Do nowego komputera wybierz Core Ultra: kosztuje mniej, w grach wypada podobnie do Ryzena, a w pracy jest dużo szybszy. Ryzen ma sens przede wszystkim przy modernizacji zgodnej płyty AM5, gdy jej zachowanie obniża koszt całej wymiany.
Gry i płynność
W grach oba procesory wypadają praktycznie bez różnicy. Ryzen ma 83,68 pkt w Gaming, a Intel 82,07 pkt: przewaga AMD wynosi 2,0%. Przy zakupie nowego zestawu trudno uzasadnić nią dopłatę do Ryzena.
| Kryterium | Ryzen 7 9700X | Core Ultra 5 250K Plus | Różnica |
|---|---|---|---|
| Gaming | 83,68 | 82,07 | +2,0% AMD |
| Praca | 91,33 | 105,60 | +15,6% Intel |
| Indeks 1% low | 86,83 | 87,79 | +1,1% Intel |
Kiedy wykorzystasz różnicę?
Przy monitorze o wysokim odświeżaniu sprawdź wyniki swoich gier. Jeżeli masz już jeden z tych procesorów, najpierw ustal, czy ogranicza rozgrywkę; sama różnica Gaming nie daje mocnego powodu do wymiany platformy.
Spadki płynności: 1% low
Indeks 1% low pomaga ocenić wolniejsze klatki. Intel uzyskuje 87,79 pkt wobec 86,83 pkt Ryzena, czyli o 1,1% więcej. Także tutaj para wypada praktycznie bez różnicy.
Różnice od 720p do 4K
W 720p AMD prowadzi o 2,4%, a w 1080p o 0,7%. W 1440p Intel ma przewagę 1,7%, a w 4K 0,5%. W każdej z tych rozdzielczości oba CPU wypadają praktycznie bez różnicy.
| Rozdzielczość | Ryzen 7 9700X | Core Ultra 5 250K Plus | Różnica |
|---|---|---|---|
| 720p | 82,47 | 80,50 | +2,4% AMD |
| 1080p | 84,91 | 84,28 | +0,7% AMD |
| 1440p | 89,51 | 91,04 | +1,7% Intel |
| 4K | 93,11 | 93,58 | +0,5% Intel |
Do zestawu nastawionego na wysoką rozdzielczość dobierz przede wszystkim odpowiednią kartę graficzną. Jeśli droższy procesor zmusza do zakupu słabszego GPU, rozsądniej zachować budżet na grafikę.
Kiedy Intel wygrywa w pracy?
Core Ultra ma 105,60 pkt w indeksie Praca wobec 91,33 pkt Ryzena. Jest dużo szybszy, o 15,6%. Przy niższej cenie samego CPU przemawia to za Intelem do regularnej pracy w wymagających aplikacjach.
Przy renderowaniu, montażu wideo lub kompilacji sprawdź używany program i typ projektu. Jeśli ciężkie zadania wykonujesz sporadycznie, większą wagę może mieć koszt modernizacji; przy codziennej pracy przewaga Intela nabiera znaczenia.
Specyfikacja i chłodzenie
Ryzen ma 8 rdzeni Zen 5 i 16 wątków. Intel rozdziela zadania między 6 rdzeni P i 12 E, łącznie 18 rdzeni i 18 wątków. O wyborze decydują jednak wyniki w Twoich zastosowaniach, nie sama liczba rdzeni.
| Parametr | Ryzen 7 9700X | Core Ultra 5 250K Plus |
|---|---|---|
| Rdzenie / wątki | 8 / 16 | 18 / 18: 6 P + 12 E |
| Architektura | Zen 5 | Arrow Lake |
| Maksymalne taktowanie | Do 5,5 GHz | Do 5,3 GHz |
| Pamięć L3 | 32 MB | 30 MB Intel Smart Cache |
| Gniazdo | AM5 | LGA1851 |
| Oficjalna obsługa RAM | DDR5-5600: 2 moduły; DDR5-3600: 4 moduły | Do DDR5-7200 |
| Grafika zintegrowana | AMD Radeon Graphics | Intel Graphics |
9700X nie jest modelem X3D. Grafika zintegrowana obu CPU pozwala wyświetlić obraz przez odpowiednie wyjście płyty; do wymagających gier dobierz osobną kartę. Intel 250KF Plus jest innym wariantem, bez aktywnej grafiki.
Moc i dobór coolera
AMD deklaruje 65 W TDP; Intel 125 W Processor Base Power i 159 W Maximum Turbo Power. To różnie definiowane parametry cieplne. Zaplanuj osobne chłodzenie, sprawdź zawartość oferty, zgodność mocowania, wysokość coolera i wydajność podczas długich obciążeń.
Koszt platformy i modernizacji
Masz zgodną płytę AM5? Najpierw policz modernizację bez jej wymiany. Ryzen wymaga AM5, a Intel LGA1851. Zakup nowej płyty może pochłonąć oszczędność na procesorze; sprawdź obsługę dokładnego CPU i wymagany BIOS także na posiadanej platformie Intela.
Oba układy korzystają z DDR5. Sprawdź zgodność modułów, profili RAM i chłodzenia. Przy nowym zestawie porównuj płyty o podobnym wyposażeniu oraz cały koszt CPU, płyty, potrzebnej pamięci i coolera.
- Sprawdź obecną płytę i BIOS: ustal, czy wystarczy wymiana procesora.
- Wyceń kompletną modernizację, uwzględniając pamięć i mocowanie chłodzenia.
- Odnieś koszt do swoich gier i programów.
Inne możliwości znajdziesz w rodzinie Ryzen 7 i katalogu procesorów Intel. Przy sprawnym zestawie na jednej z tych platform zachowanie płyty może być rozsądniejsze niż zmiana całego komputera.
Ceny i opłacalność
17.10.2026 Ryzen kosztował 1 299 zł w Media Expert, a Intel 959 zł w Komputroniku. Dopłata do AMD wynosi 340 zł, czyli 35,5%. Przy podobnym Gaming i wyższym indeksie Praca Intel jest bardziej opłacalnym zakupem samego CPU.
| Procesor | Cena (zł) | Sklep i oferta |
|---|---|---|
| Ryzen 7 9700X | 1 299,00 | Ryzen 7 9700X w Media Expert |
| Core Ultra 5 250K Plus | 959,00 | Core Ultra 5 250K Plus w Komputroniku |
Przy cenie Intela 959 zł Ryzen zrównałby się z nim w relacji Gaming do ceny przy około 978 zł. To obliczony próg ceny samego CPU. Zachowanie płyty AM5 lub promocja na nową płytę może zmienić wynik całego koszyka.
Ceny dotyczą ofert Content Egg oznaczonych jako dostępne, bez dostawy. Przed zakupem potwierdź końcową kwotę i dostępność u sprzedawcy.
Który procesor wybrać?
Ryzen 7 9700X
Wybierz, jeśli zachowanie zgodnej płyty obniża koszt modernizacji lub cały zestaw AM5 ma konkurencyjną cenę. Sprawdź aktualne oferty Ryzena.
Core Ultra 5 250K Plus
Wybierz do nowego komputera, jeśli koszyk LGA1851 zachowuje przewagę cenową, zwłaszcza gdy łączysz gry z wymagającymi aplikacjami. Sprawdź oferty Core Ultra.
Nie kieruj się samym oznaczeniem Ryzen 7 lub Ultra 5. W tej parze Intel daje podobny Gaming za mniej pieniędzy, a Ryzen zyskuje przede wszystkim wtedy, gdy pozwala zachować obecną płytę.
Przed wymianą porównaj koszt całego koszyka. Nawet korzystniejsza cena CPU nie przesądza o sensie zakupu, jeśli trzeba dołożyć płytę i nowe mocowanie chłodzenia.
Narzędzia i dalsze porównania
Źródła i skala ocen
Dane: CPU Matrix, odczyt 17.10.2026. Indeksy porównują wydajność: wyżej znaczy lepiej, ale punkty nie są FPS ani czasem zadania. Różnice liczymy względem niższego indeksu: poniżej 3% — bez różnicy; 3–8% — trochę; 8–15% — wyraźnie; ponad 15% — dużo.
Wynik konkretnej gry lub programu zależy od ustawień, RAM i GPU. Ceny dostępnych ofert Content Egg sprawdzono w dniu odczytu; różnicę cen odnosimy do tańszego CPU. Obliczenia wyjaśnia metodologia FPSGuru.
Parametry techniczne: specyfikacja Ryzen 7 9700X w AMD i specyfikacja 250K Plus w Intel ARK.
FAQ
Czy oba procesory pasują do tej samej płyty?
Nie. Ryzen wymaga AM5, Intel LGA1851. Przy zmianie platformy potrzebujesz innej płyty głównej; przed zakupem sprawdź listę obsługiwanych CPU i BIOS.
Czy można zachować pamięć DDR4?
Nie. Oba procesory wymagają platformy z DDR5. Sprawdź zgodność posiadanych modułów z wybraną płytą.
Czy 250KF Plus to ten sam zakup?
Nie. Wariant KF nie ma aktywnej grafiki zintegrowanej. Jeśli potrzebujesz obrazu bez osobnej karty, wybierz dokładnie 250K Plus.
Czy oszczędność 340 zł uzasadnia zmianę AM5?
Dopiero po doliczeniu nowej płyty i ewentualnego mocowania chłodzenia. Zachowanie obecnej AM5 może dać tańszą modernizację mimo wyższej ceny Ryzena.
Który wybrać do gier i regularnej pracy?
Przy nowym zestawie Intel: daje podobny Gaming i dużo wyższy indeks Praca za mniej pieniędzy. Najpierw porównaj jednak koszt obu kompletnych platform.
Werdykt
Do nowego zestawu przy cenach z 17.10.2026 wybierz Core Ultra 5 250K Plus, jeśli pozostałe części kosztują podobnie. Za 959 zł zapewnia podobną wydajność w grach i dużo wyższą w pracy niż Ryzen za 1 299 zł.
Ryzen 7 9700X pozostaje sensowny przede wszystkim do modernizacji zgodnej płyty AM5. Dopłata 340 zł nie broni się samą wydajnością Gaming; może się obronić niższym kosztem całej wymiany.
