Przy modernizacji wybierz procesor zgodny z obecną płytą: oba układy wypadają podobnie w grach i pracy. Do nowego komputera wybierz tańszą platformę o potrzebnym wyposażeniu, a Intela rozważ szczególnie wtedy, gdy używane programy korzystają z Quick Sync.
Gry i płynność
Ryzen uzyskuje 82,31 pkt w Gaming wobec 80,74 pkt Intela. Przewaga 2,0% oznacza w praktyce bez różnicy. Tak mały odstęp nie uzasadnia kosztownej wymiany platformy tylko do grania.
| Kryterium | Ryzen 9 9900X | Core Ultra 7 265K | Różnica |
|---|---|---|---|
| Gaming | 82,31 pkt | 80,74 pkt | +2,0% AMD |
| Praca | 109,41 pkt | 109,75 pkt | +0,3% Intel |
W nowym zestawie ważniejszy jest rozsądny podział budżetu między CPU i kartę graficzną. Jeśli masz już zgodną płytę, zacznij od niej: oszczędność na zmianie platformy może przydać się bardziej niż niewielka przewaga indeksu.
Różnice od 720p do 4K
W 720p AMD prowadzi o 2,3%, a w 1080p o 1,5%. W 1440p Intel jest wyżej o 1,2%, natomiast w 4K Ryzen o 0,5%. W każdej z tych rozdzielczości wynik pozostaje bez różnicy w praktyce.
| Kryterium | Ryzen 9 9900X | Core Ultra 7 265K | Różnica |
|---|---|---|---|
| 720p | 80,58 pkt | 78,80 pkt | +2,3% AMD |
| 1080p | 84,08 pkt | 82,86 pkt | +1,5% AMD |
| 1440p | 88,19 pkt | 89,25 pkt | +1,2% Intel |
| 4K | 93,06 pkt | 92,65 pkt | +0,5% AMD |
| 1% low | 88,93 pkt | 87,04 pkt | +2,2% AMD |
Co mówi 1% low?
Indeks 1% low opisuje wolniejsze momenty i pomaga ocenić płynność. AMD ma tu 88,93 pkt wobec 87,04 pkt Intela, czyli przewagę 2,2%. Podstawa danych jest węższa niż dla Gaming; przy wyborze uwzględnij też GPU, RAM i ustawienia gry.
Co rozstrzyga wybór do pracy?
Core Ultra uzyskuje 109,75 pkt w Pracy, a Ryzen 109,41 pkt. Różnica 0,3% jest zbyt mała, by rozstrzygać zakup do renderingu, kompilacji lub projektów wideo. Większa liczba rdzeni Intela nie daje tu przewagi w przekrojowym wyniku aplikacji.
Przed zakupem do pracy sprawdź wymagania swoich programów. Intel oferuje Quick Sync Video, które mogą wykorzystywać zgodne aplikacje do wideo. Przy podobnej ogólnej wydajności obsługa potrzebnej funkcji może mieć większe znaczenie niż numer serii.
Specyfikacja i chłodzenie
Ryzen ma 12 rdzeni i obsługuje 24 wątki, a Intel 8 rdzeni P i 12 E, razem 20 wątków. Oba układy mają grafikę zintegrowaną do podstawowej obsługi obrazu przez zgodne wyjścia płyty. Do wymagających gier przewidź osobną kartę.
| Parametr | Ryzen 9 9900X | Core Ultra 7 265K |
|---|---|---|
| Rdzenie / wątki | 12 / 24 | 20 / 20; 8 P + 12 E |
| Architektura | Zen 5 | Arrow Lake |
| Maksymalne taktowanie | Do 5,6 GHz | Do 5,5 GHz |
| L3 / L2 | 64 / 12 MB | 30 / 36 MB |
| Podstawka | AM5 | LGA1851 |
| Oficjalna obsługa pamięci | DDR5-5600 przy dwóch modułach | Do DDR5-6400 |
| Grafika zintegrowana | Radeon Graphics | Intel Graphics, Quick Sync Video |
| Chłodzenie w zestawie BOX | Brak | Brak |
Moc i dobór chłodzenia
AMD deklaruje 120 W TDP; Intel 125 W Processor Base Power i 250 W Maximum Turbo Power. To różnie definiowane parametry, a nie porównywalne pomiary poboru energii. W obu przypadkach trzeba doliczyć osobne chłodzenie.
Sprawdź zgodność mocowania, miejsce w obudowie i wydajność coolera przy długim obciążeniu. Podobne wartości 120 i 125 W nie przesądzają o temperaturze ani hałasie. Znaczenie mają również limity mocy ustawione w BIOS i przepływ powietrza.
Koszt platformy i modernizacji
Ryzen wymaga AM5, a Core Ultra — LGA1851. Płyta LGA1700 nie obsłuży tego Intela. Przed modernizacją sprawdź listę obsługiwanych CPU i wymagany BIOS. Zachowanie zgodnej płyty może przesądzić o tym, który zakup będzie bardziej opłacalny.
Możesz zachować DDR5, jeśli pamięć jest zgodna z nową płytą i jej ustawieniami. Sprawdź profile EXPO/XMP i obsadę modułów. Inne możliwości znajdziesz w rodzinie Ryzen 9 oraz w katalogu procesorów Intel.
- Sprawdź dokładny model procesora, zgodność płyty i wymagany BIOS.
- Wyceń porównywalne koszyki: CPU, płytę, potrzebny RAM i chłodzenie, zachowując tę samą kartę graficzną.
- Potwierdź wariant K lub KF, wyposażenie BOX/OEM/Tray, gwarancję, dostępność i cenę z dostawą.
Ceny i opłacalność
17.10.2026 cena Ryzena w katalogu FPSGuru zaczyna się od 1 497,79 zł. Sprawdź dokładny produkt FPSGuru lub oferty 9900X w Ceneo. Przy tej cenie Value Gaming wynosi 54,96, a Value Praca 73,05.
Value odnosi wydajność do ceny samego CPU: wyżej znaczy bardziej opłacalny zakup w danym zastosowaniu. Tańszy Intel może być korzystniejszy do nowego komputera, jeśli oszczędności nie pochłoną płyta i chłodzenie. Bez jego dokładnej oferty nie rozstrzygniemy relacji ceny do wydajności.
Który procesor wybrać?
Ryzen 9 9900X
Wybierz do modernizacji zgodnej płyty, jeśli nie potrzebujesz funkcji Intela. Sprawdź kartę 9900X i oferty w Ceneo; zachowanie platformy może przesądzić o koszcie.
Core Ultra 7 265K
Rozważ, gdy pasuje do obecnej płyty, korzystasz z Quick Sync albo cały zestaw kosztuje mniej. Potwierdź ofertę dokładnego modelu; sprawdź też katalog procesorów Intel.
Nie wybieraj tylko po liczbie rdzeni i nie zmieniaj płyty dla małej różnicy indeksu. Ryzen nie jest modelem X3D, a warianty 265K i 265KF różnią się wyposażeniem. Najpierw sprawdź zgodność i funkcje, z których rzeczywiście skorzystasz.
Narzędzia i dalsze porównania
Źródła i skala ocen
Dane: CPU Matrix. Indeksy porównują wydajność: wyżej znaczy lepiej, punkty nie są FPS. Procenty liczymy względem niższego indeksu. Skala: bez różnicy, trochę, wyraźnie, dużo; w tej parze wszystkie różnice wydajności pozostają poniżej 3%. Szczegóły: metodologia FPSGuru.
Parametry techniczne: specyfikacja 9900X firmy AMD oraz specyfikacja 265K w Intel ARK. Cenę katalogową i Value Ryzena odczytano 17.10.2026. Wyniki konkretnej gry lub programu zależą również od GPU, RAM, ustawień i limitów mocy.
FAQ
Czy mogę zamontować 265K na płycie LGA1700?
Nie. Potrzebujesz płyty LGA1851 z obsługą tego procesora; podobieństwo mocowania chłodzenia nie oznacza zgodności gniazda.
Czy 265K i 265KF to ten sam zakup?
Nie pod względem wyposażenia. 265K ma Intel Graphics, a 265KF wymaga osobnej grafiki. Sprawdź pełną nazwę oferty, zwłaszcza jeśli potrzebujesz obrazu bez dedykowanej karty lub Quick Sync.
Czy 24 wątki Ryzena oznaczają 24 pełne rdzenie?
Nie. 9900X ma 12 rdzeni i SMT, umożliwiające obsługę 24 wątków. Tego układu nie należy porównywać z rdzeniami P i E Intela przez samo dodawanie liczb.
Czy w zestawie BOX dostanę chłodzenie?
Do obu modeli zaplanuj osobny układ chłodzenia oraz właściwe mocowanie. Sprawdź zawartość konkretnej oferty, jeśli sprzedawca dołącza własny zestaw.
Werdykt
Przy modernizacji zacznij od procesora zgodnego z obecną płytą. Ryzen jest naturalnym wyborem dla AM5, a Intel dla LGA1851 lub programów korzystających z Quick Sync. Wydajność w grach i pracy nie daje tu mocnego powodu do zmiany platformy.
Do nowego komputera wybierz korzystniejszy pełny koszyk. Ryzen ma potwierdzoną cenę i Value; zakup Intela wymaga porównania oferty dokładnego 265K. Dopłata powinna wynikać z potrzebnych funkcji lub wyposażenia zestawu, a nie z niewielkiej różnicy indeksu.
