AMD Radeon RX 7900 XTX, po włączeniu funkcji VRR, wykazuje obniżoną konsumpcję energii w trybie bezczynności z 104 do 20 watów

Włączenie VRR może skutkować znacznym zmniejszeniem zużycia mocy przez kartę graficzną Radeon w trybie bezczynności na monitorach o wysokiej częstotliwości odświeżania.
AMD Radeon RX 7900 XTX, po włączeniu funkcji VRR, wykazuje obniżoną konsumpcję energii w trybie bezczynności z 104 do 20 watów AMD Radeon RX 7900 XTX po wlaczeniu funkcji VRR wykazuje obnizona konsumpcje energii w trybie bezczynnosci z 104 do 20 watow na monitorze 4K o czestotliwosci odswiezania 144 Hz
Użytkownicy skarżą się na wysokie zużycie energii przez karty graficzne Radeon w trybie bezczynności. Problem ten jest szczególnie niepokojący w przypadku konfiguracji wielomonitorowych pracujących przy wysokich częstotliwościach odświeżania. Zgodnie z wnioskami opublikowanymi przez ComputerBase, takie systemy mogą wymagać nawet ponad 100 watów mocy, co jest znacznie wyższym wynikiem w porównaniu z kartami GeForce.
Redaktorzy portalu ComputerBase niedawno przeszli na nowy sprzęt i oprogramowanie do monitorowania zużycia energii (Powenetics 2), co wymagało ponownego przetestowania wszystkich kart graficznych w celu dostarczenia bardziej dokładnych danych podczas testów. Wśród wielu aktualizacji znalazł się nowy monitor testowy, który teraz obsługuje technologię zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR).
Okazało się, że karty graficzne AMD Radeon zużywają znacznie mniej energii, gdy są podłączone do monitorów z obsługą VRR, ale warto zaznaczyć, że nie zawsze jest to regułą. Ustawienie VRR (znane również jako Adaptive Sync, FreeSync lub G-Sync) jest dostępne w systemie Windows oraz w sterownikach AMD. Obecnie sterowniki AMD mogą automatycznie włączać tę funkcję. Odkrycie to doprowadziło zespół ComputerBase do wniosku, że te ustawienia mogą mieć znaczny wpływ na zużycie energii przez karty graficzne Radeon.
AMD Radeon RX 7900 XTX, po włączeniu funkcji VRR, wykazuje obniżoną konsumpcję energii w trybie bezczynności z 104 do 20 watów AMD Radeon RX 7900 XTX po wlaczeniu funkcji VRR wykazuje obnizona konsumpcje energii w trybie bezczynnosci z 104 do 20 watow

Zamiast wcześniejszych ponad 100 watów „bezczynności” na pulpicie w trybie Ultra HD z częstotliwością 144 Hz, karta Radeon RX 7900 XTX nagle potrzebowała jedynie 24 watów w całym systemie, czyli mniej niż jedna piąta wcześniejszej wartości.
Po początkowym zamieszaniu szybko stało się jasne, które ustawienie było odpowiedzialne za nagłą „utrata wydajności”: technologia zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR). Gdy ta funkcja została ponownie wyłączona w sterowniku, zużycie energii na pulpicie w rozdzielczości 4K przy 144 Hz natychmiast wzrosło ponownie do 104 watów. Ten efekt występował nie tylko na testowym systemie z wyświetlaczem Ultra HD, ale także na zupełnie innym komputerze z innym monitorem obsługującym VRR.
— Wolfgang Andermahr, ComputerBase (tłumaczenie)
Włączenie VRR rzeczywiście przynosi lepsze rezultaty w przypadku pojedynczego i podwójnego monitora, gdy system jest w trybie bezczynności lub gdy okna są przemieszczane. Jednakże, nie wydaje się, żeby miało to znaczący wpływ na odtwarzanie wideo w trybie SDR. Istotna jest częstotliwość odświeżania ekranu, a nie jego rozdzielczość 4K.
Największa różnica widoczna jest przy konfiguracji pojedynczego i podwójnego monitora o częstotliwości odświeżania 144 Hz, pod warunkiem, że VRR jest włączone i używamy karty Radeon RX 7900. W tej konfiguracji karty te wykazują nawet niższe zużycie energii niż modele NVIDIA RTX 4080. Co więcej, lepsze wyniki nie dotyczą tylko architektury RDNA3, ale także starszych modeli Radeon 6000, choć różnica w tym przypadku jest mniejsza.
Podsumowując, karty Radeon serii 7900 wykazują znaczną poprawę w zużyciu energii w trybie bezczynności, ale konieczne jest posiadanie monitora kompatybilnego z technologią VRR. Raport wskazuje, że takie wymaganie nie jest konieczne w przypadku kart graficznych NVIDIA i Intel, co powinno być zrozumiane. Redaktorzy zachęcają społeczność do przeprowadzenia własnych testów i są w kontakcie z firmą AMD, jednak producent GPU nie dostarczył jeszcze oficjalnego wyjaśnienia.
źródło: VC, ComputerBase
Maciek Wiśniewski
Maciek Wiśniewski

Entuzjasta komputerowy o głębokiej pasji do wszystkiego, co związane z technologią i komputerami. Moje zainteresowanie tym obszarem sięga dzieciństwa i od tamtej pory nieustannie rozwijam swoją wiedzę na ten temat.Posiadam solidną wiedzę w zakresie sprzętu komputerowego, od procesorów i kart graficznych po pamięć RAM i dyski SSD. Z przyjemnością złożę komputer od podstaw, dokonując starannie dobranych wyborów sprzętu, aby uzyskać optymalną wydajność.Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące komputerów, oprogramowania, gier czy technologii, z przyjemnością Ci pomogę. Razem możemy odkrywać fascynujący świat komputerowego wszechświata!

Co o tym sądzisz milordzie?

   Dodaj Odpowiedź

   FPSGURU
   Logo
   Porównaj wybrany sprzęt
   • GPU (0)
   • CPU (0)
   • Komputery Gamingowe (0)
   Porównaj
   0