tańszy start, 16 GB VRAM czy RTX 5070?

C102-I01WR16WH za 5 249,99 zł to tańszy punkt startowy z RTX 5060, 16 GB DDR4 i Windows. Ma słabszą grafikę niż Ti, ale pozwala ograniczyć cały wydatek; karta oferty podaje płytę GIGABYTE B760M Gaming Plus Wi-Fi DDR4.

F321R za 7 849,99 zł ma RTX 5060 Ti 16 GB, 32 GB RAM i Windows. Jest o 550,01 zł tańszy od HERO i5/Ti, z trochę wyższym Performance (+4,59%) i wyraźnie wyższym Value (+12,00%); warunki serwisu porównaj osobno.

A12DR32 za 9 499,99 zł łączy 7800X3D i RTX 5070. Dopłata 1 199,99 zł względem HERO 7800X3D / RTX 5060 oznacza wyraźnie wyższą cenę (+14,46%), ale dużo wyższy Performance (+37,05%); to indeks, nie obietnica wzrostu FPS.

SMX Battlestation: niższy koszt i konkretne kompromisy

W obu M1A karta RTX 5060 Ti ma 8 GB VRAM. Wariant z Ryzenem 5600 kosztuje 6 400 zł, a i5-14400F za 6 500 zł daje trochę wyższy Performance. To tańsza para odniesienia dla HERO, a nie najtańsze Ti w całym katalogu.

Ryzen ma chipset A520, i5 H610. Oba M1A mają 16 GB DDR4-3200 w dwóch zajętych gniazdach, SSD 1 TB i zasilacz 600 W Bronze; większy RAM wymaga wymiany modułów. Pełne modele płyty i PSU oraz wolne M.2 trzeba potwierdzić.

Brak systemu uwzględnij w budżecie: zobacz gotowy komputer z Windows czy bez systemu oraz na co uważać, kupując gotowy komputer.

CPU i GPU: marka nie wyznacza możliwości w grach

W QHD RTX 5070 daje dużo większy zapas niż RTX 5060 i 5060 Ti. Dane: GPU Matrix; indeks 100 oznacza RTX 5070. Porównanie dotyczy natywnej rasteryzacji, bez ray tracingu, skalowania i generowania klatek; to indeksy GPU, nie FPS gotowców.

Indeksy GPU; RTX 5070 = 100, wyżej oznacza lepiej
GPUVRAM1080p1440p
RTX 5060 8 GB8 GB64,8560,60
RTX 5060 Ti 8 GB8 GB72,4868,73
RTX 5060 Ti 16 GB16 GB71,9870,44
RTX 5070 12 GB12 GB100,00100,00

Przy QHD porównaj wymagania gier i pamięci w poradniku wyboru komputera gamingowego do 1440p, a dla 4K — w poradniku komputer gamingowy do 4K; 16 GB VRAM nie gwarantuje szybszej grafiki od modelu z 12 GB.

Dane: CPU Matrix. Gaming opisuje potencjał procesora; Ryzen 7800X3D jest dużo wyżej niż pozostałe CPU tej grupy. Mocniejsze CPU przydaje się przy ograniczeniu procesorem, ale nie zastępuje szybszego GPU w wymagającej grafice.

Indeks Gaming CPU w punktach; wyżej oznacza lepiej
CPUIndeks Gaming
Ryzen 5 560061,00
Core i5-12400F65,32
Core i5-14400F68,00
Core i5-12600KF71,02
Ryzen 7 7800X3D92,09

Dopłaty: kiedy zmiana zestawu ma sens?

Porównuj koszt całej konfiguracji i wyposażenia, a nie samą różnicę w nazwie GPU. Ujemna kwota w tabeli oznacza oszczędność; procenty liczymy względem pierwszego zestawu.

Zmiana całej konfiguracji; ceny z 15.10.2026
ZmianaDopłataZmiana cenyZmiana PerformanceZmiana Value
SMX M1A: 5600 / 5060 Ti → SMX M1A: i5-14400F / 5060 Ti100 zł1,56%3,76%2,15%
SMX M1A: i5-14400F / 5060 Ti → G4M3R HERO: i5-14400F / 5060 Ti1 900 zł29,23%0,00%-15,29%
G4M3R HERO: 7800X3D / 5060 → MAD DOG A12DR32: 7800X3D / 50701 199,99 zł14,46%37,05%19,74%
MAD DOG C102-I01WR16WH → MAD DOG A12DR32: 7800X3D / 50704 250 zł80,95%57,90%-4,46%
G4M3R HERO: i5-14400F / 5060 Ti → MAD DOG F321R-I05WR32WH-550,01 zł-6,55%4,59%12,00%
  • SMX Ryzen → SMX i5: 100 zł dopłaty daje trochę wyższy Performance (+3,76%); Value pozostaje bez różnicy (+2,15%). GPU i wyposażenie są takie same.
  • SMX i5/Ti → HERO i5/Ti: 1 900 zł kupuje system, RAM i door-to-door; Performance bez różnicy, Value dużo niższe (−15,29%).
  • HERO 7800X3D/5060 → A12: 1 199,99 zł dopłaty daje dużo wyższy Performance (+37,05%) i Value (+19,74%) przy tym samym CPU.
  • C102 → A12: 4 250 zł więcej zmienia klasę CPU/GPU; Performance rośnie dużo (+57,90%), lecz Value spada trochę (−4,46%), a A12 wymaga własnego systemu.

Gwarancja, rozbudowa i części do potwierdzenia

Okres gwarancji nie mówi jeszcze, jak przebiega naprawa. G4M3R opisuje door-to-door i płatny on-site na oficjalnej stronie wsparcia; dla pozostałych wariantów nie zakładamy tego samego pakietu.

Gwarancja i rozbudowa dokładnych wariantów; stan sprawdzenia 15.10.2026
ObszarG4M3R HERO 2.0Wybrane MAD DOGDwa SMX M1A
Gwarancja36 miesięcy door-to-door. On-site w HERO jest dodatkowo płatny.36 miesięcy w kartach C102, F321R i A12; brak potwierdzenia równoważnego on-site.24 miesiące, standardowa gwarancja producenta.
Rozbudowa RAMDwa wolne gniazda w obu porównanych HERO.Po dwa wolne gniazda w C102, F321R i A12.Oba gniazda zajęte; większa pojemność wymaga wymiany modułów.
Zasilacz i częściHERO i5/Ti: 850 W Gold; pełny model PSU potwierdź.C102: GIGABYTE P650SS; F321R: MSI MAG A650BN; A12: DEEPCOOL PL750D.600 W Bronze; pełne modele PSU, płyty i SSD do potwierdzenia.

Przed modernizacją potwierdź zgodność części i warunki gwarancji. G4M3R dopuszcza dołożenie dysku do wolnego gniazda, ale nie obejmuje problemów wynikających z innych samodzielnych zmian; nie jest to obietnica dowolnej wymiany podzespołów.

Najczęstsze błędy przy wyborze G4M3R, MAD DOG lub SMX

  1. Wybór marki zamiast kodu wariantu.

    Nazwa rodziny nie określa konfiguracji; porównuj CPU, GPU, RAM i system dokładnej oferty.

  2. Uznanie RTX 5060 Ti 8 GB za wersję 16 GB.

    SMX i HERO i5/Ti mają tutaj 8 GB, a MAD DOG F321R 16 GB. Sam dopisek Ti nie rozstrzyga pojemności.

  3. Dopłata do Windows i RAM uznana za szybszy PC.

    HERO i SMX i5/Ti mają ten sam indeks CPU/GPU. Większy RAM może pomóc konkretnej grze, ale system nie jest dodatkową mocą GPU.

  4. Założenie, że w SMX wystarczy dołożyć moduły.

    Oba porównane M1A mają zajęte wszystkie gniazda. Zaplanuj koszt wymiany RAM oraz sprawdzenie zgodności.

  5. Ocena zasilacza po samych watach.

    Moc i certyfikat sprawności nie zastępują oceny dokładnego modelu. Potwierdź też złącza wymagane przez przyszłą kartę.

  6. Jednakowa gwarancja dla całej rodziny.

    Porównane HERO i MAD DOG mają 36 miesięcy, a SMX 24. Door-to-door i płatny on-site w HERO to osobne warunki.

  7. Stara cena albo indeks potraktowany jak FPS.

    Sprawdź końcową kwotę i warunki rabatu w sklepie; Performance nie przewiduje liczby klatek konkretnej gry.

Jak wybrać gotowy PC tych marek w sześciu krokach

  1. Ustal gry i monitor. Wybierz rozdzielczość oraz sprawdź, czy ważniejsza jest grafika, czy procesor.
  2. Porównaj dokładne warianty. Zapisz kod modelu, CPU, GPU i pojemność VRAM.
  3. Policz cały zakup. Do ceny dodaj potrzebną licencję, wymianę RAM i dodatkowy dysk.
  4. Sprawdź części i wolne gniazda. Potwierdź model PSU, płyty, zgodność pamięci i miejsce na planowaną rozbudowę.
  5. Porównaj warunki obsługi. Odczytaj gwarancję i zasady modernizacji dla wybranego kodu oferty.
  6. Sprawdź cenę przed płatnością. Zweryfikuj dostępność, system i końcową kwotę w koszyku.

Skąd pochodzą wyniki i jakie mają ograniczenia?

Dane: GPU Matrix / CPU Matrix. Performance jest liczony z podzespołów, nie zmierzony jako FPS całego PC. Value uwzględnia cenę oraz pojemność RAM i SSD, ale nie wycenia Windows, jakości PSU, ciszy ani serwisu; szczegóły opisuje metodologia FPSGuru.

Ceny, dostępność, specyfikacje i gwarancje sprawdzono 15.10.2026 w dokładnych ofertach oraz materiałach producenta. To wybrane konfiguracje, a nie cały rynek; warunki koszyka i części dostarczanej sztuki potwierdź przed zakupem.

Brakuje porównywalnych pomiarów hałasu i temperatur tych gotowców, więc nie wskazujemy najcichszego zestawu. Linki do sklepów są afiliacyjne; zakup przez nie może przynieść FPSGuru prowizję.

FAQ: G4M3R vs MAD DOG vs SMX

Czy G4M3R jest szybszy od SMX z tym samym CPU i GPU?

HERO i SMX i5/Ti mają Performance 67,60. Dopłata 1 900 zł dotyczy przede wszystkim wyposażenia i obsługi; różnice RAM mogą zmienić zachowanie gry, więc indeks nie gwarantuje identycznych FPS.

Czy MAD DOG to zawsze bardziej opłacalny zakup?

Nie. C102 za 5 249,99 zł daje niższy koszt wejścia z Windows, F321R ma 16 GB VRAM, a A12 mocniejszą grafikę. Wniosek zależy od ceny, potrzeb i dokładnego wariantu.

Czy RTX 5060 Ti 8 GB wystarczy do 1440p?

Zależy od gry i ustawień; wymagające tekstury mogą przekroczyć 8 GB. Nie obiecujemy uniwersalnego poziomu płynności: sprawdź poradnik wyboru komputera do 1440p i testy interesujących Cię gier.

Czy opłaca się dopłacić do Windows w zestawie?

Jeśli potrzebujesz licencji i wygodnego startu, uwzględnij je w całym koszcie. HERO kosztuje 8 400 zł, lecz F321R za 7 849,99 zł również ma Windows i 32 GB RAM; nie przypisuj całej dopłaty cenie systemu.

Który z tych PC najłatwiej rozbudować?

Pod względem dołożenia RAM HERO oraz C102, F321R i A12 mają po dwa wolne gniazda. W dwóch SMX M1A potrzebna jest wymiana modułów; inne zmiany wymagają potwierdzenia płyty, PSU, miejsca i warunków gwarancji.

Czy warto dopłacić z HERO 7800X3D / RTX 5060 do MAD DOG A12?

Przy grach zależnych od GPU to sensowny kierunek: 1 199,99 zł więcej daje Performance wyższy o 37,05% i Value o 19,74%, czyli dużo według naszej skali. Oba warianty są bez systemu.

Która marka ma najlepszy serwis?

Warunki pozwalają porównać okres i sposób obsługi, ale nie skuteczność napraw. HERO ma 36 miesięcy door-to-door i płatny on-site; porównane MAD DOG 36 miesięcy, a SMX 24, bez założenia równoważnego pakietu.

Werdykt: G4M3R, MAD DOG czy SMX?

Marka nie wygrywa z góry: F321R za 7 849,99 zł daje alternatywę z Windows i 16 GB VRAM. Wróć do rankingu komputerów i sprawdź dokładny wariant przed zamówieniem.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.