RTX 5060 Laptop jest dużo szybszy od RTX 5050 Laptop (oba z 8 GB VRAM) w profilach odniesienia MGPU Matrix: o 20,4% w indeksie 1080p i o 23,1% w 1440p. Sens dopłaty zależy jednak od TGP, procesora i bieżącej ceny całego laptopa. Poniżej sprawdzisz różnice wydajności; aktualną opłacalność dokładnych konfiguracji porównaj w rankingu laptopów gamingowych.
RTX 5050 i RTX 5060 Laptop w MGPU Matrix
Poniżej porównujemy wyłącznie mobilne układy z 8 GB VRAM. Liczby są punktami indeksowymi, a nie FPS. Nie pochodzą z desktopowych RTX 5050 i RTX 5060. Wyższa wartość w danej kolumnie oznacza większą wydajność w tej samej skali naszej bazy.
| Mobilne GPU | Indeks 1080p | Indeks 1440p | Indeks łączny |
|---|---|---|---|
| RTX 5050 Laptop 8 GB | 74,85 pkt | 69,49 pkt | 75,09 pkt |
| RTX 5060 Laptop 8 GB | 90,09 pkt | 85,54 pkt | 90,02 pkt |
RTX 5060 Laptop jest dużo szybszy w obu rozdzielczościach: o 20,4% w indeksie 1080p i 23,1% w 1440p; przewaga indeksu łącznego wynosi 19,9%. Profile odniesienia mają różne limity mocy. Tabela nie jest więc eksperymentem, w którym wymieniono tylko GPU przy niezmienionym TGP. Indeks łączny jest osobną miarą bazy, nie średnią arytmetyczną dwóch wyświetlonych kolumn. W tych rekordach nie ma indeksu 4K, dlatego nie dopisujemy go przez przeliczenie niższej rozdzielczości.
Te wyniki pokazują kierunek różnicy, ale nie wystarczają do wyboru dowolnego laptopa. W ofercie liczą się jeszcze przypisane TGP, CPU, RAM, SSD i system. Szerszy wybór konfiguracji znajdziesz w katalogu laptopów gamingowych.
Trzy konfiguracje do porównania w budżecie 4000–5000 zł
Trzy dokładne konfiguracje Gigabyte GAMING A16 pokazują, dlaczego nazwa GPU nie wystarcza do wyboru laptopa w budżecie 4000–5000 zł. Wszystkie mają 16 GB RAM, SSD 512 GB i nie zawierają systemu. Takie ograniczenie pozwala nie przypisywać różnic większej pamięci lub Windows. Nadal pozostają różne procesory i odmiany laptopa, więc nie jest to porównanie samych kart ani lista modeli stale mieszczących się w tym budżecie.
| Konfiguracja | Procesor | GPU i TGP | Aktualna oferta |
|---|---|---|---|
| Gigabyte GAMING A16 GA63H | AMD Ryzen 7 260 | RTX 5050 Laptop, 80 W | Sprawdź w x-kom |
| Gigabyte GAMING A16 GA6H | Intel Core i7-13620H | RTX 5060 Laptop, 80 W | Sprawdź w x-kom |
| Gigabyte GAMING A16 GA6EH | Intel Core Ultra 9 185H | RTX 5060 Laptop, 115 W | Sprawdź w x-kom |
Aktualne ceny i dostępność sprawdzisz na stronach konfiguracji oraz w rankingu laptopów gamingowych. Tam porównaj też Value, czyli opłacalność uwzględniającą bieżącą cenę i wyposażenie. Brak aktualnej oferty nie oznacza ceny zerowej ani okazji.
Co zmieniają TGP oraz procesor?
TGP zmienia wynik GPU, a procesor wpływa na indeks wydajności konfiguracji. Po uwzględnieniu TGP model MGPU przypisuje RTX 5050 Laptop 80 W indeks GPU 69,60 pkt, RTX 5060 Laptop 80 W 79,58 pkt, a wersji RTX 5060 Laptop 115 W 90,02 pkt. Między dwoma profilami 80 W różnica wynosi 14,3% indeksu GPU — RTX 5060 jest wyraźnie szybszy, a nie 19,9% z porównania profili odniesienia.
| Konfiguracja | GPU po uwzględnieniu TGP | Gaming CPU | Indeks konfiguracji |
|---|---|---|---|
| GA63H, RTX 5050 80 W | 69,60 pkt | 83,64 pkt (orientacyjnie) | 71,71 pkt (orientacyjnie) |
| GA6H, RTX 5060 80 W | 79,58 pkt | 92,17 pkt | 81,47 pkt |
| GA6EH, RTX 5060 115 W | 90,02 pkt | 81,85 pkt | 88,80 pkt |
Korekta TGP jest modelem skalowania indeksu. Bez porównywalnego pomiaru konkretnych egzemplarzy nie rozstrzyga czasu utrzymywania maksymalnej mocy, temperatur ani hałasu. Samo przypisanie 80 W do obu GPU nie usuwa tej niepewności.
Jak sprawdzić, czy dopłata ma sens?
Dopłatę do RTX 5060 Laptop oceniaj dla dwóch dokładnych konfiguracji na podstawie bieżących cen i Value w rankingu laptopów. Nie ma jednego trwałego progu dopłaty do samej nazwy GPU. Zmiana oferty, procesora, RAM, SSD albo systemu może zmienić ocenę zakupu.
Od strony wydajności GA6H z RTX 5060 80 W ma wyraźnie wyższy indeks konfiguracji od GA63H z RTX 5050 80 W: o 13,6%. GA6EH z RTX 5060 115 W ma indeks dużo wyższy: o 23,8%. To porównanie indeksów, nie obietnica takiego samego wzrostu FPS w każdej grze. Oba procenty korzystają z orientacyjnego wyniku Ryzen 7 260.
- Otwórz dokładne warianty z tabeli i sprawdź aktualne ceny oraz dostępność.
- W rankingu zestaw Value tych konfiguracji. Bieżący wynik pomoże ocenić, który laptop jest bardziej opłacalny.
- Sprawdź, czy większy potencjał GPU odpowiada wymaganiom Twoich gier, oraz porównaj ekran, system i wyposażenie. Indeks nie wycenia wszystkich cech laptopa.
Gdy brakuje aktualnej oferty lub Value, nie wyciągaj wniosku o opłacalności z samego indeksu wydajności. Sposób wyboru przy sztywnym limicie omawia poradnik o laptopie gamingowym do 4000 zł.
Dla kogo RTX 5050, a dla kogo RTX 5060?
RTX 5050 Laptop i RTX 5060 Laptop rozdziela przede wszystkim potencjał grafiki, a wybór zakupowy wymaga jeszcze bieżącego porównania ofert. W pokazanym zestawie GA6EH z RTX 5060 115 W ma najwyższy indeks wydajności konfiguracji. Nie oznacza to automatycznie najwyższej opłacalności.
Gdy akceptujesz niższy potencjał GPU
To rozsądna karta do grania w 1080p w gry e-sportowe, starsze i mniej wymagające tytuły, gdzie niższy indeks GPU nie ogranicza ustawień tak mocno jak w nowych, ciężkich grach. Sprawdź wymagania swoich gier i konkretne ustawienia. Porównaj bieżącą ofertę oraz Value z alternatywą RTX 5060, zamiast zakładać wybór po samej nazwie karty.
Gdy potrzebujesz wyższej wydajności grafiki
MGPU Matrix wskazuje przewagę nad RTX 5050 Laptop, także przy obu układach 80 W. Zanim zdecydujesz o dopłacie, sprawdź dokładny wariant i jego aktualną opłacalność w rankingu.
Nie dopłacaj z przekonaniem, że dostajesz więcej VRAM. Wszystkie trzy konfiguracje mają 8 GB pamięci graficznej. Pojemność RAM 16 GB jest inną cechą i nie zmienia tego ograniczenia. Szerszy kontekst znajdziesz w poradniku RTX 50 Laptop: którą kartę wybrać?.
Ekran, system i wyposażenie poza indeksem
Ekran, system i wyposażenie trzeba sprawdzić dla dokładnego wariantu — indeks wydajności ich nie zastępuje. Przed zakupem potwierdź pełny kod wariantu i dane matrycy, obsadzenie pamięci oraz możliwości rozbudowy SSD. Sama nazwa GAMING A16 nie dowodzi jednakowego ekranu, płyty czy chłodzenia we wszystkich odmianach. Wygląd zdjęcia również nie zastępuje specyfikacji zamawianej konfiguracji.
W wykorzystanym zestawie nie ma porównywalnych pomiarów 1% low, czasu pracy na baterii ani akustyki tych trzech laptopów. Nie wypełniamy tych luk wynikami innych wariantów.
Najczęstsze pytania
Czy RTX 5060 Laptop ma więcej VRAM niż RTX 5050 Laptop?
Oba porównywane układy mają 8 GB VRAM. Przejście na RTX 5060 Laptop zmienia potencjał GPU, ale nie pojemność pamięci graficznej. Większa ilość RAM laptopa jest osobnym parametrem.
Czy nazwa GAMING A16 gwarantuje tę samą konfigurację?
Nie. Pokazane GAMING A16 różnią się procesorami, GPU i limitem mocy grafiki. Porównaj pełny wariant, RAM, SSD i obecność systemu, a dane ekranu potwierdź w jego specyfikacji.
Czy indeksy pozwalają przewidzieć FPS z DLSS i generowaniem klatek?
Nie. Z indeksu MGPU Matrix nie odczytasz FPS dla konkretnej gry i trybu DLSS ani generowania klatek. Do takiego porównania potrzebujesz wyników obu GPU w tej samej grze, rozdzielczości i ustawieniach.
Czy pokazane laptopy zawierają Windows?
Nie. Wszystkie trzy porównane konfiguracje są bez systemu. Przed zakupem ustal, z jakiego systemu skorzystasz i czy wymaga to osobnej licencji.
Czy można użyć wyników desktopowego RTX 5060 do oceny laptopa?
Nie. Używamy wyłącznie mobilnej MGPU Matrix oraz TGP dokładnych konfiguracji. Desktopowe GPU mają osobną skalę i nie zastępują brakujących pomiarów laptopa.
Dane i ograniczenia porównania
Dane: MGPU Matrix / MCPU Matrix. Indeksy GPU odnoszą się do mobilnych układów z 8 GB VRAM, a indeksy konfiguracji uwzględniają przypisane CPU i TGP. MGPU i MCPU Matrix to osobne skale dla laptopowych układów — nie są skalami desktopowych kart i procesorów. Zasady opisuje metodologia FPSGuru.
Różnice obliczono z niezaokrąglonych wartości w tej samej skali. Indeks łączny GPU nie jest średnią dwóch widocznych rozdzielczości. Indeks wydajności konfiguracji łączy wydajność GPU i CPU, a nie liczbę klatek. Wynik Gaming Ryzen 7 260 i korzystające z niego porównania pozostają orientacyjne. Nie zastępują AVG FPS, 1% low ani testu kultury pracy całego laptopa.
