Ryzen 7 9800X3D vs Core Ultra 5 250K Plus: AMD wygrywa gry, Intel trochę wyprzedza go w pracy i kosztuje znacznie mniej. W indeksie Gaming Ryzen uzyskuje wynik wyższy o 21,8%, a 250K Plus ma o 5,6% wyższy indeks Praca.
Do komputera nastawionego na wysoką płynność wybralibyśmy 9800X3D, jeśli dopłata nie ogranicza grafiki. Do tańszego zestawu łączącego gry z pracą mocnym argumentem za 250K Plus jest cena oraz wyższe Value. Sama liczba rdzeni nie rozstrzyga tego wyboru.
Najważniejsze różnice
Ta para ma dwóch zwycięzców: AMD w grach, Intel w aplikacjach. Różnica w pracy jest niewielka w porównaniu z przewagą Ryzena w Gaming. Za to dopłata do 9800X3D wynosi 900 zł, co może zmienić budżet na grafikę i pozostałe części.
Gaming to indeks wydajności w grach, Praca to indeks aplikacji, a 1% low pomaga ocenić wolniejsze klatki. Wartości indeksów są punktami, nie liczbą FPS; wyższy wynik jest lepszy. Procentową przewagę liczymy względem niższego indeksu.
| Kryterium | Ryzen 7 9800X3D | Core Ultra 5 250K Plus | Przewaga |
|---|---|---|---|
| Gaming | 100,00 pkt | 82,07 pkt | AMD +21,8% |
| Praca | 100,00 pkt | 105,60 pkt | Intel +5,6% |
| 1% low | 100,00 pkt | 87,79 pkt | AMD +13,9% |
Gry: kiedy przewaga 9800X3D jest warta 900 zł?
9800X3D jest dużo szybszy w indeksie Gaming, o 21,8%. Wybór AMD ma największy sens, gdy chcesz wysokiej płynności z mocną kartą, a procesor jest ograniczeniem. To nie jest obietnica identycznej przewagi w każdej grze.
- Ryzen 7 9800X3D100,00pkt
- Core Ultra 5 250K Plus82,07pkt
Wraz ze wzrostem rozdzielczości różnica indeksów maleje. Dla kupującego oznacza to, że 9800X3D łatwiej uzasadnić przy wysokim odświeżaniu w Full HD niż przy graniu w 4K, gdzie często wcześniej zabraknie mocy GPU.
| Rozdzielczość | Ryzen 7 9800X3D | Core Ultra 5 250K Plus | Przewaga AMD |
|---|---|---|---|
| 720p | 100,00 pkt | 80,50 pkt | 24,2% |
| 1080p | 100,00 pkt | 84,28 pkt | 18,7% |
| 1440p | 100,00 pkt | 91,04 pkt | 9,8% |
| 4K | 100,00 pkt | 93,58 pkt | 6,9% |
Indeks 1% low daje AMD wyraźną przewagę 13,9%. Pomaga ocenić wolniejsze klatki, które wpływają na odczucie płynności. Wyższy wynik nie zapewnia jednak braku przycięć w każdej scenie.
Wybrane gry w 1080p: średni FPS i 1% low
Indeks Gaming pokazuje przekrojowy wynik, ale o wyborze CPU mogą decydować konkretne gry. Poniżej zestawiamy pomiary z CPU Matrix FPSGuru. W uwzględnionych konfiguracjach 9800X3D pracował z DDR5-6000 CL30, a 250K Plus z DDR5-7200 CL34. Nie są to identyczne ustawienia pamięci, a osiągane FPS zależą również od sceny, karty graficznej i ustawień gry.
| Gra | 9800X3D: FPS | 250K Plus: FPS | 9800X3D: 1% low | 250K Plus: 1% low | Przewaga w średnim FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Assetto Corsa Competizione | 139 | 82 | 113 | 70 | Ryzen +69,5% |
| Baldur’s Gate III | 107 | 91 | 73 | 65 | Ryzen +17,6% |
| Battlefield 6 | 228 | 172 | 147 | 140 | Ryzen +32,6% |
| Counter-Strike 2 | 406 | 275 | 300 | 219 | Ryzen +47,6% |
| Ghost of Tsushima | 179 | 130 | 158 | 115 | Ryzen +37,7% |
| The Last of Us Part II | 159 | 158 | 137 | 128 | Ryzen +0,6% |
W 1080p Ryzen wyraźnie wygrywa w Assetto Corsa Competizione, Battlefield 6 i Counter-Strike 2. W The Last of Us Part II średnie wyniki są niemal identyczne: 159 FPS AMD i 158 FPS Intela. Dlatego uśredniona przewaga Gaming nie zastępuje porównania własnych gier.
Wybrane gry w 4K: kiedy różnica CPU nadal ma znaczenie?
| Gra | 9800X3D: FPS | 250K Plus: FPS | 9800X3D: 1% low | 250K Plus: 1% low | Przewaga w średnim FPS |
|---|---|---|---|---|---|
| Baldur’s Gate III | 106 | 91 | 72 | 64 | Ryzen +16,5% |
| Battlefield 6 | 133 | 133 | 100 | 112 | Remis |
| Counter-Strike 2 | 282 | 260 | 204 | 197 | Ryzen +8,5% |
| Ghost of Tsushima | 118 | 115 | 104 | 100 | Ryzen +2,6% |
| Microsoft Flight Simulator 2020 | 82 | 58 | 70 | 50 | Ryzen +41,4% |
| The Last of Us Part II | 149 | 138 | 135 | 123 | Ryzen +8,0% |
W Battlefield 6 średni FPS obu CPU jest taki sam, ale 1% low w tym pomiarze jest wyższy na Intelu: 112 wobec 100 FPS. W Microsoft Flight Simulator 2020 Ryzen nadal wyraźnie wygrywa, 82 do 58 FPS. Nawet w 4K wpływ procesora zależy więc od gry, a nie tylko od rozdzielczości.
Jeżeli 900 zł oszczędności na CPU umożliwia wybór mocniejszej grafiki, porównaj efekt takiego zakupu przed dopłatą do Ryzena. Jeżeli karta jest już odpowiednio mocna i nie musisz ciąć jej budżetu, wyższa wydajność AMD staje się ważniejszym argumentem.
Praca: 250K Plus do komputera o mieszanych zadaniach
250K Plus jest trochę szybszy w indeksie Praca, o 5,6%. Ma 105,60 pkt przy 100 pkt AMD. Nie jest to duża przewaga, dlatego do okazjonalnej pracy nie rezygnowalibyśmy automatycznie z mocniejszego CPU w grach, jeśli to one są priorytetem.
- Core Ultra 5 250K Plus105,60pkt
- Ryzen 7 9800X3D100,00pkt
Intel jest ciekawszy, gdy komputer ma łączyć granie z regularnym tworzeniem treści i liczy się koszt zakupu. Zyskujesz niższą cenę oraz trochę wyższy przekrojowy wynik aplikacji. Nie oznacza to, że każdy projekt renderowania czy kompilacji zakończy się o 5,6% szybciej.
Wyniki konkretnych aplikacji: czas wykonania zadania
Indeks Praca jest wynikiem przekrojowym. Dla montażu, renderowania i kompilacji bardziej praktyczne są czasy określonych zadań. Poniższe pomiary pochodzą z CPU Matrix FPSGuru; mniej sekund oznacza szybsze ukończenie tego samego zadania.
| Zadanie | Ryzen 7 9800X3D | Core Ultra 5 250K Plus | Czas na Intelu |
|---|---|---|---|
| Autodesk Maya: renderowanie i odszumianie | 199 s | 151 s | 24,1% krócej |
| Blender: scena BMW | 24 s | 18 s | 25,0% krócej |
| Corona: renderowanie sceny | 59 s | 53 s | 10,2% krócej |
| DigiCortex: symulacja | 12 s | 10 s | 16,7% krócej |
| Dolphin: benchmark emulacji | 147 s | 168 s | 14,3% dłużej |
| Shotcut: renderowanie filmu 4K | 46 s | 40 s | 13,0% krócej |
| Visual Studio: kompilacja Unreal Engine | 74 s | 59 s | 20,3% krócej |
| x265 Benchmark: kodowanie wideo | 32 s | 28 s | 12,5% krócej |
Intel jest szybszy między innymi w pokazanych zadaniach Blendera, Mayi i kompilacji Unreal Engine. Wyjątkiem jest Dolphin, gdzie Ryzen kończy zadanie wcześniej. Te pomiary opisują konkretne przebiegi, a nie gwarantowany czas każdego projektu.
Intel Quick Sync Video może przydać się w obsługującym je programie wideo. Przed wyborem sprawdź konkretną aplikację i formaty materiałów; jej ścieżka akceleracji nie jest tym samym co ogólny indeks Praca. Podobnie 18 rdzeni Intela nie należy porównywać z ośmioma AMD jak z identycznymi jednostkami.
Specyfikacja i platforma: pamięć, iGPU i zgodność płyty
250K Plus to dokładny model z 6 rdzeniami P i 12 E, a nie 245K ani 250KF Plus. Ryzen ma osiem rdzeni Zen 5 z obsługą 16 wątków i dużą pamięcią 3D V-Cache. Oba wymagają DDR5, ale różnych płyt.
| Parametr | Ryzen 7 9800X3D | Core Ultra 5 250K Plus |
|---|---|---|
| Rdzenie / wątki | 8 / 16 | 18 / 18: 6 P-core + 12 E-core |
| Architektura | Zen 5 z 3D V-Cache | Arrow Lake |
| Maksymalne taktowanie | 5,2 GHz | 5,3 GHz |
| Pamięć L3 | 96 MB | 30 MB Intel Smart Cache |
| Gniazdo | AM5 | LGA1851 |
| Oficjalna obsługa pamięci | DDR5-5600 przy dwóch modułach | Do DDR5-7200 |
| Grafika zintegrowana | AMD Radeon Graphics | Intel Graphics |
| Chłodzenie w zestawie BOX | Nie | Nie |
Wyższa oficjalna szybkość RAM Intela nie jest obietnicą określonego przyrostu FPS. Dobierz zestaw pamięci do dokładnej płyty i konfiguracji modułów; wyniki procesora zależą również od ustawień RAM.
Oba iGPU mogą służyć do wyświetlania obrazu i diagnostyki bez osobnej karty, jeśli płyta ma odpowiednie wyjście. Gaming w tym artykule opisuje możliwości CPU, nie wydajność tych układów graficznych. Wariant 250KF Plus nie ma iGPU i nie jest przedmiotem tego porównania.
Przy modernizacji sprawdź obsługę 9800X3D lub 250K Plus na liście producenta płyty i wymagany BIOS. Samo gniazdo nie wystarczy. Dla procesora Plus szczególnie warto sprawdzić dokumentację dokładnego modelu płyty LGA1851 przed zakupem.
Parametry opisują specyfikacja 9800X3D w AMD oraz specyfikacja 250K Plus w Intel ARK. Pozostałe modele znajdziesz w rodzinie Ryzen 7 i katalogu Intel Core i Core Ultra.
Moc i chłodzenie: osobny koszt dla obu CPU
AMD deklaruje 120 W TDP, Intel 125 W Processor Base Power oraz 159 W Maximum Turbo Power. To różne definicje, więc podobna wartość bazowa nie dowodzi podobnego poboru energii w grach. Limity mocy nie są wynikami temperatur ani hałasu.
Oba CPU wymagają dokupienia chłodzenia. Wersje BOX tych modeli nie mają radiatora z wentylatorem; regułę Intela potwierdza dokumentacja modeli K i K Plus bez chłodzenia. Dobierz mocowanie do gniazda, uwzględnij długość ciężkich obciążeń oraz wentylację obudowy. Nie wybieraj cichszego zestawu tylko na podstawie TDP lub MTP.
Cena i Value: tańszy Intel z przewagą w pracy
Ceny z 9.10.2026: 1899 zł za 9800X3D i 999 zł za 250K Plus. Dane dotyczą dokładnych produktów w katalogu FPSGuru. Dopłata do AMD wynosi 900 zł, czyli 90,1% ceny Intela, przy 21,8% przewagi w Gaming.
Value opisuje wydajność w stosunku do ceny samego CPU. Wyższy wynik jest korzystniejszy. Gry i aplikacje mają osobne wskaźniki, a koszt płyty, pamięci i chłodzenia trzeba policzyć dodatkowo.
| Procesor | Cena CPU | Gaming Value | Praca Value |
|---|---|---|---|
| AMD Ryzen 7 9800X3D: aktualne ceny | 1899 zł | 52,66 pkt | 52,66 pkt |
| Intel Core Ultra 5 250K Plus: aktualne ceny | 999 zł | 82,15 pkt | 105,71 pkt |
Intel ma dużo wyższe Gaming Value, o 56,0%, oraz Praca Value, o 100,7%. W pracy łączy niższą cenę z trochę wyższą wydajnością, a w grach kosztuje znacznie mniej, mimo niższego indeksu.
Przy niezmienionej cenie 250K Plus 999 zł relacja Gaming do ceny obu CPU zrównałaby się przy cenie Ryzena około 1217 zł. To punkt odniesienia dla ceny samego procesora, nie dostępna oferta ani koszt całego PC.
Przy budowie od zera porównaj koszyki AM5 i LGA1851 z płytami o podobnym wyposażeniu. Nie przypisuj oszczędności 900 zł całemu zestawowi bez doliczenia pozostałych części. Jeżeli masz już zgodną płytę AM5, zakup nowej płyty pod Intela może mocno zmienić ten rachunek.
Wybór: priorytet gier czy wszechstronność za mniej?
Wybierz Ryzen 7 9800X3D, jeśli:
- gry i wysokie odświeżanie są ważniejsze niż regularne zadania aplikacyjne;
- masz mocną grafikę i chcesz poprawić zapas CPU oraz indeks 1% low;
- 900 zł dopłaty nie wymusza gorszej karty;
- modernizujesz zgodną płytę AM5.
Wybierz Core Ultra 5 250K Plus, jeśli:
- granie dzieli czas z pracą, a budżet jest ograniczony;
- trochę wyższy indeks Praca ma dla Ciebie wartość;
- akceptujesz słabsze Gaming w zamian za dużo wyższe Value;
- pełny koszyk LGA1851 pozwala zachować pieniądze na ważniejsze części.
Werdykt: 9800X3D do komputera przede wszystkim do gier; 250K Plus do tańszego zestawu o mieszanych zadaniach. W 4K różnica indeksów jest mniejsza, dlatego wtedy szczególnie sprawdź, czy dopłata do GPU nie przyniesie większej korzyści.
Porównaj szerszy wybór w rankingu CPU do gier i pracy i porównywarce procesorów. Jeżeli chcesz przesunąć wybór Intela mocniej w stronę pracy, przeczytaj porównanie 9800X3D z Core Ultra 7 270K Plus.
Źródła i interpretacja wyników
Wyniki wydajności, w tym indeksy Gaming, Praca i 1% low, średni FPS w grach oraz czasy zadań, pochodzą z CPU Matrix V2 FPSGuru. Indeksy są punktami względnymi, nie rzeczywistym FPS; wynik konkretnej gry lub aplikacji może odbiegać od indeksu zbiorczego.
Niewielkie różnice wydajności warto oceniać w kontekście konkretnych gier, aplikacji i konfiguracji pamięci. Specyfikacje techniczne opierają się na dokumentacji AMD i Intela. Ceny oraz Value odnoszą się do 9 października 2026 r. Zasady liczenia wskaźników wyjaśnia metodologia FPSGuru.
Najczęściej zadawane pytania
Czy 250K Plus jest dobrym wyborem do grania i montażu na jednym PC?
Tak, gdy chcesz rozsądnie podzielić budżet między CPU i resztę zestawu. Intel ma trochę wyższy indeks Praca i dużo wyższe Value, lecz Ryzen pozostaje dużo szybszy w Gaming. Program montażowy może też korzystać z osobnej grafiki lub Quick Sync.
Czy do grania w 4K trzeba wybrać 9800X3D?
Nie automatycznie. Ryzen ma trochę wyższy indeks 4K, ale konkretna gra może być ograniczona przez GPU. Najpierw oceń kartę, ustawienia i oczekiwaną płynność.
Czy 250K Plus i 250KF Plus to ten sam wybór?
To różne warianty. Porównujemy 250K Plus z Intel Graphics; model KF nie ma grafiki zintegrowanej. Cen i wyposażenia jednego wariantu nie należy przypisywać drugiemu.
Czy mogę zostawić obecną płytę i DDR5?
Sprawdź dokładną płytę i BIOS. Ryzen wymaga AM5, Intel LGA1851. DDR5 może pozostać, ale trzeba potwierdzić zgodność modułów i ustawień; zmiana gniazda oznacza zmianę płyty.
