Ryzen 7 9700X czy Ryzen 7 9800X3D? Jeśli składasz komputer przede wszystkim do grania z wysoką liczbą klatek i masz mocną kartę graficzną, wybierz 9800X3D. Jeśli grasz okazjonalnie, pracujesz przy komputerze i chcesz zachować większy budżet na GPU, 9700X jest przy dzisiejszych cenach bardziej opłacalnym zakupem.
Co zmienia dopłata do 9800X3D?
Oba procesory mają po 8 rdzeni i 16 wątków oraz korzystają z podstawki AM5. Kluczowa różnica to dodatkowa pamięć 3D V-Cache w 9800X3D: wybrane gry szczególnie mocno korzystają z większej pamięci podręcznej, ponieważ procesor rzadziej musi sięgać po dane do RAM.
Nie oznacza to jednak, że każda gra przyspieszy tak samo. Zysk zależy od silnika gry, rozdzielczości, ustawień i karty graficznej. Najbardziej sensowny zakup to ten, w którym CPU nie zabiera budżetu potrzebnego na odpowiednie GPU.
| Parametr | Ryzen 7 9700X | Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|
| Rdzenie / wątki | 8 / 16 | 8 / 16 |
| Architektura | Zen 5 | Zen 5 |
| Pamięć L3 | 32 MB | 96 MB |
| Taktowanie boost (do) | 5,5 GHz | 5,2 GHz |
| Domyślne TDP | 65 W | 120 W |
| Platforma / RAM | AM5 / DDR5 | AM5 / DDR5 |
| Chłodzenie w BOX | Brak | Brak |
TDP a pobór mocy
Domyślne TDP wynosi 65 W w 9700X i 120 W w 9800X3D. To deklaracje AMD dotyczące parametrów cieplnych, a nie pomiary poboru energii w grach ani zużycia całego komputera. Na tej podstawie nie da się policzyć różnicy w rachunkach za prąd. W obu wariantach BOX trzeba uwzględnić osobne, zgodne chłodzenie.
Szczegółowe parametry i aktualne oferty: Ryzen 7 9700X oraz Ryzen 7 9800X3D.
Różnice w grach: 1080p, 1440p i 4K
W zbiorczym indeksie Gaming 9800X3D ma dużą przewagę: 19,51% względem 9700X. W 1080p różnica również jest duża (17,77%), w 1440p — wyraźna (11,71%), a w 4K 9800X3D jest trochę szybszy (7,40%). To indeksy procesorów, a nie obietnica identycznego wzrostu FPS w konkretnej grze.
| Procesor | Gaming (pkt) | 1080p (pkt) | 1440p (pkt) | 4K (pkt) |
|---|---|---|---|---|
| Ryzen 7 9700X | 83,68 | 84,91 | 89,51 | 93,11 |
| Ryzen 7 9800X3D | 100,00 | 100,00 | 100,00 | 100,00 |
Jeśli grasz w dynamiczne gry e-sportowe, korzystasz z monitora o wysokim odświeżaniu i masz mocną kartę, 9800X3D ma realne uzasadnienie. Jeśli wybierasz zestaw do 1440p lub 4K z GPU ze średniej półki, warto najpierw sprawdzić, czy większy budżet na grafikę nie da więcej.
Dane: CPU Matrix. Wersje i metodologia. Różnice procentowe obliczono z pełnych wartości indeksów; tabela pokazuje wartości zaokrąglone.
Który procesor lepiej sprawdza się w pracy?
W indeksie Praca 9800X3D jest wyraźnie szybszy — o 9,49%. Nie warto więc automatycznie przypisywać 9700X przewagi w aplikacjach tylko dlatego, że nie ma 3D V-Cache. Gaming i Praca opisują osobne zastosowania; punktów nie należy przeliczać na czas wykonania konkretnego zadania.
| Procesor | Praca (pkt) | Rdzenie | Wątki |
|---|---|---|---|
| Ryzen 7 9700X | 91,33 | 8 | 16 |
| Ryzen 7 9800X3D | 100,00 | 8 | 16 |
Zwykłe zadania biurowe, przeglądarka czy lekka obróbka nie muszą odczuwalnie skorzystać z dopłaty. Przy ciężkim renderowaniu i kompilacji warto także rozważyć CPU z większą liczbą rdzeni oraz sprawdzić wyniki w używanym programie.
Dane: CPU Matrix.
Dla kogo 9700X, a dla kogo 9800X3D?
Rozsądny komputer do gier i pracy
Wybierz, gdy budżet jest ograniczony, a różnicę w cenie możesz przeznaczyć na lepsze GPU, SSD lub monitor. Zobacz specyfikację i oferty 9700X.
Gry z wysokim odświeżaniem
Wybierz, jeśli priorytetem jest wydajność procesora w grach i masz kartę graficzną, która pozwoli ją wykorzystać. Zobacz specyfikację i oferty 9800X3D.
Najpierw dobierz cały zestaw
Przy ograniczonym budżecie porównaj tańszy procesor z mocniejszą kartą i droższy procesor ze słabszą kartą. Sam indeks CPU nie wskazuje, która konfiguracja będzie lepsza w Twoich grach.
Cena procesora to nie cały koszt
Oba układy korzystają z platformy AM5 i DDR5, więc przy zakupie od zera wymagają płyty głównej, pamięci i zgodnego chłodzenia. Porównaj konkretne oferty tych samych wariantów sprzedaży — BOX z BOX, tray z tray — oraz gwarancję i wyposażenie pudełka. W tych dwóch wersjach BOX chłodzenia nie ma.
16.10.2026 najniższe ceny wariantów BOX odnotowane w ofertach FPSGuru wynoszą 1124,34 zł za 9700X i 1698,79 zł za 9800X3D. Obie pochodzą z ofert Ceneo. To ceny samych procesorów; koszt dostawy i dostępność u wybranego sprzedawcy sprawdź w ofercie.
| Procesor | Cena od (zł) | Gaming / 1000 zł (pkt) | Oferta |
|---|---|---|---|
| Ryzen 7 9700X BOX | 1124,34 | 74,42 | Sprawdź cenę w Ceneo |
| Ryzen 7 9800X3D BOX | 1698,79 | 58,87 | Sprawdź cenę w Ceneo |
Dopłata do 9800X3D wynosi 574,45 zł, czyli 51,09% ceny 9700X. Za tę kwotę otrzymujesz 19,51% więcej w indeksie Gaming i 9,49% w Pracy. Wskaźnik Gaming / 1000 zł to liczba punktów Gaming przypadających na tysiąc złotych — im wyższa, tym zakup jest bardziej opłacalny. Przy tych cenach 9700X jest bardziej opłacalny; 9800X3D kupujesz dla większej wydajności, a nie lepszej relacji indeksu do ceny.
Jak zdecydować przed zakupem?
- Ustal, w jakiej rozdzielczości grasz i jaki monitor wykorzystujesz.
- Wybierz kartę graficzną i określ maksymalny budżet na cały zestaw.
- Porównaj 9700X i 9800X3D w odpowiednim indeksie Gaming, nie tylko po nazwie modelu.
- Zestaw ceny procesorów, płyty, RAM i chłodzenia z aktualnych ofert FPSGuru. Przy modernizacji sprawdź zgodność BIOS-u.
- Jeśli dopłata do 9800X3D wymusza wyraźnie słabszą kartę, przelicz cały wybór od nowa.
Najczęstsze błędy przy wyborze
- Kupowanie 9800X3D tylko za miejsce w zestawieniu.
Wyższy indeks CPU nie rozstrzyga o najlepszym podziale budżetu całego komputera.
- Oczekiwanie tej samej przewagi FPS w 4K co przy ograniczeniu CPU.
Przy wyższej rozdzielczości częściej decyduje karta graficzna.
- Pomijanie ceny i możliwości GPU.
Dopłata ma sens, jeśli zostaje budżet na odpowiednią grafikę.
- Mieszanie cen BOX, OEM i tray.
Porównuj ten sam wariant sprzedaży, gwarancję i wyposażenie.
- Zakładanie, że 9700X automatycznie wygrywa w pracy.
W tym zestawieniu indeks Praca jest wyższy dla 9800X3D.
Przydatne narzędzia i dalsze porównania
FAQ
Czy Ryzen 7 9700X wystarczy do grania w 1440p?
Tak. Ostateczny wynik zależy od karty graficznej, gry i oczekiwanej płynności. Przy mocnym GPU 9800X3D może jednak zapewnić większy zapas.
Czy 9800X3D jest dużo szybszy od 9700X?
W zbiorczym indeksie Gaming tak: o 19,51%. W poszczególnych rozdzielczościach skala różnicy jest inna, co pokazuje tabela. Indeks nie jest wynikiem FPS konkretnej gry.
Czy Ryzen 7 9700X jest lepszy do pracy?
Nie według zestawienia CPU Matrix: 9800X3D ma również wyższy indeks Praca. Przy cenach z 16.10.2026 9700X jest za to bardziej opłacalnym zakupem.
Czy oba procesory pasują do tej samej płyty głównej?
Oba używają AM5, ale przed zakupem sprawdź listę obsługiwanych CPU i wymagany BIOS dla konkretnego modelu płyty.
Czy dopłacać do X3D przy monitorze 4K?
Nie w ciemno. Najpierw sprawdź, czy karta graficzna nie jest głównym ograniczeniem i czy dopłata nie obniży budżetu na GPU.
Werdykt
Do grania z naciskiem na maksymalną wydajność procesora wybierz Ryzen 7 9800X3D. Ma dużo wyższy indeks Gaming, a przewaga jest szczególnie istotna przy mocnej karcie i wysokim odświeżaniu.
Do bardziej budżetowego, zbalansowanego komputera wybierz Ryzen 7 9700X — zwłaszcza gdy oszczędność pozwoli kupić lepszą kartę graficzną. Przy cenach BOX z 16.10.2026 zostaje Ci 574,45 zł: 9800X3D kosztuje o 51,09% więcej, zapewniając 19,51% przewagi w Gaming. Dlatego 9700X wygrywa relacją wydajności do ceny, a 9800X3D — wydajnością. To dopłata za większy zapas CPU, której nie warto finansować kosztem potrzebnego GPU.
