Wybierając komputer gamingowy za 5000 czy 6000 zł, zwiększ budżet tylko dla konkretnej korzyści: mocniejszej karty, potrzebnego wyposażenia lub systemu. W porównywanych przykładach RTX 5060 jest w GPU Matrix dużo szybsza od RTX 5050 — o 33% w 1080p — a dodatkowe 16 GB RAM tej różnicy nie nadrabia. Nie trzeba jednak wykorzystać całego limitu 6000 zł. Porównaj aktualne zestawy w obu rankingach poniżej, a potem sprawdź dokładne CPU, GPU, RAM i SSD. Jeśli niższy limit wystarcza, zachowaj resztę budżetu.
Czy trzeba wykorzystać cały budżet 6000 zł?
Nie trzeba szukać komputera kosztującego dokładnie 6000 zł. Budżet wyznacza granicę zakupu, a o wyborze powinny decydować wymagania. Aktualne konfiguracje mieszczące się w limitach 5000 i 6000 zł pokazują osobne rankingi w następnej sekcji.
W tym artykule budżet dotyczy jednostki centralnej. Monitor i akcesoria są poza porównaniem. Jeżeli Twój limit ma obejmować również te elementy, dostawę lub przygotowanie komputera do pracy, uwzględnij je przed wyborem zestawu. Wersja bez systemu wymaga też zaplanowania jego uruchomienia.
Poradniki o komputerach do 5000 zł i o komputerach do 6000 zł skupiają się na wyborze w jednym limicie. Tutaj sprawdzamy, jakie różnice między konfiguracjami mają znaczenie przy zmianie budżetu. Rozważając niższy próg, zajrzyj do porównania budżetów 4000 i 5000 zł.
Co pokazują cztery konfiguracje i rankingi obu budżetów?
Cztery konfiguracje pokazują różnice w częściach i wyposażeniu; aktualny wybór w każdym budżecie znajdziesz w rankingach pod tabelą. Przykłady nie są stałą listą najlepszych komputerów do 5000 lub 6000 zł. Ich przydatność do zakupu zależy także od bieżącej oferty.
| Dokładny model | Procesor | Karta graficzna | RAM / SSD / system |
|---|---|---|---|
| MSI Pro DP180 14A-201BEU | Intel Core i5-14400F | NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB | 16 GB / 512 GB / bez systemu |
| MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 | Intel Core i5-12400F | AMD Radeon RX 7600 8 GB | 32 GB / 1 TB / bez systemu |
| MAD DOG Powered by Gigabyte C102-I01WR16WH | Intel Core i5-12400F | NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB | 16 GB / 1 TB / Windows 11 Home |
| SMX Battlestation M3A | Intel Core i5-12400F | NVIDIA GeForce RTX 5050 8 GB | 32 GB / 1000 GB / Windows 11 Home |
W rankingach Wydajność porównuje potencjał CPU i GPU, a Opłacalność uwzględnia również bieżącą cenę oraz pojemność RAM i SSD. Więcej punktów oznacza lepszy wynik w danej zakładce. To indeksy, nie FPS całych komputerów. O tym, który zestaw jest obecnie bardziej opłacalny, informuje zakładka opłacalności w odpowiednim limicie.
Aktualne komputery do 5000 zł
Gotowe komputery z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu14,54Opłacalność · 4 300 zł
- MSI MAG Infinite E1 14NVL5-231XEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Brak systemu13,13Opłacalność · 5 000 zł
- MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 – Core i5-12400F / RX 7600 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemu12,06Opłacalność · 4 850 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Najwydajniejsze gotowe komputery na podstawie procesora i karty graficznej.
- MSI MAG Infinite E1 14NVL5-231XEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Brak systemu62,52pkt · 5 000 zł
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu62,52pkt · 4 300 zł
- MAD DOG ARYA-I01WR16WH / Intel Core i5-14400F / RTX 5050 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Windows 11 Home52,93pkt · 5 000 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Najtańsze gotowe komputery z aktualną ofertą i wynikami wydajności.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu4 300zł · Wydajność 62,52
- MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 – Core i5-12400F / RX 7600 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemu4 850zł · Wydajność 50,84
- MAD DOG GENESIS-A08DB32 – Ryzen 5 5500 / RX 7600 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemu4 900zł · Wydajność 46,12
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Aktualne komputery do 6000 zł
Gotowe komputery z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu14,54Opłacalność · 4 300 zł
- SMX Battlestation M1A i5-12400F/16GB/1TB/RTX5060Ti/Win11Promka13,21Opłacalność · 5 299 zł
- MSI MAG Infinite E1 14NVL5-231XEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Brak systemu13,13Opłacalność · 5 000 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Najwydajniejsze gotowe komputery na podstawie procesora i karty graficznej.
- MSI MPG Trident AS AI 2NVM5-074EU / Intel Core Ultra 5 225F / RTX 5060 Ti 8 GB / 16 GB / 1000 GB SSD / Windows 11 Home69,94pkt · 5 989 zł
- MSI MAG Infinite S3 / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 Ti 8 GB / 16 GB RAM / 1000 GB SSD / Microsoft Windows 11 Home67,60pkt · 5 999 zł
- SMX Battlestation M1A i5-12400F/16GB/1TB/RTX5060Ti/Win11Promka66,66pkt · 5 299 zł
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Najtańsze gotowe komputery z aktualną ofertą i wynikami wydajności.
- MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu4 300zł · Wydajność 62,52
- MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 – Core i5-12400F / RX 7600 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemu4 850zł · Wydajność 50,84
- MAD DOG GENESIS-A08DB32 – Ryzen 5 5500 / RX 7600 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemu4 900zł · Wydajność 46,12
Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.
Każdy ranking dobiera konfiguracje i kolejność z aktualnych danych. Jeśli dla wybranego limitu i sortowania nie ma kwalifikujących się zestawów, pojawi się komunikat o braku wyników. Nie traktuj wtedy przykładów z tabeli jako zastępczych ofert.
Co zmienia mocniejsze GPU przy tym samym procesorze?
MAD DOG C102 i ENDORFY mają ten sam Intel Core i5-12400F, ale różne GPU i wyposażenie. C102 łączy RTX 5060 z 16 GB RAM oraz Windows 11 Home. ENDORFY ma RX 7600, 32 GB RAM i nie zawiera systemu. SSD ma w obu opisach pojemność 1 TB; nie zakładamy jednak identycznego modelu dysku.
Komponentowy Performance zestawia wyniki procesora i karty graficznej. Ułatwia porównanie ich potencjału, lecz nie opisuje wszystkich cech kompletnego gotowca.
| Konfiguracja | Performance (pkt) | Główna różnica użytkowa |
|---|---|---|
| MSI Pro DP180 14A-201BEU | 62,52 | RTX 5060, SSD 512 GB, bez systemu |
| MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 | 50,84 | RX 7600, 32 GB RAM, bez systemu |
| MAD DOG C102-I01WR16WH | 61,58 | RTX 5060, 16 GB RAM, Windows |
| SMX Battlestation M3A | 51,99 | RTX 5050, 32 GB RAM, Windows |
Performance C102 jest dużo wyższy od ENDORFY: o 21,1%. To różnica potencjału CPU/GPU, a nie prognoza takiego samego wzrostu FPS w każdej grze. Jeśli wybierasz między tymi konfiguracjami, sprawdź w bieżącej ofercie także RAM i system, zamiast przypisywać całą różnicę między zestawami samej karcie graficznej.
Czy więcej RAM zastąpi mocniejszą kartę graficzną?
Więcej pamięci RAM nie zastępuje wyższej wydajności GPU. SMX M3A ma 32 GB RAM, a C102 16 GB, lecz ich karty to odpowiednio RTX 5050 i RTX 5060. Oba zestawy zawierają Core i5-12400F oraz Windows 11 Home. Pojemność SSD jest opisana jako 1000 GB w SMX i 1 TB w C102.
Indeksy GPU poniżej porównują desktopowe karty w tej samej rozdzielczości. Punktem odniesienia jest NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB, dla której indeks wynosi 100 pkt. Są to wyniki GPU Matrix, a nie pomiary kompletnych komputerów.
| Karta graficzna | Indeks 1080p (pkt) | Indeks 1440p (pkt) |
|---|---|---|
| GeForce RTX 5050 8 GB | 48,75 | 45,22 |
| GeForce RTX 5060 8 GB | 64,85 | 60,60 |
| Radeon RX 7600 8 GB | 47,64 | 44,31 |
RTX 5060 jest w tym zestawieniu dużo szybszy od RTX 5050: o 33,0% w 1080p i 34,0% w 1440p. Względem RX 7600 przewaga wynosi odpowiednio 36,1% i 36,8%, również dużo. Wynik dotyczy zestawu testów Matrix; pojedyncza gra może zachowywać się inaczej.
Performance SMX wynosi 51,99 pkt, a C102 61,58 pkt. SMX ma więc dużo niższy indeks komponentowy: o 15,6%. Większa ilość RAM może być potrzebna, ale nie znosi tej różnicy GPU. Aktualną opłacalność porównaj w rankingach powyżej; sama tabela wydajności nie wskazuje zwycięzcy zakupu.
RAM, SSD i Windows: co uwzględnia Value?
Value, czyli opłacalność, uwzględnia potencjał CPU/GPU, wyposażenie RAM/SSD oraz aktualną cenę. Nie wycenia indywidualnej użyteczności Windows, jakości zasilacza, ciszy, wygody serwisu ani parametrów nieznanej płyty głównej. Bieżący wynik pokazuje zakładka opłacalności w rankingach obu budżetów.
MSI DP180 i C102 mają ten sam model GPU, ale inne CPU, dyski i wyposażenie w system. MSI zawiera SSD 512 GB i jest bez systemu, a C102 ma SSD 1 TB oraz Windows 11 Home. Ich Performance 62,52 i 61,58 pkt różni się o 1,5% względem C102, czyli w przyjętej skali: bez różnicy. Nie jest to obietnica identycznych wyników każdej gry ani ocena pozostałych części.
W CPU Matrix Core i5-14400F ma 68,00 pkt w Gaming, a Core i5-12400F 65,32 pkt. Różnica wynosi 4,1%, czyli trochę na korzyść i5-14400F w tym indeksie. Ta różnica części nie przekłada się wprost na taki sam wzrost FPS całego komputera.
Dane: CPU Matrix / GPU Matrix. Zakres indeksów i sposób ich zestawiania opisuje metodologia FPSGuru.
- Nie traktuj różnicy ofert jako ceny jednego dodatku.
Kompletne zestawy mogą różnić się równocześnie CPU, RAM, SSD i systemem. Porównaj całe wyposażenie oraz aktualne warunki zakupu.
- Nie myl RAM z VRAM.
Wszystkie trzy porównywane modele GPU mają 8 GB własnej pamięci. Zwiększenie RAM komputera z 16 do 32 GB nie zwiększa tej pojemności.
- Nie utożsamiaj pojemności SSD z jego jakością.
Przed zakupem ustal dokładny model dysku, płyty i zasilacza. Sama nazwa rodziny komputera nie potwierdza ich parametrów.
Kupować do 5000 czy zwiększyć limit do 6000 zł?
Zostań przy limicie 5000 zł, jeśli aktualna konfiguracja z tego rankingu spełnia Twoje wymagania. Zwiększ limit do 6000 zł wtedy, gdy w drugim rankingu znajdziesz potrzebną zmianę GPU, wyposażenia lub systemu. Sprawdź konkretną ofertę, zamiast zakładać, że każdy model z wyższego progu będzie właściwym kolejnym krokiem.
Masz już rozwiązany system
Zacznij od rankingu do 5000 zł i sprawdź GPU oraz potrzebną pojemność dysku. Jeżeli zestaw spełnia wymagania, nie zwiększaj limitu wyłącznie dla wyższej kwoty na metce.
Potrzebujesz innego wyposażenia
Sprawdź w rankingu do 6000 zł konfiguracje z potrzebną kartą, pamięcią, dyskiem lub systemem. Potwierdź dokładny wariant i warunki ewentualnej rozbudowy.
- Wybierz rozdzielczość i gry, a następnie porównaj dokładne GPU i CPU.
- Sprawdź RAM, SSD i system. Nie zakładaj wolnego gniazda pamięci ani miejsca na kolejny dysk bez danych płyty.
- Otwórz bieżącą ofertę z karty produktu i sprawdź, czy cały potrzebny komplet mieści się w Twoim limicie.
Przed zamówieniem ustal pełne modele płyty, zasilacza i SSD oraz dostępne złącza do rozbudowy. W wykorzystanych danych nie potwierdzono tych szczegółów dla całej czwórki. Bez nich nie przypisujemy żadnej konfiguracji przewagi jakościowej ani przewidywanej żywotności.
Pytania przed zakupem komputera
Jak sprawdzić, czy konkretny zestaw nadal mieści się w budżecie?
Sprawdź aktualny ranking dla swojego limitu, a następnie ofertę na stronie dokładnego produktu. Obecność komputera w tabeli przykładów nie potwierdza jego dzisiejszej ceny ani dostępności. Uwzględnij też potrzebne dodatki i przygotowanie do pracy.
Czy wskazane konfiguracje obejmują Windows?
MAD DOG C102-I01WR16WH i wskazany SMX Battlestation M3A mają Windows 11 Home. MSI Pro DP180 14A-201BEU i MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 są bez systemu. Przed zamówieniem sprawdź oznaczenie wybranego wariantu w ofercie.
Czy można od razu zaplanować rozbudowę z 16 do 32 GB RAM?
Rozbudowę z 16 do 32 GB RAM zaplanuj dopiero po potwierdzeniu zgodnych modułów, modelu płyty oraz liczby i obsadzenia gniazd. Sama pojemność RAM podana w nazwie gotowca nie potwierdza wolnego slotu ani warunków serwisu.
Czy te indeksy przewidują 1% low konkretnego gotowca?
Nie. Komponentowy Performance nie jest wynikiem 1% low konkretnego gotowca. Do oceny płynności całego zestawu potrzebne są porównywalne pomiary tego komputera w określonej grze i ustawieniach.
Dlaczego nie podajecie kosztu jednego FPS całego PC?
Bo Performance to indeks części, a nie liczba klatek. Dzielenie ceny przez punkty nie daje zł/FPS. Koszt klatki ma sens tylko przy porównywalnych pomiarach FPS tej samej gry i ustawień — dla kart graficznych znajdziesz go w rankingach GPU.
Dane i sposób porównania
Wydajność oparto na aktualnych danych CPU Matrix i GPU Matrix oraz obliczeniach konfiguracji FPSGuru. Procentowe różnice policzono z pełnych wartości, przed zaokrągleniem tabel. Porównania GPU dotyczą desktopowych układów o wskazanej pojemności VRAM i wydajności rasteryzacji w podanej rozdzielczości.
Dane: GPU Matrix / CPU Matrix. Metodologia FPSGuru wyjaśnia znaczenie indeksów. Performance nie jest FPS gotowca, oceną ciszy ani gwarancją przyszłej rozbudowy. Ceny, dostępność, opłacalność i kolejność ofert sprawdzaj w aktualnych rankingach oraz na stronach dokładnych produktów.
