
Spis treści
Procesory Intel 14. Generacji dla komputerów stacjonarnych są już dostępne! Musisz jedynie poczekać trochę dłużej na naszą wszechstronną recenzję trzech najlepszych modeli, ale na razie możemy pokazać Ci procesory z naszego zestawu mediowego oraz opowiedzieć o tym, co kryje się pod maską. Procesory 14. Generacji noszą kodową nazwę Raptor Lake Refresh, co doskonale oddaje ich istotę – są oparte na tym samym krzemie i mikroarchitekturze co procesory 13. Generacji z zeszłego roku, ale dysponują nieco wyższymi prędkościami zegarowymi dla każdego modelu w porównaniu z poprzednikiem, kilkoma dodatkowymi funkcjami oraz zwiększoną liczbą rdzeni CPU dla wersji Core i7. Mamy również zgodę na zaprezentowanie slajdów z kluczowymi cechami oraz sugerowanymi cenami detalicznymi (MSRP), zatem czytaj dalej.
Procesory Intel Core 14. Generacji nabierają znaczenia jako ostatnia seria procesorów „Core i” w nazewnictwie, którą firma stosuje od Core „Nehalem” z 2008 roku. Z przyszłymi generacjami procesorów stacjonarnych oczekuje się, że Intel przejdzie na nowy schemat nazewnictwa procesorów, który obejmuje wprowadzenie marek „Core” i „Core Ultra”, rezygnację z przedrostka „Generacja” oraz sprawienie, że generacje procesorów będą bardziej domyślne w numerach modeli. To nie będzie główna odmiana w porównaniu z obecnym stanem rzeczy, ale wciąż oznacza koniec ery w sprzęcie komputerowym. Mogą to być również ostatnie procesory stacjonarne firmy Intel oparte na monolitycznym krzemie. Wypowiedzieliśmy się na ten temat przy okazji 13. Generacji, kiedy dostrzegliśmy Meteor Lake na horyzoncie, nie zdając sobie sprawy, że Intel planuje odświeżenie Raptor Lake.

Oto, jak wygląda zestaw mediowy Intela dla serii Raptor Lake Refresh 14. Generacji Intel Core. Otrzymaliśmy błyszczący sześcian w ulubionym odcieniu niebieskim Intela, z wydrukowanymi fragmentami matrycy Raptor Lake Refresh. Akrylowy upominek z papierem o wielkości karty kredytowej z wydrukiem matrycy Raptor Lake był częścią zestawu prasowego Raptor Lake 13. Generacji – ponownie go wykorzystałem – nie ma zmian w fizycznym układzie matrycy.
Mamy ułożone na górze trzy procesory z tej linii – flagowy model Core i9-14900K, high-end’owy model Core i7-14700K oraz model segmentu mainstream Core i5-14600K. Ważne jest tutaj zauważenie, że zestaw mediowy Intela zawierał jedynie i9-14900K i i5-14600K. Próbka i7-14700K została przez nas osobno przygotowana, i jest to w rzeczywistości część detaliczna (nie wersja przedpremierowa ES). Przejdziemy do obszernej pogłębionej analizy architektury Raptor Lake Refresh w naszych głównych recenzjach, które pojawią się wkrótce.
Unboxing Media Kit
Zestaw mediowy Intela 14. Generacji Core, jak wspomnieliśmy, znajduje się w ekskluzywnym pudełku wykonanej z wysokiej jakości tektury, z błyszczącymi, odbijającymi powierzchniami. To nie jest opakowanie detaliczne – nie znajdziesz go na rynku. Opakowanie detaliczne Intela dla 14. Generacji Core, z tego, co widzieliśmy, jest w dużej mierze podobne do obecnego opakowania dla 13. Generacji Core, ale z wyraźnymi oznaczeniami, że są to modele z serii Raptor Lake Refresh 14. Generacji.
Pokrywa pudełka jest trzymana na miejscu za pomocą magnetycznych uszczelek, które otwierają się, odsłaniając dwa mniejsze pudełka tekturowe, jedno z Core i9-14900K, a drugie z i5-14600K. Pod nimi znajduje się gigantyczny obraz matrycy Raptor Lake Refresh na twardej tekturze, który twórcy mogą wykorzystać jako rekwizyt tła. Jak wspomnieliśmy na poprzedniej stronie, osobno przygotowaliśmy naszą detaliczną próbkę Core i7-14700K.
Wewnątrz tych mniejszych pudełek tekturowych, procesory znajdują się w swoich firmowych pudełkach, które chronią wrażliwą dolną część procesora.
Procesory Intel 14. Generacji Core Raptor Lake Refresh są umieszczone w istniejącym opakowaniu LGA1700 i w pełni kompatybilne z płytami głównymi z chipsetami serii 600 i 700 Intela, chociaż konieczne są aktualizacje oprogramowania UEFI dla niektórych starszych modeli płyt głównych dostępnych na rynku. Prawie każdy producent płyt głównych wprowadza nowe modele płyt głównych z chipsetami Intel 700-serii, które posiadają wsparcie dla procesorów 14. Generacji Core, a także kilka nowych funkcji, takich jak Wi-Fi 7 (5 Gigaherców).
ASUS ROG Maximus Z790 Dark Hero
Firma ASUS uprzejmie dostarczyła nam płytę główną ROG Maximus Z790 Dark Hero, dedykowaną entuzjastom, z gniazdem LGA1700, która oferuje natychmiastowe wsparcie dla procesorów 14. Generacji Core dla komputerów stacjonarnych (oprócz 13. i 12. Generacji) oraz mnóstwo nowych funkcji, w tym niektóre zaprojektowane do wykorzystania określonych nowych funkcji, wprowadzonych wraz z tymi procesorami, o których będziemy rozmawiać w naszych głównych recenzjach tych procesorów.
Płyta główna ROG Maximus Z790 Dark Hero jest wyposażona w zmodernizowany moduł VRM procesora, który wykorzystuje etapowe układy zasilania 20+1+2, oraz podwójne złącze zasilania 8-pin. Ten moduł VRM został zaprojektowany w celu maksymalizacji możliwości podkręcania nawet najwyższego modelu Core i9-14900K, co zostało szeroko przetestowane i potwierdzone przez firmę ASUS.
Gniazdo LGA1700 jest podłączone do czterech slotów pamięci DDR5 DIMM, obsługujących maksymalnie 192 GB pamięci, z poprawami generacyjnymi w prędkościach pamięci (o których dowiecie się więcej w naszych głównych recenzjach), jedno gniazdo M.2 NVMe połączone z procesorem liniami PCI-Express 5.0 x4, cztery gniazda M.2 Gen 4, dwa gniazda PCI-Express 5.0 x16 (x16/NC, lub x8/x8, lub x8/NC, jeśli użyte jest gniazdo M.2 Gen 5).
Co nowego w 14-stej generacji Intel Raptor Lake Refresh

W centrum procesorów 14. Generacji Core, które są uruchamiane w tym tygodniu, znajduje się nowy monolityczny krzem procesora o nazwie „Raptor Lake Refresh”. Jest to fizycznie ten sam krzem co obecnie zasilający procesory „Raptor Lake” z serii 13. Generacji. Nowa seria 14. Generacji opiera się na generacyjnym wzroście prędkości zegara rdzeni CPU zarówno dla rdzeni P, jak i E, wprowadzeniu nowej technologii Intel Application Optimization, o której opowiemy trochę więcej później oraz wzmocnieniu wariantów Core i7 o cztery dodatkowe rdzenie E, aby poprawić ich wydajność wielowątkową w porównaniu z konkurentami segmentu, takimi jak Ryzen 9 7900X3D.

Wszystkie trzy warianty otrzymują wzrost o 100-200 MHz w maksymalnych częstotliwościach boost. W szczególności i9-14900K/KF ponownie wprowadza funkcję Thermal Velocity Boost, która nagradza dobre chłodzenie procesora najwyższymi częstotliwościami boost do 6,00 GHz. Oprócz zwiększonych prędkości zegara CPU, Intel twierdzi, że dostroił kontrolery pamięci, aby obsługiwały jeszcze wyższe prędkości pamięci DDR5, szczególnie przy użyciu modułów 12 GB i 24 GB. Choć firma nie wprowadziła nowego chipsetu wraz z tymi procesorami, niemal każdy producent płyt głównych dla platformy LGA1700 wprowadził nowe modele płyt głównych oparte na chipsetach serii 700, które posiadają natywne wsparcie dla tych procesorów oraz kilka nowych funkcji platformy, takich jak Wi-Fi 7. Wszystkie istniejące płyty główne z chipsetami serii 700 i 600 obsługują te procesory, niektóre wymagają aktualizacji oprogramowania UEFI, dostarczanych przez producentów płyt głównych.

„Intel Application Optimization” lub po prostu „APO” to rozszerzenie technologii Dynamic Tuning Technology (DTT) Intela, które jest przygotowane dla gier. Funkcja ta jest dostępna w wybranych modelach procesorów 14. Generacji Core, takich jak i9-14900K/KF, i umożliwia technologii Dynamic Tuning Technology poprawę alokacji obciążeń na różne zasoby sprzętowe, takie jak rdzenie P, oraz wspieranie ich najwyższymi możliwymi częstotliwościami. Intel twierdzi, że funkcja ta może skutkować poprawą liczby klatek na sekundę, która może wynosić nawet 13% w grze „Tom Clancy’s Rainbow Six Siege” lub nawet do 16% w grze „Metro Exodus”.
Optymalizacja aplikacji Intel działa poprzez optymalizację harmonogramu wątków maszyny i zarządzanie alokacją zasobów aplikacji w czasie rzeczywistym.
Obecnie APO jest obsługiwane tylko w dwóch grach. W przyszłości Intel obiecuje przetestować wiele gier i dodawać profile APO tam, gdzie można uzyskać zyski. Zapytaliśmy Intela, czy profile mogą być tworzone lub dostosowywane przez użytkownika oraz czy system Linux jest obsługiwany. Odpowiedź brzmiała „na razie nie” na oba pytania.
Z najnowszą wersją Intel Extreme Tuning Utility (XTU), Intel wprowadza ekskluzywną funkcję dla odblokowanych procesorów K 14. Generacji, zwaną AI Assist. W momencie premiery ta funkcja jest dostępna wyłącznie dla i9-14900K/KF, ale Intel pracuje nad rozszerzeniem jej na inne modele procesorów 14. Generacji Core. Dodanie wsparcia dla każdego nowego modelu procesora wiąże się z rygorystycznymi testami i walidacją, dlatego funkcja nie jest ogólnie dostępna dla wszystkich procesorów od 12. do 14. Generacji. AI Assist to oparta na sztucznej inteligencji zautomatyzowana funkcja strojenia wydajności, która wykorzystuje wstępnie przeszkolony sztuczny neuronowy model do zrozumienia twojej maszyny i znalezienia najlepszych ustawień.
Linia procesorów Intel Core 14. Generacji

Intel 14. Generacji Core Raptor Lake Refresh ma wiele wspólnego z 9. Generacją Core Coffee Lake Refresh firmy, ponieważ obie są oparte na tej samej mikroarchitekturze co ich poprzednia generacja, ale z usprawnieniami we wszystkich modelach procesorów, takimi jak zwiększona liczba rdzeni CPU, rozmiary pamięci podręcznej, prędkości zegarowe lub ulepszenia w obszarze podkręcania.
Podobnie jak w przypadku wprowadzeń 13. i 12. Generacji, Intel rozpoczyna cykl życia produktu 14. Generacji poprzez wprowadzenie przyjaznych dla podkręcania wariantów odblokowanych procesorów K oraz ich podwariantów bez zintegrowanego układu graficznego (iGPU) z rozszerzeniem KF. Intel nie wprowadza nowego krzemu, co oznacza, że maksymalna liczba rdzeni CPU pozostaje taka sama dla – 8P+16E, lub 8 „Raptor Cove” Performance cores, z 16 „Gracemont” Efficiency cores. Najwyższy model Core i9-14900K oczywiście osiąga maksymalną wartość, a Intel postanowił nie zmieniać liczby rdzeni procesora Core i5-14600K w porównaniu z poprzednikiem – nadal jest to 6P+8E. Jednak procesor Core i7-14700K po raz trzeci z kolei zwiększa liczbę rdzeni. Procesor i7-11700K „Rocket Lake” miał 8P/0E, i7-12700K „Alder Lake” miał 8P+4E, co wzrosło do 8P+8E w przypadku i7-13700K „Raptor Lake”, a teraz procesor Core i7-14700K widzi kolejne zwiększenie do 8P+12E. Oprócz wzrostu rdzeni CPU, pamięć podręczna L3 zwiększa się o 10%, do 33 MB.
Core i9-14900K
Procesor Core i9-14900K to procesor 8P+16E, z pełną pamięcią podręczną L3 o pojemności 36 MB dostępną na krzemie. Intel ponownie wprowadził technologię Thermal Velocity Boost (TVB) wyłącznie dla procesora Core i9 14. Generacji. Jeśli chłodzenie jest odpowiednie, procesor i9-14900K może osiągnąć prędkość boost do 6,00 GHz, tak samo jak procesor i9-13900KS w edycji limitowanej.
Core i7-14700K
Procesor Core i7-14700K, jak wspomnieliśmy, to procesor 8P+12E z 33 MB pamięci podręcznej L3. Procesor otrzymuje dodatkowe 4 rdzenie E w postaci dodatkowego klastra rdzeni E, który ma 4 MB pamięci podręcznej L2 współdzielonej między swoimi rdzeniami. i7-14700K nie ma funkcji TVB, ale jego maksymalna częstotliwość boost dla rdzeni P wynosi 5,60 GHz, co stanowi wzrost o 200 MHz w porównaniu z i7-13700K. Częstotliwość boost dla rdzeni E również zwiększa się z 4,20 GHz w i7-13700K do 4,40 GHz.
Core i5-14600K
Procesor Core i5-14600K utrzymuje liczbę rdzeni 6P+8E swojego poprzednika, ale z generacyjnym wzrostem prędkości zegara – rdzenie P teraz osiągają maksymalną częstotliwość boost do 5,30 GHz, w porównaniu z maksymalną częstotliwością boost 5,10 GHz w i5-13600K; podczas gdy rdzenie E teraz osiągają maksymalną częstotliwość boost do 4,00 GHz, w porównaniu z 3,90 GHz w starszym układzie. Rozmiar pamięci podręcznej L3 pozostaje niezmieniony i wynosi 24 MB.
Intel zdecydował się utrzymać ceny sugerowane przez producenta (MSRP) na takim samym poziomie jak w przypadku wychodzących modeli 13. Generacji SKUs, co może skutkować obniżkami cen, aż do momentu wycofania ich z rynku. Cena i9-13900K wynosi 589 dolarów amerykańskich, a i9-14900KF – 564 dolarów. i7-14700K jest wyceniany na tę samą sugerowaną cenę detaliczną 409 dolarów, co jego poprzednik, a i7-14700KF – 384 dolarów. Core i5-14600K można kupić za 319 dolarów, a i5-14600KF – za 294 dolarów. Jedyną różnicą między układami -K a -KF jest brak zintegrowanej karty graficznej w przypadku tego drugiego, co pozwala konstruktorom komputerów do gier, którzy nie będą z niej korzystać, zaoszczędzić nieco pieniędzy, które mogą przeznaczyć na nieco lepszą pamięć RAM lub chłodzenie – różnice cenowe nie są duże, ale też nie są bez znaczenia.
Nacisk Intela na wzmocnienie i7-14700K w porównaniu z poprzednikiem wynika z konkurencyjnych układów AMD, w szczególności procesorów Ryzen 9 o 12 rdzeniach/24 wątkach, które oferują wzrost wydajności w grach dzięki technologii 3D V-cache, a także 24 wątki do obsługi wielowątkowych obciążeń produkcyjnych. Procesor i7-14700K posiada 28 wątków do wykorzystania.
Wydajność procesorów Intel Core 14. Generacji
Rodzina procesorów Intel Raptor Lake Refresh jest dokładnie tym, co sugeruje nazwa kodowa – odświeżeniem. Intel ma historię generacji procesorów, które były odświeżeniami, takimi jak Coffee Lake Refresh 9. Generacji i Haswell Refresh 4. Generacji. Pomysłem Intela za tymi nowymi procesorami jest zapewnienie nowym konstruktorom komputerów możliwości wyboru jednych z najbardziej wydajnych opcji procesorów w kluczowych segmentach wydajności – w okolicach 300 dolarów, w okolicach 400 dolarów i w okolicach 600 dolarów, z nowymi procesorami, które przewyższają konkurencyjną serię Ryzen 7000X3D. Dla tych, którzy korzystają z platform niższego segmentu procesorów 12. Generacji Core, te układy stanowią świetną ścieżkę modernizacji. Wystarczy zaktualizować oprogramowanie UEFI.
Źródło: TPU