NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB jest dużo szybszy od AMD Radeon RX 9060 XT 16 GB, jeśli zależy Ci na większej płynności w 1440p i ray tracingu. W porównywalnym zestawie gier osiągają średnio 101,3 i 68,4 FPS w 1440p — przewaga GeForce’a wynosi 48,1%. Radeon ma więcej pamięci. Wybór uzależnij od swoich gier, ustawień i aktualnych ofert poniżej.
Co jest lepsze: RX 9060 XT czy RTX 5070?
Gdy potrzebujesz większej płynności
GeForce ma sens, gdy obecna płynność jest dla Ciebie niewystarczająca albo chcesz podnieść ustawienia. W pokazanych testach ma też dużo więcej FPS z RT.
Gdy wyniki Radeona Ci wystarczają
Sprawdź konkretne gry i ustawienia, zamiast kierować się samą średnią. Większa pojemność pamięci nie zastępuje wydajności GPU.
Żadnej z nich nie musisz wybierać, jeśli obecna karta zapewnia oczekiwaną płynność albo obie nie osiągają Twojego celu w ulubionych grach. Wyników całego komputera nie da się zagwarantować samą nazwą GPU.
Porównujemy desktopowe RTX 5070 12 GB oraz RX 9060 XT 16 GB. Wnioski nie dotyczą RX 9060 XT 8 GB, RTX 5070 Laptop ani całych komputerów z dowolnym procesorem. Szerszy kontekst znajdziesz w rankingu kart graficznych.
Ile FPS oferują w 1080p, 1440p i 4K?
RTX 5070 jest w pokazanym zestawie dużo szybszy od RX 9060 XT 16 GB we wszystkich trzech rozdzielczościach. Tabela zestawia te same profile testowe obu kart, bez dodatkowego RT; różnicę obliczamy względem Radeona. Średnia opisuje zestaw pomiarów, nie gwarantowaną płynność w każdej grze.
| Rozdzielczość | RTX 5070 12 GB | RX 9060 XT 16 GB | Przewaga RTX 5070 |
|---|---|---|---|
| 1080p | 136,4 FPS | 95,4 FPS | 43,0% |
| 1440p | 101,3 FPS | 68,4 FPS | 48,1% |
| 4K (2160p) | 58,1 FPS | 38,6 FPS | 50,5% |
Przejście od około 68 do około 101 FPS w 1440p daje większy zapas, lecz nadal nie jest obietnicą stałych 144 FPS. Średnie 58,1 FPS w 4K również nie oznacza, że każda gra utrzyma 60 FPS przy dowolnych ustawieniach.
Dlaczego średnia nie wystarcza do wyboru karty?
Różnica między RTX 5070 a RX 9060 XT 16 GB zależy od gry: w Alan Wake 2 wynosi 28,5%, a w Cyberpunku 2077 42,6% w 1440p. Poniżej pokazujemy wspólne gry z tego samego zestawu testów, zamiast ograniczać wybór do tytułów korzystnych dla jednej karty.
| Gra | RTX 5070 12 GB | RX 9060 XT 16 GB | Przewaga RTX 5070 |
|---|---|---|---|
| Alan Wake 2 | 75,3 FPS | 58,6 FPS | 28,5% |
| Assassin’s Creed Shadows | 54,4 FPS | 39,1 FPS | 39,1% |
| Baldur’s Gate 3 | 148,1 FPS | 97,3 FPS | 52,2% |
| Battlefield 6 | 78,7 FPS | 48,2 FPS | 63,3% |
| Black Myth Wukong | 41,7 FPS | 28,6 FPS | 45,8% |
| Borderlands 4 | 46,1 FPS | 34,9 FPS | 32,1% |
| Counter-Strike 2 | 242,3 FPS | 117,4 FPS | 106,4% |
| Crimson Desert | 74,1 FPS | 52,5 FPS | 41,1% |
| Cyberpunk 2077 | 105,5 FPS | 74,0 FPS | 42,6% |
| Death Stranding 2 | 114,9 FPS | 84,2 FPS | 36,5% |
| Expedition 33 | 44,4 FPS | 31,3 FPS | 41,9% |
| F1 25 | 210,1 FPS | 157,8 FPS | 33,1% |
| Forza Horizon 6 | 103,8 FPS | 85,2 FPS | 21,8% |
| Ghost of Tsushima | 97,8 FPS | 74,9 FPS | 30,6% |
| God of War Ragnarok | 101,8 FPS | 70,0 FPS | 45,4% |
| Hogwarts Legacy | 84,2 FPS | 56,8 FPS | 48,2% |
| Kingdom Come 2 | 100,3 FPS | 66,9 FPS | 49,9% |
| Monster Hunter Wilds | 61,7 FPS | 44,5 FPS | 38,7% |
| Resident Evil Requiem | 118,0 FPS | 86,2 FPS | 36,9% |
| Spider-Man 2 | 96,9 FPS | 72,1 FPS | 34,4% |
| Stalker 2 | 75,0 FPS | 44,5 FPS | 68,5% |
| Star Wars Outlaws | 57,4 FPS | 39,4 FPS | 45,7% |
| Starfield | 74,5 FPS | 53,2 FPS | 40,0% |
| The Last of Us Part 2 | 101,5 FPS | 66,3 FPS | 53,1% |
| The Witcher 3 | 224,0 FPS | 126,6 FPS | 76,9% |
Dla osoby grającej głównie w Baldur’s Gate 3 bardziej użyteczne jest porównanie 148,1 do 97,3 FPS niż sam wynik zbiorczy. Warto więc sprawdzić przede wszystkim gry, które rzeczywiście uruchamiasz. Tabeli nie przeliczamy ponownie na wynik całego GPU Matrix.
Która karta lepiej wypada z ray tracingiem?
RTX 5070 ma dużo więcej FPS niż RX 9060 XT 16 GB w pokazanych testach z RT w 1440p. Ważna jest jednak nie tylko procentowa przewaga, ale też końcowa liczba FPS. Nawet zwycięstwo o kilkadziesiąt procent nie musi zapewnić oczekiwanej płynności.
| Gra i profil | RTX 5070 12 GB | RX 9060 XT 16 GB | Przewaga RTX 5070 |
|---|---|---|---|
| Alan Wake 2, RT | 45,6 FPS | 31,7 FPS | 43,8% |
| Black Myth Wukong, RT | 41,6 FPS | 28,6 FPS | 45,5% |
| Crimson Desert, RT | 81,7 FPS | 56,9 FPS | 43,6% |
| Cyberpunk 2077, RT | 46,0 FPS | 29,4 FPS | 56,5% |
| DOOM Dark Ages, RT | 69,1 FPS | 52,1 FPS | 32,6% |
| F1 25, RT | 74,1 FPS | 47,8 FPS | 55,0% |
| Hogwarts Legacy, RT | 57,2 FPS | 33,9 FPS | 68,7% |
| Indiana Jones, RT | 94,8 FPS | 62,6 FPS | 51,4% |
| Monster Hunter Wilds, RT | 57,0 FPS | 41,2 FPS | 38,3% |
| Spider-Man 2, RT | 54,7 FPS | 40,0 FPS | 36,8% |
W Cyberpunku 2077 GeForce osiąga 46,0 FPS, a Radeon 29,4 FPS. Jeśli oczekujesz 60 FPS, sam wybór szybszej karty nie wystarcza w tym profilu. Nie zakładamy też, że upscaling lub generowanie klatek poprawi każdą pozycję o stały mnożnik; tych trybów nie mieszamy z wynikami powyżej.
Czy 16 GB VRAM czyni Radeona lepszym od RTX 5070 12 GB?
16 GB VRAM samo w sobie nie czyni RX 9060 XT szybszym od RTX 5070 12 GB. Radeon ma o 4 GB więcej pamięci, ale w pokazanych pomiarach pozostaje wolniejszy. Są to różne GPU, dlatego różnic ich wyników nie można przypisać wyłącznie pojemności VRAM.
Większą pojemność warto rozpatrywać w kontekście konkretnych ustawień tekstur, modyfikacji i gier. Bez pomiarów wykorzystania pamięci oraz przebiegu czasu klatek nie można z samej tabeli FPS wywnioskować, że RTX 5070 ma problem z VRAM, ani zagwarantować Radeonowi określonej liczby lat użytkowania. Ten dylemat rozwija poradnik 8, 12 czy 16 GB VRAM do gier.
Jak porównać karty przed zakupem?
RTX 5070 i RX 9060 XT 16 GB porównuj pod kątem własnego monitora, gier i dokładnej wersji karty. Wyższa wydajność GPU nie rozstrzyga sama, który model jest bardziej opłacalny przy bieżących cenach.
- Określ oczekiwaną płynność. Sprawdź swoje gry w docelowej rozdzielczości; oddziel wyniki z RT od pozostałych.
- Sprawdź dokładny wariant. Porównanie dotyczy Radeona 16 GB. Wymiary, chłodzenie, złącza i warunki gwarancji sprawdź dla wybranej karty sklepowej.
- Otwórz aktualne oferty poniżej. Bieżącą opłacalność i koszt FPS sprawdź w porównywarce GPU; nie wyciągaj wniosku cenowego z samej przewagi FPS.
Aktualne oferty i alternatywy w budżecie
Moduł ofert poniżej pokazuje bieżące ceny dokładnych kart: Gigabyte RTX 5070 Eagle OC 12 GB oraz ASUS RX 9060 XT Prime OC 16 GB. Są to konkretne wersje sklepowe porównywanych GPU; tabele wydajności nie opisują pomiarów ich chłodzenia ani fabrycznego OC.
Odczyt ofert: 2 listopada 2026. Ceny w module są aktualizowane automatycznie, bez utrwalania kwot i zwycięzcy cenowego w tekście. Brak oferty nie oznacza ceny zerowej ani dostępności modelu. Sprawdź koszt dostawy i warunki zakupu na stronie sklepu.
| Produkt | Sklep | Aktualna cena |
|---|---|---|
| Gigabyte GeForce RTX 5070 Eagle OC 12GB GDDR7 DLSS4 | mediaexpert.pl | 4 299,00 zł |
| ASUS Radeon RX 9060 XT Prime OC 16GB GDDR6 | komputronik.pl | 3 899,00 zł |
Sprawdź również karty graficzne do 3000 zł i karty do 4000 zł. Przypisanie do budżetu zależy od aktualnej oferty, a nie od samej obecności modelu w tym porównaniu. Więcej wyników Radeona znajdziesz w teście RX 9060 XT 16 GB.
Najczęstsze pytania o RTX 5070 i RX 9060 XT
Czy te wyniki dotyczą RX 9060 XT 8 GB?
Nie. Wszystkie wyniki Radeona w tym artykule dotyczą RX 9060 XT 16 GB. Nie przenosimy ich na wersję 8 GB, nawet jeśli nazwa układu jest podobna.
Czy porównanie dotyczy RTX 5070 Laptop?
Nie. Porównanie obejmuje desktopowego GeForce RTX 5070 12 GB. Karta laptopowa jest osobnym układem i wymaga własnych wyników dla konkretnej konfiguracji.
Czy Minimum FPS oznacza tutaj 1% low?
Nie. Minimum FPS zachowuje nazwę z użytego zestawu testów i nie jest w tym porównaniu utożsamiane z 1% low. Średnia ani minimum nie gwarantują stałej płynności w każdej scenie.
Dane, metodologia i zakres porównania
Dane: GPU Matrix · Odczyt: 2 listopada 2026 · Metodologia FPSGuru.
Tabele wykorzystują te same profile testowe i odpowiadające sobie wyniki obu GPU: średni FPS, Minimum FPS oraz wspólne gry bez dodatkowego RT i z RT. To spójny zestaw do tego porównania, dlatego jego średniej nie należy utożsamiać z szerszym zestawieniem na stronie rankingu.
Wyniki odpowiadają ustawieniom i konfiguracjom danego testu; nie są obietnicą osiągów dowolnego gotowego komputera. Różnice procentowe liczymy względem RX 9060 XT 16 GB i zaokrąglamy dopiero rezultat. Pojemność VRAM potwierdzają specyfikacje NVIDIA i AMD.
