,

GeForce RTX 5080: test 1440p i 4K, wydajność i opłacalność

Ilustracja redakcyjna FPSGuru: Nvidia GeForce RTX 5080 - test, cena

GeForce RTX 5080 to karta przede wszystkim do 4K i wymagających gier z ray tracingiem. W zestawieniu FPSGuru uzyskuje średnio 154,40 FPS w 1440p oraz 94,35 FPS w 4K, bez wliczania klatek generowanych. Względem RTX 5070 Ti daje odpowiednio około 13,6% i 16,3% więcej FPS. O sensie zakupu decyduje jednak nie tylko wydajność, ale także dopłata do konkretnego modelu.

RTX 5080 łączy 16 GB pamięci GDDR7 z obsługą DLSS, Multi Frame Generation, NVIDIA Reflex, CUDA i NVENC. Te funkcje mogą mieć znaczenie w grach, streamingu i wybranych programach, ale nie zastępują wydajności bazowej. Poniżej oddzielamy wyniki bez generowania klatek, ray tracing, path tracing oraz analizę ceny. Kwoty w tabeli opłacalności są historycznym punktem odniesienia z 26 września 2026, a nie aktualnym cennikiem.

Werdykt w skrócie: wybierz RTX 5080, gdy potrzebujesz dodatkowej wydajności w 4K i faktycznie korzystasz z funkcji NVIDIA. Do zakupu nastawionego przede wszystkim na koszt jednej klatki porównaj RTX 5070 Ti i RX 9070 XT. Względem RTX 5070 Ti dopłata większa niż około 14% w 1440p lub 16% w 4K wykracza poza przyrost średniej wydajności w tym zestawieniu.

GeForce RTX 5080: najważniejsze wyniki

Wyniki FPSGuru GPU Matrix. Średnia FPS i 1% low to różne miary; żadna nie jest gwarancją płynności w każdej grze.
RozdzielczośćŚrednia FPS1% low
1920 × 1080195,88 FPS153,52 FPS
2560 × 1440154,40 FPS126,65 FPS
3840 × 2160, 4K94,35 FPS79,50 FPS

Średnia wydajność opiera się na zestawieniu obejmującym 30 gier na każdą rozdzielczość. Daje punkt odniesienia do porównania kart, ale nie oznacza, że każda gra osiągnie 154 FPS w 1440p albo 94 FPS w 4K. Znaczenie mają silnik, ustawienia, procesor i konkretna scena.

Co oznacza 1% low? To miara opisująca wolniejszą część renderowanych klatek, pomocna przy ocenie płynności. Nie jest najniższym FPS ani obietnicą, że wynik nigdy nie spadnie poniżej podanej wartości. Zagregowane 79,50 FPS w 4K nie oznacza więc minimum 79,50 FPS we wszystkich grach.

Wyników po włączeniu Frame Generation lub Multi Frame Generation nie dodajemy do średniej bazowej. Dzięki temu koszt 1 FPS nie premiuje karty tylko za liczbę klatek wygenerowanych między klatkami renderowanymi.

Specyfikacja RTX 5080 i architektura Blackwell

GeForce RTX 5080 wykorzystuje układ GB203 w architekturze NVIDIA Blackwell. Ma 10 752 rdzenie CUDA, 336 rdzeni Tensor i 84 rdzenie RT. Pamięć 16 GB GDDR7 współpracuje z magistralą 256-bitową; przepustowość wynosi 960 GB/s. Parametry odniesienia nie opisują automatycznie wymiarów, taktowania i limitów mocy każdej karty autorskiej.

ParametrGeForce RTX 5080
Architektura / układNVIDIA Blackwell / GB203
Rdzenie CUDA10 752
Rdzenie Tensor / RT336, piąta generacja / 84, czwarta generacja
Taktowanie bazowe / Boost2295 / 2617 MHz dla konstrukcji odniesienia
Pamięć16 GB GDDR7
Magistrala / przepustowość256 bit / 960 GB/s
TGP karty360 W
Zalecana moc zasilacza według NVIDIA850 W dla wskazanej konfiguracji referencyjnej
InterfejsPCI Express 5.0 x16
Zasilanie Founders EditionPrzewód PCIe Gen 5 o obciążalności co najmniej 450 W lub dołączony adapter 3 × 8-pin
Wyjścia obrazu Founders Edition1 × HDMI 2.1b, 3 × DisplayPort 2.1b
Wymiary Founders Edition304 × 137 mm, konstrukcja dwuslotowa; dodatkowy prześwit na wentylację i przewód

Blackwell: wydajność bazowa i funkcje DLSS

Przy porównywaniu kart warto rozdzielić dwie rzeczy: ile klatek GPU rzeczywiście renderuje i jakie dodatkowe funkcje obsługuje. Rdzenie Tensor i RT pomagają realizować rekonstrukcję obrazu oraz efekty śledzenia promieni. Nie oznacza to jednak, że każdy tytuł korzysta z całego pakietu DLSS ani że porównanie z włączonym MFG pokazuje przyrost wydajności natywnej.

Czy 16 GB VRAM wystarcza do 4K?

16 GB to istotny argument za RTX 5080, ale nie gwarancja uruchamiania wszystkich przyszłych gier z maksymalnymi teksturami. Zajętość pamięci zależy od ustawień, modyfikacji, ray tracingu i aplikacji działających równolegle. Gdy problemem jest brak VRAM, obniżenie jakości tekstur może pomóc bardziej niż sama zmiana rozdzielczości.

RTX 5070 Ti również ma 16 GB pamięci, więc dopłata do RTX 5080 nie zwiększa jej pojemności. Z kolei 32 GB w RTX 5090 ma znaczenie dopiero wtedy, gdy gra lub używany program potrafią wykorzystać większy zasób. Sam zapas pamięci nie jest równoznaczny z proporcjonalnym wzrostem FPS.

PCI Express 5.0 i wyjścia obrazu

RTX 5080 korzysta z PCI Express 5.0 x16. DisplayPort 2.1b i HDMI 2.1b obsługują wysokie odświeżanie, z uwzględnieniem wymagań monitora, przewodu i kompresji DSC. Maksymalny obsługiwany tryb obrazu nie oznacza, że karta wygeneruje tyle samo FPS w wymagającej grze. Układ złączy i rozmiar trzeba sprawdzić dla konkretnego modelu sklepowego.

Wydajność RTX 5080 w 1080p, 1440p i 4K

Średnia wydajność w 1440p bez generowania klatek. Wyżej = lepiej. Dane: FPSGuru GPU Matrix.

  1. 01GeForce RTX 5090 32 GB
    212,03FPS
    212,03 FPS
  2. 02GeForce RTX 5080 16 GB
    154,40FPS
    154,40 FPS
  3. 03GeForce RTX 5070 Ti 16 GB
    135,90FPS
    135,90 FPS
  4. 04Radeon RX 9070 XT 16 GB
    126,25FPS
    126,25 FPS
  5. 05Radeon RX 9070 16 GB
    114,30FPS
    114,30 FPS

Poniższe sześć gier pokazuje rozrzut wyników. To wybór przykładów, a nie komplet 30 gier składających się na główną średnią. Wyniki dotyczą ustawień zapisanych dla danej gry w GPU Matrix; nie należy traktować ich jako obietnicy FPS przy dowolnym presecie.

RTX 5080: przykładowe wyniki rasteryzacji, bez generowania klatek.
Gra1080p1440p4K
Cyberpunk 2077208,28 FPS141,27 FPS70,80 FPS
The Witcher 3389,02 FPS313,80 FPS190,50 FPS
Hogwarts Legacy143,38 FPS109,40 FPS65,03 FPS
Monster Hunter Wilds83,50 FPS70,90 FPS48,35 FPS
Black Myth: Wukong75,75 FPS59,30 FPS37,58 FPS
S.T.A.L.K.E.R. 2114,53 FPS88,12 FPS55,50 FPS

1440p: wysoka wydajność nie oznacza stałych 165 lub 240 FPS

RTX 5080 może być dobrym partnerem monitora o wysokim odświeżaniu, lecz wynik zależy od gry. W przytoczonych przykładach 1440p rozciąga się od 59,30 FPS w Black Myth: Wukong do 313,80 FPS w The Witcher 3. Dlatego średnia 154,40 FPS nie uzasadnia obietnicy stałego wykorzystania monitora 165 czy 240 Hz.

W niższej rozdzielczości i przy ustawieniach rywalizacyjnych znaczenie procesora rośnie. Przed wymianą GPU warto sprawdzić, czy obecny komputer jest ograniczony kartą, a nie CPU. Do samego 1080p dopłata do RTX 5080 wymaga szczególnie konkretnego uzasadnienia.

4K: główny scenariusz dla tej karty

Średnia 94,35 FPS pokazuje wysoką wydajność, ale w Black Myth: Wukong, Monster Hunter Wilds i S.T.A.L.K.E.R. 2 podane wyniki 4K nie osiągają 60 FPS. W takich sytuacjach warto dobrać ustawienia lub użyć DLSS Super Resolution. Decyzję należy oprzeć na jakości obrazu i płynności w konkretnej grze, nie wyłącznie na średniej dla całej karty.

Ray tracing i path tracing na RTX 5080

W przykładach ray tracingu RTX 5080 osiąga w 1440p 68,45 FPS w Alan Wake 2, 69,40 FPS w Cyberpunk 2077 i 129,35 FPS w F1 24. W 4K dwa pierwsze tytuły spadają do około 35-37 FPS. Sam zakup karty tej klasy nie gwarantuje więc natywnych 60 FPS po włączeniu wymagających efektów.

Wyniki ray tracingu z GPU Matrix. Nie są to wyniki path tracingu ani MFG.
Gra1080p1440p4K
Alan Wake 298,00 FPS68,45 FPS36,95 FPS
Cyberpunk 2077104,47 FPS69,40 FPS34,92 FPS
F1 24178,15 FPS129,35 FPS71,60 FPS
Hogwarts Legacy96,38 FPS75,17 FPS45,83 FPS
Indiana Jones139,10 FPS117,00 FPS79,50 FPS
Monster Hunter Wilds74,00 FPS61,25 FPS40,30 FPS

Path tracing: inne obciążenie niż zwykły ray tracing

W osobnych wynikach path tracingu Alan Wake 2 osiąga 53,35 FPS w 1440p i 27,75 FPS w 4K. Black Myth: Wukong uzyskuje odpowiednio 36,55 i 18,45 FPS. Tych wartości nie należy mieszać z poprzednią tabelą RT ani przedstawiać jako ogólnej średniej karty.

Przy tak ciężkich ustawieniach najpierw trzeba uzyskać satysfakcjonującą wydajność bazową: zmniejszyć obciążenie efektami lub zastosować rekonstrukcję obrazu. Generowanie klatek może później poprawić płynność wyświetlania. Nie zmienia jednak niskiego bazowego FPS w responsywność charakterystyczną dla równie wysokiego FPS natywnego.

DLSS, Multi Frame Generation i NVIDIA Reflex

Pod nazwą DLSS kryją się różne funkcje. Super Resolution rekonstruuje obraz z niższej rozdzielczości, DLAA służy wygładzaniu krawędzi, Ray Reconstruction zastępuje część procesu odszumiania efektów RT, a Frame Generation i Multi Frame Generation tworzą dodatkowe klatki. Dostępność zależy od gry, jej integracji oraz wersji oprogramowania.

RTX 5080 obsługuje funkcje DLSS 4.5, w tym Dynamic Multi Frame Generation i tryb do 6X w kompatybilnych zastosowaniach. 6X oznacza do pięciu klatek generowanych na jedną renderowaną, a nie sześciokrotny wzrost wydajności natywnej. Tryb dynamiczny dobiera mnożnik do docelowej płynności. Nie zakładamy obsługi wszystkich funkcji w każdej grze.

Kolejność ustawień ma znaczenie

  1. Najpierw dobierz ustawienia gry i tryb Super Resolution, oceniając jakość obrazu oraz bazowy FPS.
  2. W obsługiwanym tytule porównaj obraz z Ray Reconstruction i bez tej funkcji.
  3. Następnie włącz FG lub MFG i sprawdź płynność ruchu, interfejs oraz opóźnienie sterowania.
  4. W grach rywalizacyjnych traktuj responsywność i bazowy FPS jako ważniejsze niż licznik klatek po generowaniu.

Reflex i opóźnienie

NVIDIA Reflex ogranicza opóźnienia związane z kolejką renderowania w obsługiwanych grach. Nie sprawia jednak, że klatka wygenerowana staje się nowym pełnym odczytem stanu gry i reakcji gracza. Warto oceniać razem bazowy FPS, opóźnienie oraz jakość obrazu w ruchu.

Zakres funkcji opisują materiały NVIDIA o DLSS 4.5 i Dynamic Multi Frame Generation. Wyniki w tym artykule nie są nowym pomiarem wydajności każdej wersji DLSS.

GeForce RTX 5080 vs RTX 5070 Ti

RTX 5080 jest szybszy od RTX 5070 Ti o około 11,3% w 1080p, 13,6% w 1440p i 16,3% w 4K. Liczymy przewagę względem wyniku RTX 5070 Ti. Odwrócenie porównania daje inne procenty: RTX 5070 Ti jest około 12,0% wolniejszy w 1440p i 14,0% wolniejszy w 4K.

MetrykaRTX 5070 TiRTX 5080Przewaga RTX 5080
Pamięć16 GB GDDR716 GB GDDR7Ta sama pojemność
Średnia 1080p176,07 FPS195,88 FPS+11,3%
Średnia 1440p135,90 FPS154,40 FPS+13,6%
1% low 1440p110,58 FPS126,65 FPS+14,5%
Średnia 4K81,10 FPS94,35 FPS+16,3%
1% low 4K68,47 FPS79,50 FPS+16,1%

Wybierając pomiędzy tymi kartami, porównaj procent dopłaty z przyrostem wydajności w używanej rozdzielczości. Przy dopłacie 25% RTX 5080 nie wyrówna kosztu jednej klatki samą przewagą około 14-16%. Może mimo to być właściwym zakupem, gdy dodatkowe FPS pozwalają osiągnąć ważny dla Ciebie poziom płynności.

Obie karty oferują 16 GB i funkcje serii RTX 50. Dlatego dopłaty z RTX 5070 Ti do RTX 5080 nie należy uzasadniać samym dostępem do MFG lub CUDA. Kluczowe są większa wydajność i parametry konkretnej konstrukcji.

RTX 5080 vs RX 9070 XT, RTX 5090 i RTX 4080 SUPER

RTX 5080 vs Radeon RX 9070 XT

RTX 5080 ma około 18,8% przewagi w 1080p, 22,3% w 1440p i 26,3% w 4K. Jeżeli rzeczywista dopłata przekracza te wartości, Radeon ma korzystniejszy koszt bazowego FPS w danej rozdzielczości. Wyniki RT oraz wymagania używanych aplikacji trzeba ocenić osobno.

MetrykaRTX 5080RX 9070 XT
Pamięć16 GB GDDR716 GB GDDR6
Średnia 1440p154,40 FPS126,25 FPS
1% low 1440p126,65 FPS104,75 FPS
Średnia 4K94,35 FPS74,70 FPS
1% low 4K79,50 FPS63,45 FPS
Oficjalne TGP / TBP360 W304 W

Porównanie ray tracingu w 1440p

Gra, RT 1440pRTX 5080RX 9070 XTPrzewaga RTX 5080
Alan Wake 268,45 FPS44,90 FPS+52,4%
Cyberpunk 207769,40 FPS48,90 FPS+41,9%
F1 24129,35 FPS89,60 FPS+44,4%
Hogwarts Legacy75,17 FPS54,10 FPS+38,9%
Monster Hunter Wilds61,25 FPS49,60 FPS+23,5%

W tych pięciu przykładach RT przewaga RTX 5080 wynosi od 23,5% do 52,4%. To argument dla osoby grającej właśnie w takie tytuły, nie uniwersalny mnożnik wydajności we wszystkich grach z ray tracingiem. Wybór Radeona lub GeForce warto oprzeć na własnym zestawie gier oraz aktualnych ofertach.

RTX 5080 vs RTX 5090

RTX 5090 jest szybszy od RTX 5080 o około 25,8% w 1080p, 37,3% w 1440p i 52,3% w 4K. Ma również 32 GB pamięci. To większy skok wydajności niż przejście z RTX 5070 Ti na RTX 5080, ale nie wystarcza do oceny opłacalności bez ceny konkretnej oferty.

MetrykaRTX 5080RTX 5090
Pamięć16 GB GDDR732 GB GDDR7
Średnia 1440p154,40 FPS212,03 FPS
1% low 1440p126,65 FPS159,34 FPS
Średnia 4K94,35 FPS143,72 FPS
1% low 4K79,50 FPS122,90 FPS

Do samego grania sens RTX 5090 zależy od tego, czy potrzebujesz jego dodatkowej wydajności i akceptujesz dopłatę. W pracy ważne może być również 32 GB VRAM, ale przydatność trzeba potwierdzić w konkretnym programie. Nie przenosimy wyników gamingowych na rendering, AI lub montaż wideo.

RTX 5080 vs RTX 4080 SUPER

W zestawieniu FPSGuru RTX 5080 wyprzedza RTX 4080 SUPER o około 5,6% w 1080p, 8,2% w 1440p i 12,6% w 4K. To umiarkowany przyrost bazowej wydajności. Właściciel RTX 4080 SUPER powinien policzyć koszt wymiany po sprzedaży obecnej karty i sprawdzić, czy dodatkowe FPS lub funkcje serii RTX 50 rozwiązują konkretny problem. Sama nazwa nowej generacji nie uzasadnia wymiany.

Cena i opłacalność RTX 5080

Poniższe ceny pochodzą z zapisu w artykule z 26 września 2026 roku. Nie przedstawiamy ich jako bieżących ofert. Zachowujemy je jako datowany przykład obliczeń. Ostateczną cenę, dostępność i warunki zakupu trzeba sprawdzić dla konkretnego modelu. Porównaj wersje i aktualne oferty RTX 5080.

Koszt 1 FPS obliczamy jako cenę brutto karty podzieloną przez jej średni FPS w wybranej rozdzielczości. Niższy wynik jest lepszy. Nie jest to koszt całego komputera ani ocena chłodzenia, gwarancji, ray tracingu czy przydatności CUDA.

Historyczny przykład opłacalności w 1440p. Ceny z 26.09.2026, nie aktualny cennik.
GPUCena w przykładzieFPS 1440pKoszt 1 FPS
Radeon RX 9070 16 GB3049 zł114,3026,68 zł
Radeon RX 9070 XT 16 GB3499 zł126,2527,71 zł
GeForce RTX 5070 12 GB3699 zł110,8033,38 zł
GeForce RTX 5070 Ti 16 GB5399 zł135,9039,73 zł
GeForce RTX 5080 16 GB6799 zł154,4044,03 zł

Porównawczy indeks opłacalności 1440p dla cen z 26.09.2026. Wyżej = lepiej; RX 9070 = 100. To przeliczenie tej tabeli, nie bieżący wynik rankingu.

  1. 01Radeon RX 9070 16 GB
    100,0indeks
    100,0
  2. 02Radeon RX 9070 XT 16 GB
    96,2indeks
    96,2
  3. 03GeForce RTX 5070 12 GB
    79,9indeks
    79,9
  4. 04GeForce RTX 5070 Ti 16 GB
    67,1indeks
    67,1
  5. 05GeForce RTX 5080 16 GB
    60,6indeks
    60,6

Jak policzyć sens dopłaty przy dzisiejszej cenie?

Próg równego kosztu FPS dla RTX 5080 obliczysz, mnożąc cenę konkurencyjnej karty przez stosunek ich wyników. W porównaniu z RTX 5070 Ti jest to około 1,136 × jego cena dla 1440p oraz 1,163 × jego cena dla 4K. To próg porównawczy, nie prognoza przyszłej ceny RTX 5080.

Dla historycznej ceny RTX 5070 Ti wynoszącej 5399 zł otrzymujemy około 6134 zł w 1440p i 6281 zł w 4K. Gdy oferta RTX 5070 Ti się zmieni, oba progi trzeba przeliczyć. Nie istnieje więc jedna stała kwota, poniżej której RTX 5080 zawsze jest opłacalny.

Aktualne relacje sprawdzisz w rankingu kart graficznych, a wybrane modele i rozdzielczości zestawisz w porównywarce GPU. Historię zmian ofert pokazuje tracker cen GPU. Tabela w tym artykule jest zapisem historycznym i nie aktualizuje swoich kwot automatycznie.

Pobór mocy, temperatury i hałas RTX 5080

TGP 360 W i wymagania zasilacza

NVIDIA podaje 360 W TGP karty i zaleca zasilacz 850 W dla opisanej konfiguracji referencyjnej. 850 W nie oznacza poboru samej karty ani stałego zużycia całego komputera. TGP również nie jest pomiarem średniego zużycia podczas każdej gry. Ostateczny dobór zasilacza zależy od CPU, modelu GPU, limitów mocy i zaleceń producenta.

Co sprawdzićZnaczenie przy montażu
Moc i jakość zasilaczaUwzględnij całą platformę, nie tylko TGP GPU. Punktem odniesienia NVIDIA jest 850 W.
Przewód zasilającyUżyj przewodu odpowiedniego dla konkretnego zasilacza lub dołączonego adaptera zgodnie z instrukcją.
Osadzenie wtyczkiSprawdź pełne wpięcie; nie dociskaj bocznym panelem i nie zaginaj ostro przewodu przy złączu.
Prześwit obudowyUwzględnij długość i grubość wybranego modelu, miejsce na przewód oraz dopływ powietrza.
Model autorskiZweryfikuj jego własne limity i wymagania. Wymiary Founders Edition nie opisują wszystkich RTX 5080.

FPS względem TGP: wskaźnik pomocniczy, nie pomiar efektywności

GPUOficjalne TGP / TBPFPS 1440pFPS / TGP lub TBP
RTX 5070 Ti300 W135,900,453
RTX 5070250 W110,800,443
RTX 5080360 W154,400,429
RX 9070 XT304 W126,250,415
RTX 5090575 W212,030,369

Ten iloraz zestawia FPS z deklarowanym parametrem zasilania. Nie jest rankingiem rzeczywistej efektywności energetycznej. Do takiego porównania potrzebne są pomiary poboru w tych samych grach, scenach i warunkach. Z tej tabeli nie wyliczymy rachunku za energię ani sprawności konkretnego modelu autorskiego.

Temperatury i hałas zależą od konkretnej karty

Nie przypisujemy całej rodzinie RTX 5080 jednej temperatury i wartości dBA. Różne konstrukcje mają inne chłodzenie, BIOS, limit mocy oraz krzywe wentylatorów. Sam niższy wynik temperatury nie dowodzi cichszej pracy: może być efektem szybszych i głośniejszych wentylatorów.

Przy wyborze modelu porównuj temperatury GPU, pamięci i hotspotu razem z hałasem, w tej samej metodologii. Sprawdź też wymiary, tryb cichy, gwarancję i cenę. Fabryczne OC nie jest wystarczającym powodem do dużej dopłaty, a wyników chłodzenia jednej konstrukcji nie należy przenosić na pozostałe.

GeForce RTX 5080: zalety, wady i werdykt

Zalety

  • Wysoka bazowa wydajność: średnio 154,40 FPS w 1440p i 94,35 FPS w 4K w zestawieniu FPSGuru.
  • 16 GB GDDR7 oraz przewaga w pokazanych porównaniach ray tracingu z RX 9070 XT.
  • DLSS, Ray Reconstruction, Multi Frame Generation i Reflex w obsługiwanych grach.
  • CUDA, NVENC i kodowanie AV1 dla aplikacji wykorzystujących te funkcje.

Wady i ograniczenia

  • Dopłata do RTX 5070 Ti może przekraczać przyrost bazowej wydajności, a pojemność VRAM pozostaje taka sama.
  • Średnia 4K nie gwarantuje 60 FPS w każdej wymagającej grze, zwłaszcza z path tracingiem.
  • Przyrost względem RTX 4080 SUPER jest umiarkowany; opłacalność wymiany wymaga osobnego rachunku.
  • TGP 360 W, wymiary modeli autorskich i zapotrzebowanie na pamięć wymagają dopasowania do komputera oraz zastosowań.

Czy warto kupić RTX 5080? Tak, gdy dopłata odpowiada realnej potrzebie większej wydajności w 4K lub wymagających grach z RT. Nie jest to automatycznie najlepszy zakup do każdego monitora i budżetu. Przed decyzją trzeba porównać bieżące ceny i sprawdzić wyniki w swoich grach.

Twoja sytuacjaCo porównać przed zakupem
4K, wymagający RT i potrzeba dodatkowych FPSRTX 5080 z RTX 5070 Ti: oceń, czy około 16% więcej bazowego FPS w 4K uzasadnia dopłatę.
Funkcje NVIDIA i 16 GB przy niższym koszcieRTX 5070 Ti; dopłata do RTX 5080 nie zwiększa pojemności VRAM.
Priorytetem jest koszt FPS bez RTRX 9070 XT i RX 9070 przy aktualnych cenach, z uwzględnieniem docelowej płynności.
Potrzebujesz większej wydajności lub 32 GB VRAMRTX 5090, z osobnym porównaniem ceny i wyników używanych aplikacji.
Masz RTX 4080 SUPERKoszt wymiany po sprzedaży starej karty i korzyść z około 13% więcej średniego FPS w 4K.

Najważniejszy wniosek: kupuj RTX 5080 dla wydajności, której rzeczywiście potrzebujesz. Wskaźnik zł/FPS pomaga ocenić cenę tej przewagi, ale nie zastępuje wyboru odpowiednich ustawień, modelu chłodzenia i funkcji. Historyczna cena 6799 zł nie jest podstawą do bezwarunkowego werdyktu o ofertach dostępnych dziś.

Metodologia i źródła

Źródłem wyników wydajności jest FPSGuru GPU Matrix 4.3. Główne średnie obejmują zestawienie 30 gier dla 1080p, 1440p i 4K. Wyniki pojedynczych gier, 1% low, RT i path tracingu prezentujemy oddzielnie. Sześć przykładów rasteryzacji w artykule nie jest pełnym zestawem służącym do wyliczenia głównej średniej.

Jest to analiza wyników zgromadzonych w bazie FPSGuru, nie deklaracja nowego testu laboratoryjnego wykonanego na wszystkich wymienionych kartach. Wyniki dotyczą układów i zapisanych ustawień. Nie przypisujemy im automatycznie parametrów dowolnego modelu autorskiego. Zasady opisuje metodologia FPSGuru.

Przewagę procentową liczymy jako iloraz wyniku szybszej karty i karty odniesienia pomniejszony o jeden. Koszt FPS to cena podzielona przez średni FPS. Indeks opłacalności na wykresie jest odwrotnością tego kosztu odniesioną do RX 9070; obliczenia wykonano przed zaokrągleniem wartości prezentowanych w tabeli.

Specyfikację i wymagania zasilania opisują oficjalne dane NVIDIA GeForce RTX 5080. Informacje techniczne o DLSS pochodzą z podlinkowanych materiałów producenta. Nie są źródłem średnich FPS prezentowanych w tym artykule.

Aktualizacja redakcyjna: 6 października 2026. Zweryfikowano główne średnie i 1% low w GPU Matrix, poprawiono interpretację płynności, procentów i wskaźnika FPS/TGP oraz oddzielono historyczne ceny od bieżących wniosków. Data cen w przykładzie pozostaje bez zmian: 26 września 2026.

FAQ: GeForce RTX 5080

Czy RTX 5080 nadaje się do 4K?

Tak. W zestawieniu FPSGuru uzyskuje średnio 94,35 FPS. Nie oznacza to 60 FPS w każdej grze: ciężkie ustawienia, ray tracing lub path tracing mogą wymagać obniżenia jakości albo użycia DLSS Super Resolution.

Czy RTX 5080 wystarczy do monitora 1440p 165 Hz?

Może być dobrym wyborem, ale średnia 154,40 FPS nie gwarantuje stałych 165 FPS. Trzeba sprawdzić konkretną grę, ustawienia i wydajność procesora.

RTX 5080 czy RTX 5070 Ti?

RTX 5080 daje około 13,6% więcej średniego FPS w 1440p i 16,3% w 4K. Obie karty mają 16 GB. Porównaj ten przyrost z procentową dopłatą w aktualnych ofertach.

RTX 5080 czy RX 9070 XT?

RTX 5080 jest około 22,3% szybszy w 1440p i 26,3% w 4K w głównym zestawieniu oraz wygrywa pokazane przykłady RT. RX 9070 XT ma lepszy koszt bazowego FPS, gdy różnica cen przekracza odpowiedni przyrost wydajności GeForce.

RTX 5080 czy RTX 5090?

RTX 5090 daje około 37,3% więcej średniego FPS w 1440p i 52,3% w 4K oraz ma 32 GB VRAM. Jego sens zależy od ceny, potrzebnej wydajności i zastosowań. Sama przewaga FPS nie rozstrzyga opłacalności.

Czy warto zmienić RTX 4080 SUPER na RTX 5080?

Nie automatycznie. Wzrost średniej wydajności wynosi około 8,2% w 1440p i 12,6% w 4K. Policz koszt wymiany i sprawdź, czy dodatkowe FPS lub funkcje serii RTX 50 rozwiązują konkretny problem.

Czy 16 GB w RTX 5080 wystarczy na przyszłość?

Nie można zagwarantować wymagań przyszłych gier. RTX 5080 ma 16 GB GDDR7, ale zapotrzebowanie zależy od tekstur, modyfikacji, RT i używanych aplikacji.

Czy RTX 5080 obsługuje DLSS 4.5 i MFG 6X?

Tak, w kompatybilnych grach i przy odpowiednim oprogramowaniu. Tryb 6X może dodawać do pięciu klatek generowanych na jedną renderowaną. Nie jest to sześciokrotna wydajność natywna ani taka sama poprawa responsywności.

Jaki zasilacz do RTX 5080?

NVIDIA podaje 850 W dla konfiguracji referencyjnej opartej na Ryzen 9 9950X. Dobór zależy od całej platformy i wymagań konkretnego modelu. TGP 360 W nie jest stałym poborem karty w każdej grze.

Ile kosztuje RTX 5080?

Cena zależy od modelu i aktualnej oferty. Kwota 6799 zł w tabeli tego artykułu pochodzi z zapisu z 26 września 2026 i nie jest bieżącą ofertą. Aktualne porównanie sprawdzisz w rankingu i trackerze cen GPU.

Przy jakiej cenie RTX 5080 ma taki sam koszt FPS jak RTX 5070 Ti?

W 1440p jest to około 1,136 razy cena RTX 5070 Ti, a w 4K około 1,163 razy. Dla historycznej ceny 5399 zł daje to odpowiednio około 6134 i 6281 zł. Przy zmianie ceny karty odniesienia progi również się zmieniają.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.