Ryzen 9 9950X vs Core Ultra 7 270K Plus

Ryzen 9 9950X vs Core Ultra 7 270K Plus na ciemnym tle – porównanie procesorów AMD i Intel

Do nowego komputera do gier i pracy wybierz tańszego Intela: oba procesory oferują zbliżoną wydajność. Ryzen ma sens przede wszystkim wtedy, gdy zachowujesz zgodną płytę AMD albo Twój kluczowy program przemawia za jego wyborem.

Gry i płynność

Ryzen ma 85,77 pkt Gaming, a Intel 84,83 pkt. Przewaga AMD wynosi 1,1%, więc oba CPU wypadają bez różnicy w praktyce. Przy zakupie nowego zestawu dopłata 600 zł do Ryzena nie znajduje tu uzasadnienia.

Gaming, Praca i 1% low — punkty
KryteriumRyzen 9 9950XCore Ultra 7 270K Plus
Gaming85,7784,83
Praca123,05122,73
1% low91,1191,73

Co z wolniejszymi klatkami?

Indeks 1% low pomaga ocenić płynność w trudniejszych momentach gry. Intel ma 91,73 pkt wobec 91,11 pkt AMD, czyli przewagę 0,7%. Także pod tym względem żaden z procesorów nie daje istotnej przewagi zakupowej.

Różnice od 720p do 4K

W 720p AMD prowadzi o 1,8%, a w 1080p o 0,5%. W 1440p Intel uzyskuje wynik wyższy o 1,0%, a w 4K o 0,8%. We wszystkich rozdzielczościach jest bez różnicy w praktyce.

Gry według rozdzielczości — punkty
KryteriumRyzen 9 9950XCore Ultra 7 270K Plus
720p84,4182,96
1080p87,2586,85
1440p91,4992,42
4K94,1594,93

Jeśli komputer ma służyć głównie do grania, porównaj koszt całego zestawu. Oszczędność na CPU możesz przeznaczyć na kartę graficzną lub monitor. Przy modernizacji najpierw sprawdź, czy to procesor ogranicza gry, w które grasz najczęściej.

Czy Ryzen daje więcej w pracy?

W indeksie Praca Ryzen uzyskuje 123,05 pkt, a Core Ultra 122,73 pkt. Różnica 0,3% oznacza, że także w przekrojowym zestawieniu aplikacji jest bez różnicy. Sama nazwa Ryzen 9 nie uzasadnia dopłaty do uniwersalnego komputera do pracy.

Przy renderowaniu CPU i kompilacji sprawdź wyniki własnego programu. W montażu wideo znaczenie może mieć Quick Sync Video Intela, jeśli aplikacja i kodek korzystają z tej akceleracji. Wybór Ryzena warto oprzeć na korzyści w konkretnym zadaniu.

Specyfikacja i chłodzenie

Ryzen ma 16 rdzeni i 32 wątki, a Intel 24 rdzenie i 24 wątki. Rdzenie P i E Intela mają różne role; SMT AMD pozwala obsługiwać więcej wątków. Sama liczba rdzeni ani wątków nie wskazuje zwycięzcy tej pary.

Specyfikacja — DDR5 w MT/s
ParametrRyzen 9 9950XCore Ultra 7 270K Plus
Rdzenie / wątki16 / 32, Zen 5 z SMT24 / 24, 8 P-core + 16 E-core
Maksymalne taktowanieDo 5,7 GHzDo 5,5 GHz
Pamięć L3 / L264 / 16 MB36 / 40 MB
GniazdoAM5LGA1851
RAMDDR5-5600 przy 2 modułach; DDR5-3600 przy 4Do DDR5-7200
Grafika zintegrowanaAMD Radeon GraphicsIntel Graphics, Quick Sync Video
Chłodzenie w pudełkuNieNie
Deklarowana moc170 W TDP125 W PBP / 250 W MTP

9950X nie ma 3D V-Cache. Oba procesory mają zintegrowaną grafikę przydatną do wyświetlania obrazu i diagnostyki. Do wymagających gier dobierz osobną kartę, zamiast traktować wyposażenie CPU jako jej zamiennik.

Moc i dobór coolera

AMD deklaruje 170 W TDP, a Intel 125 W Processor Base Power i 250 W Maximum Turbo Power. To różnie definiowane parametry cieplne. Oba procesory wymagają osobnego chłodzenia, dobranego do gniazda i długotrwałego obciążenia; deklaracje nie rozstrzygają zużycia energii, temperatur ani hałasu.

Koszt platformy i modernizacji

Ryzen wymaga płyty AM5, a Intel LGA1851. Przy wymianie procesora sprawdź listę obsługiwanych CPU i wymagany BIOS dla dokładnego modelu płyty. Zachowanie zgodnej płyty może uzasadnić wybór droższego Ryzena.

Przy budowie od zera wyceń płyty o podobnym wyposażeniu, pamięć DDR5 o tej samej pojemności i odpowiednie chłodzenie. Przy modernizacji potwierdź zgodność posiadanych modułów RAM oraz mocowania coolera, zanim zaliczysz je do oszczędności.

  1. Sprawdź obecną płytę i BIOS.
  2. Policz koszt procesora, płyty, pamięci i chłodzenia.
  3. Porównaj całkowity wydatek z korzyścią w swoich grach i programach.

Inne możliwości znajdziesz w rodzinie Ryzen 9 oraz w katalogu procesorów Intel. Jeśli masz już sprawną platformę, zacznij od oceny wymiany samego procesora.

Ceny i opłacalność

17.10.2026 Ryzen w wersji OEM kosztował 1999 zł w Media Expert, a Intel BOX 1399 zł w Komputroniku. Dopłata do AMD wynosi 600 zł, czyli 42,9% ceny Intela. Warunki gwarancji i wyposażenie OEM/BOX sprawdź u sprzedawcy.

Ceny i Value — 17.10.2026
ProcesorCena, złGaming ValuePraca Value
Ryzen 9 9950X1999,0042,9061,56
Core Ultra 7 270K Plus1399,0060,6387,73

Intel ma dużo wyższe Value: o 41,3% w grach i o 42,5% w pracy. Przy zbliżonej wydajności oznacza to bardziej opłacalny zakup. Są to ceny i wskaźniki z 17.10.2026; koszt zmiany platformy dolicz osobno.

Przy niezmienionej cenie Intela Ryzen zrównałby Gaming Value przy około 1415 zł, a Praca Value przy około 1403 zł. Jeśli zachowujesz AM5, zakup płyty i mocowania dla Intela może pochłonąć oszczędność 600 zł.

Który procesor wybrać?

ZOSTAJESZ PRZY AM5

Ryzen 9 9950X

Wybierz go, gdy zachowujesz zgodną płytę albo Twój kluczowy program przemawia za AMD. Szczegóły i inne oferty: Ryzen 9 9950X. Oferta Media Expert

NOWY ZESTAW LUB LGA1851

Core Ultra 7 270K Plus

Wybierz go do nowego zestawu, jeśli koszt płyty nie niweluje oszczędności; sprawdź też korzyść z Quick Sync w swoim programie. Szczegóły i inne oferty: Core Ultra 7 270K Plus. Oferta Komputronika

Przy zbliżonej wydajności ważniejsze od nazwy modelu są koszt platformy i używane programy. Jeśli priorytetem są wyłącznie gry, sprawdź też alternatywę z pamięcią X3D w porównaniu poniżej.

Narzędzia i dalsze porównania

Źródła i skala ocen

Dane: CPU Matrix; ceny i Value z 17.10.2026. Indeksy porównują wydajność: wyżej znaczy lepiej, ale punkty nie są FPS ani czasem zadania. Zakres wyników obu modeli nie jest identyczny; rezultat konkretnej gry lub aplikacji zależy też od RAM, GPU i ustawień.

Różnice liczymy względem niższego indeksu: poniżej trzech procent — bez różnicy; od trzech do ośmiu — trochę; od ośmiu do piętnastu — wyraźnie; powyżej piętnastu — dużo. Value odnosi wydajność do ceny samego CPU. Szczegóły: metodologia FPSGuru.

Parametry techniczne: specyfikacja Ryzen 9 9950X na stronie AMD, specyfikacja Core Ultra 7 270K Plus w Intel ARK i informacja producenta o modelach K dotycząca chłodzenia w pudełku.

FAQ

Który procesor wybrać do gier?

Przy zakupie nowego zestawu bardziej opłacalny jest Intel: wydajność tej pary w grach jest zbliżona. Jeśli masz już AM5, dolicz koszt zmiany płyty przed wyborem Core Ultra.

Czy Ryzen ma sens z posiadaną płytą AM5?

Tak, jeśli zachowanie płyty rekompensuje wyższą cenę CPU. Od oszczędności 600 zł na Intelu odejmij koszt zmiany platformy. Sprawdź BIOS i możliwości zasilania obecnej płyty.

Czy 24 rdzenie Intela pokonują 16 AMD?

Sama liczba rdzeni tego nie rozstrzyga. Intel łączy rdzenie P i E, a AMD korzysta z SMT. W przekrojowym indeksie Praca oba modele wypadają praktycznie bez różnicy.

Czy do obu trzeba dokupić chłodzenie?

Tak. Wskazana oferta OEM AMD oraz BOX Intela nie obejmują chłodzenia. Sprawdź mocowanie zgodne z AM5 lub LGA1851 i dobierz cooler do planowanego obciążenia.

Kiedy dopłata do Ryzena ma sens?

Gdy zachowujesz zgodną platformę AMD albo masz potwierdzoną korzyść w konkretnym programie. Zbliżone ogólne wyniki Gaming i Praca same nie uzasadniają dopłaty.

Werdykt

Do nowego komputera do gier i pracy wybierz Core Ultra: przy cenach z 17.10.2026 oferuje zbliżoną wydajność za 1399 zł zamiast 1999 zł. Oszczędność 600 zł ma większe znaczenie niż drobne różnice indeksów.

Ryzen pozostaje rozsądnym wyborem ze zgodną płytą AM5 lub potwierdzoną przewagą w Twoim programie. Policz całą modernizację: niższa cena samego Intela nie przesądza o koszcie przejścia na nową platformę.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.