AMD twierdzi, że nie będzie podążać za hybrydowym podejściem Intela opartym na rdzeniach P-Core i E-Core.

AMD oświadczyło, że nie będzie podążać za podejściem Intela dotyczącym hybrydowych rdzeni i architektur. W wywiadzie z TechpowerUp omówiono również, czego można się spodziewać po procesorach Zen 5.
Wiceprezes AMD stwierdza, że nie będzie podążać za hybrydową architekturą Intela, a Zen 5 trafi na komputery stacjonarne tak szybko, jak to możliwe.
W wywiadzie David McAfee, wiceprezes AMD i dyrektor generalny, omówił istniejące portfolio firmy oraz nadchodzące produkty i sposób, w jaki planują je rozwijać. Rozmowa rozpoczęła się od omówienia Ryzen AI, który stanowi ważną część nowej linii laptopów Ryzen 7040 o kodowej nazwie Phoenix. David szczegółowo opisuje Ryzen AI, co zdecydowanie warto przeczytać na stronie TPU (pełny wywiad tutaj).
Najważniejszą informacją ujawnioną przez Davida jest dotycząca hybrydowej architektury procesorów AMD. Wiemy, że AMD posiada teraz dwa rodzaje rdzeni Zen 4: standardowy Zen 4 oraz zoptymalizowany pod kątem gęstości Zen 4C. David mówi, że jednym sposobem na stworzenie hybrydowej architektury jest zastosowanie podejścia opartego na rdzeniach P-Core i E-Core, ale czerwona drużyna nie planuje podążać tą drogą. Racja za tym stanowiskiem wynika z faktu, że posiadanie dwóch różnych rdzeni o różnych zdolnościach ISA utrudnia precyzyjne dostosowanie systemu operacyjnego i aplikacji do odpowiednich rdzeni. Intel rozwiązuje ten problem za pomocą technologii Thread Director, ale AMD wydaje się chcieć zastosować podobne, ale różniące się dostrojonymi architekturami w swoim własnym hybrydowym podejściu.
AMD twierdzi, że nie będzie podążać za hybrydowym podejściem Intela opartym na rdzeniach P-Core i E-Core. AMD twierdzi ze nie bedzie podazac za hybrydowym podejsciem Intelu opartym na rdzeniach P Core i E Core2
Wiemy, że Zen 4 i Zen 4C posiadają tę samą architekturę ISA, z niewielkimi zmianami pomiędzy nimi, które nie sprawiają, że są to zupełnie nowe układy. Ważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego przydziału zadań do odpowiednich rdzeni. AMD uważa, że takie rdzenie mają niewielkie zastosowanie na platformach bez ograniczeń, takich jak komputery stacjonarne, ale mogą przynieść większe korzyści w projektach o ograniczonej przestrzeni, takich jak laptopy. Mówi się, że podejście hybrydowe AMD będzie szybciej przyjęte w przypadku laptopów, a pierwsze produkty mogą być dostępne wraz z nadchodzącą linią APU Strix Point.

AMD VP, David McAfee (TechpowerUp)

Mark Papermaster wypowiadał się wiele razy na temat różnych typów rdzeni, które znajdą się w naszym portfolio. Wydaje mi się, że istnieją dwa ogólne czynniki, które rozważamy, jeśli chodzi o to, jak pasują one do naszego portfolio. Pierwszym z nich jest fakt, że podejście oparte na rdzeniach P-Cores i E-Cores, które stosuje konkurencja, nie jest w ogóle naszym planem. Ponieważ w rzeczywistości, kiedy mamy do czynienia z rdzeniami o różnych zdolnościach ISA, IPC i podobnych cechach, jest bardzo trudno zapewnić konsekwentne zaplanowanie odpowiednich obciążeń na odpowiednie rdzenie.

Czy takie podejście sprawdza się w procesorach desktopowych, gdzie nie ma ograniczeń zasilania, uważam, że to trudniejsze do argumentowania. Cały czas analizujemy różne typy rdzeni i jak mogą one wpasować się w nasze architektury w przyszłości, ale są bardziej oczywiste obszary, gdzie różne typy rdzeni pojawiają się i przynoszą korzyści znacznie szybciej niż w przestrzeni desktopowej.

Uważam, że laptopy są znacznie bardziej praktycznym zastosowaniem, gdzie takie podejście może być przyjęte znacznie szybciej.
David również wspomina o Zen 5 i jak prężnie pracują, aby jak najszybciej wprowadzić najnowszą i najlepszą architekturę na rynek komputerów stacjonarnych. Projekt układu jest już zgodny z planem i planowany jest jego debiut w 2024 roku, pod nazwą Ryzen 8000 Desktop CPUs, wzbogaconych o dodatkowe rdzenie graficzne RDNA 3.5.
AMD twierdzi, że nie będzie podążać za hybrydowym podejściem Intela opartym na rdzeniach P-Core i E-Core. AMD Zen 5 Ryzen
Podkreśla się również, że wzrost liczby rdzeni jest proporcjonalny do dostępnej przepustowości. Można zwiększać liczbę rdzeni do dowolnej liczby, twierdząc, że dysponujemy największą ilością rdzeni/wątków na naszym chipie, ale nie będzie to miało znaczenia, jeśli nie ma odpowiedniej przepustowości rdzeni. Nadmiar rdzeni nie przekłada się na liniową wydajność. Tego rodzaju projekt prowadzi do pogorszenia wydajności, co jest ograniczeniem związanym z platformami pamięci dwukanałowej. Gdy na tych platformach będą dostępne szybsze pamięci o większej przepustowości, możemy spodziewać się kolejnego wzrostu liczby rdzeni, ale na razie wygląda na to, że będziemy trzymać się 16 rdzeni w linii Zen 5.

AMD VP, David McAfee (TechpowerUp)

Naszym celem jest jak najszybsze wprowadzenie Zen 5 na rynek komputerów stacjonarnych. Choć jesteśmy podekscytowani Zen 4, to co możemy zauważyć w przypadku AMD, to że każdy krok w architekturze rdzenia procesora przynosi niesamowite polepszenie pod względem możliwości, IPC i wydajności we wszystkich możliwych obciążeniach, jakie występują w aplikacjach desktopowych i mobilnych. Pracujemy bardzo, bardzo ciężko, aby jak najszybciej wprowadzić go na rynek. Wiemy, że Mark w przeszłości wspominał o tym, że Zen 5 jest zgodny z harmonogramem, jest w fazie projektowania i testów, więc bardzo intensywnie nad nim pracujemy. Myślę, że będziesz bardzo podekscytowany, gdy zobaczysz ten produkt na rynku.
AMD twierdzi, że nie będzie podążać za hybrydowym podejściem Intela opartym na rdzeniach P-Core i E-Core. AMD Ryzen 8000 AM5 Desktop CPU Platform roadmap
Mówiąc o układach APU, wygląda na to, że procesory Phoenix AM5 Desktop są już w przygotowaniu, ponieważ AMD dostrzega na nie rynek. Może to nie być tak ważne w przypadku samodzielnych montaży, ale dla użytkowników OEM, którzy potrzebują układu, który zawiera GPU i umożliwia wykonywanie wszystkich zadań na komputerze typu SFF lub komercyjnym, jest to na pewno wystarczająco dużo, aby uzasadnić taki produkt. AMD twierdzi, że jeśli istnieje rynek dla użytkowników, którzy poszukują takich układów, z pewnością będą wspierać takich klientów.
Jest to szczególnie dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, że pojawiło się kilka doniesień o przesunięciu premiery AMD Ryzen 7000G lub Phoenix AM5 Desktop APU na późniejszy termin w tym roku lub na początek 2024 roku. Mamy nadzieję, że AMD zapewni odpowiednie wprowadzenie zarówno dla użytkowników DIY, jak i OEM, ponieważ te APU oferują wiele korzyści w segmencie budżetowym, szczególnie biorąc pod uwagę ceny oddzielnych układów graficznych, które są praktycznie niedostępne poniżej 200 dolarów amerykańskich. Układ o wartości poniżej 200 dolarów amerykańskich z GPU RDNA 3, który działa podobnie jak oddzielny układ graficzny o wartości 100-150 dolarów amerykańskich, będzie świetnym rozwiązaniem dla graczy.

AMD VP, David McAfee (TechpowerUp)

Jako osoba odpowiedzialna za procesory Ryzen, często zastanawiam się nad tym pytaniem. Nawet w naszym portfolio AM4, istnieją bardzo różniący się od siebie klienci, którzy decydują się na zakup 5600G w porównaniu do 5600X. Istnieje grupa klientów, którzy chcą budować komputery stacjonarne typu SFF i korzystać z gier opartych na układach APU. Sądzę, że dla takiej grupy ludzi, układ APU do komputerów stacjonarnych oparty na Phoenix, wyposażony w grafikę RDNA3 i rdzenie CPU Zen 4, będzie bardzo atrakcyjny. Sądzę, że będzie grupa osób, która będzie zainteresowana takim rozwiązaniem.
AMD twierdzi, że nie będzie podążać za hybrydowym podejściem Intela opartym na rdzeniach P-Core i E-Core. AMD Ryzen 7040 Phoenix Laptop APU gigapixel standard scale 4 00x Custom
Wreszcie, jeśli chodzi o temat x86S, który niedawno został zaproponowany przez Intela jako sposób otwarcia drogi dla architektur tylko 64-bitowych, AMD twierdzi, że zdecydowanie to rozważa i od dłuższego czasu analizuje podobne propozycje. Intelowska propozycja wydaje się bardzo intrygująca.

AMD VP, David McAfee (TechpowerUp)

Rzeczywiście, z pewnością to rozważamy. Przez długi czas analizowaliśmy podobne propozycje. Przejście na nową architekturę jest niezwykle korzystne, ale jednocześnie bardzo skomplikowane. Usunięcie kompatybilności wstecznej z rdzeniowej architektury, a także dopasowanie tego w sposób idealny do zmiany systemu operacyjnego, który również eliminuje wiele tych starszych kompatybilności, to zadanie bardzo trudne. Powiedziałbym, że jest to „bardzo interesujące” i coś, czym branża musiałaby się zająć i podjąć taką decyzję wspólnie. Propozycja Intela wydaje się dla nas dość intrygująca, gdy ją rozważamy.
Podsumowując, to naprawdę udany wywiad z Davidem i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć nowe układy w akcji, wykorzystujące hybrydowe podejście, zwłaszcza podczas premiery AM5, która obejmuje zarówno Zen 5, jak i APU dla budżetowych rynków DIY i OEM.
źródło:wccftech
Maciek Wiśniewski
Maciek Wiśniewski

Entuzjasta komputerowy o głębokiej pasji do wszystkiego, co związane z technologią i komputerami. Moje zainteresowanie tym obszarem sięga dzieciństwa i od tamtej pory nieustannie rozwijam swoją wiedzę na ten temat.Posiadam solidną wiedzę w zakresie sprzętu komputerowego, od procesorów i kart graficznych po pamięć RAM i dyski SSD. Z przyjemnością złożę komputer od podstaw, dokonując starannie dobranych wyborów sprzętu, aby uzyskać optymalną wydajność.Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące komputerów, oprogramowania, gier czy technologii, z przyjemnością Ci pomogę. Razem możemy odkrywać fascynujący świat komputerowego wszechświata!

Co o tym sądzisz milordzie?

   Dodaj Odpowiedź

   FPSGURU
   Logo
   Porównaj wybrany sprzęt
   • GPU (0)
   • CPU (0)
   • Komputery Gamingowe (0)
   Porównaj
   0