Laptop gamingowy za 6000 zł nie musi być wyraźnie szybszy od modelu mieszczącego się w budżecie 5000 zł. Do wyższego progu dopłacaj za konkretną korzyść, nie za sam numer GPU. W porównanych konfiguracjach Gigabyte GAMING A16 zmieniają się system, SSD i podzespoły, ale Mobile Matrix nie potwierdza wyraźnego awansu wydajności wariantu z RTX 5070 Laptop.
Co różni trzy konfiguracje Gigabyte GAMING A16?
Dwie pierwsze konfiguracje mają te same CPU, GPU, pojemność RAM i SSD. Różni je obecność systemu w ofercie. Trzecia zmienia procesor i kartę, zachowuje 16 GB RAM oraz zwiększa SSD z 512 GB do 1 TB. Każdy z tych wariantów jest osobną pozycją katalogu, mimo wspólnej nazwy GAMING A16.
| Konfiguracja | CPU / GPU / TGP | RAM / SSD / system |
|---|---|---|
| Gigabyte GAMING A16 GA6EH bez systemu | Intel Core Ultra 9 185H NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU 8 GB 115 W | 16 GB / 512 GB / bez systemu |
| Gigabyte GAMING A16 GA6EH z Windows | Intel Core Ultra 9 185H NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU 8 GB 115 W | 16 GB / 512 GB / Windows |
| Gigabyte GAMING A16 GA63H z RTX 5070 | AMD Ryzen 7 260 NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU 8 GB 80 W | 16 GB / 1 TB / bez systemu |
Opis dotyczy układów Laptop GPU. Wyników desktopowego RTX 5060 ani RTX 5070 nie przenosimy na laptopy. Także TGP trzeba odczytać dla dokładnego wariantu: limit 80 W ostatniego A16 nie jest deklaracją mocy wszystkich laptopów z mobilnym RTX 5070.
Dlaczego nazwa RTX 5070 nie wystarcza?
W tej parze porównujesz RTX 5060 Laptop przy 115 W z RTX 5070 Laptop przy 80 W, dodatkowo z innym procesorem. To nie jest pojedynek samych GPU przy identycznych warunkach. Model używany przez FPSGuru uwzględnia limit mocy, dlatego kolejność wyników konfiguracji nie musi odpowiadać numerom kart.
| Konfiguracja | GPU z uwzględnieniem TGP | CPU Gaming | Indeks konfiguracji |
|---|---|---|---|
| GA6EH, RTX 5060, bez systemu | 90,02 | 81,85 | 88,80 |
| GA6EH, RTX 5060, Windows | 90,02 | 81,85 | 88,80 |
| GA63H, RTX 5070, SSD 1 TB | 88,40 | 83,64 | 87,69 |
Dane: Mobile Matrix · Metodologia FPSGuru.
Dla wariantu z RTX 5070 indeks konfiguracji jest o około 1,3% niższy od A16 z RTX 5060. W przyjętej skali to bez różnicy. Tak mała różnica w modelu nie wystarcza, aby ogłosić którykolwiek laptop szybszym w rzeczywistych grach. Wniosek jest węższy: te dane nie potwierdzają wyraźnego awansu wydajności po zmianie na pokazaną konfigurację z RTX 5070.
Obie wersje GA6EH mają identyczne 88,80 pkt niezależnie od obecności systemu. To dobry przykład różnicy między możliwościami sprzętu a kompletnością zakupu. Windows nie zmienia zapisanej konfiguracji CPU/GPU.
Więcej o limitach mocy wyjaśnia poradnik o TGP w laptopie.
Co zmienia system, a co większy SSD?
Windows zmienia kompletność zakupu, a większy SSD — miejsce na gry. Żadna z tych cech nie jest sama w sobie potwierdzeniem wyższego FPS. Nie traktuj trzech wariantów A16 jako kolejnych, jednoznacznie szybszych stopni.
| Wariant | Co faktycznie się zmienia | Czego to nie potwierdza |
|---|---|---|
| GA6EH z Windows | System w komplecie; te same CPU/GPU, TGP i pojemności | Wzrostu wydajności CPU/GPU |
| GA63H z RTX 5070 | SSD 1 TB zamiast 512 GB, inny CPU/GPU/TGP; nadal bez systemu | Wyraźnego wzrostu wydajności w pokazanym modelu |
Większy SSD może być rzeczywistą korzyścią, jeśli potrzebujesz miejsca na bibliotekę gier. Oceniaj tę cechę osobno od wydajności grafiki. Aktualną relację wyposażenia i wydajności do ceny pokazuje opłacalność w zestawieniu poniżej.
Jak uwzględnić system i SSD w budżecie?
Limit 5000 lub 6000 zł powinien obejmować wszystko, czego potrzebujesz do rozpoczęcia gry. Obecność Windows i potrzebną pojemność dysku sprawdzaj przed porównaniem końcowych ofert.
- Potwierdź pełny wariant. Porównaj kod modelu, procesor, GPU, TGP, RAM, SSD i system; wspólna nazwa A16 nie wystarcza.
- Ustal, czy potrzebujesz systemu w komplecie. Wersję bez systemu porównaj z wariantem Windows dopiero po sprawdzeniu warunków i kosztu przygotowania jej do użytku. Różnica między ofertami całych laptopów nie jest wyceną samej licencji.
- Sprawdź potrzebne miejsce na gry. Jeżeli rozważasz rozbudowę SSD, potwierdź zgodność dysku, możliwość montażu i warunki gwarancji dla dokładnego wariantu. Nie zakładaj wolnego gniazda na podstawie nazwy rodziny.
- Wróć do bieżących ofert. W zestawieniu dla wybranego progu sprawdź aktualną cenę i opłacalność. Uwzględnij też dostawę oraz potrzebne akcesoria.
Wszystkie trzy konfiguracje mają 16 GB RAM oraz GPU z 8 GB VRAM. Pokazany RTX 5070 nie zwiększa pojemności pamięci graficznej. Nie wynika z jego nazwy również lepszy ekran: parametry wyświetlacza trzeba potwierdzić dla dokładnego wariantu.
Który scenariusz pasuje do Ciebie?
Wybór zacznij od brakującej cechy: wydajności, systemu albo miejsca na gry. Potem sprawdź aktualne oferty, zamiast przypisywać jeden model na stałe do budżetu.
Porównuj przede wszystkim podzespoły
Zestaw dokładne CPU, GPU i TGP kandydatów. W pokazanej parze A16 model nie wykazuje wyraźnej przewagi konfiguracji z RTX 5070 Laptop.
Sprawdź kompletność oferty
GA6EH z Windowsem zachowuje te same indeksy CPU/GPU co wersja bez systemu. Obecność systemu to osobna cecha oferty, a nie obietnica większej liczby FPS.
Priorytetem jest SSD 1 TB? Sprawdź wariant GA63H jako przykład takiego wyposażenia, ale nie uzasadniaj wyboru założeniem o dużym przyroście wydajności w grach, którego ta analiza nie wykazuje. Jeśli potrzebujesz także Windows, uwzględnij, że porównana konfiguracja GA63H go nie zawiera.
To analiza konkretnych konfiguracji, nie ogólne stwierdzenie, że RTX 5060 jest lepszy od RTX 5070 Laptop. Inne TGP, procesor i konstrukcja urządzenia mogą zmienić porównanie. Przy niewielkich różnicach modelu szczegółowy test wybranego laptopa jest ważniejszy niż drugie miejsce po przecinku w indeksie.
Aktualne oferty zamiast stałego zwycięzcy
Aktualny wybór dla limitu 5000 lub 6000 zł sprawdzisz w zestawieniach poniżej. Opłacalność łączy wydajność z bieżącą ceną oraz wyposażeniem RAM/SSD; nie jest pomiarem FPS. Kolejność i obecność modeli zmieniają się wraz z ofertami. Brak aktualnej oferty lub wymaganych danych oznacza brak konfiguracji w zestawieniu.
Aktualne konfiguracje do 5000 zł
Wyższy indeks oznacza większą wydajność w grach; to nie FPS i nie można go porównywać z indeksem komputerów stacjonarnych. Opłacalność pokazuje wydajność za 1000 zł przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Przy niepotwierdzonym TGP wynik GPU odnosi się do typowej mocy układu. Przed zakupem sprawdź limit mocy dokładnej konfiguracji. Wersje i metodologia.
Dostępne laptopy gamingowe: 25
Laptopy z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.
- ASUS TUF Gaming A16 FA608UMI Ryzen 7 260 GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,82Opłacalność · 4 999 zł
- Gigabyte GAMING A16 GA6EH Core Ultra 9 185H GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,76Opłacalność · 4 999 zł
- Gigabyte GAMING A16 GA6H Core i7-13620H GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,54Opłacalność · 4 646 zł
Dostępne laptopy gamingowe: 25
Laptopy o najwyższej wydajności w grach.
- ASUS TUF Gaming A16 FA608UMI Ryzen 7 260 GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu89,07pkt · 4 999 zł
- Gigabyte GAMING A16 GA6EH Core Ultra 9 185H GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu88,80pkt · 4 999 zł
- Gigabyte GAMING A16 GA63H Ryzen 7 260 GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu · 2560 × 1440, 165 Hz81,60pkt · 4 899 zł
Dostępne laptopy gamingowe: 25
Najtańsze laptopy z aktualną ofertą i wynikami wydajności.
- HP Victus 15-fa2xxx (Core 13 HX) Core i5-13450HX GeForce RTX 3050 6GB 8GB/512GB/bez systemu3 199zł · Wydajność 51,17
- HP Victus 15-fa2xxx (Core 13 HX) Core i5-13450HX GeForce RTX 3050 6GB 16GB/512GB/bez systemu3 699zł · Wydajność 51,17
- MSI Cyborg 15 Black Edition A13VEO Core i5-13420H GeForce RTX 4050 6GB 16GB/512GB/Windows3 799zł · Wydajność 54,07
Aktualne konfiguracje do 6000 zł
Wyższy indeks oznacza większą wydajność w grach; to nie FPS i nie można go porównywać z indeksem komputerów stacjonarnych. Opłacalność pokazuje wydajność za 1000 zł przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Przy niepotwierdzonym TGP wynik GPU odnosi się do typowej mocy układu. Przed zakupem sprawdź limit mocy dokładnej konfiguracji. Wersje i metodologia.
Dostępne laptopy gamingowe: 76
Laptopy z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.
- ASUS TUF Gaming A16 FA608UMI Ryzen 7 260 GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,82Opłacalność · 4 999 zł
- Gigabyte GAMING A16 GA6EH Core Ultra 9 185H GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,76Opłacalność · 4 999 zł
- Gigabyte GAMING A16 GA6H Core i7-13620H GeForce RTX 5060 8GB 16GB/512GB/bez systemu17,54Opłacalność · 4 646 zł
Dostępne laptopy gamingowe: 76
Laptopy o najwyższej wydajności w grach.
Dostępne laptopy gamingowe: 76
Najtańsze laptopy z aktualną ofertą i wynikami wydajności.
- HP Victus 15-fa2xxx (Core 13 HX) Core i5-13450HX GeForce RTX 3050 6GB 8GB/512GB/bez systemu3 199zł · Wydajność 51,17
- HP Victus 15-fa2xxx (Core 13 HX) Core i5-13450HX GeForce RTX 3050 6GB 16GB/512GB/bez systemu3 699zł · Wydajność 51,17
- MSI Cyborg 15 Black Edition A13VEO Core i5-13420H GeForce RTX 4050 6GB 16GB/512GB/Windows3 799zł · Wydajność 54,07
Po szersze omówienie kryteriów przejdź do poradników: laptop gamingowy do 5000 zł oraz laptop gamingowy do 6000 zł. Ten tekst wyjaśnia różnice między wariantami; nie zastępuje tych poradników.
Własnych kandydatów zestawisz w porównywarce laptopów gamingowych. Przed zakupem sprawdź ponownie pełną specyfikację wybranej oferty.
FAQ: laptop gamingowy za 5000 czy 6000 zł
Czy laptop z Windowsem ma wyższy FPS niż wersja bez systemu?
Obecność Windows w ofercie nie daje podstaw do przypisania laptopowi wyższej wydajności. Oba porównane warianty GA6EH mają te same CPU, GPU i TGP oraz identyczny indeks konfiguracji: 88,80 pkt. Różni je dołączony system.
Czy RTX 5070 Laptop w tym zestawieniu ma więcej VRAM?
Nie. Zarówno pokazany NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU, jak i NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU mają po 8 GB VRAM. Różnica między 512 GB a 1 TB dotyczy SSD, a nie pamięci karty graficznej.
Czy różnica 1,3% indeksu rozstrzyga, który laptop wygra w grach?
Nie. Różnica około 1,3% mieści się w kategorii „bez różnicy” i nie uzasadnia pewnego werdyktu dla rzeczywistych gier. Indeks łączy dane o podzespołach i modelowe uwzględnienie TGP; nie jest pomiarem FPS kompletnego laptopa.
Czy każdy Gigabyte GAMING A16 z RTX 5070 ma TGP 80 W?
Limit 80 W w tej analizie dotyczy dokładnego wariantu GA63H podlinkowanego w tabeli. Nie przenoś go na inny laptop z RTX 5070 ani na całą rodzinę GAMING A16. Sprawdź pełne oznaczenie i specyfikację wybranej konfiguracji.
Czy można dokupić SSD zamiast wybierać inny wariant laptopa?
Możliwość rozbudowy SSD trzeba potwierdzić dla dokładnego wariantu laptopa. Sprawdź dostępne złącza, obsługiwany dysk oraz warunki montażu i gwarancji. Sama nazwa A16 nie potwierdza wolnego gniazda ani możliwości samodzielnej wymiany.
Źródła Matrix i ograniczenia porównania
Dane: Mobile Matrix · Metodologia FPSGuru. Indeksy odnoszą się do dokładnych CPU, mobilnych GPU i TGP trzech podlinkowanych konfiguracji. Wynik konfiguracji łączy indeks grafiki z indeksem CPU Gaming; RAM i SSD nie podnoszą tego wyniku wydajności.
Indeksy uwzględniają modelowe założenia. Nie są pomiarami FPS kompletnych laptopów ani podstawą do przeliczania punktów na klatki na sekundę. Ta próbka pokazuje różne cechy ofert, nie średnią wydajność wszystkich laptopów w dwóch segmentach cenowych. Wnioski o hałasie, temperaturach, jakości ekranu czy płynności w konkretnej grze wymagają osobnych danych dla danego urządzenia.
