Komputer za 4000 czy 5000 zł: dopłacić do GPU czy procesora?

Dwa gamingowe komputery stacjonarne na ciemnych postumentach w studiu technologicznym, dylemat wyboru: karta graficzna czy procesor

Jeśli kupujesz komputer do gier, dodatkowe 1000 zł przeznacz najpierw na mocniejszą kartę graficzną — gdy to jej wydajności brakuje w wybranej rozdzielczości. Wybierając komputer gamingowy za 4000 czy 5000 zł, porównaj procesory przy podobnych GPU. Jeśli obecny wybór spełnia wymagania, zostań przy niższym budżecie. Gdy planujesz rozbudowę, sprawdź dokładne modele płyty, zasilacza i pamięci.

Co obejmuje 4000 lub 5000 zł?

W tym porównaniu budżet dotyczy jednostki centralnej. Jeżeli ma obejmować również system, monitor, klawiaturę, dostawę lub usługę przygotowania komputera, odejmij te wydatki przed wyborem konfiguracji. Przy gotowcu bez systemu uwzględnij też jego zakup i przygotowanie do pracy.

Przy sztywnym budżecie do 4000 zł wybieraj oferty mieszczące się w limicie razem z potrzebnymi dodatkami. Sprawdź aktualną cenę konkretnej konfiguracji przed zamówieniem.

Aktualne zestawy do 4000 zł pokazuje poniższy ranking. Opłacalność uwzględnia bieżącą cenę, wydajność komponentów oraz pojemność RAM i SSD. Ranking pokazuje wyłącznie oferty spełniające jego warunki; przy ich braku pozostaje pusty.

Brak komputerów spełniających wybrane filtry z wynikiem dla tego sortowania.

Warunki zakupu przy tym limicie omawia poradnik komputerów za 3000–4000 zł. Tutaj odpowiadamy na inne pytanie: co porównać przed zwiększeniem budżetu.

Co pokazują konkretne konfiguracje i aktualny ranking?

Trzy poniższe konfiguracje pokazują różne proporcje GPU, CPU i wyposażenia. Sprawdź dokładne kody: porównanie dotyczy tych wersji MSI i MAD DOG. Wszystkie są bez systemu. MSI ma 16 GB RAM i SSD 512 GB, a oba zestawy MAD DOG mają 32 GB oraz 1 TB.

Przykłady sprzętowe, bez przypisania do stałego progu cenowego. Indeks wydajności łączy wyniki komponentów CPU/GPU, a nie pomiar FPS całego PC. Więcej punktów oznacza wyższy wynik.
Dokładny zestawCPU / GPURAM / SSDWydajność (pkt)
MSI Pro DP180 14A-201BEUIntel Core i5-14400F / NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB16 GB / 512 GB62,52 pkt
MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32Intel Core i5-12400F / AMD Radeon RX 7600 8 GB32 GB / 1 TB50,84 pkt
MAD DOG GENESIS-A08DB32AMD Ryzen 5 5500 / AMD Radeon RX 7600 8 GB32 GB / 1 TB46,12 pkt

Dane: CPU Matrix / GPU Matrix. Metodologia FPSGuru. Jakość zasilacza, płyty głównej, chłodzenia i obsługę serwisową sprawdź osobno.

Aktualny wybór do 5000 zł pokazuje ranking poniżej. Kolejność i kwalifikacja wynikają z bieżących ofert. Przełączniki pozwalają osobno ocenić opłacalność, wydajność i cenę; porównaj wyposażenie oraz system przed zamówieniem.

Gotowe komputery z najwyższą wydajnością za tę samą kwotę przy aktualnych cenach.

Komputery gamingowe · Opłacalność · TOP3
  1. MSI Pro DP180 14A-201BEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 512 GB SSD / Brak systemu14,54Opłacalność · 4 300 zł
  2. MSI MAG Infinite E1 14NVL5-231XEU / Intel Core i5-14400F / RTX 5060 8 GB / 16 GB / 1 TB SSD / Brak systemu13,13Opłacalność · 5 000 zł
  3. MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 – Core i5-12400F / RX 7600 8 GB / 32 GB / 1 TB SSD / Brak systemu12,06Opłacalność · 4 850 zł

Wydajność porównuje procesor i kartę graficzną; więcej punktów = lepiej, ale to nie FPS całego zestawu. Opłacalność pokazuje wydajność za tę samą kwotę przy aktualnej cenie. Uwzględnia ilość RAM i pojemność SSD. Dane: CPU Matrix i GPU Matrix.

Pełniejsze omówienie wyboru w tym limicie znajdziesz w poradniku komputerów do 5000 zł. Przy zakupie kieruj się aktualnym rankingiem; tabela przykładów służy do porównania części.

Kiedy priorytetem jest karta graficzna?

Mocniejszą kartę graficzną wybierz, gdy potrzebujesz wyższej wydajności w docelowej rozdzielczości. Porównaj wyniki GPU, a pojemność RAM i SSD oceń jako osobne cechy zestawu.

Indeksy desktopowych GPU. W każdej rozdzielczości GeForce RTX 5070 12 GB = 100 pkt. Wyższy indeks oznacza większą wydajność karty w danej rozdzielczości.
GPU1080p (pkt)1440p (pkt)4K (pkt)
AMD Radeon RX 7600 8 GB47,64 pkt44,31 pkt37,79 pkt
NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB64,85 pkt60,60 pkt53,76 pkt

Dane: GPU Matrix. Metodologia FPSGuru.

GeForce RTX 5060 8 GB ma dużo wyższy indeks od Radeon RX 7600 8 GB: o 36,1% w 1080p i o 36,8% w 1440p. Przewaga dotyczy indeksu GPU. Ray tracing i generowanie klatek oceń osobno.

MSI DP180 ma wyższy indeks wydajności niż ENDORFY: 62,52 zamiast 50,84 pkt, czyli około 23,0% więcej. Wynik uwzględnia zmianę zarówno CPU, jak i GPU. Porównaj tę przewagę z mniejszą pojemnością RAM i SSD w MSI.

Obie porównane karty mają 8 GB VRAM. Jeśli potrzebujesz więcej pamięci graficznej, sprawdź inną konfigurację. Pamięć operacyjna komputera — np. 32 GB RAM — służy do innych zadań niż 32 GB VRAM na karcie.

Kiedy warto wybrać mocniejszy procesor?

Procesor warto porównać osobno, szczególnie gdy rozważane zestawy mają to samo GPU. ENDORFY i GENESIS z tabeli są dobrym przykładem: oba mają RX 7600, 32 GB RAM, SSD 1 TB i brak systemu. Przed wyborem sprawdź również pozostałe części obu konfiguracji.

Gaming i Praca to odrębne skale CPU Matrix. Porównuj procesory w obrębie tej samej kolumny; wyższy wynik oznacza większą wydajność w danym zakresie.
ProcesorGaming (pkt)Praca (pkt)Zakres danych
AMD Ryzen 5 550051,8352,09Brak indeksów 1440p, 4K i 1% low
Intel Core i5-12400F65,3258,95Częściowe pokrycie testów

Dane: CPU Matrix. Metodologia FPSGuru.

Core i5-12400F ma dużo wyższy indeks Gaming, o 26,0%, i wyraźnie wyższy indeks Praca, o 13,2%, niż Ryzen 5 5500. Porównaj te wyniki osobno z indeksem całej konfiguracji: przy tym samym RX 7600 ENDORFY ma indeks wydajności wyższy o 10,2%.

Przy podobnym GPU porównaj więc procesory w zadaniach, które Cię interesują. Oba modele mają częściowe pokrycie testów, a dla Ryzen 5 5500 brakuje indeksów 1440p, 4K i 1% low — zakres tych danych opisujemy w sekcji źródeł.

Platforma i rozbudowa: czego nie mówi nazwa CPU?

Możliwości rozbudowy sprawdzisz po dokładnych modelach części. Przed zakupem ustal model płyty głównej, obsługiwane procesory, wymagany BIOS, standard i obsadzenie pamięci oraz wolne złącza na dyski.

  1. Sprawdź płytę i zgodność procesorów.

    Poproś o dokładny model płyty, listę obsługiwanych CPU i wymagania BIOS. To one określają dostępne możliwości rozbudowy.

  2. Sprawdź model zasilacza i przewody.

    Ustal pełny model i dostępne przewody, zanim zaplanujesz wymianę GPU.

  3. Sprawdź obsadzenie pamięci i dysków.

    Ustal, ile wolnych gniazd pozostaje i jakie moduły można dołożyć.

Pełne modele płyt, zasilaczy i SSD oraz wolne gniazda w tych zestawach wymagają potwierdzenia. Poproś sprzedawcę o te dane, jeśli możliwość przyszłej rozbudowy ma przesądzić o zakupie.

Dwa scenariusze zakupu

Przy sztywnym limicie wybieraj konfigurację spełniającą wymagania w budżecie; większy limit rozważ dopiero dla konkretnej potrzebnej cechy. Aktualną kwalifikację i porządek zakupowy pokazują rankingi powyżej.

SCENARIUSZ 01

Masz 4000 zł na wszystko

Uwzględnij system i niezbędne akcesoria w całym budżecie. Wybierz ofertę faktycznie mieszczącą się w budżecie; jeśli jej brak, ogranicz wymagania albo odłóż zakup.

SCENARIUSZ 02

Możesz wydać do 5000 zł na jednostkę

Porównaj zmianę GPU i CPU oraz potrzebne RAM, SSD i system. Jeśli zależy Ci na rozbudowie, potwierdź dokładne części i dostępne możliwości.

Zwiększ budżet, gdy daje to potrzebną cechę, której brakuje w tańszym zestawie. To, czy dana oferta jest bardziej opłacalna, sprawdzaj w bieżącym widoku opłacalności. Gdy konfiguracja w niższym limicie spełnia Twoje wymagania, możesz przy niej zostać.

  1. Ustal, czy budżet obejmuje samą jednostkę, czy pełne stanowisko.
  2. Wybierz docelową rozdzielczość i porównaj zgodne wyniki GPU.
  3. Przy podobnym GPU sprawdź CPU, następnie wyposażenie i dokładne części platformy.
  4. Przed zamówieniem sprawdź cenę, dostępność i pełną konfigurację w aktualnej ofercie.

Pytania o wybór budżetu 4000–5000 zł

Czy większy budżet gwarantuje proporcjonalnie więcej FPS?

Przyrost wydajności zależy od konkretnych części. Większy budżet może oznaczać zmianę GPU, CPU, RAM, SSD, systemu lub innych cech zestawu. Porównaj wyniki komponentów, a aktualną relację wydajności do ceny sprawdź w rankingu.

Czy 32 GB RAM wyrównuje różnicę między RX 7600 i RTX 5060?

Pojemność RAM i wydajność GPU to osobne cechy. W pokazanych konfiguracjach oba układy mają 8 GB VRAM, niezależnie od 16 lub 32 GB pamięci operacyjnej komputera.

Czy 62,52 pkt wydajności oznacza 62,52 FPS?

62,52 pkt to indeks wydajności obliczany z danych CPU Matrix i GPU Matrix. Opisuje potencjał komponentów, a nie FPS całego PC. Płynność konkretnej gry oceniaj na podstawie pomiarów średniego FPS i 1% low.

Czy wszystkie porównane zestawy zawierają Windows?

Wszystkie trzy przykłady — MSI Pro DP180 14A-201BEU, MAD DOG ENDORFY-M30ARGB-I01DR32 i MAD DOG GENESIS-A08DB32 — są konfiguracjami bez systemu. Potrzebny system i usługę przygotowania uwzględnij w swoim budżecie przed zakupem.

Co oznacza brak zestawów w rankingu do 4000 zł?

Pusty ranking oznacza brak aktualnych ofert spełniających warunki modułu dotyczące ceny, dostępności i danych wydajności. Dotyczy ofert kwalifikowanych przez FPSGuru, a nie całego rynku. Przy sztywnym limicie poczekaj na odpowiednią ofertę lub zmień wymagania.

Źródła i ograniczenia porównania

Dane: GPU Matrix / CPU Matrix. Indeksy opisują wydajność komponentów w danym zakresie testów. Indeks wydajności zestawu jest ich modelowym połączeniem, a nie pomiarem FPS całego PC. Gaming i Praca pozostają osobnymi skalami; brak wyniku nie jest zerem. Oba porównane procesory mają częściowe pokrycie testów, więc różnice zależą od gry. Dla Ryzen 5 5500 brakuje indeksów 1440p, 4K i 1% low.

Bieżące ceny i opłacalność pochodzą z ofert kwalifikowanych przez FPSGuru. Moduły korzystają z potwierdzenia dostępności z ostatnich 24 godzin. Porównanie obejmuje potwierdzone wyposażenie i indeksy wydajności; ocena hałasu oraz jakości nieznanych części wymaga dodatkowych danych. Szczegóły opisuje metodologia FPSGuru.

Preferencje plików cookies

✕

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne cookies służą do podstawowego działania strony, zabezpieczeń i zapamiętania Twoich preferencji prywatności. Ta kategoria pozostaje aktywna w panelu preferencji. Cookies mogą zawierać identyfikatory techniczne.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Opcjonalne cookies analityczne pomagają mierzyć odwiedziny i sposób korzystania z serwisu za pomocą Google Analytics. Możesz włączyć lub wyłączyć tę kategorię. W używanym trybie Advanced Consent Mode narzędzie może również przed zgodą i po odmowie przekazywać Google ograniczone sygnały pomiarowe bez cookies analitycznych. Szczegóły opisuje polityka prywatności.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.