Komputer do CS2 i e-sportu: procesor, grafika i gotowe zestawy

Komputer gamingowy i monitor e-sportowy na ciemnym postumencie – poradnik FPSGuru: komputer do CS2 i e-sportu

Komputer do CS2 wybieraj pod ustawienia gry i monitor. Przy niskich detalach oraz celu 240–360 Hz warto zadbać przede wszystkim o procesor i stabilny czas klatki. Jeśli obok CS2 grasz w wymagające gry w QHD, większą część budżetu może uzasadniać grafika. Sam dopisek „e-sport” ani droższy GeForce nie rozstrzygają, który zestaw będzie lepszy dla Ciebie.

Porównujemy trzy dokładne konfiguracje i pokazujemy, czego wymagać od ich testu. Ceny i dane sprawdzono 14 października 2026 r. Cena G4M3R wymaga kodu promocyjnego; przy X02 wykryliśmy rozbieżność ceny, dlatego nie oceniamy jego obecnej opłacalności.

CS2 i wysoki FPS: co ogranicza komputer?

Procesor przygotowuje pracę dla karty, a GPU renderuje obraz. Gdy komputer czeka na CPU, mocniejsza grafika może niewiele zmienić. Gdy ograniczeniem jest GPU, dokładanie kolejnych pieniędzy do procesora nie rozwiązuje głównego problemu. Rozdzielczość i detale wpływają na tę równowagę, dlatego nie ma jednego dobrego podziału budżetu dla wszystkich graczy.

SCENARIUSZ 01

CS2, niskie detale i szybki monitor

Sprawdź wydajność CPU, pamięć i powtarzalność klatek. Dopłata do GPU powinna wynikać z testu na Twoich ustawieniach.

SCENARIUSZ 02

CS2 oraz gry w QHD

Mocniejsza grafika daje więcej możliwości poza CS2. Zachowaj jednak procesor odpowiedni do celu w grze sieciowej.

SCENARIUSZ 03

Masz PC i planujesz modernizację

Najpierw sprawdź, co go ogranicza. Jeśli obniżenie rozdzielczości przy tym samym teście niewiele pomaga, nie kupuj mocniejszej karty w ciemno.

Taki prosty test jest wskazówką, nie pełną diagnozą: limit FPS, temperatury i aplikacje w tle też mogą ograniczać wynik. Porównuj tę samą scenę oraz ustawienia, zmieniaj jedną rzecz naraz i zapisuj wyniki. FPS w CS2 nie opisuje automatycznie Valorant ani Fortnite.

Procesor: Ryzen 7 7800X3D czy Ryzen 5 9600X?

7800X3D ma wyraźnie wyższy ogólny indeks Gaming: o około 12,3%. To argument za rozważeniem go do gier zależnych od CPU. Nie oznacza identycznego przyrostu w każdym tytule ani takiej samej przewagi kompletnego komputera.

Dane: CPU Matrix. Indeks Gaming, wyżej oznacza lepiej; to nie FPS
ProcesorIndeks Gaming
Ryzen 5 9600X82,00
Ryzen 7 7800X3D92,09

Warto zobaczyć również pomiar samego CS2. ComputerBase w teście z 2024 r. porównał te procesory z RTX 4090 w 1280 × 720. Poniższe wyniki są historycznym przykładem wpływu CPU, nie prognozą dla RTX 5060/5070 ani aktualnej wersji gry.

ComputerBase, 2024: CS2, RTX 4090, 1280 × 720; wynik platformy testowej
ProcesorŚredni FPS1% perzentyl FPS
Ryzen 5 9600X486,7265,8
Ryzen 7 7800X3D583,2342,7

W tym konkretnym teście przewaga 7800X3D była duża: około 19,8% w średniej i 28,9% w perzentylu. Wniosek zakupowy jest warunkowy: mocniejszy CPU może poprawić również wolniejsze fragmenty rozgrywki, ale skalę korzyści trzeba potwierdzić na kupowanym zestawie. Sama średnia ukrywa część różnic.

Grafika: tylko CS2 czy także wymagające gry w QHD?

RTX 5070 jest dużo mocniejszą kartą od RTX 5060 w przekroju wymagających gier. W GPU Matrix średnia w 1440p rośnie z 67,15 do 110,80 FPS, czyli o około 65,0%. To ważne przy mieszanym graniu, lecz nie jest przewagą w CS2 na niskich detalach.

Dane: GPU Matrix. Średnie z 30 gier bez RT, bez skalowania i generowania klatek; karty, nie wskazane gotowce
GPUVRAM1080p, FPS1440p, FPS
GeForce RTX 5060 8 GB8 GB96,0567,15
GeForce RTX 5070 12 GB12 GB148,10110,80

Nie porównuj tych średnich z odświeżaniem monitora jako prognozy CS2. Nie wybieraj też karty tylko po VRAM: pojemność pamięci i moc GPU to różne cechy. Do zakupu wyłącznie pod grę turniejową potrzebujesz wyników na docelowych detalach; przy QHD i wielu grach szerszy potencjał RTX 5070 ma większe znaczenie.

Trzy gotowe PC: konfiguracje, ceny i ograniczenia

To przykłady trzech sposobów rozłożenia budżetu, bez miejsc w rankingu. Wszystkie mają 32 GB RAM i SSD 1 TB. Różnią się CPU, GPU oraz systemem. Dokładne warianty potwierdzono kodami ofert i EAN; nie mieszamy ich z innymi konfiguracjami tych samych rodzin.

Performance opisuje ogólny potencjał CPU/GPU w grach. Value odnosi go oraz wyposażenie RAM/SSD do ceny. Wyżej oznacza lepiej; wskaźniki nie mierzą FPS w CS2, jakości zasilacza, ciszy ani wartości licencji Windows.

Stan 14.10.2026. Ceny samego PC; warunki i wyłączenie X02 opisano pod tabelą
PC i CPU / GPUCenaSystemPerformanceValue
G4M3R HERO 2.0
7800X3D / RTX 5060 8 GB
7500,00 zł
z kodem
Brak70,9510,88
Level UP X02
9600X / RTX 5070 12 GB
Do potwierdzeniaWindows 11 Home93,70Nie oceniamy
MAD DOG DEEPCOOL-A12DR32
7800X3D / RTX 5070 12 GB
9499,99 złBrak97,2311,77

G4M3R: 7500 zł to cena z kodem pga2026; karta sklepu wskazywała 8300 zł bez kodu. Warunki promocji podawały termin do 25.10.2026 lub wyczerpania limitów, maksymalnie trzy sztuki. Przed zakupem sprawdź, czy kod nadal obniża cenę w koszyku; nasze porównanie dopłaty dotyczy ceny promocyjnej.

G4M3R i MAD DOG nie zawierają systemu. Jeżeli potrzebujesz nowej licencji, dolicz ją do kosztu zakupu. W cenie X02 system jest elementem konfiguracji, ale różnica cen dwóch różnych PC nie stanowi ceny samego Windows.

Co daje dopłata i jak czytać Value?

Przejście z G4M3R za 7500 zł do MAD DOG za 9499,99 zł kosztuje 1999,99 zł więcej, czyli 26,7%. Ogólny Performance rośnie o około 37,0%, a Value wyraźnie, o około 8,2%. Oba zestawy mają 7800X3D, 32 GB RAM, SSD 1 TB i nie mają systemu.

Dopłata kupuje więc przede wszystkim wyższą klasę grafiki, a nie mocniejszy CPU lub Windows. Przy CS2 ograniczonym procesorem ten sam ogólny wzrost Performance nie musi przełożyć się na podobny wzrost FPS. Przy wymagających grach w QHD mocniejsza grafika daje bardziej czytelne uzasadnienie wydatku.

Value nie jest rankingiem komputerów do CS2. Jego korzystniejszy wynik mówi o szerszej relacji potencjału i wyposażenia do ceny. Nie zastępuje pomiaru gry, nie wycenia jakości części ani obsługi serwisowej. Przy X02 wrócimy do porównania ceny dopiero po jej potwierdzeniu.

RAM i części, które warto sprawdzić

Wszystkie trzy oferty opisują pamięć pracującą w dwóch kanałach lub dwa moduły. G4M3R ma DDR5-6000 dual-channel, X02 2 × 16 GB DDR5-5600, a MAD DOG 2 × 16 GB DDR5-6000 CL30. Pojemność 32 GB sama w sobie nie gwarantuje lepszego czasu klatki; ustawienia i stabilność pamięci też mają znaczenie.

Specyfikacja dokładnych wariantów według sprzedawców
PCPotwierdzone wyposażenieCo jeszcze ustalić?
G4M3R HERO 2.032 GB DDR5-6000 dual-channel, dwa wolne sloty; SSD 1 TB PCIe 4.0, chipset B650.Dokładny model płyty, PSU i SSD, opóźnienia RAM oraz profil pamięci w dostarczonej sztuce.
Level UP X022 × 16 GB DDR5-5600, dwa wolne sloty; SSD 1 TB PCIe 4.0; ASUS B850M MAX GAMING WIFI; Windows 11 Home.Końcową cenę, pełny model PSU i SSD oraz ustawienia RAM.
MAD DOG DEEPCOOL-A12DR32Patriot Viper Venom RGB DDR5-6000 CL30; GIGABYTE B650 Eagle AX; GOODRAM PX700; DEEPCOOL PL750D 750 W i AK400 Digital Pro.Zgodność kupowanej sztuki z listą części, aktywny profil RAM i jego stabilność.
  1. „32 GB” uznane za pełną specyfikację.

    Zapytaj o liczbę modułów, szybkość, opóźnienia i ustawienia, z jakimi komputer jest dostarczany.

  2. Chłodzenie wybrane po wyglądzie.

    Rodzaj radiatora i obudowy nie potwierdza hałasu całego PC. Do wyboru najcichszego zestawu potrzebny jest porównywalny pomiar.

  3. Ocenianie tylko CPU i GPU.

    Sprawdź pełny model zasilacza, możliwość rozbudowy, warunki serwisu i zgodność zamówienia z dokładnym wariantem.

  4. Budżet bez systemu i monitora.

    Porównuj cały koszt potrzebnego wyposażenia. Gotowiec bez Windows może wymagać dodatkowego zakupu i instalacji.

144, 240 i 360 Hz: FPS, 1% low i opóźnienia

Hz określa odświeżanie monitora, FPS opisuje tempo renderowania gry. Monitor 360 Hz nie sprawi, że PC zacznie renderować 360 klatek. Z kolei średnia 360 FPS nie dowodzi, że każda klatka dotarła równo co 2,78 ms.

Czas cyklu monitora: 1000 / Hz. To obliczenie, nie test komputera ani całkowite opóźnienie
OdświeżanieCzas cykluCo ocenić w teście?
144 Hz6,94 msRówność klatek i spadki podczas normalnej gry
240 Hz4,17 msŚrednią, 1% low i wykres czasu klatki
360 Hz2,78 msPowtarzalność wyników i trudniejsze fragmenty meczu

Frametime to czas pomiędzy kolejnymi klatkami. Duże skoki mogą powodować odczuwalne przycięcia mimo wysokiej średniej. 1% low opisuje wolniejszą część przebiegu; nie jest minimalnym FPS gwarantowanym w każdej sytuacji. Porównuj tę samą metodę obliczania, bo etykiety narzędzi nie zawsze oznaczają identyczną statystykę.

  1. Zapisz cel: rozdzielczość, detale, monitor i gry poza CS2.
  2. Poproś o warunki testu: dokładne CPU/GPU/RAM, wersję gry, mapę, tryb i ustawienia. Wynik z pustej sceny nie wystarczy do oceny meczu.
  3. Sprawdź trzy rzeczy razem: średni FPS, 1% low i wykres czasu klatki z tego samego przebiegu.
  4. Oceń powtarzalność: kilka podobnych przebiegów i zachowanie po rozgrzaniu PC są bardziej użyteczne niż jeden najlepszy wynik.
  5. Po zakupie sprawdź konfigurację: odświeżanie w Windows, podłączenie monitora do GPU i ustawienia gry. Porównaj płynność na własnych mapach.

Opóźnienie reakcji jest osobną kwestią. NVIDIA opisuje Reflex w CS2 jako rozwiązanie ograniczające opóźnienie systemowe przez zarządzanie pracą CPU/GPU. Na zgodnej karcie warto sprawdzić je w grze; nie przypisujemy tym gotowcom stałej korzyści w milisekundach ani dodatkowego FPS. Ping, monitor i urządzenia wejściowe również wpływają na odczucia.

Jaki komputer do CS2 wybrać?

Głównie CS2 na niskich detalach: G4M3R z 7800X3D i RTX 5060 jest sensownym kierunkiem do rozważenia, jeśli potwierdzisz cenę z kodem, przygotujesz system i sprawdzisz wynik dokładnego PC. Nie dopłacaj automatycznie do RTX 5070 tylko po to, by uzyskać wyższy ogólny indeks.

CS2 oraz wymagające gry w QHD: MAD DOG zachowuje 7800X3D i daje mocniejszą grafikę. Dopłata ma bardziej bezpośrednie uzasadnienie poza samym CS2; nadal dolicz system i potwierdź aktualną konfigurację części.

Chcesz gotowca z Windowsem: X02 pokazuje alternatywny kierunek z 9600X i RTX 5070, lecz przy rozbieżnej cenie nie wskazujemy go jako korzystniejszego zakupu. Najpierw porównaj końcową kwotę z koszyka z pełnym kosztem pozostałych zestawów.

Nie trzeba kupować 7800X3D tylko dlatego, że grasz w CS2. Przy mniejszym budżecie zacznij od określenia realnego celu i poradnika o komputerach do 5000 zł. Przed zamówieniem wykorzystaj też checklistę zakupu gotowego PC.

FAQ: zakup komputera do CS2

Czy RTX 5060 wystarczy do CS2 na monitorze 240 Hz?

Nie rozstrzyga tego sama nazwa karty. Potrzebny jest test dokładnego zestawu na Twojej rozdzielczości i detalach, z uwzględnieniem CPU, RAM i wolniejszych fragmentów gry. Średnia GPU Matrix z wielu gier nie odpowiada na pytanie o stałe 240 FPS.

Czy do 360 Hz potrzebuję procesora X3D?

Nie jest to formalny wymóg. Mocny CPU może pomóc przy wysokim celu FPS, ale wybór rozstrzyga wynik konkretnej konfiguracji. Dopisek X3D nie gwarantuje utrzymywania 360 FPS na każdej mapie i w każdej sytuacji.

Czy 32 GB RAM zwiększy FPS względem 16 GB?

Sama pojemność tego nie gwarantuje. Liczy się także to, czy pamięci wystarcza dla gry i aplikacji w tle, układ modułów, ustawienia i stabilność. Te trzy przykłady mają 32 GB, ale nie służą do pomiaru różnicy 16 vs 32 GB.

Czy wyższe Value oznacza lepszy komputer do CS2?

Nie musi. Value porównuje ogólny potencjał CPU/GPU oraz wyposażenie RAM/SSD z ceną. Nie jest wskaźnikiem wyników CS2 ani jego 1% low, dlatego komputer z niższym Value może lepiej pasować do konkretnego celu w tej grze.

Co sprawdzić, gdy nowy PC ma wysoki FPS, ale przycina?

Porównaj wykres czasu klatki i 1% low w powtarzalnym teście, sprawdź aplikacje w tle, ustawienia pamięci oraz zachowanie po rozgrzaniu. Oddziel przycięcia obrazu od problemów sieciowych. Nie wymieniaj podzespołów tylko na podstawie jednej liczby średniego FPS.

Źródła i zakres porównania

Dane: CPU Matrix i GPU Matrix, odczyt z 14.10.2026. Performance/Value pochodzą z aktualnych obliczeń FPSGuru; są indeksami komponentów i wyposażenia, a nie pomiarem całego PC w CS2. Znaczenie danych wyjaśnia metodologia FPSGuru.

Konfiguracje i warunki zakupu: G4M3R HERO 2.0 w x-kom, kod 1491063, Level UP X02 w Komputronik, kod 1016212 i MAD DOG DEEPCOOL-A12DR32 w Media Expert. Ceny są datowanym odczytem, nie gwarancją ceny zamówienia.

Linki do sklepów są afiliacyjne; zakup przez nie może przynieść FPSGuru prowizję.

Historyczne wyniki CS2 pochodzą z podlinkowanego testu ComputerBase z 2024 r.; opis Reflex z dokumentacji NVIDIA. Nie przenosimy tych wyników na aktualną wersję gry, inne ustawienia ani gotowce. Poradnik nie zawiera porównawczych pomiarów hałasu, temperatur lub opóźnień tych trzech komputerów.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.