Przy przejściu z budżetu 6000 do 7000 zł w pierwszej kolejności szukaj mocniejszej karty graficznej, jeśli grasz w 1440p i ogranicza Cię GPU. W porównanych konfiguracjach zmiana RTX 5060 Ti 8 GB na RTX 5070 daje dużo większą różnicę w indeksie GPU niż przejście z i5-12400F na i5-14400F w CPU Gaming. Do gier zależnych od procesora i wysokiego odświeżania sprawdź jednak wyniki konkretnego tytułu. Aktualną opłacalność porównaj w rankingach poniżej.
Trzy konfiguracje do porównania
Próg budżetu określa limit zakupu, a nie model karty czy procesora. Poniższe przykłady pokazują dwie różne zmiany: CPU przy tym samym GPU oraz GPU przy tym samym CPU. RAM i SSD mają tę samą pojemność, ale jeden z zestawów nie zawiera systemu. To przykłady do analizy wydajności i wyposażenia, a nie stała lista najlepszych ofert w obu budżetach.
| Konfiguracja | CPU / GPU | RAM / SSD / system |
|---|---|---|
| SMX Battlestation M1A, i5-12400F | Intel Core i5-12400F NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB | 16 GB / 1 TB / Windows 11 |
| MSI MAG Infinite S3, RTX 5060 Ti | Intel Core i5-14400F NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB | 16 GB / 1 TB / Windows 11 Home |
| MSI MAG Infinite S3, RTX 5070 | Intel Core i5-14400F NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB | 16 GB / 1 TB / bez systemu |
To nie jest test trzech identycznych obudów z podmienioną jedną częścią. Pełne modele płyty, zasilacza, chłodzenia i modułów pamięci trzeba ustalić dla konkretnego wariantu. Różnicy między ofertami dwóch gotowców nie przypisujemy w całości samemu procesorowi lub karcie.
W rankingach Wydajność porównuje potencjał CPU i GPU, a Opłacalność uwzględnia także bieżącą cenę oraz pojemność RAM i SSD. Więcej punktów oznacza lepszy wynik w danej zakładce. O tym, który komputer jest dziś bardziej opłacalny, informuje zakładka opłacalności dla wybranego limitu.
Aktualne komputery do 6000 zł
Gotowe komputery z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu14,54Opłacalność · 4 300 zł
- SMX Battlestation M1A i5-12400F/16GB/1TB/RTX5060Ti/Win11Promka13,21Opłacalność · 5 299 zł
- MSI MAG Infinite E1 14NVL5-231XEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Brak systemu13,13Opłacalność · 5 000 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Najwydajniejsze gotowe komputery na podstawie procesora i karty graficznej.
- MSI MPG Trident AS AI 2NVM5-074EU / Intel Core Ultra 5 225F / RTX 5060 Ti 8 GB / 16 GB / 1000 GB SSD / Windows 11 Home69,94pkt · 5 989 zł
- MSI MAG Infinite S3 / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 Ti 8 GB / 16 GB RAM / 1000 GB SSD / Microsoft Windows 11 Home67,60pkt · 5 799 zł
- SMX Battlestation M1A i5-12400F/16GB/1TB/RTX5060Ti/Win11Promka66,66pkt · 5 299 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Najtańsze gotowe komputery z aktualną ofertą i wynikami wydajności.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu4 300zł · Wydajność 62,52
- MAD DOG Powered by Gigabyte C102-A02WR16WH / AMD Ryzen 5 5500 / RX 7600 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Windows 11 Home4 700zł · Wydajność 46,12
- MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 – Core i5-12400F / RX 7600 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemu4 850zł · Wydajność 50,84
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Aktualne komputery do 7000 zł
Gotowe komputery z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu14,54Opłacalność · 4 300 zł
- MSI MAG Infinite S3 / Intel Core i5-14400F / RTX 5070 12 GB / 16 GB / 1000 GB SSD / Brak systemu13,32Opłacalność · 6 999 zł
- SMX Battlestation M1A i5-12400F/16GB/1TB/RTX5060Ti/Win11Promka13,21Opłacalność · 5 299 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Najwydajniejsze gotowe komputery na podstawie procesora i karty graficznej.
- MSI MAG Infinite S3 / Intel Core i5-14400F / RTX 5070 12 GB / 16 GB / 1000 GB SSD / Brak systemu88,80pkt · 6 999 zł
- MSI MPG Trident AS AI 2NVM7-073EU / Intel Core Ultra 7 265F / RTX 5060 Ti 8 GB / 16 GB / 1000 GB SSD / Windows 11 HomePromka71,97pkt · 6 999 zł
- Lenovo Legion T5 30AGB10 / AMD Ryzen 5 7600 / RTX 5060 Ti 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemuPromka70,69pkt · 6 999 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Najtańsze gotowe komputery z aktualną ofertą i wynikami wydajności.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu4 300zł · Wydajność 62,52
- MAD DOG Powered by Gigabyte C102-A02WR16WH / AMD Ryzen 5 5500 / RX 7600 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Windows 11 Home4 700zł · Wydajność 46,12
- MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 – Core i5-12400F / RX 7600 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemu4 850zł · Wydajność 50,84
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Drugi ranking obejmuje cały limit do 7000 zł, więc mogą pojawić się w nim również zestawy z pierwszego. Obie listy dobierają konfiguracje i kolejność z bieżących danych. Jeśli w danym limicie lub sortowaniu zabraknie kwalifikujących się ofert, pojawi się komunikat o braku wyników. Przykłady z tabeli nie zastępują wtedy aktualnej oferty.
CPU i GPU: co zmienia się w wydajności?
RTX 5060 Ti w obu przykładach to wersja 8 GB, nie 16 GB. SMX i MSI z tą kartą różnią się procesorem. W porównaniu dwóch MSI pozostaje natomiast ten sam Core i5-14400F, a zmienia się GPU na RTX 5070 12 GB.
CPU Gaming opisuje względną wydajność procesora w grach. Performance PC łączy potencjał CPU i GPU w jeden indeks konfiguracji. Nie ocenia zasilacza, chłodzenia ani serwisu i nie jest liczbą klatek na sekundę.
| Konfiguracja | CPU Gaming (pkt) | Performance PC (pkt) |
|---|---|---|
| SMX i5-12400F / RTX 5060 Ti 8 GB | 65,32 | 66,66 |
| MSI i5-14400F / RTX 5060 Ti 8 GB | 68,00 | 67,60 |
| MSI i5-14400F / RTX 5070 12 GB | 68,00 | 88,80 |
W tabeli GPU porównuj wartości w tej samej kolumnie. RTX 5070 12 GB jest punktem odniesienia równym 100 pkt w każdej rozdzielczości; wyniki nie są pomiarami kompletnych gotowców.
| Karta graficzna | 1080p (pkt) | 1440p (pkt) | 2160p (pkt) |
|---|---|---|---|
| GeForce RTX 5060 Ti 8 GB | 72,48 | 68,73 | 61,40 |
| GeForce RTX 5070 12 GB | 100,00 | 100,00 | 100,00 |
Core i5-14400F ma o około 4,1% wyższy indeks CPU Gaming niż i5-12400F, czyli jest w tej skali trochę szybszy. Gdy GPU się nie zmienia, Performance konfiguracji rośnie o 1,4%, co mieści się w kategorii bez różnicy. Nie dowodzi to identycznych wyników ani przewagi w każdej grze.
Zmiana RTX 5060 Ti 8 GB na RTX 5070 12 GB daje dużo wyższy indeks GPU: o około 38,0% w 1080p, 45,5% w 1440p i 62,9% w 2160p. Każdy procent odnosi się do indeksu właściwej rozdzielczości. Nie wynika z tego, że zakup całego PC zapewni identyczny przyrost FPS.
Dane: CPU Matrix i GPU Matrix. Odczyt: 4 listopada 2026. Zakres wyników opisuje metodologia FPSGuru.
Mocniejszy CPU czy wyższa klasa GPU między budżetami?
W tych konfiguracjach podniesienie klasy GPU zmienia potencjał w grach dużo bardziej niż przejście z i5-12400F na i5-14400F. Przy tym samym CPU zamiana RTX 5060 Ti 8 GB na RTX 5070 12 GB podnosi Performance PC z 67,60 do 88,80 pkt, czyli o około 31,4%. To różnica indeksu komponentów, a nie prognoza wzrostu FPS w każdym tytule.
Sam niewielki wzrost CPU Gaming nie rozstrzyga wyboru gotowca. MSI może mieć inne zalety, ale trzeba je potwierdzić w specyfikacji lub warunkach zakupu. Z kolei wariant z RTX 5070 daje liczbowy argument za podniesieniem klasy GPU, jeśli potrzebujesz jej wydajności i masz rozwiązaną kwestię systemu.
O tym, czy konkretna zmiana jest obecnie bardziej opłacalna, decydują bieżące oferty w rankingach powyżej. Nie wyceniaj wymiany pojedynczej części różnicą między ofertami całych komputerów. Opłacalność w rankingu również nie wycenia Windowsa, jakości zasilacza, ciszy ani wygody serwisu.
Czy budżet 7000 zł obejmuje system i całe stanowisko?
Budżet 7000 zł na samą jednostkę nie musi wystarczyć na całe stanowisko. Jeśli ten sam limit ma obejmować system, instalację, dostawę lub akcesoria, uwzględnij te potrzeby przed wyborem komputera. Nie zakładaj, że każdy zestaw mieszczący się w limicie będzie gotowy do Twojej pracy.
Dokładny MSI z RTX 5070 użyty w analizie nie zawiera systemu, natomiast MSI z RTX 5060 Ti ma Windows 11 Home. Osoba, która nie potrzebuje dodatkowego zakupu systemu, podejmuje inną decyzję niż ktoś kompletujący komputer od zera. Zasady porównania wariantów opisuje poradnik o komputerze z systemem i bez systemu.
Wybór do 1080p, 1440p i wysokiego odświeżania
Do 1440p porównaj najpierw klasę GPU. W przedstawionej parze MSI procesor, RAM i pojemność SSD są takie same, natomiast indeks GPU 1440p rośnie z 68,73 do 100,00. Jeśli karta ogranicza Twoje gry, jest to mocniejszy argument wydajnościowy niż niewielka zmiana procesora przy pozostawieniu RTX 5060 Ti 8 GB.
Grasz w 1440p i brakuje mocy GPU
Szukaj wyższej klasy karty w aktualnym rankingu do 7000 zł. Sprawdź dokładny wariant pamięci i obecność systemu.
Grasz w Full HD na wysokim odświeżaniu
Jeśli ogranicza Cię procesor, sprawdź wyniki CPU i pamięci w konkretnej grze. Sam nowszy model CPU ani wyższy limit budżetu nie potwierdza potrzebnej poprawy.
Przy Full HD i mniej wymagającym celu komputer z niższego limitu może wystarczyć, ale trzeba to sprawdzić dla konkretnych gier i ustawień. Indeksy nie są obietnicą określonego FPS. Tak samo 12 GB VRAM wobec 8 GB opisuje pojemność pamięci karty, a nie gwarancję ustawień Ultra.
Do wysokiego odświeżania i gier zależnych od CPU potrzebujesz bardziej szczegółowego porównania. Nie zamieniaj ogólnego CPU Gaming na gwarantowaną przewagę w CS2 lub innym tytule. Dobór kandydatów ułatwia ranking procesorów, a różnice GPU pokazuje ranking kart graficznych.
Jak sprawdzić aktualne oferty i pełną specyfikację?
Przed zakupem porównaj aktualne oferty oraz pełne wyposażenie dokładnych wariantów. Poradniki o komputerach gamingowych do 6000 zł i o komputerach do 7000 zł pomagają wybrać w jednym limicie. Tutaj porównujemy sens zmiany klasy podzespołów między budżetami.
- Potwierdź modele części.
Ustal model zasilacza, płyty i SSD oraz chłodzenie. W wykorzystanych danych nie potwierdzono tych szczegółów dla wszystkich trzech konfiguracji; nie są domyślną zaletą żadnego wariantu.
- Sprawdź pamięć i rozbudowę.
Potwierdź liczbę modułów RAM, obsadzenie gniazd i wolne złącza SSD. Sama pojemność nie wystarcza do zaplanowania modernizacji.
- Sprawdź system, dostępność i serwis.
Otwórz ofertę dokładnego produktu i przeczytaj warunki zakupu. Przykład analityczny pozostaje użyteczny do porównania części także wtedy, gdy nie ma kwalifikującej się oferty.
Pełne warianty zestawisz w porównywarce komputerów gamingowych. Jeśli rozważasz niższy próg, przeczytaj też porównanie komputerów za 5000 i 6000 zł.
FAQ: komputer gamingowy 6000 vs 7000 zł
Czy komputer gamingowy za 6000 zł jest dobry do gier?
Komputer gamingowy za 6000 zł może być dobry do gier, ale zależy to od konfiguracji i celu: do Full HD zestaw z RTX 5060 Ti 8 GB zwykle wystarczy, a w 1440p ograniczeniem bywa GPU. W tym limicie mieszczą się również konfiguracje z tą kartą i systemem. Aktualne propozycje sprawdź w rankingu do 6000 zł powyżej.
Czy warto dopłacić z 6000 do 7000 zł?
Tak, gdy wyższy limit pozwala wybrać wyższą klasę GPU, zwłaszcza do 1440p. W porównanych MSI zamiana RTX 5060 Ti 8 GB na RTX 5070 podnosi Performance PC o około 31,4%, czyli dużo; to różnica indeksu komponentów, a nie pomiar FPS całego komputera. Nie warto zwiększać budżetu wyłącznie dla nieco nowszego procesora przy tym samym GPU, jeśli zysk wynosi jak w tych przykładach 1,4% Performance PC, czyli bez różnicy. Sprawdź też obecność systemu i bieżącą opłacalność w rankingu.
Czy każdy MSI MAG Infinite S3 z RTX 5070 ma Windows?
Obecność Windows trzeba sprawdzić dla dokładnego wariantu. MSI z i5-14400F, RTX 5070 12 GB, 16 GB RAM i SSD 1 TB użyty w tej analizie jest bez systemu; wspólna nazwa Infinite S3 nie potwierdza identycznego wyposażenia.
Czy Performance 88,80 oznacza 88,80 FPS?
Nie. Performance 88,80 to indeks potencjału CPU i GPU. Liczba klatek oraz 1% low wymagają porównywalnych pomiarów kompletnego komputera w konkretnej grze i ustawieniach.
Dlaczego ten sam komputer może pojawić się w obu rankingach?
Obie listy pokazują komputery do podanego limitu. Ranking do 7000 zł obejmuje również kwalifikujące się zestawy z limitu do 6000 zł. O wyniku decydują aktualne dane i wybrane sortowanie, a nie przynależność do osobnej półki cenowej.
Źródła, sposób obliczeń i ograniczenia
Dane: CPU Matrix i GPU Matrix. Odczyt: 4 listopada 2026. Wydajność konfiguracji pochodzi z obliczeń FPSGuru dla dokładnych powiązań CPU i GPU. CPU Gaming, indeks GPU danej rozdzielczości, Performance oraz opłacalność odpowiadają na różne pytania; porównujemy je wyłącznie wewnątrz właściwej skali.
Procentowe różnice policzono z pełnych wartości przed zaokrągleniem tabel. Porównania GPU dotyczą rasteryzacji desktopowych układów o wskazanej pojemności VRAM. Dla i5-14400F CPU Matrix wykorzystuje normalizację obserwacji; niewielka różnica indeksów nie jest dowodem przewagi w każdej grze.
To celowo wybrana próbka konfiguracji, a nie średnia dla całego rynku. Nie przenosimy wyników komponentów na zmierzone FPS gotowca, nie wyceniamy nieznanych części i nie zakładamy identycznego chłodzenia. Ceny, dostępność, opłacalność i kolejność ofert sprawdzaj w bieżących rankingach oraz na stronach dokładnych produktów. Zakres danych wyjaśnia metodologia FPSGuru.
