ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090 – Recenzja, test
Spis treści
ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090
ASUS Republic of Gamers Matrix RTX 4090 Platinum został zaprojektowany, aby być najlepszą kartą graficzną, jaką możesz kupić. GeForce RTX 4090 to już najszybsza karta graficzna do gier dostępna na rynku, ale ROG Matrix postanawia podkręcić wydajność prosto z pudełka do poziomów, jakie zwykle oczekujesz od nowego produktu NVIDIA, takiego jak RTX 4090 Ti, jeśli kiedykolwiek się pojawi. Dla kogo jest ta karta? To oferta skierowana do entuzjastów komputerowych, którzy pragną najlepszego sprzętu, niezależnie od ceny.
Dla overclockerów, karta ta oferuje wyselekcjonowany układ GPU RTX 4090, osadzony na doskonałej płytce PCB, wyposażonej w mocny układ VRM oraz zaawansowane funkcje monitoringu. Limit mocy wynosi imponujące 600 W, co pozwala na rozbudowane eksperymenty z chłodzeniem i dążenie do osiągnięcia najwyższych pozycji w rankingach benchmarków i tabelach liderów overclockingu.
ASUS zastrzega markę ROG Matrix wyłącznie dla najszybszych GPU w każdym pokoleniu, a w przypadku GeForce RTX 4090, który wyznacza standard, firma postanowiła zaprojektować najszybszy dostępny model niereferencyjny. Proces ten rozpoczyna się od wyboru najwyższej jakości układu silikonowego AD102 o rozmiarze 5 nm, który może zapewnić najlepsze możliwe taktowanie boost oraz największy potencjał do podkręcania. Do tego dochodzi wyselekcjonowany wybór chipów pamięci GDDR6X o najwyższym poziomie wydajności. Podobnie, rozwiązanie VRM wykorzystuje najwyższe dostępne DrMOS o najniższym poziomie temperatury przy określonym napięciu przełączania, łącząc je z najwyższym limitem mocy, jaki kiedykolwiek widzieliśmy w przypadku RTX 4090, sięgającym aż 600 W, aby wykorzystać maksymalnie specyfikacje złącza 12VHPWR. Następnie przekazujemy sprawę naszym overclockerom, którzy ustawiają ROG Matrix najwyższe możliwe fabryczne overclockingowe taktowanie spośród wszystkich produkcyjnych kart RTX 4090 dostępnych od razu po wyjęciu z opakowania. To tylko jedna strona tej karty, drugą stanowi chłodzenie.
Aby utrzymać ROG Matrix RTX 4090 Platinum w odpowiedniej temperaturze, zastosowano fabrycznie zamknięte chłodzenie cieczą. Jego najbardziej imponującą cechą jest to, że jest to pierwsza karta graficzna, która ma fabrycznie naniesiony płynny metalowy TIM (Interfejs termiczny) w formie cieczy. Płynny metal TIM oferuje najbardziej efektywną przewodność cieplną, ale ze względu na swoją lepkość i przewodnictwo elektryczne, jego aplikacja i transport są niezwykle trudne. Na szczęście ASUS opanował technikę wewnętrznego stosowania Conductonaut Extreme liquid metal TIM, która początkowo została opracowana do serii laptopów gamingowych ROG Strix Scar — co stanowi dowód na stabilność działania TIM.
Chłodzenie cieczą wykorzystuje pełnopowierzchniowy blok wodny z miedzi oraz duży radiator o średnicy 360 mm, który według ASUSa jest w pełni zdolny do okiełznania RTX 4090, pozwalając na fabryczny overclocking oraz dostarczając wystarczający potencjał do dostosowywania parametrów karty.
Jeśli chodzi o samą kartę GeForce RTX 4090, to pozostaje ona najszybszym układem graficznym do gier w tej generacji. Oparty na najnowszej architekturze graficznej Ada, RTX 4090 jest zaprojektowany do pełnoekranowej rozgrywki w rozdzielczości 4K Ultra HD i wyżej, włączając w to technologię śledzenia promieni. NVIDIA już oferuje karty graficzne w segmencie 4K dzięki modelowi RTX 4080, więc najwyższy model nie służy jedynie do gier, ale także do poważnej pracy twórczej, wykorzystując pełne 24 GB pamięci wideo oraz sterowniki NVIDIA GeForce Studio.
Architektura graficzna GeForce Ada wprowadza 3. generację technologii NVIDIA RTX do śledzenia promieni w czasie rzeczywistym, z jeszcze szybszymi i bardziej wydajnymi rdzeniami CUDA, pracującymi na wyższych częstotliwościach. 3. generacja rdzeni RT posiada jeszcze więcej możliwości akceleracji sprzętowej, natomiast 4. generacja rdzeni Tensor obsługuje jeszcze więcej formatów matematycznych. Komponent Accelerator Optical Flow umożliwia DLSS 3, funkcję generującą całkowicie alternatywne ramki za pomocą sztucznej inteligencji, bez dużej ingerencji w proces renderowania grafiki.
RTX 4090 wykorzystuje prawie w pełni układ silikonowy AD102 o rozmiarze 5 nm, co pozwala na aktywację 128 z 144 wieloprocesorów strumieniowych obecnych na GPU. Oznacza to aż 16384 rdzenie CUDA, 128 rdzeni RT, 512 rdzeni Tensor, 512 jednostek TMU oraz 176 jednostek ROP. Podsystem pamięci RTX 4090 prawie w całości przypomina konfigurację stosowaną w RTX 3090 Ti, oferując imponujące 24 GB pamięci GDDR6X taktowanej z szybkością 21 Gbps, obsługiwaną przez pełne 384-bitowe interfejs pamięci, co przekłada się na przepustowość pamięci wynoszącą 1008 GB/s. W architekturze Ada, NVIDIA położyła większy nacisk na znacznie większe pamięci podręczne wewnątrz chipa. RTX 4090 otrzymuje aż 72 MB tego rodzaju pamięci.
ASUS ROG Matrix RTX 4090 Platinum wyróżnia się najwyższymi fabrycznymi taktowaniami spośród wszystkich dostępnych kart RTX 4090, osiągając 2670 MHz w trybie boost, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu do standardowych 2520 MHz. Podczas gdy RTX 4090 Founders Edition (de facto projekt referencyjny) posiada limit mocy wynoszący 450 W, ASUS podnosi go do 500 W, a za pomocą oprogramowania można go nawet zwiększyć aż do 600 W. Nieoczekiwanie taktowanie pamięci pozostaje bez zmian na poziomie 21 Gbps. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest to produkt z najwyższej półki, przeznaczony dla bardzo wąskiego grona entuzjastów. ASUS wycenił go na szalone 16000 zł, co stanowi faktyczne podwojenie w stosunku do sugerowanej ceny detalicznej wynoszącej 8000 zł za RTX 4090.
Design karty
Zdjęcia: TechPowerUP
RTX 4090 Matrix ma bardzo unikalny motyw, który po prostu zachwyca. Różne odcienie szarości łączą się z akrylowym oknem i subtelnymi różnicami kolorystycznymi. Wszystko zostało wykonane z grubego metalu, który jest chłodny w dotyku i posiada idealną strukturę powierzchni. Dla niewtajemniczonych może wydawać się to projektowaniem przemysłowym, a nie tylko połączeniem chłodzenia z przodu i tylnej płyty, z PCB w środku.
Wymiary karty wynoszą 28,0 x 15,0 cm, a jej waga wynosi 2079 g (bez radiatora). Całkowita waga wraz z radiatorem to 3,6 kilograma.
Zdjęcia: TechPowerUP
Radiator to model potrójnego wentylatora o średnicy 360 mm, wystarczająco duży, aby opanować wydzielanie ciepła przez GPU RTX 4090. Zauważ, jak schludne jest ułożenie kabli, dzięki zastosowaniu w wentylatorach małych pinów po bokach, co pozwala na łatwe połączenie ich w łańcuch bez widocznych kabli.
Karta wykorzystuje złącze ATX 12VHPWR o konfiguracji 12+4 pin, które jest oceniane na maksymalne zużycie mocy wynoszące do 600 W. W zestawie znajduje się kabel adaptera z 4 złączami PCIe 8-pin, co pozwala również na zasilanie karty przy użyciu trzech złącz 8-pin.
Wnętrze karty
Rozmontowanie karty Matrix jest bardzo trudne i istnieje duże prawdopodobieństwo, że ją uszkodzisz, jeśli nie masz doświadczenia. Największym problemem jest bardzo silne przyklejenie płynnego metalu i padów termicznych oraz brak luzu, który ułatwiłby rozdzielenie głównego chłodzenia od płyty PCB. Skończyło się to dla mnie bardzo ostrożnym użyciem narzędzi plastikowych do rozklejania, aby nie zarysować, ani nie uszkodzić czegokolwiek. Bądź cierpliwy, kartę można rozłożyć, ale zajęło mi to około 30 minut. Po raz kolejny, gdy już wiesz, jak to się robi, ten proces będzie znacznie szybszy.
Główne chłodzenie wykorzystuje dużą podstawę miedzianą i zapewnia chłodzenie dla chipa GPU, chipów pamięci oraz układu VRM.
Pompa chłodzenia wodnego znajduje się po drugiej stronie płyty podstawy, pięknie zintegrowana.
Pompa chłodzenia wodnego znajduje się po drugiej stronie płyty podstawy, pięknie zintegrowana.
Jak wspomniano wcześniej, ASUS zamiast tradycyjnej pasty termoprzewodzącej używa ciekłego metalu, co poprawia przewodnictwo cieplne, ale niesie ze sobą ryzyko zwarć, jeśli nie zostanie właściwie zastosowany. Dlatego ASUS opracował rodzaj mechanizmu osłonowego, który chroni kondensatory GPU przed metalową pastą. Zauważ przezroczystą plastikową podkładkę pod czarną taśmą. Jeśli rozkładasz swoją kartę, możesz także zastosować klasyczną pastę termoprzewodzącą po dokładnym wyczyszczeniu GPU i radiatora. Twoje temperatury będą o 6-8°C wyższe niż przy użyciu płynnego metalu.
Tylne panele wykonano z grubego metalu i zawierają element oświetlenia RGB.
Projekt PCB
- Napięcie GPU jest obsługiwane przez ogromny 24-fazowy układ kontrolowany przez kontroler Monolithic Power Systems MP2891, który również zarządza napięciem pamięci.
- W przypadku napięcia GPU używane są układy Monolithic Power Systems MP86957 DrMOS, które są oceniane na maksymalny prąd wyjściowy wynoszący do 70A każdy.
- Napięcie pamięci jest regulowane przez układ czterofazowy, zarządzany tym samym układem MP2891, który jest używany do napięcia GPU.
- W przypadku pamięci używane są ponownie układy Monolithic Power Systems MP86957 DrMOS, które są oceniane na maksymalny prąd wyjściowy wynoszący 70A.
- Chipy pamięci GDDR6X pochodzą od firmy Micron i posiadają numer modelu D8BZC, który dekoduje się jako MT61K512M32KPA-21:U. Są one specyfikowane do pracy z częstotliwością 1313 MHz (efektywnie 21 Gbps).
Platforma testowa – ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090
Platforma testowa | |
---|---|
Procesor | Intel Core i9-13900K |
Płyta główna | MSI Pro Z790-A WiFi DDR5 |
Resizable BAR | Włączony, o ile było wsparcie |
Pamięć RAM | Corsair 2x16GB DDR5-6000 MHz 36-38-38-76 |
Chłodzenie | Cooler Master PL360 |
Pasta termo. | Arctic MX-6 |
Dyski twarde | Crucial P5 Plus 2TB |
Zasilacz | Cooler Master MWE 1250 V2 Gold |
System operacyjny | Windows 11 Pro 64-bit |
- Wszystkie karty graficzne są testowane z użyciem tej samej wersji gry.
- Wszystkie gry są ustawione na najwyższe ustawienia jakości.
- Filtr antyaliasingowy (AA) i anizotropowe filtrowanie (AF) są stosowane za pomocą ustawień w grze, a nie za pomocą panelu sterownika.
- Przed rozpoczęciem pomiarów, każdy test jest poprzedzony rozgrzaniem karty graficznej, aby zapewnić stabilny stan testowy. Dzięki temu karta nie będzie przyspieszać do nierzeczywistych wysokich częstotliwości przez kilka sekund, dopóki nie się nie nagrzeje, ponieważ to nie odzwierciedla długotrwałej rozgrywki.
- Dla lepszej przydatności w życiu codziennym, wszystkie testy gier wykorzystują własne sceny testowe w grze, a nie wbudowane benchmarki.
Każda gra jest testowana przy następujących rozdzielczościach ekranu:
- 1920x1080: Najpopularniejsza rozdzielczość monitora.
- 2560x1440: Pośrednia rozdzielczość między Full HD a 4K, o rozsądnych wymaganiach wydajnościowych.
- 3840x2160: Rozdzielczość 4K Ultra HD, dostępna na najnowszych monitorach wysokiej klasy.
Assassin’s Creed Valhalla
Cyberpunk 2077
DOOM Eternal
Dying Light 2
Elden Ring
F1 22
Far Cry 6
God of War
Red Dead Redemption 2
The Witcher 3 Wild Hunt
Średnia ilość FPS – ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090
Temperatury
Temperatury & Hałas | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Spoczynek | Obciążenie (Gaming) | |||||
GPU | Hałas | GPU | Hotspot | Hałas | RPM | |
ASUS RTX 4090 Matrix | 36°C | Fan Stop* | 53°C | 62°C | 37.5 dBA | 1320 RPM |
ASUS RTX 4090 Matrix (Quiet BIOS) | 37°C | Fan Stop* | 58°C | 64°C | 30.0 dBA | 1000 RPM |
ASUS RTX 4090 STRIX OC | 40°C | Fan Stop | 62°C | 70°C | 32.6 dBA | 1330 RPM |
ASUS RTX 4090 STRIX OC (Quiet BIOS) | 42°C | Fan Stop | 65°C | 73°C | 29.8 dBA | 1118 RPM |
Colorful RTX 4090 Vulcan OC | 42°C | Fan Stop | 61°C | 70°C | 36.2 dBA | 1732 RPM |
Colorful RTX 4090 Vulcan OC (Turbo BIOS) | 42°C | Fan Stop | 62°C | 71°C | 36.7 dBA | 1759 RPM |
Gigabyte RTX 4090 Gaming OC | 44°C | Fan Stop | 60°C | 67°C | 37.4 dBA | 1716 RPM |
Gigabyte RTX 4090 Gaming OC (Quiet BIOS) | 41°C | Fan Stop | 64°C | 72°C | 32.6 dBA | 1416 RPM |
MSI RTX 4090 Gaming X | 43°C | Fan Stop | 72°C | 81°C | 30.7 dBA | 1264 RPM |
MSI RTX 4090 Gaming X (Gaming BIOS) | 43°C | Fan Stop | 67°C | 75°C | 34.3 dBA | 1502 RPM |
MSI RTX 4090 Suprim X | 46°C | Fan Stop | 70°C | 77°C | 28.6 dBA | 1198 RPM |
MSI RTX 4090 Suprim X (Gaming BIOS) | 46°C | Fan Stop | 64°C | 70°C | 32.6 dBA | 1466 RPM |
MSI RTX 4090 Suprim Liquid X | 37°C | Fan Stop* | 58°C | 67°C | 32.2 dBA | 1197 RPM |
MSI RTX 4090 Suprim Liquid X (Quiet BIOS) | 38°C | Fan Stop* | 60°C | 69°C | 29.0 dBA | 1105 RPM |
NVIDIA RTX 4090 Founders Edition | 37°C | Fan Stop | 66°C | 74°C | 35.1 dBA | 1449 RPM |
Palit RTX 4090 GameRock OC | 43°C | Fan Stop | 66°C | 73°C | 35.0 dBA | 1539 RPM |
Palit RTX 4090 GameRock OC (Quiet BIOS) | 43°C | Fan Stop | 66°C | 73°C | 31.8 dBA | 1399 RPM |
Zotac RTX 4090 AMP Extreme | 42°C | Fan Stop | 66°C | 75°C | 37.1 dBA | 1434 RPM |
Zotac RTX 4090 AMP Extreme (Quiet BIOS) | 45°C | Fan Stop | 72°C | 81°C | 31.8 dBA | 1152 RPM |
ASUS ROG Matrix GeForce RTX 4090 – Podsumowanie
W przypadku generacji GeForce 40 NVIDIA postanowiła najpierw wprowadzić flagowy model na rynek, a pozostałe produkty z tej linii wprowadzić w kolejnych miesiącach. GeForce RTX 4090 został pierwotnie wprowadzony na rynek w październiku 2022 roku, prawie rok temu. Od tego czasu mieliśmy okazję zobaczyć premierę wielu innych modeli zarówno od AMD, jak i NVIDIA, ale żaden z nich nie zbliżył się do tego, co oferuje RTX 4090. Wygląda także na to, że NVIDIA anulowała plany dotyczące modelu GeForce RTX 4090 Ti, co ma sens, biorąc pod uwagę ich dominację na rynku. ASUS chciał jednak więcej, dlatego postawili sobie za zadanie zbudowanie najlepszego możliwego modelu GeForce RTX 4090 – efektem jest ASUS ROG GeForce RTX 4090 Matrix Platinum, którego recenzję omawiamy w dzisiejszym artykule.
GeForce RTX 4090 jest oparty na procesorze graficznym AD102, który jest pierwszym na świecie GPU o rozmiarze 5 nanometrów, wyprodukowanym przez TSMC w Tajwanie. W przypadku RTX 4090 NVIDIA włączyła 16384 rdzenie GPU (+88% w porównaniu do RTX 3080, +52% w porównaniu do RTX 3090 Ti) — to samo z siebie przynosi znaczny wzrost wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji. NVIDIA nie tylko dodała „więcej”, ale także uczyniła swoje jednostki bardziej zaawansowanymi. Podczas gdy rdzenie CUDA nie zmieniły się znacząco od czasów Ampere, firma znacząco zwiększyła pamięć podręczną L2, z 6 MB w przypadku RTX 3090 Ti do 72 MB — to ogromny wzrost. Rdzenie do śledzenia promieni otrzymały kilka usprawnień wydajnościowych, takich jak zmiana kolejności wykonania shaderów, testy przezroczystości i generowanie mikrosiatki. Na koniec, ale z pewnością nie mniej ważne, jest DLSS 3 Frame Generation, która wprowadza zupełnie nowy sposób zwiększania liczby FPS. Dzięki Frame Generation GPU automatycznie generuje dodatkową klatkę dla każdej wygenerowanej klatki, opierając się na ruchu w każdej z nich, co podwaja liczbę FPS w procesie.
RTX 4090 Matrix to wysoce customowy projekt, z dużym fabrycznym overclockingiem i potężnym chłodzeniem cieczą. Prędkości zegarowe wynoszą 2670 MHz w trybie Boost, co jest najwyższą wartością spośród wszystkich modeli RTX 4090. W porównaniu do standardowych ustawień NVIDIA wynoszących 2520 MHz, jest to zwiększenie o 150 MHz lub 6%. Jestem zaskoczony, że nie podkręcili chipów pamięci, być może istnieje jakiś limit ze strony NVIDIA, który tego nie pozwala. W naszych testach ręcznego podkręcania zauważyliśmy dobry potencjał do podkręcania pamięci. Średnio, w wyniku testów gier w rozdzielczości 4K, RTX 4090 Matrix Platinum bije RTX 4090 Founders Edition o imponujące 8,7%. To naprawdę sporo i mieści się w zakresie tego, czego moglibyśmy oczekiwać od hipotetycznego modelu GeForce RTX 4090 Ti.
Nie jest łatwo zrozumieć, jak szybka jest ta karta. W porównaniu do Radeon RX 7900 XTX, najwydajniejszej karty AMD w tej generacji, wzrost wydajności wynosi średnio 35%, a w niektórych tytułach nawet do 50% (nawet bez włączonego śledzenia promieni). Jeśli włączysz śledzenie promieni (RT), to wiele gier będzie działać z prędkością klatki na sekundę aż dwukrotnie (!) szybciej, niż najlepsza oferta AMD tej generacji. RTX 2080 Ti był bardzo pożądaną kartą nie tak dawno temu i chwalono go za zdolność do grania w rozdzielczości 4K – ta karta ASUS jest trzykrotnie szybsza. Pamiętasz RTX 3090? Powiedziałbym, że ogromna większość graczy chciałaby go mieć, a Matrix jest prawie dwukrotnie szybszy. Aby karta mogła właściwie wykorzystać swoją moc, powinieneś naprawdę grać w rozdzielczości 4K. Być może w 1440p, jeśli chcesz korzystać z monitora o częstotliwości odświeżania 144+ Hz przy maksymalnej liczbie klatek na sekundę, ale w wielu tytułach możesz napotkać ograniczenie CPU. Oznacza to również, że musisz sparować tę potężną kartę GPU z równie wydajnym procesorem CPU.
Po włączeniu śledzenia promieni, RTX 4090 może zyskać przewagę nad konkurencją. Wcześniej włączenie RT w rozdzielczości 4K zawsze oznaczało pewne kompromisy – albo skalowanie, albo zmniejszenie ustawień – RTX 4090 zapewni Ci 60 FPS z włączonym RT w prawie wszystkich tytułach. Szczegółowa analiza naszych testów śledzenia promieni pokazuje, że wpływ na wydajność po włączeniu śledzenia promieni jest niższy niż wcześniej, dzięki różnym udoskonaleniom technologicznym. W porównaniu do AMD, wydajność w śledzeniu promieni jest znacznie wyższa.
ASUS stworzył zachwycający wygląd swojego nowego modelu Matrix. Podczas gdy poprzednie modele wciąż miały unikatowy wygląd karty graficznej, z wyraźnie widocznym głównym chłodzeniem, ASUS stworzył tym razem niesamowity design. Produkt wygląda jak coś z laboratoriów Apple, dzięki zastosowaniu grubego metalu. Wszystkie powierzchnie mają również bardzo przyjemną strukturę powierzchni, która jest miła w dotyku. ASUS uważnie dobierał kolorystykę, wszystko utrzymane jest w stylowym odcieniu szarości różnych odcieni. Centralnym elementem jest akrylowe „okno”, które dodaje nieco blasku. Oznacza to, że karta jest nieco większa niż konieczne, ale uważam, że jest to bardzo rozsądny kompromis. Oczywiście, posiadanie AIO chłodzenia cieczą na karcie graficznej oznacza, że potrzebujesz więcej miejsca do jej instalacji, ale wątpię, żeby ktokolwiek kupił tę kartę i umieścił ją w małej obudowie, choć oczywiście jest to możliwe przy odpowiednim zaplanowaniu. Pod maską ASUS używa niestandardowej pompy wodnej, która nie wydaje się być projektem Asetek. Prędkość pompy jest kontrolowana przez temperaturę, ale nawet w stanie bezczynności będzie trochę szumu z powodu ciągłego działania pompy.
Pierwszą nowością w segmencie kart graficznych dostępnych w sprzedaży jest zastosowanie płynnego metalu zamiast pasty termoprzewodzącej. To znacznie poprawia przewodnictwo cieplne między GPU, a radiatorami, ale wiąże się z nowymi wyzwaniami ze względu na przewodność elektryczną płynnego metalu. ASUS opracował prosty mechanizm ochrony kondensatorów na podłożu GPU, w pobliżu matrycy, który działa bardzo dobrze. Choć rozkładanie karty nie jest zalecane, to nadal istnieje możliwość ponownego nałożenia płynnego metalu lub zastąpienia go pastą termoprzewodzącą, co zrobiłem, aby poznać różnice temperatur. Przejście na pastę termoprzewodzącą zwiększyło temperatury o 6-8°C, co potwierdza, że ASUS dokonał słusznej decyzji, wybierając płynny metal. Z drugiej strony oznacza to, że nie jesteś skazany na płynny metal na tej karcie, dowolna inna pasta termoprzewodząca również będzie działać wystarczająco dobrze.
Temperatury są niesamowite, zgodnie z oczekiwaniami. Nawet pod pełnym obciążeniem karta pracuje tylko w temperaturze 53°C, co jest znacznie niższe, niż jakakolwiek inna karta RTX 4090, którą testowałem wcześniej. Do tej pory przetestowałem 10 modeli RTX 4090 i nic nie zbliża się do możliwości chłodzenia ASUS Matrix. Nasz test porównawczy chłodzenia, który porównuje różne karty przy takim samym obciążeniu cieplnym i takim samym poziomie hałasu, potwierdza to. Przy tych samych poziomach obciążenia cieplnego i hałasu, Matrix pracuje o prawie 20°C chłodniej niż NVIDIA Founders Edition. W porównaniu do głównego konkurenta, MSI Suprim Liquid, Matrix pracuje kilka stopni chłodniej, ale część tego można przypisać ciekłemu metalowi TIM. Bardzo podoba mi się, co zrobił ASUS z wentylatorami na radiatorze. Na większości radiatorów masz mnóstwo przewodów, bo musisz jakoś zasilać wszystkie wentylatory i przekazywać sygnały RGB. ASUS zdecydował się na magnetyczne wentylatory, które można łączyć ze sobą, eliminując wszystkie przewody oprócz pierwszego wentylatora, co daje bardzo czysty wygląd.
Poziomy hałasu w trybie domyślnym BIOS wynoszą 37,5 dBA, co jest głośniejsze niż większość testowanych przeze mnie kart RTX 4090. Choć rozumiem, że ekstremalne chłodzenie i wydajność są celem projektu Matrix, to wydaje się to nieco niezrównoważone. Dobrą rzeczą jest to, że ASUS dołącza do karty funkcję dwóch BIOS-ów. Tryb quiet działa znacznie lepiej i generuje tylko 30 dBA, co jest jednym z najniższych poziomów hałasu, jakie widziałem na karcie RTX 4090, a temperatura wciąż pozostaje imponująca – 58°C. Jeśli chodzi o poziomy hałasu, konkurencja jest silna ze strony kart chłodzonych powietrzem od MSI, które również oferują doskonałą akustykę, choć oczywiście przy wyższych temperaturach.
Testowaliśmy nową zdolność DLSS 3 firmy NVIDIA kilka razy, i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Na początku byłem bardzo sceptyczny i myślałem, że będzie to jak efekt interpolacji na telewizorach, ale nie, działa NAPRAWDĘ dobrze. Algorytm bierze dwie klatki, mierzy, jak rzeczy poruszały się w tych dwóch klatkach i oblicza pośrednią klatkę, w której te rzeczy poruszyły się tylko na połowę odległości. Choć podejście to zdecydowanie nie jest bezproblemowe, zwłaszcza przy oglądaniu klatek w spowolnionym tempie, w czasie rzeczywistym jest praktycznie niemożliwe do zauważenia jakiejkolwiek różnicy. Im działasz przy wyższej liczbie klatek na sekundę i rozdzielczości, tym trudniej, ponieważ różnice między każdą klatką stają się coraz mniejsze. Mam także wrażenie, że widzimy tylko początek tej technologii, i w przyszłości będzie wiele ulepszeń. Inną interesującą technologią firmy NVIDIA jest Reflex, który redukuje opóźnienie w grach, dzięki czemu widzisz rzeczy wcześniej na ekranie i możesz szybciej reagować, aby zdobyć więcej fragów lub przetrwać dłużej.
Dzięki przejściu z 8 nm Samsung na 5 nm TSMC, efektywność uległa drastycznemu poprawieniu. Wydajność energetyczna jest prawie podwójna w porównaniu z kartami takimi jak RTX 3090 / 3090 Ti, trochę lepsza niż w przypadku AMD Radeon RX 7900 XTX, znacznie lepsza niż w przypadku serii RX 6000. Chociaż ASUS Matrix zużywa dodatkową moc w grach (442 W w porównaniu do 411 W w przypadku FE), to jednak osiąga się równy zysk w wydajności, co oznacza, że ASUS Matrix jest tak samo wydajny energetycznie jak karta referencyjna NVIDIA, co jest ogromnym osiągnięciem dla karty z fabrycznym overclockingiem, zwłaszcza gdy jest to overclocking o tak dużym rozmiarze.
ASUS twierdzi, że Matrix jest zbudowany z wyselekcjonowanych procesorów GPU, które pozwalają na lepszy overclocking, co potwierdzają wyniki manualnego overclockingu. GPU osiągnęło znacznie wyższe zegary niż inne karty RTX 4090 i z łatwością przekroczyło 3 GHz pod obciążeniem. Overclocking pamięci również przebiegał pomyślnie, ale zakończył się gdzieś pośrodku innych testowanych kart. Ostatecznie udało nam się osiągnąć wzrost wydajności rzeczywistej o 6,4%, co jest całkiem imponujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę duży overclocking fabryczny. ASUS pozwala również na zwiększenie napięcia o „+100” w programie GPUTweak, co brzmi dużo, ale w rzeczywistości to tylko 25 mV. Pomogło to uzyskać kolejny wzrost wydajności o 1%. Uważam, że ważne jest podkreślenie, że Matrix w wersji standardowej jest szybszy niż ręcznie overclockowana karta RTX 4090 FE, więc nie możesz „po prostu kupić tańszej karty i jej podkręcić”.
Podoba mi się, że ASUS zwiększył domyślny limit mocy z 450 W do 500 W, jak w przypadku modelu STRIX, co zdecydowanie pomaga w odblokowaniu dodatkowej wydajności, ale jestem zaskoczony, że zostawili zakres ręcznej regulacji na poziomie 600 W, co odpowiada FE, ASUS STRIX i innym kartom. Biorąc pod uwagę obietnice związane z tym produktem, byłoby miło, gdyby zwiększyli limit mocy powyżej 600 W (dla ręcznej regulacji). Przypuszczam, że w przyszłości udostępnią to przez BIOS XOC, tak jak zrobili to wcześniej w przypadku innych kart. Przy domyślnych zegarach nie ma powodu, aby zwiększać limit mocy. Przetestowałem 600 W w porównaniu do 500 W i nie było istotnej różnicy w wydajności w grach.
Brzmi naprawdę dobrze, prawda? Tak, ASUS RTX 4090 Matrix Platinum to najlepsza karta RTX 4090 bez wątpienia. Ale teraz złe wieści: według ASUS, karta będzie kosztować 16000 zł. Nie 10000 zł, jak wielu ludzi spekulowało – 16000 zł! To dokładnie dwa razy więcej, niż cena innych kart RTX 4090, co oznacza, że za cenę tylko karty ASUS RTX 4090 Matrix możesz kupić cały komputer do gier z RTX 4090. Poważnie wątpię, że produkcja tej karty kosztuje ASUS 8000 zł więcej, niż innych RTX 4090. Bez wątpienia VRM jest imponujący, ale korzysta z tego samego kontrolera co inne modele RTX 4090, z kilkoma dodatkowymi fazami. Projekt PCB jest praktycznie identyczny z modelem ASUS STRIX, obwody monitorujące dodatkowe sensory temperatury i mocy kosztują kilka dolarów. Chociaż nie znam cen rozwiązania chłodzenia ciekłego, ale nie może być ono droższe, niż te dostępne w sklepach. Mimo to jestem przekonany, że Matrix się sprzeda. RTX 4090 również się sprzedaje, mimo że internet jest pełen ludzi mówiących, że karta jest zdecydowanie za droga. Jest wielu ludzi, którzy chcą mieć najlepszy sprzęt i są gotowi za to zapłacić. Jedyną alternatywą dla RTX 4090 Matrix są inne karty RTX 4090, albo będziesz musiał zgodzić się na poważne kompromisy jeśli chodzi o wydajność w grach. Myślę, że to właściwe pytanie – czy gramy w gry dla rozgrywki czy dla grafiki? Silna konkurencja jest od karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim Liquid, która obecnie kosztuje 9600 zł, czyli o około 1000 zł więcej, niż sugerowana cena detaliczna NVIDIA, ale karta MSI oferuje nieco niższą wydajność i nieco słabsze chłodzenie.
Pamiętajcie, że możecie korzystać z porównywarki kart graficznych na naszej stronie lub zajrzeć do naszego rankingu kart graficznych, gdzie znajdziecie najlepsze karty graficzne w różnych segmentach cenowych. Znajdziecie również śledzenie cen dla każdej z kart graficznych i procesorów, alerty o spadku cen, które możecie sobie ustawić, a najważniejsze, automatycznie wyliczaną i aktualizowaną opłacalność zakupu każdej karty graficznej. Dzięki czemu zawsze wiesz, co się opłaca kupić.