Komputer gamingowy do 8000 zł wystarczy, jeśli dostępna konfiguracja spełnia wymagania Twoich gier i obejmuje potrzebne wyposażenie. Rozważ limit 10 000 zł, gdy wykorzystasz mocniejsze GPU, wyższy indeks CPU lub większą pamięć i dysk. W porównanych przykładach zmieniają się wszystkie te elementy, ale MAD DOG nie zawiera systemu. Bieżącą opłacalność sprawdzisz w rankingach poniżej.
Trzy konfiguracje i ich pełny zakres wyposażenia
Porównujemy dwa MSI z NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB oraz MAD DOG z AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB. Uwzględniamy MSI bez systemu i z Windowsem, aby nie pomylić zmiany wyposażenia ze wzrostem wydajności. To trzy dokładne przykłady do analizy, bez stałego przypisania do progu ceny i bez kolejności rekomendacji.
| Wariant / kod sklepu | CPU / GPU | RAM / SSD / system | HDD |
|---|---|---|---|
| MSI MAG Infinite S3 14NVP5-2822XEU 2136422 | Intel Core i5-14400F NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB | 16 GB / 1 TB / brak systemu | Brak potwierdzonych danych |
| MSI MAG Infinite S3 14NVP5-2829EU 2151921 | Intel Core i5-14400F NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB | 16 GB / 1 TB / Windows 11 Home | Brak potwierdzonych danych |
| MAD DOG COUGAR-A04DR32 2149224 | AMD Ryzen 7 7700 AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB | 32 GB / 2 TB / brak systemu | Brak potwierdzonych danych |
Porównanie parametrów nie dowodzi, że dwa MSI mają identyczny zasilacz, płytę, chłodzenie i warunki serwisu. Znamy wskazane CPU, GPU, pojemności i system; pozostałych cech nie wyprowadzamy z samej nazwy MAG Infinite S3. Brak danych o HDD nie oznacza potwierdzonego braku dysku. Przed zakupem sprawdź pełną specyfikację dokładnej oferty, także jej kod.
Bieżący wybór i ceny: zakładka „Wydajność” porównuje indeks CPU/GPU, a „Opłacalność” uwzględnia także aktualną cenę i pojemności RAM oraz SSD. Wyższy wynik oznacza lepszy rezultat w danej zakładce. O tym, który zestaw jest obecnie bardziej opłacalny, informują aktualne listy, nie kolejność przykładów w artykule.
Aktualne komputery do 8000 zł
Dostępne komputery gamingowe: 193
Gotowe komputery z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu14,54Opłacalność · 4 300 zł
- MSI MAG Infinite S3 / Intel Core i5-14400F / RTX 5070 12 GB / 16 GB / 1000 GB SSD / Brak systemu13,32Opłacalność · 6 999 zł
- MSI MAG Infinite E1 14NVL5-231XEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Brak systemu13,13Opłacalność · 5 000 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Dostępne komputery gamingowe: 193
Najwydajniejsze gotowe komputery na podstawie procesora i karty graficznej.
- MAD DOG AMIRANI-I01WR32WH / Intel Core i5-12600KF / RTX 5070 12 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Windows 11 Home89,86pkt · 7 900 zł
- MSI MAG Infinite S3 14NVP5-2829EU / Intel Core i5-14400F / RTX 5070 12 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Windows 11 Home88,80pkt · 7 600 zł
- MSI MAG Infinite S3 / Intel Core i5-14400F / RTX 5070 12 GB / 16 GB / 1000 GB SSD / Brak systemu88,80pkt · 6 999 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Dostępne komputery gamingowe: 193
Najtańsze gotowe komputery z aktualną ofertą i wynikami wydajności.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu4 300zł · Wydajność 62,52
- MAD DOG Powered by Gigabyte C102-A02WR16WH / AMD Ryzen 5 5500 / RX 7600 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Windows 11 Home4 700zł · Wydajność 46,12
- MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 – Core i5-12400F / RX 7600 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemu4 850zł · Wydajność 50,84
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Aktualne komputery do 10 000 zł
Dostępne komputery gamingowe: 264
Gotowe komputery z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu14,54Opłacalność · 4 300 zł
- MAD DOG COUGAR-A04DR32 – AMD Ryzen 7 7700 / RX 9070 XT 16 GB / 32 GB / 2 TB SSD / Brak systemu13,40Opłacalność · 9 500 zł
- MSI MAG Infinite S3 / Intel Core i5-14400F / RTX 5070 12 GB / 16 GB / 1000 GB SSD / Brak systemu13,32Opłacalność · 6 999 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Dostępne komputery gamingowe: 264
Najwydajniejsze gotowe komputery na podstawie procesora i karty graficznej.
- MAD DOG ENDORFY500ARGB-WH-A03WR32WH / AMD Ryzen 5 9600X / RX 9070 XT 16 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Windows 11 Home102,71pkt · 9 900 zł
- MAD DOG ENDORFY500ARGB-WH-A03DR32 / AMD Ryzen 5 9600X / RX 9070 XT / 32 GB / 1 TB SSD102,71pkt · 9 400 zł
- MAD DOG COUGAR-A04DR32 – AMD Ryzen 7 7700 / RX 9070 XT 16 GB / 32 GB / 2 TB SSD / Brak systemu101,87pkt · 9 500 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Dostępne komputery gamingowe: 264
Najtańsze gotowe komputery z aktualną ofertą i wynikami wydajności.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu4 300zł · Wydajność 62,52
- MAD DOG Powered by Gigabyte C102-A02WR16WH / AMD Ryzen 5 5500 / RX 7600 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Windows 11 Home4 700zł · Wydajność 46,12
- MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 – Core i5-12400F / RX 7600 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemu4 850zł · Wydajność 50,84
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Skład i kolejność obu list wynikają z bieżących danych. Limit 10 000 zł obejmuje również zestawy z niższego progu. Jeśli zabraknie kwalifikujących się ofert lub wyników dla danego sortowania, moduł pokaże brak wyników. Przykłady w tabelach nie zastępują wtedy aktualnej oferty. Oferty zweryfikowano 5.11.2026; ceny w modułach są pobierane na bieżąco.
RTX 5070 i RX 9070 XT: 1440p oraz 4K
AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB ma wyraźnie wyższy średni wynik rasteryzacji w 1440p i dużo wyższy w 4K niż NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB. Poniżej oddzielamy wyniki kart graficznych od indeksów gotowych konfiguracji. To wyniki GPU w zestawie testowym Matrix, nie pomiar kompletnych komputerów MSI i MAD DOG. Każdy profil obejmuje 30 gier.
| Karta | 1080p (FPS) | 1440p (FPS) | 4K (FPS) | VRAM (GB) |
|---|---|---|---|---|
| NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB | 148,10 | 110,80 | 64,17 | 12 |
| AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB | 164,85 | 126,25 | 74,70 | 16 |
Przewaga RX 9070 XT wynosi 11,31% w 1080p i 13,94% w 1440p, czyli wyraźnie, oraz 16,41% w 4K, czyli dużo. Przykład obliczenia dla 1440p: (126,25 / 110,80 − 1) × 100% = 13,94%. Średnia profilu nie gwarantuje takiej przewagi w każdej grze. Wynik 74,70 FPS w zestawie testów 4K nie oznacza również, że każda gra utrzyma minimum 60 FPS.
W tych danych przewaga RX 9070 XT jest większa w 4K niż w 1080p. Jest to argument do rozważenia tej karty pod wymagającą rasteryzację, ale nie dowód przewagi w każdym trybie ray tracingu. Skalowanie obrazu i generowanie klatek również wymagają osobnych danych.
Dane: GPU Matrix. Zakres wyników wyjaśnia metodologia FPSGuru.
CPU i indeks całego zestawu
MAD DOG z Ryzenem 7 7700 ma dużo wyższy indeks CPU Gaming niż oba MSI z Core i5-14400F; jego łączny indeks konfiguracji jest wyraźnie wyższy. Wskaźnik PC łączy indeks GPU z wagą 65% oraz CPU Gaming z wagą 35%. To porównanie potencjału komponentów, nie pomiar FPS ani test jakości części.
| Konfiguracja | CPU Gaming (pkt) | Łączny GPU (pkt) | Performance PC (pkt) |
|---|---|---|---|
| MSI 14NVP5-2822XEU, bez systemu | 68,00 | 100,00 | 88,80 |
| MSI 14NVP5-2829EU, Windows | 68,00 | 100,00 | 88,80 |
| MAD DOG COUGAR-A04DR32 | 79,60 | 113,87 | 101,87 |
Ryzen 7 7700 ma o 17,05% wyższy indeks CPU Gaming niż Core i5-14400F, czyli dużo. Różnica między indeksami konfiguracji wynosi 14,72%, czyli wyraźnie. Tych procentów nie sumujemy: wspólny indeks już uwzględnia obie części według określonych wag. Nie jest też modelem wąskiego gardła dla konkretnej gry.
Oba MSI mają ten sam indeks CPU, GPU i całej konfiguracji. Windows nie dodaje punktów wydajności. Samo przejście na wariant z systemem nie daje więc podstaw do obietnicy wyższego FPS.
Dane: CPU Matrix / GPU Matrix. Zbiorczy indeks nie potwierdza przewagi w każdej grze ani przy dowolnej pamięci RAM. Szczegóły zakresu danych opisuje metodologia FPSGuru.
Co powinien zmieniać większy budżet?
Większy budżet powinien zmieniać to, co ogranicza Twoje zastosowanie: GPU, CPU albo potrzebne wyposażenie. Przejście z MSI na COUGAR oznacza inną kartę i procesor, 32 zamiast 16 GB RAM oraz SSD 2 zamiast 1 TB. W porównaniu z MSI 14NVP5-2829EU zmienia się jednak również obecność systemu: MAD DOG go nie zawiera.
Nie da się uznać różnicy między ofertami całych komputerów za cenę samej wymiany GPU. Tak samo porównanie wariantów z Windowsem i bez niego wymaga osobnego sprawdzenia licencji oraz przygotowania do pracy. Granicę sensownego zwiększenia budżetu wyznacza potrzebna funkcja lub wydajność, a aktualną relację do ceny pokazuje zakładka „Opłacalność”.
Nie dzielimy ceny całego PC przez FPS samego GPU, aby nazwać wynik „kosztem jednej klatki komputera”. Taki skrót mieszałby cenę kompletnego zestawu z testem innego systemu. Aktualne Value jest wskaźnikiem opłacalności konfiguracji, a nie tak wyliczonym kosztem FPS.
System, RAM i SSD: co sprawdzić przed zakupem?
System, RAM i SSD sprawdzaj osobno, bo nie zastępują się wzajemnie. COUGAR-A04DR32 nie zawiera systemu. Jeśli potrzebujesz Windowsa i nie masz odpowiedniej licencji do wykorzystania, uwzględnij jego zakup oraz ewentualną instalację w swoim limicie, wraz z dostawą i innymi potrzebnymi usługami.
Dwa MSI mają ten sam indeks komponentów, ale jeden zawiera Windows 11 Home. Nie traktuj różnicy między ich ofertami jako uniwersalnej wyceny licencji. Różne oferty mogą mieć także inne warunki handlowe i szczegóły wykonania.
32 GB RAM i SSD 2 TB w COUGAR to realna korzyść, jeśli potrzebujesz takiej pojemności. Gdy wystarcza Ci 16 GB i 1 TB, większa pamięć i dysk nie są same w sobie dowodem wyższego FPS. Value uwzględnia RAM i SSD, lecz nie wycenia systemu, jakości zasilacza ani ciszy; odczytuj je razem ze specyfikacją.
- Potwierdź dokładny wariant.
Sprawdź kod sklepu, CPU, GPU i VRAM, system, RAM, SSD oraz HDD. Podobna nazwa rodziny ani te same cztery podzespoły nie potwierdzają identycznego zestawu.
- Ustal modele niewskazanych części.
Zapytaj o zasilacz, płytę, chłodzenie i dysk. Przed rozbudową potwierdź układ modułów RAM, wolne gniazda i obsługiwane dyski.
- Sprawdź aktualną ofertę i termin dostawy.
Otwórz ofertę dokładnego produktu, potwierdź dostępność i komplet wyposażenia. Brak potwierdzonych danych o części nie oznacza jej braku ani określonej jakości.
Oferty dokładnych wariantów: MSI 14NVP5-2822XEU bez systemu w Media Expert, MSI 14NVP5-2829EU z Windows w Media Expert oraz MAD DOG COUGAR-A04DR32 w Media Expert. Aktualne ceny są w modułach i na stronach produktów; dostępność potwierdź przed zamówieniem.
Komu wystarczy 8000 zł, a kto skorzysta z większego budżetu?
Zostań przy limicie 8000 zł, jeśli bieżąca konfiguracja spełnia wymagania gier i wyposażenia; rozważ 10 000 zł dla konkretnej potrzebnej zmiany. Poniższe scenariusze opisują kryteria wyboru, nie stałych zwycięzców ofertowych.
1440p i potrzebne wyposażenie
Sprawdź, czy klasa RTX 5070 odpowiada Twoim grom i ustawieniom. Jeśli tak, ustal system i pojemności; nie trzeba wydawać całego wyższego limitu.
Mocniejsza rasteryzacja i więcej miejsca
RX 9070 XT ma tutaj wyraźną przewagę w 1440p i dużą w 4K. COUGAR łączy ją z wyższym indeksem CPU oraz większym RAM i SSD, ale wymaga osobnego rozwiązania kwestii systemu.
Przy grach zależnych od procesora i wysokim odświeżaniu sprawdź szczegółowe wyniki CPU. Przy pracy procesorowej lub szczególnych wymaganiach ray tracingu oceniaj odpowiedni profil osobno. Ogólny indeks konfiguracji nie zastąpi danych dla Twojego zastosowania.
Aktualne propozycje znajdziesz w poradnikach komputer gamingowy do 8000 zł i komputer gamingowy do 10 000 zł. Poprzedni krok serii omawia wybór między budżetem 7000 a 8000 zł.
Dokładne warianty zestawisz obok siebie w porównywarce komputerów. Analiza nie wymaga wydania całego limitu ani zakupu konkretnej marki.
FAQ: komputer za 8000 czy 10 000 zł
Czy komputer do 10 000 zł gwarantuje 4K i minimum 60 FPS?
Nie. Limit 10 000 zł nie gwarantuje minimum 60 FPS w każdej grze. Średnia z profilu GPU nie jest minimum poszczególnych gier; liczą się ustawienia, tryb renderowania i zachowanie całej konfiguracji.
Czy wyższe Value oznacza, że powinienem kupić droższy komputer?
Nie. Value uwzględnia cenę oraz pojemności RAM i SSD, ale nie rozstrzyga, czy potrzebujesz takiego wyposażenia. Sprawdź bieżącą zakładkę „Opłacalność”, system oraz dokładną specyfikację.
Czy wynik rasteryzacji potwierdza przewagę w ray tracingu?
Nie. Pokazane wyniki dotyczą rasteryzacji. Ray tracing, path tracing, skalowanie obrazu i generowanie klatek wymagają odpowiednich osobnych wyników.
Czy indeks konfiguracji mówi, który komputer jest cichszy?
Nie. Indeks konfiguracji łączy wydajność CPU i GPU; nie mierzy głośności ani temperatur. Do oceny ciszy potrzebny jest zgodny pomiar dokładnego wariantu.
Co zrobić, jeśli opisana konfiguracja zniknie ze sprzedaży?
Wróć do bieżącego rankingu dla swojego limitu i porównaj pełną specyfikację dostępnych konfiguracji. Podobna nazwa, CPU i GPU nie wystarczają do uznania innego wariantu za ten sam produkt.
Metodologia i końcowy wniosek
Dane: GPU Matrix / CPU Matrix. Konfiguracje, system, RAM i SSD pochodzą z dokładnych kart produktów FPSGuru oraz przypisanych ofert Content Egg, zweryfikowanych 5.11.2026. Bieżące ceny i opłacalność renderują rankingi na tej stronie.
Indeksy konfiguracji oblicza system na podstawie CPU i GPU. Nie są to pomiary całych gotowców i nie określamy z nich FPS, 1% low, temperatur, głośności ani bezawaryjności. Próba trzech konfiguracji ilustruje decyzję zakupową, nie opisuje statystycznie całego rynku.
Zasady porównania opisuje metodologia FPSGuru. Szerszy kontekst procesorów znajdziesz w rankingu CPU, a kart w rankingu kart graficznych.
