Komputer gamingowy za 7000 czy 8000 zł: co warto wybrać do 1440p?

Dwa nowoczesne komputery gamingowe do 7000 i 8000 zł na ciemnych postumentach w studiu technologicznym z chłodzeniem powietrznym i AIO oraz kartami graficznymi do 1440p

Przy wyborze komputera za 7000 czy 8000 zł do 1440p najpierw sprawdź, czy większy budżet zmienia klasę GPU. Jeśli zestaw z niższego limitu spełnia wymagania Twoich gier i masz rozwiązany system, nie trzeba wydawać całego limitu. Rozważ 8000 zł dla potrzebnego wyposażenia lub mocniejszych podzespołów; dwa porównane MSI mają jednak ten sam CPU i RTX 5070 12 GB.

Trzy gotowce: czym różnią się konfiguracje?

Porównujemy dwa MSI z NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB oraz Lenovo z NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB. MSI mają procesor Intel Core i5-14400F, a Lenovo AMD Ryzen 5 7600. To przykłady do analizy wydajności i wyposażenia, bez stałego przypisania do progu cenowego i bez kolejności rekomendacji.

Konfiguracje porównanych gotowców. Bieżące ceny i dostępność znajdują się na stronach produktów oraz w rankingach poniżej.
Dokładny wariantCPU / GPURAM / SSD / system
MSI MAG Infinite S3 bez systemuIntel Core i5-14400F
NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB
16 GB / 1 TB / bez systemu
MSI MAG Infinite S3 14NVP5-2829EUIntel Core i5-14400F
NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB
16 GB / 1 TB / Windows 11 Home
Lenovo Legion T5 30AGB10AMD Ryzen 5 7600
NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB
32 GB / 1 TB / Windows 11 Home

Zwróć uwagę na pełny wariant. W nazwie sklepowej Lenovo może brakować pojemności VRAM, natomiast powiązanie produktu w GPU Matrix wskazuje konkretnie wersję 8 GB. Nie zastępuj jej wynikiem odmiany 16 GB.

MSI zachowuje mocniejszą grafikę, Lenovo ma więcej RAM i inny procesor. To nie jest sytuacja, w której jeden zestaw ma po prostu „więcej wszystkiego”. Ten sam CPU, GPU i pojemności nie potwierdzają też identycznego zasilacza, płyty, chłodzenia czy warunków serwisu.

Indeksy do 1440p: GPU i CPU osobno

Oba MSI otrzymują te same indeksy komponentów, ponieważ mają ten sam model CPU i GPU. Windows nie dodaje punktów wydajności. Lenovo ma wyższy CPU Gaming, ale niższy indeks grafiki, co obniża jego łączny Performance PC.

CPU Gaming opisuje względną wydajność procesora w grach. GPU 1440p porównuje potencjał karty w rasteryzacji przy tej rozdzielczości. Performance PC łączy CPU i GPU w indeks konfiguracji: nie ocenia zasilacza, chłodzenia ani serwisu i nie jest liczbą klatek na sekundę.

Dane: CPU Matrix / GPU Matrix. Indeksy w punktach, nie FPS kompletnych komputerów.
KonfiguracjaCPU Gaming (pkt)GPU 1440p (pkt)Performance PC (pkt)
MSI RTX 5070 12 GB, bez systemu68,00100,0088,80
MSI RTX 5070 12 GB, Windows68,00100,0088,80
Lenovo Ryzen 5 7600, RTX 5060 Ti 8 GB76,8468,7370,69

Ryzen 5 7600 ma wyraźnie wyższy indeks CPU Gaming: o około 13,0% względem Core i5-14400F. W drugą stronę RTX 5070 12 GB ma dużo wyższy indeks GPU 1440p: o około 45,5% względem RTX 5060 Ti 8 GB. Obie liczby są przydatne, ale należą do różnych skal: nie odejmujemy ich od siebie, aby obliczyć przewagę całego PC.

Performance PC wynosi 88,80 pkt dla MSI oraz 70,69 pkt dla Lenovo. Różnica na tej skali to około 25,6% na korzyść MSI, czyli dużo. Nie jest to wynik zmierzony w grze. Indeks służy do wyboru kandydatów, a konkretna aplikacja może bardziej premiować procesor, pojemność RAM lub GPU.

Dane: CPU Matrix / GPU Matrix. Zakres wyników opisuje metodologia FPSGuru.

Co powinien zmieniać większy budżet?

Większy budżet powinien rozwiązywać konkretną potrzebę: wydajność GPU, ograniczenie CPU albo brakujące wyposażenie. Dwa MSI pokazują zmianę obecności systemu bez zmiany indeksów. Lenovo pokazuje inną równowagę CPU, GPU i RAM. Żadna z tych zmian nie oznacza automatycznie poprawy we wszystkich zastosowaniach.

Zmiany wydajności względem MSI bez systemu. Dane: CPU Matrix / GPU Matrix; procenty nie opisują FPS całego komputera.
Zmiana konfiguracjiZmiana Performance PC (%)Różnica użytkowa
MSI bez systemu → MSI z Windows0,0%System w komplecie; te same modele CPU i GPU
MSI bez systemu → Lenovo Legion T5−20,4%Windows, 32 GB RAM, wyższy indeks CPU, słabsze GPU

Spadek 20,4% w drugiej linii jest liczony względem wyższego wyniku MSI. Odwrotna przewaga MSI nad Lenovo wynosi 25,6%, ponieważ zmienia się punkt odniesienia. Procenty obliczamy z pełnych wartości przed zaokrągleniem, osobno dla każdej skali.

W pierwszej parze zmiana Performance wynosi zero. System może mimo tego być potrzebny. W drugiej parze trzeba świadomie wybrać więcej RAM i inny CPU kosztem GPU. Ani wyższy limit budżetu, ani 32 GB pamięci operacyjnej nie są dowodem szybszego działania gier w 1440p.

O tym, który zestaw jest obecnie bardziej opłacalny, informuje zakładka „Opłacalność” w bieżących rankingach poniżej. Nie wyceniaj wymiany pojedynczej części ani licencji Windows różnicą między ofertami całych komputerów.

Windows i 32 GB RAM: kiedy są potrzebne?

Windows w komplecie jest istotny, gdy chcesz otrzymać komputer z systemem i nie masz odpowiedniej licencji do wykorzystania. Wersja bez systemu wymaga osobnego rozwiązania tej kwestii. Przed zakupem sprawdź pełną specyfikację oraz to, czy limit obejmuje również przygotowanie stanowiska, monitor i akcesoria.

32 GB RAM wybieraj wtedy, gdy potrzebujesz tej pojemności. Lenovo ma dwa razy więcej RAM od wskazanych MSI, ale nie oznacza to dwa razy wyższego FPS. Nie mamy tutaj pomiaru zmiany 16 na 32 GB przy identycznej reszcie konfiguracji. Nie znamy też na podstawie samej pojemności liczby modułów i wolnych gniazd.

Opłacalność w rankingu uwzględnia RAM i SSD, natomiast nie wycenia systemu, jakości wykonania ani ciszy. Wskaźnik nie rozstrzyga więc sam, czy wariant bez Windowsa odpowiada wszystkim Twoim potrzebom. Wyposażenie jest częścią decyzji, ale powinno być nazwane osobno.

Werdykt dla trzech zastosowań

Do 1440p wybieraj klasę GPU pod wymagania gier, a system i RAM sprawdzaj jako osobne potrzeby. Poniższe scenariusze opisują kryteria, nie stałych zwycięzców ofertowych.

SCENARIUSZ 01

Masz rozwiązany system

Nie potrzebujesz wariantu z Windowsem tylko ze względu na wyższy limit. Porównane MSI mają ten sam potencjał CPU i GPU.

SCENARIUSZ 02

Potrzebujesz systemu w komplecie

Sprawdź wariant z Windows bez rezygnowania z wymaganej klasy GPU. Nie zakładaj, że nazwa rodziny potwierdza identyczne pozostałe części.

Większe wymagania pamięciowe i nacisk na CPU: konfiguracja Lenovo ilustruje wybór 32 GB RAM i wyższego indeksu CPU Gaming. Nie traktuj tego jako dowodu mocniejszej grafiki do 1440p. RTX 5060 Ti 8 GB ma tutaj dużo niższy indeks GPU niż RTX 5070 12 GB.

Przy grach zależnych od procesora i wysokim odświeżaniu sprawdź szczegółowe wyniki CPU; przy wymaganiu mocniejszej grafiki porównaj GPU. Wskaźnik łączny jest początkiem selekcji, ale nie zastępuje rozpoznania własnego ograniczenia.

Bieżące oferty i kontrola przed zakupem

Aktualny zakup wybierz z konfiguracji mających kwalifikującą się ofertę w Twoim limicie. „Wydajność” porównuje potencjał CPU i GPU, a „Opłacalność” uwzględnia także bieżącą cenę oraz pojemność RAM i SSD. Więcej punktów oznacza lepszy wynik w danej zakładce.

Aktualne komputery do 7000 zł

Dostępne komputery gamingowe: 149

Gotowe komputery z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.

Komputery gamingowe · Opłacalność · TOP3
  1. MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu14,54Opłacalność · 4 300 zł
  2. MSI MAG Infinite S3 / Intel Core i5-14400F / RTX 5070 12 GB / 16 GB / 1000 GB SSD / Brak systemu13,32Opłacalność · 6 999 zł
  3. MSI MAG Infinite E1 14NVL5-231XEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Brak systemu13,13Opłacalność · 5 000 zł

Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.

Aktualne komputery do 8000 zł

Dostępne komputery gamingowe: 193

Gotowe komputery z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.

Komputery gamingowe · Opłacalność · TOP3
  1. MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu14,54Opłacalność · 4 300 zł
  2. MSI MAG Infinite S3 / Intel Core i5-14400F / RTX 5070 12 GB / 16 GB / 1000 GB SSD / Brak systemu13,32Opłacalność · 6 999 zł
  3. MSI MAG Infinite E1 14NVL5-231XEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Brak systemu13,13Opłacalność · 5 000 zł

Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.

Obie listy dobierają konfiguracje i kolejność z bieżących danych. Limit 8000 zł obejmuje również zestawy mieszczące się w 7000 zł. Gdy zabraknie kwalifikujących się ofert lub wyników dla danego sortowania, zobaczysz komunikat o braku wyników; przykłady z tabel nie zastępują wtedy aktualnej oferty.

Sprawdź też poradniki o komputerach gamingowych do 7000 zł, do 7500 zł oraz do 8000 zł. Poprzedni krok serii wyjaśnia wybór między budżetem 6000 a 7000 zł.

  1. Potwierdź dokładny wariant.

    Sprawdź pełny kod produktu, GPU i VRAM, system oraz pojemności RAM i SSD. Podobna nazwa nie potwierdza tej samej konfiguracji.

  2. Ustal brakujące części.

    Poproś o model zasilacza, płyty, SSD i chłodzenia oraz obsadzenie gniazd RAM. Nie przypisuj im domyślnej jakości na podstawie marki.

  3. Sprawdź sprzedawcę i termin dostawy.

    Otwórz aktualną ofertę dokładnego produktu. Oferta z wydłużonym terminem dostawy i produkt dostępny od ręki nie oznaczają tej samej sytuacji zakupowej.

Oferty dokładnych wariantów: MSI bez systemu w Media Expert, MSI 14NVP5-2829EU w Media Expert oraz Lenovo Legion T5 w x-kom. Przed zamówieniem potwierdź aktualną dostępność i termin dostawy w sklepie.

Do zestawienia dokładnych modeli użyj porównywarki komputerów gamingowych. Szerszy wybór oferuje ranking komputerów gamingowych, a dostępne rodziny i warianty znajdziesz w dziale komputery gamingowe.

FAQ: komputer za 7000 czy 8000 zł

Czy 100 pkt GPU oznacza 100 FPS?

Nie. 100 pkt to punkt odniesienia indeksu GPU, a nie liczba klatek na sekundę. Wynik całego komputera zależy od gry, ustawień i pozostałych podzespołów.

Czy wynik RTX 5060 Ti 16 GB można przypisać wersji 8 GB?

Nie. RTX 5060 Ti 8 GB i 16 GB to odrębne warianty, które trzeba porównywać na podstawie właściwych danych. W tym artykule Lenovo jest powiązane z wersją 8 GB.

Czy te indeksy potwierdzają wydajność ray tracingu?

Nie. Pokazane porównanie GPU dotyczy rasteryzacji w 1440p. Nie potwierdza wyników ray tracingu, path tracingu, skalowania obrazu ani generowania klatek.

Czy można porównać ciszę MSI i Lenovo na podstawie Performance PC?

Nie. Performance PC jest indeksem CPU i GPU; nie mierzy głośności ani temperatur. Do takiego porównania potrzebne są zgodne pomiary dokładnych konfiguracji.

Co zrobić, jeśli opisana konfiguracja zniknie ze sprzedaży?

Wróć do aktualnego rankingu dla swojego limitu i porównaj pełną specyfikację dostępnych konfiguracji. Przykład wydajności z poradnika nie jest potwierdzeniem aktywnej oferty ani podstawą do zastąpienia modelu podobnie nazwanym.

Dane, metodologia i granice wniosków

Dane: CPU Matrix / GPU Matrix. Konfiguracje i wyposażenie pochodzą z dokładnych kart produktów FPSGuru oraz przypisanych ofert. Dla Lenovo trzeba odróżniać dostępne oferty od nieaktywnych propozycji innych sklepów.

Performance PC jest obliczanym indeksem CPU/GPU, a opłacalność uwzględnia także RAM, SSD i bieżącą cenę. Nie są to pomiary całych gotowców. Nie określamy z nich FPS, 1% low, temperatur, głośności ani bezawaryjności.

Dla Core i5-14400F CPU Matrix wykorzystuje normalizację obserwacji. Wynik zbiorczy nie potwierdza przewagi w każdej grze ani przy dowolnej konfiguracji pamięci. Próba trzech konfiguracji ilustruje różne decyzje, nie opisuje statystycznie całego rynku. Szersze zasady zawiera metodologia FPSGuru.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.