Intel Core i5-14400 – 10 rdzeni

Nowe informacje na temat serii Intel 14th Gen Core, w tym wersji non-K, zostały ujawnione przez użytkownika chi11eddog, który zdaje się dysponować wiarygodnymi danymi dotyczącymi jeszcze niepublikowanego sprzętu od Intel i AMD.
Wbrew wcześniejszym doniesieniom, Core i5-14400 nie będzie posiadał 14 rdzeni, ale zamiast tego zachowa 10 rdzeni, tak jak w obecnej generacji. Leaker dostarczył krótkiego przeglądu specyfikacji nadchodzącej serii Core non-K, która ma zostać wydana na początku przyszłego roku.
Jak wiemy, modele Core bez-K są wersjami z niższym taktowaniem i niższym poborem mocy w porównaniu do serii K, które zazwyczaj mają premierę wcześniej. Nadchodząca aktualizacja serii Raptor Lake, znana jako seria 14th Gen Core, ma wprowadzić modele 14900K, 14700K i 14600K około października. Jednak firma planuje również wprowadzić dodatkowe modele bez oznaczenia K, co wskazuje na TDP wynoszący 65W oraz ograniczone możliwości podkręcania, z premierą tych modeli na początku przyszłego roku.
Według leakera, Core i7-14700 będzie wyposażony w 20 rdzeni, tak jak model 14700K, co stanowi największą modernizację w nowej serii. Wcześniejsze doniesienia sugerują, że modele i5-14400 i i3-14100 również mogą otrzymać podobne ulepszenia, z większą liczbą rdzeni niż obecna linia. Choć druga część informacji wciąż nie została potwierdzona, wydaje się, że istnieje zgoda co do tego, że i5-14400 będzie korzystać z 6 rdzeni Performance i 4 rdzeni Efficient, co odpowiada liczbie rdzeni jego poprzednika.
Pod względem częstotliwości bazowej i wielkości pamięci L3, nie wydaje się być żadnych znaczących zmian w serii 14th Gen, z wyjątkiem modelu 14700(K), który może pochwalić się 33MB pamięcią L3 dzięki zwiększonej liczbie rdzeni. Dodatkowo, Core i5-14500 będzie miał częstotliwość bazową P-Core wynoszącą 2.6 GHz, co stanowi lekką poprawę w porównaniu do obecnej linii, która ma częstotliwość bazową 2.5 GHz. Niestety, nie ma informacji o taktowaniach boost, ale powinny być podobne do serii K, które są raportowane na około 200 MHz wyższe niż w obecnej linii.
Seria Core bez-K powinna być dostępna w pierwszym kwartale przyszłego roku, co prawdopodobnie będzie ostatnią dużą aktualizacją dla platformy LGA-1700 od Intela. Jeśli chodzi o cenę, spodziewa się, że Intel nie wprowadzi znaczących zmian w cenach nowej serii.
Maciek Wiśniewski
Maciek Wiśniewski

Entuzjasta komputerowy o głębokiej pasji do wszystkiego, co związane z technologią i komputerami. Moje zainteresowanie tym obszarem sięga dzieciństwa i od tamtej pory nieustannie rozwijam swoją wiedzę na ten temat.Posiadam solidną wiedzę w zakresie sprzętu komputerowego, od procesorów i kart graficznych po pamięć RAM i dyski SSD. Z przyjemnością złożę komputer od podstaw, dokonując starannie dobranych wyborów sprzętu, aby uzyskać optymalną wydajność.Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące komputerów, oprogramowania, gier czy technologii, z przyjemnością Ci pomogę. Razem możemy odkrywać fascynujący świat komputerowego wszechświata!

Co o tym sądzisz milordzie?

   Dodaj Odpowiedź

   FPSGURU
   Logo
   Porównaj wybrany sprzęt
   • GPU (0)
   • CPU (0)
   • Komputery Gamingowe (0)
   Porównaj
   0