Ryzen 9 9900X vs Core Ultra 7 270K Plus: gry i praca

Ryzen 9 9900X vs Core Ultra 7 270K Plus na ciemnym tle – porównanie procesorów AMD i Intel

Do nowego komputera do gier i wymagających aplikacji wybierz Intela: jest trochę szybszy w grach, wyraźnie szybszy w pracy i kosztuje mniej. Ryzen ma więcej sensu przy modernizacji, jeśli możesz zachować zgodną płytę i ograniczyć koszt całego zakupu.

Gry i płynność

Core Ultra łączy niższą cenę z trochę wyższą wydajnością w grach. W Gaming uzyskuje 84,83 pkt wobec 82,31 pkt Ryzena, czyli o 3,1% więcej. To dobry punkt wyjścia do nowego zestawu, ale słaby powód do wymiany sprawnej platformy.

Gaming, Praca i 1% low — punkty
ProcesorGamingPraca1% low
AMD Ryzen 9 9900X82,31109,4188,93
Intel Core Ultra 7 270K Plus84,83122,7391,73

Co z wolniejszymi klatkami?

Indeks 1% low opisuje wolniejsze momenty gry. Intel ma 91,73 pkt, a AMD 88,93 pkt, co daje Core Ultra przewagę 3,1%. Najwięcej uwagi poświęć temu wynikowi, jeśli grasz z mocną kartą i zależy Ci na wysokim odświeżaniu.

Różnice od 720p do 4K

W 1080p Intel jest trochę szybszy, o 3,3%, a w 1440p o 4,8%. W 720p różnica wynosi 2,9%, zaś w 4K 2,0% — w obu przypadkach bez różnicy w przyjętej skali.

Indeksy gier według rozdzielczości — punkty
RozdzielczośćRyzen 9 9900XCore Ultra 7 270K Plus
720p80,5882,96
1080p84,0886,85
1440p88,1992,42
4K93,0694,93

Przy wysokiej rozdzielczości większe znaczenie może mieć karta graficzna. Jeśli szukasz innego wariantu zakupu do gier, sprawdź też 9950X3D w starciu z 270K Plus: to Ryzen z 3D V-Cache zamiast standardowego 9900X.

Kiedy Intel wygrywa w pracy?

W indeksie Praca Core Ultra uzyskuje 122,73 pkt wobec 109,41 pkt Ryzena. Jest wyraźnie szybszy, o 12,2%. Ta przewaga ma większe znaczenie przy regularnym renderowaniu, kompilacji lub eksporcie niż przy okazjonalnych cięższych zadaniach.

Oba CPU obsługują 24 wątki, ale AMD korzysta z 12 rdzeni i SMT, a Intel z 8 rdzeni P i 16 E bez Hyper-Threadingu. Wybór oprzyj na wynikach używanych aplikacji, zamiast porównywać samą liczbę rdzeni.

Quick Sync Video może przemawiać za Intelem w zgodnym programie do wideo. Sprawdź obsługiwane formaty oraz wykorzystanie GPU w swoim programie. Do zwykłej pracy biurowej dopłata do zmiany całej platformy ma znacznie słabsze uzasadnienie.

Specyfikacja i platforma

Ryzen korzysta z AM5, a Intel z LGA1851. Przy modernizacji zgodność z obecną płytą jest równie ważna jak wyniki procesora.

Oba mają grafikę zintegrowaną, która pozwala uruchomić komputer przez zgodne wyjście płyty; do wymagających gier dobierz osobną kartę. Żaden z tych modeli nie ma chłodzenia w pudełku.

Specyfikacja producentów — DDR5 w MT/s
ParametrRyzen 9 9900XCore Ultra 7 270K Plus
Rdzenie / wątki12 / 24, SMT24 / 24; 8 P + 16 E
ArchitekturaZen 5Arrow Lake
Maksymalne taktowanieDo 5,6 GHzDo 5,5 GHz
L3 / L264 / 12 MB36 / 40 MB
PodstawkaAM5LGA1851
Oficjalna obsługa DDR55600 przy dwóch modułachDo 7200
Grafika zintegrowanaRadeon GraphicsIntel Graphics, Quick Sync Video
Chłodzenie BOXBrakBrak

Moc i koszt modernizacji

AMD deklaruje 120 W TDP, Intel 125 W Processor Base Power i 250 W Maximum Turbo Power. To różnie definiowane parametry, nie porównywalne pomiary zużycia energii. Dobierz cooler zgodny z gniazdem, limitami mocy płyty i przewidywanym długim obciążeniem.

Masz już AM5? Sprawdź obsługę 9900X i wymagany BIOS. Dla 270K Plus wykonaj tę samą kontrolę na LGA1851; LGA1700 nie jest zgodne. Zachowanie obecnej płyty może dać większą oszczędność niż 98,79 zł różnicy w cenie CPU.

Posiadane DDR5 i chłodzenie ograniczą wydatek, jeśli pasują do nowej płyty. W nowym zestawie porównuj podobne wyposażenie i ten sam RAM oraz GPU. Inne opcje: rodzina Ryzen 9 i katalog Intela.

  1. Sprawdź dokładny model płyty, listę zgodnych CPU i wymagany BIOS.
  2. Wyceń procesor, płytę, potrzebną pamięć i zgodne chłodzenie.
  3. Porównaj ten sam wariant BOX lub TRAY, gwarancję i zawartość zestawu.

Ceny i opłacalność

Ceny z 17.10.2026 to 1 497,79 zł za Ryzena i 1 399 zł za Intela. Core Ultra kosztuje o 98,79 zł mniej. W Value Gaming wypada wyraźnie lepiej, o 10,3%, a w Value Praca dużo lepiej, o 20,1%.

Ceny i Value — 17.10.2026
ProcesorCenaValue GamingValue Praca
AMD Ryzen 9 9900X1497,79 zł54,9673,05
Intel Core Ultra 7 270K Plus1399,00 zł60,6387,73

Kiedy Ryzen wyrówna opłacalność?

Przy cenie Intela 1 399 zł Ryzen zrównałby się z nim w Value Gaming przy około 1 358 zł, a w Value Praca przy około 1 247 zł. Bieżące oferty sprawdzisz na kartach 9900X i 270K Plus.

Który procesor wybrać?

NOWY KOMPUTER DO GIER I PRACY

Core Ultra 7 270K Plus

Wybierz go do nowego zestawu łączącego granie z wymagającymi aplikacjami albo do zgodnej płyty LGA1851. Przy podanych cenach łączy lepsze wyniki z niższym kosztem CPU.

Zobacz dokładny 270K Plus · BOX w Komputroniku za 1 399 zł

Narzędzia i dalsze porównania

Jeśli po stronie Intela rozważasz wyższy model, zajrzyj do porównania 9900X z Core Ultra 9 285K. Pozwala osobno ocenić sens dopłaty do innego CPU.

Źródła i skala ocen

Dane: CPU Matrix. Gaming opisuje gry, Praca — aplikacje; wyższe indeksy oznaczają lepszy wynik, nie liczbę FPS ani gwarantowany zysk w każdym programie. Procenty odnoszą się do niższego indeksu. Szczegóły: metodologia FPSGuru.

Stosujemy skalę: bez różnicy, trochę, wyraźnie, dużo. Value odnosi wydajność do ceny samego CPU, osobno w grach i pracy; wyżej znaczy korzystniej. Ceny i Value odczytano 17.10.2026, bez kosztu płyty, RAM i chłodzenia.

Specyfikacje: AMD Ryzen 9 9900X oraz Intel Core Ultra 7 270K Plus. Dostępność i końcową cenę sprawdź przed zakupem.

FAQ

Czy warto zmienić płytę AM5 tylko dla 270K Plus?

Dla samego grania trudno to uzasadnić: przewaga Gaming jest niewielka, a oszczędność na CPU wynosi 98,79 zł. Zmianę platformy rozważ przy regularnej pracy w wymagających aplikacjach, po doliczeniu płyty i chłodzenia.

Czy moje DDR5 z AM5 będzie pasować do Intela?

Typ pamięci jest właściwy, lecz sprawdź zgodność modułów z nową płytą i ustawienia profilu. Obsługa do DDR5-7200 nie wymusza zakupu nowych modułów.

Czy 270K Plus ma Hyper-Threading?

Nie. Intel ma 24 rdzenie P i E oraz 24 wątki. Ryzen uzyskuje 24 wątki na 12 rdzeniach dzięki SMT.

Czy komputer uruchomi się bez osobnej karty graficznej?

Tak, oba CPU mają grafikę zintegrowaną. Płyta musi udostępniać zgodne wyjście obrazu; do wymagających gier przewidź osobną kartę.

Werdykt

Do nowego komputera łączącego granie z wymagającymi aplikacjami wybralibyśmy Core Ultra 7 270K Plus. Przy podanych cenach kosztuje mniej, a w pracy jest wyraźnie szybszy. W grach daje trochę wyższy wynik.

Ryzen 9 9900X ma sens przy modernizacji zgodnej platformy AM5. Dopłata do procesora może się zwrócić przez zachowanie płyty. Ostatecznie porównaj koszt całych koszyków i korzyść w swoich grach oraz programach.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.